:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,730,141
Активни 780
Страници 15,044
За един ден 1,302,066
Геополитика

Бракът по сметка между САЩ и Китай изживява трудни времена

Двете супердържави са толкова тясно обвързани, че отдавна са формирали "една икономика" - Кимерика, но се очертава развод
СНИМКА: ЕПА/БГНЕС
По време на посещението си в Китай миналия ноември Барак Обама видя и Великата китайска стена. Американският президент е отворен за сътрудничество с бившата Поднебесна империя, но противоречията между двете супердържави са толкова дълбоки, че нищо чудно в тях да надделее противоборството.
Барак Обама търси пътища за по-тясно сътрудничество с гигантския Китай с неговото 1,3-милиардно население. Американският президент вярва, че сътрудничеството с Китай е жизненоважно за следващите години. "Основните предизвикателства на 21-ви век - от глобалното затопляне до разпространението на ядреното оръжие и икономическото възстановяване - са предизвикателства, които засягат нашите две държави и те не могат да ги решат поотделно", заяви президентът на САЩ по време на посещението си в Китай.

В същото време до подобен извод стигат и китайските политици, икономисти и военни, когато размишляват как най-добре да взаимодействат със старата супердържава САЩ. "През 21-ви век отношенията между Китай и САЩ са едни от най-важните в света", казва Ху Цзинтао, президент на Китай и лидер на компартията.

Никога досега тези две страни не са зависели толкова силно една от друга. Без американските пазари и инвестиции ситуацията в Китай нямаше да е толкова добра. В същото време много американци едва биха свързали двата края при сегашния икономически спад без внасяните евтини китайски стоки. А американското правителство щеше да е неспособно да функционира, ако Централната банка на Китай не изкупуваше толкова много американски дълг. Миналата година Китай държеше американски ценни книжа в размер на около $800 милиарда.

Бившият американски съветник по въпросите на националната сигурност Збигнев Бжежински нарича Китай и САЩ "групата на двамината, която би могла да промени света". В същото време историкът на икономиката Найъл Фъргюсън измисли термина "Кимерика", за да илюстрира виждането си, според което двете страни са толкова тясно обвързани, че отдавна са формира "една икономика".



Нововъзникналата икономическа мощ на Китай предизвиква тревога в САЩ



За американските бизнесмени и политици е неприятно да виждат как страната им все повече зависи от решения, които се вземат на другия край на света. Още по-неприятно е да се осъзнава, че тези решения се вземат от комунистически управници. Китай не само измести САЩ като най-добро място за чужди инвестиции, но валутните резерви на Пекин в размер на $2,3 трилиона предоставят на китайските фирми възможността да придобиват дялове от американски компании - както примерно това стана с компютърния гигант Ай Би Ем (IBM).

Заместник държавният секретар Джеймс Стайнбърг измисли фразата "стратегическо успокоение", за да охарактеризира отношенията на страната си към Китай. Идеята е следната: ако Вашингтон и съюзниците му приемат радушно Китай на международната сцена като "процъфтяваща и преуспяла сила", Пекин "трябва да успокои останалия свят, че развитието му и нарастващата му глобална роля няма да станат за сметка на сигурността и благополучието на другите", обяснява Стайнбърг.

Пентагонът следи с безпокойство как Китай засилва военната си мощ и най-вече военноморските си сили. Въпрос само на време е кога първият китайски самолетоносач ще бъде пуснат на вода. Според данни от Пекин неотдавна китайската армия успешно е изпробвала отбранителна система, която може да унищожава междуконтинентални ракети. Последните месеци американските експерти са засичали рекорден брой китайски подводници, осъществяващи необичайно продължителни патрулни плавания максимално далеч от китайската територия. Чувството на недоверие се засили още повече от изявлението на китайски генерал, че в бъдеще Пекин ще се нуждае от постоянни военноморски бази в Тихия океан.

Водещият сингапурски политик Ли Куан Ю, който е ветеран на азиатската политика, описва ситуацията по следния начин: "Размерът на Китай ще направи невъзможно останалата част на Азия, включително Япония и Индия, да му се противопостави като сила и потенциал след 20-30 години. Затова ни е необходима Америка, за да постигнем равновесие". Предупреждението на Ли на фона на растящата икономическа и военна мощ на Китай отразява какво мислят много азиатци - а именно, че



САЩ трябва да останат като контрабаланс на все по-мощния Китай



Думите на Ли обаче предизвикаха недоволство в Пекин. Китайските политици подозират, че САЩ имат една-единствена цел - да попречат на "мирния напредък" на Китай, да го озаптят и да го принудят да приеме западните ценности като демокрацията. Дали заради това Вашингтон не иска толкова настоятелно ревалвация на китайския юан? Американските икономисти твърдят, че китайското правителство поддържа нарочно толкова нисък курс на националната си валута, за да оскъпи изкуствено американския внос, да направи особено евтин китайския износ - това вече костваше на САЩ много работни места. Пекин отхвърля това обвинение като несправедливо, понеже много американски компании произвеждат продукцията си в китайски фабрики. И ако цените се вдигнат заради силния юан, тези компании също ще пострадат.

Но в САЩ все по-гръмки стават гласовете да се защити американският бизнес от китайския конкурент. Някои икономисти величаят предимствата на протекционистичните мита, макар преди това да са проповядвали свободната търговия. Китай "следва меркантилна политика, като изкуствено поддържа високото си търговско салдо. В днешния свят на икономически спад подобна политика, направо казано, е хищническа", пише лауреатът на Нобеловата награда за икономика Пол Кругман. От своя страна САЩ въведоха високи мита на внасяните от Китай гуми и стоманени тръби, за да защитят националната индустрия от евтиния китайски внос.

Китай "няма да се поддаде на никакъв натиск" относно ревалвацията на юана, хладно заяви в началото на годината премиерът Вън Цзябао. Лидерите обаче на компартията не отричат, че подценената валута на страната им дава предимства в международната търговия.



Но те смятат, че е редно да използват тези предимства



"Американският елит няма представа какви фатални последици може да има ревалвацията на юана", твърди политическият коментатор Лян Цзин. Той добавя, че това ще доведе до рухването на експорта и "ще влоши разпределението на вътрешните доходи". Казано простичко, това означава, че китайските фабрики ще трябва да уволняват много от работниците си, а разривът между богатите и бедните бързо ще се увеличи - това ще хвърли страната в социални вълнения. А ако китайското правителство премахне ограниченията за изнасянето на капиталите, към което Вашингтон също призовава, това ще доведе до "безпрецедентно бягство" на капитала от страната, казва коментаторът.

Когато ръководителят на Централната банка на Китай Чжоу Сяочуан призова да се потърси замяна на долара като световна резервна валута, той не просто взе участие в обсъждането на световната финансова криза. Той изпрати сигнал: пекинските политици искат да имат по-силен глас в такива институции като Международния валутен фонд. Те не искат да оставят игралното поле изцяло в ръцете на конкурента си от другата страна на Тихия океан.



Китай иска преди всичко да попречи на САЩ да печатат твърде много пари,



за да стимулира икономиката си. При висока инфлация китайските долари, инвестирани в САЩ, ще се стопят като лед на слънцето.

Ако отчетем страховете относно баланса на силите в Тихия океан, задаващата се търговска война, споровете за юана, оръжейните доставки на САЩ за Тайван и евентуалната среща между президента на САЩ и Далай Лама, който е мразен в Пекин, изглежда пред САЩ и Китай се очертават трудни времена.

Какво ще стане с Кимерика, този икономически брак по сметка? Вътре в компартията на Китай расте усещането, че този принудителен съюз трябва да бъде разпуснат колкото се може по-бързо. Финансовите мениджъри в партията вече разменят дългосрочните ценни книжа на САЩ с по-краткосрочни.

Рано или късно ще дойде краят на Кимерика. Истинският въпрос е дали бившите партньори ще могат да заживеят мирно, или разводът ще премине във враждебност.
СНИМКА: ЕПА/БГНЕС
Китаец работи на строеж в Шанхай, където се изгражда финансов център. Според данни на правителството икономическият растеж на Китай за 2010 г. ще достигне 10%, далеч повече от същия показател на западните страни, които едва излизат от рецесията, предизвикана от глобалната финансова криза.
96
4813
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
96
 Видими 
23 Февруари 2010 00:24
Най жалкото в този брак-война е, че производството е изнесено в Китай, а там където има производство има свежи пари. Т.е., при "война" ( развода) между Китай и САЩ, САЩ остават извън таблицата. Те са длъжници, нови пари не влизат, изнесени са високи технологии. Пазара- Китай - за тях е отрязан. Т.е. САЩ ще духат супата .........[/b] Китайците дори да са работили на ишлеме и по поръчки на фирми от САЩ, просто ще си продължат производството с предоставената технология... за тях......
23 Февруари 2010 00:53
Много си далече от истината, Светло.
Китай е на живот и смърт зависим от американския пазар. Китайският вътрешен пазар не може и при най-добро желание да поеме и една четвърт от износа за САЩ. Намаляване на износа в пъти значи моментална остра криза на свръхкапацитет, десетки милиони безработни, социални вълнения, хаос и разпадане на Поднебесната, както е ставало много пъти в историята, докато дойдат новите варвари от север да я усмирят и основат новата династия.

Намаляването на износа за САЩ пък ще значи възраждане на американската промишленост - щат-не щат корпорациите. Данъчната политика на Обама ще е насочена към същата цел.

Приказките на Китай за "ролята на долара" са ала-бала за контриране американското искане за поправка на изкуствено ниския курс на кит. валута. Китай няма друг избор, освен да купува американския дълг, защото така си осигурява американския потребител. Но това наистина е все по-неизгодно неизгодно за САЩ и трябва да се тури край.

Освен това все повече се говори, че китайския растеж много прилича на дубайския и енронския.

Китай не е "супердържава", а бедна развиваща се страна с БНП по-нисък и от българския, огромни екологични и социални проблеми, която вече създава изключително сериозни проблеми на света - от разрушаването на индустрията и износа на всички останали бедни страни от Третия свят, особено таква като Бангладеш и Индонезия, до замърсяването, до натиска на пазарите на суровини и т.н. Ако в Китай избухнат и безредици, тези проблеми ще се видят на света приятен сън в сравнение със стотиците милиони китайски бежанци, които ще го залеят.
23 Февруари 2010 01:02
В същото време историкът на икономиката Найъл Фъргюсън измисли термина "Кимерика", за да илюстрира виждането си, според което двете страни са толкова тясно обвързани, че отдавна са формира "една икономика"

Кимерика едва ли ще има, но Китафрика ... кой знае.
23 Февруари 2010 01:04
Чиче - " ...Китай не е "супердържава", а бедна развиваща се страна с БНП по-нисък и от българския ...." - на мен нещата съвсем не ми изглеждат така. Почти всяка стока тук при мен е с надписчето Made in China. Дори и храната. Това означава, че паричките с които ние тук купуваме China goods отиват (поне част от тях) в China. China изкупува акции на САЩ-ски компании ( виж статията) а не обратното. Твърдя че IBM вече НЕ Е суперкомпания, дори мислех че са я закрили, точно поради евтините компютри които пак пристигат от China. Май нещо бъркаш ......
23 Февруари 2010 01:08
Продължение - принадената стойност се ражда в производството (по Маркс), съответно печалбата. Ако играем само на купи - продай+печалба се получава точно такъв балон, какъвто се получи в стоителството точно в САЩ и донесе тази икономическа криза.....
23 Февруари 2010 01:46
Китай все още не е успял да развие силен вътрешен пазар. Причината е .... евтиният юан. Това което прави конкурентни китайските стоки навън е пречка за нарастването на покупателната способност на самите китайци. Ако разривът с Америка стане в близко бъдеще - сценарият е описан в статията като цитат на мнението на самото китайско ръководство: затваряне на много производства , безработица и социално напрежение.
Извод - на Китай му трябва време. Поне още едно поколение за да стъпят на крака тези 300 милиона участващи в световната икономика. Сега техните доходи са около 15 пъти по-ниски от средните за развитите страни. С повишаването на заплатите им те ще са в състояние да купуват все по- голяма част от стоките които сега са им недостъпни и се произвеждат главно за износ. Ако успеят да балансират външният и вътрешният пазар ще могат да направят част от туй дето предлага светлото - да произвеждат И за себе си. Пълна независимост от външните пазари не е в състояние да постигне никоя просперираща икономика. Принадената стойност на произведените продукти някой трябва да я плати. Каква е файдата ако ще е от собственият бюджет ?
23 Февруари 2010 02:14
По повод безумните твърдения на Чичо - две извадки от статистиката на ЦРУ (CIA's Factbook):
"China in 2009 stood as the second-largest economy in the world after the US"
"GDP RANKING
COUNTRY GDP (PURCHASING POWER PARITY) DATE OF INFORMATION
1 European Union $ 14, 520, 000, 000, 000 2009 est.
2 United States $ 14, 260, 000, 000, 000 2009 est.
3 China $ 8, 767, 000, 000, 000 2009 est."
23 Февруари 2010 02:31
Айде да се включа и аз, защото всяко лято преподавам в тази бедна и изостанала държава-Китай. Урок по пеене в Ню Йорк в момента е с топ тарифа$180 за час и са само двама трима преподаватели като Бояджиян и Малас , които чарджват по толкова.
В Бейджинг аз вземам 1800 юана за един час урок, като учениците се записват месеци преди да пристигна и броя който обучавам е строго ограничен. Мръсния въздух и астмата ми са единственната причина да не живея постоянно в Китай. В големите градове качеството на живота е на нивото на всяка една световна столица, дори и по-добре защото два часа масаж на цяло тяло и след това на глава с подстригване е 30 юана. Концертната и театрална програма на Бейджинг и Шангхай не отстъпват на на Лондон, Париж или Ню Йорк. Китай е стар и мъдър и в момента е в огромен подем. Вижте как се представят на олипиадите и в спорта напоследък.
23 Февруари 2010 02:55
Чичо философ пак е обсебен от омразата и не забелязва очевидни тенденции - Китай излиза от зависимостта на северноамериканския пазар, методично развивайки многостранни отношения с Африка, Латинска Америка и останалите страни от Азия. Особено трябва да се подчертаят интензивните срещи на финансовите и икономическите министри на Китай, Япония и Южна Корея, които разработват административни рамки за либерализиране на търговията в региона.
Отделно - програми за стимулиране на вътрешното потребление.
По въпроса за американските ценни книжа - никой нормален кредитор няма да позволи дълговете на длъжника му да се обезценят, та отвързването на юана от долара е идиотско като искане въобще. Освен това от феврури пръв кредитор на САЩ е вече Япония, не Китай.
23 Февруари 2010 03:07
Два часа масаж на цялото тяло и подстригване ( на главата ) - 30 юана.
Един час урок по пеене - 1800 юана.
Рицарю , абе ти сигурен ли си че урокът е точно по пеене ?
23 Февруари 2010 03:26
USA се пързалят надолу вследствие на стратегическа грешка. Те искат knowledge based economy, да продават технологии и ценни книжа пълни с въздух, да печатат долари на воля, докато малките китаици с малките чукчета чукат чакъла и хранят, обличат и обуват Америка. ПОчти даром. Да, ама не...Технологичният напредък на Китаи е сравним с индустриалния му напредък. Спомняте ли се неотдавнашната китаиска реакция на решението Обамово да се изостави програмата за полети на хора до Луната? Китаиците скромно споделиха, че имат своя програма по въпроса и ще я реализират. Що се отнася до стратегическото, дългосорочно мислене ( а не в рамките на 4-8 години президентски мандат) Китаи е въобще в друго измерение.
Като питали Дън Сяо Пин какво мисли за историческото значение на Френската революция, тои отвърнал; " Рано е още да се каже..."
23 Февруари 2010 03:37
VOCI истина е което пиша. Не се бъзикам. Ако случайно ходиш в Пекин, мястото където искаш да бъдеш всяка нощ е Houhai. Това е едно езеро в старата част на града където в последните години е съсредоточен нощния живот на Бейджинг. Около езерото са разположени 160 бара с най-различни забавления. Каквото ти душа поска. Там може да хапнеш най-вкусната пица в света в "Хутонг пица" полята с Хайнекен. Собственника е италианец-Паоло. Има много американски барове с лайф джаз и джем всяка нощ. Има и хука барове с персийски възглавници и хубавици които те обръщат на другата страна като изтръпнеш.
Ето линк Натиснете тук
23 Февруари 2010 04:12
Thanks за инфото , рицарю. Ако съдбата ме завее някой ден по онез краища ще го имам предвид. За уроци по пиене колко дават на час ?
23 Февруари 2010 04:45
Ако отидат сравнително скоро на Луната, ще открият, че американците са били поне 60 години преди тях там Сега са заети с откриването на магнетизма и следват стъпките на Гагарин и Титов.


Редактирано от - San De Cannes на 23/2/2010 г/ 04:48:25

23 Февруари 2010 06:00
Хич не я мислете Кимериката - и сега китайците май са вече мнозинство поне в големите градове на Дивия запад, а след 10 години ще повторят циганизацията на България. Не знам дали ме разбрахте, но нямам намерени да се обяснявам. Който има очи - да види, който има уши - да чуе, който си няма акъл да дрънка за вечна дружба.
23 Февруари 2010 06:08
"Китайците дори да са работили на ишлеме и по поръчки на фирми от САЩ, просто ще си продължат производството с предоставената технология... за тях......",
***а, каквото не им бъде предоставено си го предоставят без никакви патентни угризения. Вчера в 5 офф сакс авеню забелязях костюми прада и дамски облекла армани - мейд ин чайна. Една продавачка рускиня сладко ми обясняваше какъв железен дикаунт му давали (50%) та под $1, 000. Казах и мерси, но нямам нужда от прада, още по-малко китайска. Който не верва да се разходи до магазина.
23 Февруари 2010 06:49
Порочни кръгове....
Китай изработил евтини стоки с които бедните американци преживели през кризата, най-вече предизвикана от изнасянето на производствата от Америка в Китай и "изкухяването" на ам. икономика в последствие.
Ако Китай вдигне юана спрямо долара - тогава производството в Китай вече няма да е така евтино и много производства ще се изтеглят оттам - ерго Китай просто няма друг изход. Същото се отнася и ако в Китай се вдигне вътрешното потребление - никой няма да им бачка за жълти стотинки и инвестициите там ще се третират като неефективни.
23 Февруари 2010 06:53
Ето ви материал за размишление по въпроса:
Маската на Китай: митовете и реалността

Натиснете тук
А който е добре с английския, може да отиде във форума на BBC. Там има много и много интересни мнения по темата от цял свят:
Натиснете тук

Редактирано от - E6 на 23/2/2010 г/ 07:07:52

23 Февруари 2010 07:15
Залегайте над Китайския, камилчета. Идат трудни времена на конкуренция с жълтурковците. Силите се изместват в полза на Изтока. Запада запада и става трети свет.
23 Февруари 2010 07:54
Повръхностно писание.
На ниво "индианец гледа шах и коментира".
Апропо, сещате ли се КЪДЕ е измислен шахът?
23 Февруари 2010 08:05
Мда, наистина е удивително как реднеците и някои техни "анализатори" продължават да се самопредлагат за по-малкия брат на Китай. Това е срамно, но разбираемо, Реднистан не е бил дълго време империя за да натрупа самочувствие и не му пречи да се самопредлага за по-малък брат.
Това предлагане, само смъква тежестта на Реднистан в китайските очи.
Иначе, наскоро се случи един знаменателен факт. Китай вече не е най-големия кредитор на САЩ
Най-големия е Япония с около 800 милиарда, китайците си смъкнаха дела до 750 милиарда. И това ще продължава. Китай десйтва неумолиемо към скъсване на взимовръзката си с Реднистан. Това е необратим процес!
23 Февруари 2010 08:57
И ако Запада запада, като как Китай ще се издигне??
Първо. В Китай играе доста яка стъкмистика.
Второ. Като кажете "Китай" какво разбирате?? В Китай шепа негодници трупат мангизи на гърба на милиард и кусур души. В Китай ще се случи това което се случи във всички пост-комунистически страни. Малко хора ще изядат цялата баница, а много хора ще гладуват:
Това изглежда показва, че всяка икономическа информация, която получаваме, е изключително субективна и спорна. Реалността е, че по-малко от 10% от населението на Китай се радва на живота на средната класа или на по-добър жизнен стандарт. Според един информационен бюлетин 8% от населението се радва на 55% от националното богатство, докато другите 92% се борят за оцеляване с оставащите 45 процента.

И това е СЕГА, докато все още се веят знамената с петолъчките... Като престанат - не знам какво ще стане.
23 Февруари 2010 09:03
Кимерика едва ли ще има, но Китафрика ... кой знае.

Да. В момента малките жълти зли хора усилено изкупуват Африка. Црните диктатори не могат да повярват на късмета си - идват едни жълти хора, дават им едни торби с пари и им строят инфраструктура. Имаше доста интересна статия по въпроса - мислия че беше във FT.
23 Февруари 2010 09:11
Китайците, ако решат за нула време шъ си построят и 20 самолетоносача. С тея 2, 3 трилиона резерв и с евтината си работна ръка. Ама за какво са им?
Въобше при тея огромни , астрономически валутни резерви, Китай за отрицателно време може да стане свръхвоенна държава. Но той не го прави и тук наистина се вижда дълбокия стратегически поглед. Китай иска да стане икономическа свръхдържава номер 1, всичко друго ще си дойде от само себе си.
23 Февруари 2010 09:17
Самолетоносачите не са като ученическите бригади , ЗИПо . Нещат ефтина работна ръка а скъп мозък. Ама туй нема как да го разбереш. Нема с к'во.
23 Февруари 2010 09:31
Това със самолетоносачите е наистина трогателно.
При положение, че КНОА има милиони пешаци.
И суровините са толкова близо...
23 Февруари 2010 10:01
Смешно е да види как авторите на подобни статийки извиват гръбнаци в усилие да натъкмят писанието откъм политкоректност, да не би стероидния юнак отвъд океана да се засегне, не дай Боже.
Китайците, като противотежест на американската простотия ми се виждат много даже приемливи.
23 Февруари 2010 10:26
Последните важни развития липсват от статията - например че от половин година Китай почти не купува американски дълг (допреди купуваше щатски облигации за около 12 млрд зелени месечно).
.
Това означава, че Китай все по-малко зависи от потреблението на бедните американци и все по-малко се интересува от придобиване на новонапечатани долари.
.
Сега Китай ударно стимулира вътрешното си потребление, за да може след 20-30 години да има икономика, независеща от неппатежоспособни американски потребители.
.
Австралия вече е суровинен придатък на Китай, китайското малцинство в тази страна все по-силно навлиза в управлението на страната и политиката и; един път достигната критичната маса, имиграционните пречки за навлизане на китайци ще се вдигнат и на практика Китай ще удвои теритоторията си - това към края на века.
.
Китай и сега може да купува Щатски "технологични" компании (справка Леново, което купи поделението за движими компютри на АйБиЕм), но не може да купува петролни, дърводобивни и земеделски компании в САЩ - там сделките почти автоматично не получават одобрението от Щатския конгрес.
.
Китай е най-големият инвеститор в Африка - в добивни компании и като заемодател на местните правителства. Разбираемо защо засега ре-колонизацията на Африка от Китай е ограничена до посочените дейности - Китай няма нужда от некачествена работна ръка.
.
Щатите са в много по-тежко положение отколкото се представя - макар и апологетите на глобализма да твърдят, че все още технологичното превъзходство било на страната на Америка, ре-индустрализацията на Щатите става все по-трудно постижима цел. Примери колкото щеш - Америка вече не е в състояние да произвежда серийно коли, дори и бутиковите производства на високотехнологични продукти като совалки се оказва не по силите и.
23 Февруари 2010 10:30
Все още Щатите произвеждат телевизори (единственото останало производство е на Шарп). Много експерти по технологии смятат, че за производство на телевизори е нужно технологичното равнище равностойно на нужното за производсво на ядрените бомби.
Така че Щатите засега си остават ядрена сила.

23 Февруари 2010 10:46
Абе много станахме маймунките на клона, а бананите - все толкова...това е. И всичките щуротии за тероризми, осами, глобални затопляния, все оттам идат. В такива статии е винаги трудно да отделиш обективното от манипулацията.
Както и да е, Китай си е интересен проблем сам по себе си, но може би в по-средносрочен план. Мен ми е чудно как Запада ще се оправи със свръхзадлъжнялостта, всички, от последния безработен до правителствата живеят назаем. Тия "бейлаути" според мен си бяха моментно спасително решение, но всъщност нищо не решиха и дали не направиха нещата по-зле...
23 Февруари 2010 10:48
В същото време много американци едва биха свързали двата края при сегашния икономически спад без внасяните евтини китайски стоки.
Дали щеше да има спад и едва свързващи двата края американци, ако не си бяха изнесли индустрията в Китай?
23 Февруари 2010 10:52
Горскио е прав.
23 Февруари 2010 11:02
Китайците, ако решат за нула време шъ си построят и 20 самолетоносача. С тея 2, 3 трилиона резерв и с евтината си работна ръка. Ама за какво са им?

Всъщност не могат да построят нито един самолетоносач, даже и ако някой трудолюбив "кимерикански" корабостроител изнесе всичките тонове (не томове, тонове) документация. Всъщност китайската корабостроителна мисъл се разпростира до фрегати и корвети, повечето нефелни копия на проекти на съветската школа от 70-те. Но дори и да построи самолетоносач, с какви самолети ще го оборудва? И тоя фишек за ПРО на Китай, май ще излезе кьорфишек - всъщност става за краднат (вероятно пак от некой трудолюбив кимерикански инженер) Патриот РАС-3. Тоест приложимо срещу балистични цели с малка, до средна далечина на полета.
Ако има област на военната технология където китайците бележат видми напредък това е артилерията, особено реактивната. В областта на управляемото оръжие засега основно копират руската школа, което автоматично означава изоставане от западната.
Страйки - по въпроса за милионите пешаци: Тея милион пешаци ще напредват през територия където има милион милиарда комари. И нищо друго на практика. Иначе си прав - китайците тренираха 2000 км. марш наскок скоро, ама с две дивизии и няколко бригади. Натирването на 1 000 000 пешаци през тундрата ше се превърне във вълнуваща но дълга разходка, подобна на разходките на китайците през джунглите на Виетнам.
23 Февруари 2010 11:10
Я - един брадясал :
При кацането си на Луната, Армстронг забелязал двама как играят табла...На въпроса: А, бе вие кои сте? Как дойдохте до тук? Единият отвърнал: Ааа, ние сме на всеки километър...А другият донадил:Е, как.Много лесно. Един връз друг...един връз друг - та чак до тук
P.S. Китайският "проблем" крие най- големите опасности за самите китайци...

***
Лъжата, която прилича на истина, не е по- добра от истината, която прилича на лъжа - <Кабус Наме>
23 Февруари 2010 11:12
Маузер,
ти нали не си въобрязяваш сериозно, че държава която вече е на второ място в света по научни открития, няма да се научи да прави, каквото си ще.
Те до вчера, кинезите и граждански самолети не правеха но вече правят и свръхскоростни влакове не правеха а вече правят, и космически кораби не правеха а вече правят и на Луната първи ще стъпят, та некви железни корита ли нема да се научат. Шъ се научат и още как.
А бойни самолети отдавна си произвеждат и дори изнасят.
Натиснете тук
23 Февруари 2010 11:16
Уау! - тонове документация... Щото корабостроенето е велика тайна на природата, да?
23 Февруари 2010 11:20
"Ако има област на военната технология където китайците бележат видми напредък това е артилерията, особено реактивната".
.
Товарищ, ти изби рибата. На "реактивната артилерия" хората и викат ракети, ракетно дело.
.
С други думи твърдиш, че китайците са добри в ракетното дело. Вероятно като използуваш думата "артилерия" имаш предвид ракети с малък обсег или земя-въздух, защото артилерията най-общо се свързва с нисък обсег (макар и Жул Верн я описва в един свой роман спътник, изстрелян с топ и неснабден с реактивен двигател).
.
Използувай, моля, общоприетите термини, че не се разбира.
23 Февруари 2010 11:23
Да му се не види, линка от Википедията все нещо не ми се получава, зарад тва на ви друг подобен
Натиснете тук
23 Февруари 2010 11:29
Китайците отдавна са велика сила, но не и толкова велика колкото си мислят некои. Тази година стигнали Япония по БВП. Да същата Япония , която е десетина пъти по-малка.
23 Февруари 2010 11:34
Да, тази година стигнаха Япония, но само след 7 години е лесно да се изчисли по формулата за сложна лихва, че БВП им ще бъде 10 трилиона, вместо сегашните 5 при растеж от 10% годишно. Тоест два пъти повече от японското. За 7 години, шъ го удвоят. Такова животно нема би казал шопа. Обаче се оказва че има
23 Февруари 2010 11:45
"Китайците отдавна са велика сила, но не и толкова велика колкото си мислят некои. Тази година стигнали Япония по БВП. Да същата Япония , която е десетина пъти по-малка."
.
Всъщност БВП на Китай е сериозно (т.е. с пъти) подценен.
БВП е "цената" на произведените стоки и услугите. И понеже цената на услугите в Китай е поне 10-пъти по-ниска от цената на равностойните услуги в другите високо-развити страни, а цената на китайските стоки е 3-4 по-ниска, то реално БВП на Китай отдавна е изпреварил БВП и на Япония и на Щатите, при това вероятно 2-3 пъти.
.
Един алтернативен метод за определяне на БВП, даващ по-реална представа за равнището му е теглото (в тонове) на произведените стоки на територията на една държава (изключвайки добитите суровини, или суровините с минимална преработка).
По тоя показател Китай би изпреварил Щатите с пъти.
.
Илюстрация на този показател за определяне на БВП са куповете контейнери, струпани по големите пристанища на Щатите.
Ако сте в Щатите, разходете се с с кола в пристанищните зони на Сан Диего, Калифорния или Елизабет, Ню Джързи и ще добиете визуална представа. 30-метровите планини от контейнери показват разликата в индустриалното производство на Китай изнесено за САЩ и Щатското изнесено за Китай.
23 Февруари 2010 11:52
Китайците не изглеждат агресивни, но хватката им е желязна. Ако се съди по жалните писъци - направо титаниева
23 Февруари 2010 12:04
Горския,
това е точно така. Китайския БВП е сериозно подценен. Ако има реален курс на юана към долара, китайския БВП ще скочи два пъти.
Американския БВП е наблъскан със финансови инструменти и деривати. Въздух под налягане. Китайския БВП е доста плътен.
По стомана, автомобили и електроника, китайците отдавна са на първо място в света!
23 Февруари 2010 12:12
Уау! - тонове документация... Щото корабостроенето е велика тайна на природата, да?

Ми Кара, какво да ти кажа - например парният катапулт за стартиране на самолетите, продължава да е "велика тайна" за всички освен за америкосите. Не че е нещо, кой знае колко сложно на теория, ама навремето руснаците като тръгнаха да правят "Адмирал Кузнецов" оцениха че за да разработят/откраднат тази технология ще им трябват 6-8 години. поради което направих "ерзац" - наклонена рампа. Та ако решат кинезите да правят самолетоносач от "кота нула" ще се сблъскат с много други подобни проблеми.
Отделно - едно е да направиш контейнеровоз, друго - самолетоносач дори и при сходна водоизместимост.
Товарищ, ти изби рибата. На "реактивната артилерия" хората и викат ракети, ракетно дело.

Горскио, на реактивната артилерия хората и викат "реактивна артилерия". Тук се включват всички системи за залпов огън с реактивни снаряди (популярни като "катюши" и снарядите с допълнителен реактивен двигател или газ-генератор за стволната артилерия.
Ракетите са отделна манджа, въпреки че в руската номенклатура на въоръженията, дори балистични ракети фигурират под скромното обозначение РС (реактивен снаряд). Става въпрос за китайските РСЗО правени на основата на краднат "Смерч" - наскоро разработиха ново поколение реактивни снаряди, чиято далечина на полета достига до 200 км. Да не споменаваме и активно-реактивните снаряди за стволната артилерия, при които имат също имат значителни успехи.
23 Февруари 2010 12:17
И стига с тая басня за "изнесените американски технологии". Инвеститор номер едно в Китай е китайската диаспора. Следват японци и германци. Американците са в графата "Други".
Че са най-големият клиент на Китай, спор няма. Което обяснява защо още не са им скръцнали със зъби. Плащат си хората, затова. Веднъж плащат за боклуците, без които не могат, втори път за да си приберат обратно зелената шума, без която също не могат. Е, ако спрат да плащат, ще се насладим на цирк...
23 Февруари 2010 12:24
Абе нъл кинезите купиха един руски самолетоносач май се зовеше "Варяг". Шъ го разглобят, шъ го изкопират. Това че съ го взели за казино е бош лаф. Копират, маскарите с маскари, ден и нощ, нощ и ден
23 Февруари 2010 12:27
Ей ви малко инфо от един авторитетен руски сайт за оръжие. Явно кинезите сериозно са решили да праат копи пейст
Натиснете тук
23 Февруари 2010 12:31
Ако се оставят препирните на страна ще се видят наколко тренда.
*
Първо, икономическата политика на кинезите е да се правят съвместни компании с чужди инвеститори и просто казано да се учат китайчетата да елиминират изгубените години с пряко наваксване на опит. За това предлагат як бач на населението и това устройва така таречените западни компании с бързи и високи печалби.
*
Второ тази политика преекспонира развитието им спрямо естественото развитие на която и да е друга страна. Това вече принася описаното в статията, че вече владеят силата, обещаваща приближаването на много леялни икономически и политически хоризонти. Това приближение е пряко зависимо от процеса на учене на китайчетата в западните фирми. Колкото повече се научат толкова повече ще са самостоятелни да продължават развитието си сами. Въпросът с пазара е вторичен, колкото и да се разглежда като най-важен поради простата логика, че сладки проблеми с пазара има само този, който може да произвежда качествени и търсени стоки и услуги. Ако искат ще продават само на цеция останал свят без САЩ, къв е проблмът?
*
Третата важна поанта е да имаш силна, модерна и по последния крясък на науката, армия. Тука нещата се други. Избягали са напред две държави и там последното никой не продава и за много пари. А с военното дело е малко иначе, пък и китайците разбраха, чу тук няма как да наваксат.
*
От това следва едно:
Според как се справят по първа точка ще си градят силна, модерна и качествена икономика по втора точка, пък ще се молят това да помогне и на армията. С армията, също биха се радвали да излъжат/притиснат някой та дано им се сипе на готово и от военно-технологичното канче. Това е, а САЩ са толкова сигурен първенец, колкото и Китай, че ще вземе палмата на първенството, но определено ми се струва, че Китай държи повече ръчки от брата американского.
23 Февруари 2010 12:37
А-а, парната катапулта! Която заема около една пета от сичкото самолетоносач? Ето ти, Маузер, малко инфо за "Адмирал Кузнецов":
Натиснете тук


Ето ти линк и за електромагнитните катапулти - coming soon, ако има пари:
Натиснете тук

Редактирано от - Caravaggio на 23/2/2010 г/ 12:43:27

23 Февруари 2010 12:49
Е Кара, заяждаш се. Тя и ядрената бойна глава е под 1% от масата на балистичната ракета. Но нека допуснем че китайците направят самолетоносач с наклонена рампа, както "Адмирал Кузнецов". С какви самолети ще го оборудват? Руснаците например имаха доста проблеми с корабният вариант на Су-27 (Су-33). Дори огромната (в сравнение със западните самолети) тяговъоръженост на самолета не му стигаше да излети с пълен товар гориво и въоръжение. Да не говорим за по-тежки или не толкова мощни самолети. Да си видял на "Адмирал Кузнецов" нещо подобно на SA-3 Викинг или Е-2С Хокай?
Не казвам че китайците не могат да направят самолетоносач. Могат, но няма да е сравним с американските. И няма да е сега, а най-рано след 10 години и то ако почнат днес.
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД