Историята обича парадоксите и може би затова някои хора, особено политици, предпочитат да получат амнезия за живота си от близките години. Това пролича с особена сила покрай събитията около ареста на бившия агент на ДАНС Алексей Петров. Всички, които дори не са криели близостта си с него, започнаха да пренаписват житието и битието си. И изведнъж се оказа, че никой никога не е виждал или пък не е бил близък с бившата барета. Нищо, че някои от тях имат роднини, които работят в свързани с него фирми, или пък от години членуват в една организация с него.
Да вземем например бившия вътрешен и правосъден министър Георги Петканов, който твърди, че изобщо не познава Алексей Петров. Според МВР шефа Цветан Цветанов обаче точно Петканов е отказал да отнеме на Алексей Петров статута на секретен сътрудник в НСС, процедурата за което е тръгнала в края на управлението на ОДС. В същото време Петканов е категоричен, че по негово време Петров не е имал "такива прояви, за каквито го арестуваха преди няколко дни". Бившият вътрешен министър отрича и да го е награждавал, а с отличие се похвали самият Алексей Петров в съда. Оказва се и че Петър Петканов, син на ексминистъра, работи във фирма "Голд лизинг", която е част от свързаната с бившата барета "Лев корпорация". Петър Петканов също твърди, че никога не е виждал Алексей Петров, нито пък баща му бил ходатайствал за работа в тази фирма.
Всъщност цялата история с приобщаването на Алексей Петров за секретен сътрудник на контраразузнаването
тъне в противоречия
Документално Петров е вербуван на 23 февруари 2001 г., три месеца преди правителството на ОДС начело с Иван Костов да сдаде властта, а МВР шеф е Емануил Йорданов. Тогава директор на НСС е ген. Атанас Атанасов, сега виден функционер на ДСБ. Той признава, че назначението е станало с неговия подпис, но твърди, че агентът е вербуван под натиска на тогавашния главен прокурор Никола Филчев. Интересна подробност е, че в оня момент Костов и Атанасов вече бяха в люта битка с Филчев. Затова е доста абсурдно да назначат някого под давлението на главния прокурор. Емануил Йорданов пък отказва обяснение, защото той секретни сътрудници не коментирал.
Самият Филчев не крие, че е близък с Алексей Петров, и дори в интервютата си го нарича само на малко име. Всеизвестен факт е, че Петров и бившият шеф на баретите Филко Славов работеха в звеното за сигурност във ВКП. Сега обаче и Филчев се опитва да се дистанцира, обръщайки на шега всички въпроси около общото им минало.
Не по-малко объркани са спомените на Бойко Борисов и Цветан Цветанов за периода, когато те са били в МВР. Защото, когато Георги Петканов стана вътрешен министър, за главен секретар бе назначен Бойко Борисов. Освен че е бивш съдружник на Петров, като най-висшата професионална фигура в МВР точно Борисов отговаря пряко за работата и координацията между службите. Всяка година, но още повече при смяна на властта, в МВР се прави преглед на агентурата - оценява се ползата от информациите на всеки сътрудник, а според качеството на работата му - и тази на щатните служители. Колкото и формално да е това, колкото и да се твърди, че имената на агентите се знаят от 2-3 души, не е възможно Борисов да не е знаел, че Алексей Петров е под чадъра на НСС. При близостта на Борисов със Симеон Сакскобургготски
е истинско чудо как Петров е оцелял като агент,
ако наистина нищо полезно не е вършил, както твърди Цветан Цветанов. Интересното е, че самият Борисов не коментира работата на агент Петров. Само каза, че докато той е бил главен секретар на МВР, бившият му съдружник не се е занимавал с престъпна дейност.
Сложни са нещата и в кабинета на Сергей Станишев. Тогавашният МВР шеф Румен Петков е категоричен, че Алексей Петров е бил много полезен за държавата като агент под прикритие. Но поиска оставката на Станишев, защото е назначил същия човек за съветник в ДАНС.
Соцлидерът пък съвсем "понижи" Алексей Петров, който по негово време бе представен като съветник на директора на новата супертайна служба за борба с корупцията ДАНС Петко Сертов. Станишев обяви, че Петров е бил назначен на най-ниската длъжност - експерт в ДАНС, виждал се е само два пъти с него и дори ребром е поставил въпроса за участието на агента в политическия живот. Какво е отговорил Алексей Петров, не стана ясно, но е факт, че брат му влезе в листите на близката до сърцето му партия "Ред, законност и справедливост". А Сертов бе личен избор на Станишев за шеф на ДАНС.
Интересно е, че
в тефтерчето на Алексей Петров има още един човек
от най-близкото обкръжение на Станишев - неговият съветник Боян Чуков. Той е бил и изпълнителен директор на "Лев корпорация" - от края на 2005 до септември 2006 г., а дори в момента е зам.-председател на УС на Съюза за стопанска инициатива. Чуков обаче също бяга като дявол от тамян от подобни връзки - обяснява, че не е имал дялово участие в нито една от фирмите на Алексей Петров, а и не бил го чувал от две години. Станишев пък не знаел за отношенията на Чуков с Петров.
Дори ректорът на УНСС проф. Борислав Борисов дава объркани обяснения за Петров, който е доцент по фирмена сигурност и води лекции в университета. Според едното му изявление Петров е доведен от ген. Стоян Андреев, съветник на президента Желю Желев. Според друго - лично е поканил Петров в катедрата като бивш шеф на баретите. Всъщност проф. Борисов е председател на Съюза за стопанска инициатива, от чиято квота Петров бе в надзора на НОИ. А дъщеря му Владя е съдружник във фирмата "Лев истейт" заедно с фирмите "Екотур" и "Пела", собственост на приятелката на Алексей - Ива Павлова. Борисов и Петров дори са инвестирали в жилища на една улица, която се оказа затворена за обикновени граждани.
Засега мълчание запазва и президентът Георги Първанов, чийто съветник се явява Борислав Борисов. Държавният глава не коментира дори и директното обвинение на бившия си съпартиец Илия Божинов, че е покровителствал рекетьорския бизнес на Петров.
В най-странна позиция се оказа МВР
Първо, трябваше да обвини за организиране на престъпна група бивш свой агент, който по негово указание се е внедрил в подземния свят, и така да признае, че не може да контролира какви ги вършат подопечните му. После трябваше да атакува басейна "Спартак", който, освен че е официална резиденция на Петров, е собственост на вътрешното ведомство. Вярно, че в по-ново време неизвестно как басейнът се оказва общинска собственост и преминава в ръцете на "Софийски имоти". МВР обаче упорито се съди с общината за собствеността.
Формално обектът е предоставен на спортен клуб "Левски" (сред управляващите там са Алексей Петров и депутатът от ДПС и отскоро издател Делян Пеевски), който пък го преотдава за стопанисване на дружеството "Спарта 2000", в което, както и в "Лев корпорация" и "Лев инс", дялове имат израелски бизнесмени. Но откакто Алексей Петров напуска отряда на баретите през 1992 г. и започва свой бизнес, е пълен господар на басейна. Там са офисите първо на компанията "Аполо и Болкан" и на Съюза на бившите барети. Легенди се носят за срещи на политици с Петров в тези офиси или за тайни библиотеки с компрометиращи материали в подземията. Но през всичките тези години независимо от периодичните обиски в тези офиси, независимо от факта, че МВР може да е имало резерви към дейността на Петров като агент, никой не предприема никакви стъпки за промяна на статуквото в центъра на София.
Така че нещата са много сложни и взаимнообвързани. И ако прокуратурата не разплете всички връзки и взаимни услуги, няма шанс да научим кои са всъщност хората от "Октопод".
|
|