:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,689,059
Активни 840
Страници 31,624
За един ден 1,302,066
План

Гърция ще се измъква от блатото със замразени заплати и по-високи данъци

Може ли държава, в която има твърде много чиновници, които работят малко, пък вземат по 14 заплати, а неплащането на налози е национален спорт, да се справи с кризата
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Гърция играе по правилата на еврозоната и ще сложи ред в дома си, обещава финансовият министър Георгиос Папаконстантину.
Малко след като Георгиос Папандреу стана премиер през октомври, неговото социалистическо правителство установи, че финансите на Гърция са в много по-тежко състояние от това, което предишният кабинет твърдеше. Бюджетният дефицит за 2009 г. бе почти 13% от БВП, или четири пъти над лимита от 3%, установен в еврозоната. Европейската комисия обвини Гърция, че е представила фалшиви статистически данни, и агенциите свалиха рейтинга на страната заради големите дългове. В последните два месеца нарастват страховете, че "отровните" финанси на Гърция могат да заразят останалата част от Европа, и еврото падна с почти 7% спрямо долара. Гръцката криза ще бъде важен тест за дългосрочната жизненост на единната общоевропейска валута. Нуриел Рубини, един от икономистите, предрекъл глобалната финансова криза, и неговият колега Арнаб Дас написаха в статия във "Файненшъл таймс", че "докато Европа изработва някои формални правила, за да се справи с индивидуалните проблеми на определена държава, съмнения за стабилността на икономическия и валутен съюз ще се завръщат с всеки спад. Рано или късно тези съмнения ще бъдат доказани".

Атина побърза да успокои уплашените инвеститори и скептичните партньори от ЕС, че може да се справи с проблемите си без чужда помощ. В средата на януари правителството на Папандреу, което



трябва да събере 75 млрд. евро, за да запуши зейналата дупка



в държавната хазна, обяви амбициозен тригодишен план за строги икономии, за да се намали дефицитът до 2% от БВП до 2013 г. "Гърция играе по правилата на еврозоната и ще сложи ред в дома си", казва гръцкият финансов министър Георгиос Папаконстантину.

Проблемът е, че пазарите смятат, че е трудно да се вярва на Атина. На Световния икономически форум в Давос се завъртяха слухове - въпреки уверенията на представителите на Гърция и на ЕС, че Гърция е на ръба на фалита и ще се нуждае от спасителен план от Брюксел или от МВФ или дори че може да бъде прогонена от ЕС.

"В последните 40 дни гърците разбраха, че това не е шега. В критична ситуация сме. Някои обичат да казват, че гърците действаме най-добре, когато сме на ръба на стръмна скала. В момента определено сме на ръба", казва Ефтихиос Василакис, зам. директор на "Егейските авиолинии", най-голямата авиокомпания в Гърция. Гръцки бизнесмени се надяват, че хапчето, макар и горчиво, ще направи икономиката по-здрава. "Тази криза бе неизбежна. Това е уникална възможност за Гърция да започне отначало", казва Йоанис Каматакис, изпълнителен директор на MLS Multimedia, компания, която произвежда GPS системи.

Все още гърците се готвят за приближаващата болка. Икономиката вече е в рецесия, фирмите се опитват да изчислят как да оцелеят, докато кризата премине. Проектите са спрени, не се отпускат лесно кредити. Много хора могат да загубят работата си, докато бюджетът е орязан, и данъците ще бъдат рязко повишени, което още ще задълбочи проблемите в икономиката. "Всичко е замразено. Това е политика на изчакване", казва финансистът Пол Пападопулос.

Повечето гърци са на мнение, че данъчната система и раздутият публичен сектор, наричан "най-болният пациент в страната", са в основата на проблемите, които Гърция сега изпитва. В държава с 11-милионно население



почти 850 000 души са на държавна работа



Това означава, че те получават 14 заплати вместо 12. Много хора имат работен ден, който продължава от 7.30 до 14.30 ч. "Страната трябва да промени мисленето на държавните служители", казва инвеститорът и икономист Тимос Мелисарис. Той нарича гръцкия публичен сектор "последната комунистическа граница". Гърците смятат, че държавата е започнала да затъва в началото на 80-те години, когато бащата на настоящия премиер Андреас, който доминира в гръцката политика в следващите 15 години, за пръв път поема властта. "Държавата има неразумен контрол над икономиката. Необходима е революция в публичния сектор", казва Янис Стурнарас, който е директор във Фондацията за икономически и индустриални проучвания, независима неправителствена организация.

Според плана, изготвен от финансовото министерство, състоящ се от 80 страници и представен на 15 януари, революцията ще намали харчовете чрез свиване на разходите с 10%, заплатите и новите назначения ще бъдат замразени. Планът също така призовава за подобряване на системата за събиране на данъци и за създаването на независима статистическа служба, което ще затрудни служителите да манипулират данните. Парламентът прие закон за налагане на данък от 20% върху алкохола и цигарите, говори се и за увеличаването на други данъци. Това притеснява шефове като Дорос Константину, изпълнителен директор на "Кока-Кола Хеленик", която продава безалкохолни напитки в 28 държави. "Увеличаването на данъците ще има влияние върху личните доходи на хора, а това не е добре", казва той.



Никой в Гърция не обича да плаща данъци



Димитрис Георгакопулос, който работи към данъчната служба към Министерството на финансите, казва, че тази враждебност датира отпреди 400 години, докато Гърция е била под отоманско управление. Тогава хората са избягвали данъците като начин на съпротива. Обикновените гърци са се вторачили в по-неотложни проблеми. "Всеки лъже. Системата е корумпирана и винаги е била такава, така че хората си мислят: "Защо трябва да плащаме?", казва адвокат Елена Цанетаку, докато излиза от офис на данъчните в Атина, след като е подала документите на свой клиент.

В последните десетилетия всяко гръцко правителство поема управлението на страната с обещания да почисти къщата си и да победи двата бича: укриването на данъци и корупцията. Но през годините на изобилие в страната имаше малък вътрешен натиск тя да промени начина, по който върви. Сега публичните задължения на Гърция излязоха от контрол и страната бе обвинена, че излага на риск еврото; залозите са по-високи. Гърция трябва да намали разходите и да увеличи приходите или да рискува да не покрие дълговете си.

Гръцкият министър-председател Георгиос Папандреу е поставил данъчната реформа в основата на строгия правителствен план за икономии. Според него Гърция ще се справи с дефицита без голямо орязване на държавните заплати и работните места, както направиха други силно задлъжнели европейски държави като Ирландия, Испания и Португалия. Вместо това Атина ще преследва данъчните измамници. "Проблемите на Гърция се дължат на големи разходи, корупция и липса на респект на хората към законите", казва Папандреу.

Но има основателна причина да се съмняваме, че Гърция ще открие бърз начин да се справи с данъчните си проблеми. Подобно на другите държави в Южна Европа неплащането на данъци е дълбоко вкоренено във взаимоотношенията между гражданите и държавата. "Гърците обичат родината си, но нямат доверие в нея. Казват ни, че страната е сбъркана. Няма пари за пенсии, за здраве, за образование. От друга страна, виждаме, че хората строят големи къщи с плувни басейни", казва дребен бизнесмен, който иска да бъде наричан Димитрис.

Димитрис, който притежава малък магазин за продажба на дребно, признава, че лъже за данъците си. Той казва, че подава данъчни декларации само за половината от това, което продава - около 17 000 долара вместо 34 000, които печели годишно, и укрива 19% от данъците върху продажбите. Когато той подава данъчната си декларация, декларира само приходите, за които е издал касови бележки. Системата работи, защото доставчиците също декларират половината от това, което са му продали, и по-нататък по снабдителската верига е така, а някои от тях донасят много от стоките в страната, без да плащат пълни митнически налози. "Моят магазин не е проверяван", казва Димитрис. Но когато данъчните идват, за да проверят отчетните му книги, той знае как ще протече разговорът. Ще ги покани да влязат, ще им предложи уиски или кафе, ще завържат разговор. "Казвам: Сега сме приятели. И като приятел, ще ме хвърлиш ли в затвора?", обяснява Димитрис.

Тактиката е работила безотказно при предишния му бизнес като собственик на нощен клуб. Димитрис казва, че е давал 1/5 от приходите си за подкупи - на данъчните, на здравните инспектори, на полицаи и др. "Малките фирми обикновено са принудени да правят бизнес по този начин. Има толкова много законови бариери, които пречат да се развива бизнес", обяснява той.

Докато Димитрис настоява самоличността му да не бъде огласявана, има много малък шанс той да бъде заловен или сериозно санкциониран за действията си. През 2007 г., последната година, за която има статистически данни, гръцките власти са преследвали "цели" 10 души за данъчни престъпления, за които се полага затвор.

Да се изчисли стойността на укритите данъци в Гърция е почти невъзможно. Правителството в Атина е оценило, че сивата икономика е около 30%, и така страната се нарежда сред най-големите черни пазари в 16-те държави в еврозоната.
Снимка: ЕПА/БГНЕС
В Гърция всеки опит за реформа, която да намали разходите и увеличи приходите, се посреща със стачка. Затова и малцина вярват, че правителството ще се справи с тежката ситуация.
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Бедни гърци са се наредили в Атина, за да получат безплатна храна, раздавана от църквата.
22
4022
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
22
 Видими 
09 Февруари 2010 22:44
An american says to a Greek: In the US we have Barack Obama, Steve Wonder, Bob Hope and Johnny Cash.

In Greece we have Giorgos Papandreou but no Wonder, no Hope, no Cash
10 Февруари 2010 06:37
Гърция вече не е любимка на Запада. Засега е на втори план - няма сили, срещу които да е база. Поне теоретично.
И затова са толкова критични към нея.
А доста - прекалено много - бележки могат да се отнесат към нас.
Освен наглостта на гърците все да искат, да искат, да искат...Ние сме научени да си траем. И чакаме светлото бъдеще.
------------------------------------
Блогът на Генек

10 Февруари 2010 07:58

Брайтман,
помниш ли преди някоя и друга седмица какво каза?

1. Че в Гърция фермерите имали кооперативи, благодарение на които били по-силни и успявали да преговарят по-успешно с изкупвачите и преработвателите.

2. Че нищо лошо нямало да се вземат реални стоки срещу виртуални заеми, които се трупали само в паметта на компютрите.

Е, как мислиш сега? С оглед на последните блокади, стачки, орязани бюджети и пр., все още ли си на същото мнение?


____________________________
Всеки, който вярва, че експоненциалният растеж на паричната маса може да продължи до безкрайност, в един ограничен свят, е или луд или макроикономист
10 Февруари 2010 08:07
И накрая дойде кръчмаря със сметката...
10 Февруари 2010 08:52
Стачка, стачка, стачка това препоръчвам на гръцките ни приятели
10 Февруари 2010 09:16
Сменяме Гърция с България, Атина със София, съответно имената на министрите и какво се получава?
10 Февруари 2010 09:48
Нма защо да сменяме имената на министрите и Атина със София - "картинката " се отнася и за нашата " прекрасна " държава ! Безкайрно много НЕНУЖНИ чиновници , безкрайно много ПОСРЕДНИЧЕСКИ фирми -прекупвачи , тотална дезорганизираност и дублиране на функции на държавни и общински органи , което води до точно описаната картинка. НЕ МОЖЕ една стока да се произвежда от един , да преминава през ПЕТ РЪЦЕ на прекупвачи-дилъри и когато по веригата се "скъса " документооборота да се търсят данъци . А И МАЛОУМНИЦИТЕ ОТ УПРАВЛЕНИЕТО е ВРЕМЕ ДА РАЗБЕРАТ, ЧЕ НЕ ВИСОКИТЕ ДАНЪЦИ ПЪЛНЯТ ХАЗНАТА , а НИСКИТЕ и ВЪЗМОЖНИ за ПЛАЩАНЕ ДАНЪЦИ ! Да ием напомня ли приказката за онзи арабски владетел, който увеличил данъците и хазната се изпразнила напълно ?!
10 Февруари 2010 10:23
4 години в плен на Гърците, Дядо ми разказваше:
"Пренасяхме смърдела, солена риба от землянка в землянка"
Парфюмчето от ЕС е на привършване.
10 Февруари 2010 11:08
.. а нашите другари искаха да борят кризата с дефицит и то за да раздадат играчки на скучаещите другари за нова година!
10 Февруари 2010 11:55
Това нямаше как да не се случи. И при нас няма как да се избегне. Не може един да се искривява от работа и да издържа 10 търтея , докато те по цял ден си клатят краката и са от кафене в кафене. Сега е на път да се сбъдне един много интересен коментар на един мой познат :" много скоро гръцките тарикати ще идват да работят във БГ-я".Доста смешно ми изглеждаше това. Това е добре което става там.Аз лично съм участвал във коментари как са лъгъли евросъюза за пари по програми и то забележете със пълното знание и участие на властите. Не съществува страна без данъци.От ГОСПОДА НА СИЛИТЕ е заповядано това , та едни гръцки манерки ли ще се правят на тарикати, А? Ние сме си много хубава страна и земя.Само трябва да се очистим от управленческите изродчета и ще бъдем раят на земята. Бъдете здрави.
10 Февруари 2010 12:16
Гръцката игра:
-----------------
1. Влизаме в еврозоната.
2. Отпускаме кредити, с които гърци изкупуват каквото може от България Македония и Румъния, преди да са влезли те в еврозоната.
3. Същото правим и чрез гръцки държавни компании.
4. Да, това предизвиква дефицит, но го крием от ЕЦБ.
5. После държим заплатите на местните аборигени близо до нулата, а към Гърция потичат реки от мед и мляко, както и гастърбайтери, за мръсната работа.
6. С част от парите плащаме на новите роби. Всички гърци стават добре живеещи на техен гръб.
-----------------
Това е в общи линии е истината, това можем да очакваме от гръцките "инвеститори". Но това не е новост, нали? Кога нещо друго е дошло от юг в България? Нещо добро, честно, приятелско, открито?

И още един щрих към картинката - 35% от банките в България, които са гръцки, предлагат всякакви "промоционални" депозити. Когато депозирате пари в гръцка банка, стават две неща:
1. вашите пари моментално се изнасят да спасяват Гърция.
2. Ако нещата се объркат, с изненада ще научите, че българският Закон за гарантиране на банковите депозити не покрива промоционални депозити...
10 Февруари 2010 12:32
"И накрая дойде кръчмаря със сметката..."
StrikeEagle, а кой е кръчмаря?
Винаги когато прочета че някоя държава е на път да фалира, защото не си плаща дълговете си задавам въпроса - на кого ги дължи тия пари?
10 Февруари 2010 12:32
Гръцките банки доминират на Балканите: в Македония (40% от банковия сектор), Албания (35%), България (30%), Румъния (20%) и Сърбия (15%). Всички дъщерни клонове зависят от гръцките кредитори. Близко до ума е, че гръцките банки не само силно ще ограничат кредитирането, но и ще репатрират активи от дъщерните клонове. Защото бюджетния дефицит на Гърция вече надхвърля над 4 пъти допустимата в ЕС граница от 3%.


P.S. Да не забравяме, че през изминалото лято чуждите банки репатрираха близо 1 милиард евро (850 милиона, по памет). И ако тази тенденция се запази, като нищо ще се окаже, че Кольо Парамов е прав за надценяването на лева. Казано простичко - чака ни инфлaция (Бордът означава, че масата на левовете на пазара не може да надвишава наличните в БНБ евро -1.5 - 2 милиарда)





Редактирано от - Doctora на 10/2/2010 г/ 12:51:18

10 Февруари 2010 13:35
Ако нещата се объркат, с изненада ще научите, че българският Закон за гарантиране на банковите депозити не покрива промоционални депозити...

А някои с изненада могат да разберат, че пускането на такива лъжи го има в наказателния кодекс.
10 Февруари 2010 14:27
...много хора се питат каква държава щяхме да бъдем ако нямаше при нас социализъм плюс комунизъм...ами ето сега щяхме да сме като Гърция...с хубави заплати и предстоящ фалит на държавата...с 300 милиарда евро борч, който да плащат и правнуците ни...
10 Февруари 2010 14:34
Колегата просто не е уточнил (или криво е запомнил текста)

В Законът за гарантиране на влоговете Чл.5(1) гласи:

„Не се изплащат гарантираните размери на влоговете в банката на:
1. Лицата, на които са били предоставени привилегировани лихвени условия в отклонение от обявените от банката условия, които тя е длъжна да прилага към своите вложители;”.

Под влогове с привилегировани лихвени условия могат да се приемат именно депозитите за суми около и над 100 000 лв..
10 Февруари 2010 14:35
Хм, а къде са парите?
10 Февруари 2010 15:26
Под влогове с привилегировани лихвени условия могат да се приемат именно депозитите за суми около и над 100 000 лв.

Имаше си даже и специално тълкуване за тези привилегировани условия. Накратко, това са условия които се прилагат за отделен клиент и не са обявени публично от банката като валидни за всички. Тези условия които са обявени за всички (били то "нормални", "промоционални", "специални" ...) не са привилегировани.
Въпросът не е за конкретните четири банки а е принципен. Такива опасения имат и някои уважавани бизнесмени, като например г-н Банев, когато споделят искрената си загриженост каква пречка за България е валутния борд. При това го правят от чисто родолюбие, защото и да го видя не бих повярвал, че бизнесмени като тях биха могли да имат каквито и да е проблеми с кредити.
10 Февруари 2010 15:43
Както казах вече капитализмът отиде на Изток и там произвеждат, та пушек се вдига. В стара Европа остана само социализъм и резултатите са налице. В Гърция нещата са се разкапали най-много: разглезени чиновници с големи заплати, които освен това си докарват и допълнително от рушвети.
Някой да се сеща как се е разпаднала Римската империя?
10 Февруари 2010 15:52
В една нормална държава Банев отдавна щеше да чука камъни...
10 Февруари 2010 18:49
Гърците не обичат да плащат данъци!?!? Че кой ли обича.
10 Февруари 2010 22:19
Брайтман,
помниш ли преди някоя и друга седмица какво каза?

Е, Пенке, ами той настояваше да започнат да се печатат пари, като по този начин сме щели да излезем от кризата неусетно

Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД