:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,730,098
Активни 742
Страници 15,001
За един ден 1,302,066
ОБРАТНИ РАЗПИСКИ

Гърне или мрамор? Или гърне от мрамор? - 3

Спряхме миналата седмица на Айн Ранд по въпроса за пазара и художеството. Дошлата на мода у нас с над петдесетгодишно закъснение апологетка на капитала и предприемачеството в най-либералните му измерения е твърда по тази тема. С две думи посланията й могат да се резюмират така: "Твориш изкуство? Добре. Изкарай творбите на сергията. Ако се харчат, продължавай да твориш. Дори богатей от продажбите без ограничения. Ако не се харчат, работи друго. Или прави каквото щеш.

Само не разчитай на държава, на фондове, на субсидии, на помощи и дотации. Недей мрънка и



не хленчи край трапезата на произвеждащите."



Концептуализмът на тази интересна и умна жена е безмилостен. На мен ми беше и леко забавен. Най-вече как се родее с типично болшевишка непримиримост - по дух, не по съдържание. Забавно е, защото тя е най-големият противник на болшевизма, комунизма и колективизма, който можем да си представим. Очевидно в случая си казва думата биографията - Айн Ранд (1905-1982 - истинско име Алиса Розенбаум) е щерка на петербургски аптекар евреин, загубил бизнеса си заради болшевиките, и емигрирала в САЩ през 1926 г.

В най-продавания си роман - "Атлас изправи рамене" - тухла-тритомник от хиляди страници, тя със средствата на художеството защитава концепцията си за върховната ценност на предприемача, бизнесмена и изобретателя в днешния свят. И за разумния егоизъм като най-добра основа на човешкия морал. На мен ми беше интересно в този огромен роман как са видени "творците" - те в масата си са видени с нескрито презрение. Паплач, която каканиже безспир за непознаваемостта на света, за култа си към чувствата, за нуждата от ограничаване алчността на фабрикантите и за разпределяне на техните печалби в полза на "обществото", на творците, на нямащите... Ранд смята това за лицемерие.

Словосъчетанието "обществен интерес" в устите на тези хора у нея буди възмута и гняв. Един-единствен (ама само един - sic!) творец от цялата пасмина философи, писатели, художници и прочее трегери е видян в героично-мъдра светлина - композиторът Хали (или Хейли). Той твори концерти (с мелодия, щото съвременните композитори бягали от нея, пояснява героинята й Дагни Тагарт), които се продават, а когато се окаже в друга ситуация (колонията на Джон Голт), той се прехранва с ръчен труд (дърводелство, ако се не лъжа).

Нека сега все пак оставим настрана утопията на Ранд (при все уважението ми към философа Ранд



като писател тя е утопист и романтик),



и се върнем към пазара на художеството у нас.

След Камелия Тодорова дори младата певица Мария Илиева се изказа на тема "преди и след 10 ноември". Тя ще да е била доста невръстно дете по Татово време - Мария, но това не й попречи в интервю пред всекидневник да рече, че у нас сега няма културна политика, а "преди 10 ноември е била факт!" И да подчертае как е било по време на тотално отречения от нас и времето тоталитаризъм: "Имаше изявен културен живот. Тази културна политика правеше хората щастливи да изживяват изкуството, да го консумират..."

По-нататък кадърната ни певица изобличава и днешна Европа, която не ни искала като творци, а като "работници и слуги".

Даа, струва си да се замислим върху такъв ропот, хем от страна на човек, който дори чавдарче сигурно не е бил по време на социализма.

Ропотът, мисля, има една основна причина. Това е фактът, че истински пазар на художеството у нас днес няма. Става дума за пазар, който гарантира не оцеляването, а нормалния живот на гилдиите. Парадоксално е, че такъв пазар имаше тъкмо през най-антипазарния период - на т.нар. развит социализъм! Кината носеха приход, защото бяха пълни, книгите носеха приход, защото излизаха в стохилядни тиражи, изобразителното изкуство носеше добър приход, защото се правеха откупки от градски комитети на БКП, от профсъюзи и други учреждения... Вярно, че приходът се преразпределяше - например оперните и оперетните театри получаваха дотации, натрупани от "по-презрени" музикални жанрове, а т.нар. литературна критика се издаваше и издържаше за сметка на приходите от преводни и родни бестселъри (имахме приключенски автор например, Петър Бобев, който не седеше по президиуми, но юношите го грабеха в огромни тиражи).

Но този доста развит пазар се дължеше



на монопола, частичната изолация и частичната цензура,



нали? Дължеше се и на нещо като просветен феодализъм - Людмила Живкова се увлече по източната езотерика, култа към духовното и неговите естетически превъплъщения и държавата почна да купува изкуство от творците в доста сериозни мащаби.

Е, тогава какво - пазар за нашите творци може да има само при Желязна завеса ли? Или при непосилно "обмитяване" на вносния културен продукт, за да има хляб за родните производители?

Примерно - вносно мляко - 50% мито. Вносна песен - 100%. Вносна чушка - 120%. Вносен филм - 300%... И т.н.

Че как ще стане, ако не сме КНДР? И трябва ли да става?

(Следва)
43
3484
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
43
 Видими 
22 Февруари 2010 22:57
Че как ще стане, ако не сме КНДР? И трябва ли да става?

(Следва)
Айде казвай по-бързичко ще стане ли, че до 136-ти епизод на сериала Овъргаз може и да бъде зарязан от Газпром

_______________________
Блогът на Манрико
22 Февруари 2010 23:25
"Паплач, която каканиже безспир за непознаваемостта на света, за култа си към чувствата, за нуждата от ограничаване алчността на фабрикантите и за разпределяне на техните печалби в полза на "обществото", на творците, на нямащите... Ранд смята това за лицемерие."
***
Нашата просветена паплач от онова "прокълнато" време каканижеше и подсмърчаше с обратен знак. И днес продължава пак само че подсмърча по онова прокълнато време от което искаше развод. Ами получи си развода - пито-платено, сега да духа супата на хероите предприемачи.
***
Що се отнася до Ранд - отдавна не ме учудва арогантността на хора, които се изказват за изкуството от позицията си на дъщеря на репресиран евреин аптекар...
22 Февруари 2010 23:42
Стига с тая Айн Ранд, г. Ламбовски. В САЩ тя се смята (от критиците, на масовия пазар сега е неизвестна) за второкласна писателка, никога не научила както трябва английски (срв. другия петербуржец В. Набоков, смятан за най-големия стилист на амер. л-ра в 20 в.) и майстор на досадата. В няколко третокласни колежа има наистина още останали "обективистки" клубове, нещо като филиал на Young Republicans. Те са "патетично" uncool. Най-известният последовател на Ранд (на млади години), Алан Грийнспан, се опозори навеки.
22 Февруари 2010 23:46
Парадоксално е, че такъв пазар имаше тъкмо през най-антипазарния период - на т.нар. развит социализъм!
Още по-прадоксално е, че при такъв "нормален" интелектуален пазар, се случи този безкраен " преход", през който не само че не може да се прочете (загуба на грамотност) едно досие, ами дори не може да се отвори (загубена разпознавателна способност).
Та на този пазар, от времето на развития соц, колко изобретенията са били изтъргувани, технологии, софтуер, търговски марки и друга интелектуална собственост? Като как са запазени постиженията от предходни епохи, религията (Да нямаше забранени автори!?)? И по-важното, в обществено-икономическата йерархия как се оценяваха способностите, с цитирането на устава на БКП, на събраните томове на Живков/Брежнев или да?
Понеже сега финансовия пазар е в криза, но понеже наистина е пазар, въпреки сътресенията (заради лакомията на някои шмекери), пазарът ще продължи да съществува, и с банките, и с брокерите, и с ценните книги (вероятно при по-строги правила). Истинският пазар, когато е пазар, никога не е изчезва. Дори закритите тържища, остават с векове в съзнанието на поколенията. А къде е пазарът на соца? Той също не се е изпарил. Тук е. Наричат го преход. Едни шмекерлъци се заменят със ... същите шмекерлъци. Да, лицата са различни, но духът е същия. И така тъпчем в преход на едно и също място. Чакайки, все някой да ни оправи.
22 Февруари 2010 23:47
В САЩ "високата култура" се издържа почти изключително от субсидии - къде държавни (федерални, щатски и градски), къде - много повече - недържавни, от големи корпорации, даващи милиони, до отделни обикновени граждани от средната класа, даващи по 100-200 долара.
23 Февруари 2010 00:22
"Понеже сега финансовия пазар е в криза, но понеже наистина е пазар, въпреки сътресенията (заради лакомията на някои шмекери), пазарът ще продължи да съществува, и с банките, и с брокерите, и с ценните книги (вероятно при по-строги правила)."
***
Не ми беше лесно да открия твоята Аполитичност, но във връзка с горния цитат ми се ще да те питам как ще продължи да съществува пазарът след като лакомията на шмекерите се развива обратно пропорционално на възможностите на вложителите. Или според теб пазарът ще се саморегулира?
23 Февруари 2010 01:12
Фичо, в любимата ти "Уикипедия" пише друго:

Rand's books continue to be widely sold and read, with 25 million copies sold as of 2007, and 800, 000 more being sold each year according to the Ayn Rand Institute.[37]

When a 1991 survey by the Library of Congress and the Book-of-the-Month Club asked what the most influential book in the respondent's life was, Rand's Atlas Shrugged was the second most popular choice, after the Bible. Readers polled in 1998 and 1999 by Modern Library placed four of her books on the 100 Best Novels list, with Atlas Shrugged taking the top position, while another, The Virtue of Selfishness, topped the 100 Best Nonfiction list.
.
[/quote]
23 Февруари 2010 03:04
Диоген си режел зеле за вечеря. Покраи него минал друг, популярен в онова време философ, които отивал на гощавка при тирана на Атина. И му казал " Ех, Диогене, ако можеше да се харесваш на богатите, нямаше да ядеш зеле." Диоген му отвърнал " Ти, ако можеше да ядеш зеле, нямаше защо да се харесваш на богатите..." Името на популярния и харесван по онова време философ не помня. Диогеновото - да.
23 Февруари 2010 03:09
Да разбираме ли че си на зеле ?
Ако да - ще се постараем да го запомним.
23 Февруари 2010 03:12
Майтап , Беги.
Ако аз лично бях поставен пред избора да се харесвам на властта или да ям зеле - със сигурност щяха да ми порастат уши като на Зайо-Байо от рупане.
23 Февруари 2010 05:34
За културтрегерската психология Айн Ранд е непоносима. Нещо подобно беше Петко Бочаров навремето за комуноидите, заради откритото презрение и камшичния език.
23 Февруари 2010 05:51
Ало, турчето. Неосведомеността ти може да бъде простена, невежеството ти - НЕ! Любимецът ти Петко дамането се оказа официално и неопровержимо доказан агент на любимото на всички с върнати и непоискани обратно имена ДС. Така че не ми говори за комунизма защото цицахте дружно точно по комунистическо време докато не си показахте рогата. Цицате и днес. Поради тези причини не ти препоръчвам да даваш мнения на български език.
23 Февруари 2010 07:00
Рекламата на сивотата Ранд май ми писна. Хубаво бе, драскала женичката нещо си, някой се опитва днес да прави бизнес с това - но мен специално не ми пука за книжките по астрология, приложна псохопатология, зодиаци, как да си намерим трето гадже, как да забогатеем, как да пре*бем света...
Фичо -
То за тая изписахте повече, отколкото са споменавани Маркс, Фройд и Наполеон тук.
-------------------------
Блогът на Генек
23 Февруари 2010 08:05
Радвам се, че авторът споменава Петър Бобев.
Незаслужено е забравен и непреиздаван, според мен.
Най-добрият български автор на приключенски романи.
23 Февруари 2010 08:15
В края на краищата опираме до извечния въпрос:
"Трябва ли ПОЛИТИЧЕСКАТА организация на един народ - ДЪРЖАВАТА,
да изземва пари от всички(включително ДРУГИ художници, писатели, музиканти)
и да ДАВА на една група бездарници,
които упорито настояват да се занимават с изкуство."
23 Февруари 2010 08:28
Безплодната интелигенция не иска да си зададе и един друг въпрос:
"Защо безплодната интелигенция счита, че един човек,
който издава книги или музика,
се води единствено и само от алчността?
И няма вкус!"
23 Февруари 2010 08:50
Радвам се, че авторът споменава Петър Бобев.

Не забравяй Петър Стъпов.
А на Бобев първата книга, която прочетох, беше "Гущерът от ледовете". После имаше още една за динозаври днес. И върви не мисли, че "Джурасик парк" не е оригинална идея.
23 Февруари 2010 08:53
интересна и умна жена е

тя със средствата на художеството

философа Ранд
като писател тя е утопист и романтик


23 Февруари 2010 08:57
И оещ едно недоумение. Тая Рандовица не е ли писателКА?
Или е била нещо от "Джемини"-то?
Аман от политкоректности! И суфражетстки глупости. Та така излиза, че мъжете са хептен господари - налагат и мъжкия род в езика. Няма женски род, няма женски форми на професиите - само мъжкареене.
23 Февруари 2010 09:01
Ала-бала...
23 Февруари 2010 09:56
Е, Ранд си заслужава не само да се прочете ами и да се разбере. Най малкото за наваксване на 50 год изоставане. Но разбирането изисква усилие , раздаването на квалификации и заемането на високоалтруистични пози не. Никой в живота си не е майка Тереза ама много камъни валят.
...Ей, Орленце виде ли оня ден Овечкин как смачка Ягър бе Като руски танк прежка пролет . Ред е на канадите
23 Февруари 2010 10:41
Ами с 50-годишно закъснение ще четем Айн Ранд, като преди това ни набиваха само Маркс в главите... И че не е важно колко и какво работиш, ще ти дават според "потребностите", демек според преценката на партийните другари.
Рембрандт, освен велик художник, е бил и търговец на произведения на изкуството: творби на други художници, предмети, донесени от колониите, литографии... Имал е и чираци да му помагат в рисуването. Е, нямало я е Айн Ранд да му подскаже, ама някак си сам се е сетил... Композитор като Бетховен е обучавал и ученици за допълване на доходите.
Наслуки ще спомена и двама писатели: Труман Капоти (журналист) и Франк Маккорт (учител по литература в Ню Йорк и прописал чак около пенсия, носител на наградата Пулицер).
А защо българската култура не се популяризира достатъчно за да има нормален пазар в България? След като има толкова много телевизионни канали аз поне не можах да попадна на предаване за нови български книги, например. Да четат откъси, да представят авторите, да създадат интерес у зрителя да намери книгата. Защо няма канал за класическа музика или култура въобще? И да рекламира концерти, изложби, представления, промоции на книги?
Има и европейски пари за националните култури и трябва да се намери начин да се използват.



23 Февруари 2010 11:24
Ох, завалата, от Маркс не завтасала да прочете една забавна книжка... Ми наваксвай, какво чакаш?
23 Февруари 2010 11:38
Днешният епизод е доста слабичък.
Изказванията на Чичо Фичо ми харесаха и смятам че това наистина е така, от друга страна обаче Ранд има пойнт, дет се вика. Права е в описанието си на творците (признавам, че не съм чел книгата та се позовавам на преразказа на Ламбовски).
Повечето т.нар. творци се смятат за избрани поради факта, че са надарени с талант и съответно очакват пътят пред тях да се разстила без никакви гънки до пълното осъществяване на таланта им - което в бляновете на повечето има формата на монетарно преуспяване. Ако нещата не вървят, творците започват да се цупят и, разбира се, търсят кого да обвинят. Едни намират виновник в лицето на държавата, други винят неразбиращите тълпи. И в двата случая обаче всичко опира до едно - дали си истински проводник на онова, което извира от теб или просто искаш да си уредиш живота без да ходиш на работа задължително от 9 до 5. В първия случай стискаш зъби и дялкаш шишарки, или каквото е там, а после бъдните поколения те откриват без това да те затопли ни най-малко. Във втория така или иначе получаваш желаното и се надяваш и след теб да остане нещо.
Е, в наши дни го има и трети фактор - индустрията, която може да направи и случайния минувач звезда, поне за ден.
А за българските "звезди" няма какво да говорим - и Камелия Тодорова и Мария Илиева са просто певачки. В нормалния свят такива рядко има, повечето са singer/song writer. Има разлика, нали.
23 Февруари 2010 11:56
Бел. на модератора: Моля, пишете на кирилица, ползвайте бутон за кирилизация или Натиснете тук

Редактирано от - sybil на 23/2/2010 г/ 14:47:00

23 Февруари 2010 12:30
Е, то и Маркс е забавен, стига да остане само на теория.
23 Февруари 2010 12:59
Ей, аман от тоя плач на мумифицираната "художествено-творческа" интелигенция по "просветения феодализъм", демек по Тато, Людмила и т.н.
Да, ясно ми е, просветеният абсолютизъм е най-функционалното, гъвкаво и продуктивно управление - вж. Дубай, Бахрейн и пр. И в Европа - управлението на Бисмарк например. Ама има едно голямо НО! Кво правиме, като умре просветения диктатор? И синчагите и наследниците се скарат за бащино имане? Нещицата често стигат до гражданска война и други такива хубости. Затова се е наложила на нашия континент друга система, доста по-несъвършена, не толкова прогресивна и значително по-тромава, наречена с неособено точното име "демокрация", предлагаща най-вече плавна смяна на управлението. Проф Мишо Константинов по едно време се помъчи да разясни това и беше оплют незаслужено. Та, стига рев, хубаво (ви) беше, ама добре че свърши!
23 Февруари 2010 13:02
Ако питаш за финансовия, държавата (централните банки) ще го дорегулират, леко разбулване на "свещената" банкова тайна, повече изисквания и др. мерки. Доколкото всеки пазар работи с някаква мярка, а особено пък парите са измерител на капитала, отговорността за точността и верността на мярката я носи държавата. Нарича се още еталон (за метър, килограм, секунда) или държавни стандарти (ел. мрежа на 220 волта, честота на променливия ток, размери на отверстия и болтове, наличие на резерв, ниво на компетенция при финансите и т.н.). Частни мерни единици не се допускат, освен ако не се цели самозатваряне и изолация.
Виж, за "пазара на художеството", ако се наложат стандарти-еталони, то "художеството" ще стане "инженерство" . Затова и интелектулната собственост е разделена: една се води "индустриална" (изобретения, полезни модели, промишлен дизайн, търговски марки, ноу-хау; регулирана с поне три закона, с поддържане на публични регистри), другата - "авторско право" (открития, белетристика, музика, изобразително изкуство, филмово изкуство, софтуер, напоследък фотография и бизнес-методи, регулирана обикновено с един закон и почти без публични регистри, но има). Общото между всички тях е, че гражданинът е свободен да ги използва за лични нужди без да плаща и както намери за добре, стига да може да ги разбере. Много от тези "художества" се преоткриват, защото навремето си са останали неразбрани за повечето (кажи-речи всички) граждани. Но много повече от тези "художества" са травиално плагеатстване. Някои творци (Лили Иванова) намират плагеатстването за творчество, що така се популяризирали "оригиналите" . Държа да отбележа, че същата логика изповядват и пиратите - на приемлива цена (понякога и формат) запознавали гражданите с ценостите на съвремието.
Та мярата на "пазара на художеството" са ценностите на обществото. Изграждат се бавно във времето, държавата може да ги моделира или забрани, но не и да създаде. Та затова питам г-н Ламбовски какви са били ценностите на обществото по времето тоталитаризма и не са ли същите и сега.
23 Февруари 2010 13:08
..Общото между всички тях е, че гражданинът е свободен да ги използва за лични нужди без да плаща и както намери за добре..


Хм, хм... Я опитай пак.
23 Февруари 2010 13:39
Не опитвам, а доказвам:
ЗАКОН ЗА АВТОРСКОТО ПРАВО И СРОДНИТЕ МУ ПРАВА
В сила от 01.08.1993 г.
.....
Право на възнаграждение за всеки вид използване
Чл. 19. Авторът има право на възнаграждение за всеки вид използване на произведението и за всяко поредно използване на същия вид.
.......
СВОБОДНО ИЗПОЛЗВАНЕ НА ПРОИЗВЕДЕНИЯ
Допустимост на свободното използване (Загл. изм. - ДВ, бр. 77 от 2002 г., в сила от 01.01.2003 г.)
Чл. 23. (Изм. - ДВ, бр. 77 от 2002 г., в сила от 01.01.2003 г.) Свободното използване на произведения е допустимо само в случаите, посочени в закона, при условие че не се пречи на нормалното използване на произведението и не се увреждат законните интереси на носителя на авторското право.Свободно използване без заплащане на възнаграждение (Загл. изм. - ДВ, бр. 77 от 2002 г., в сила от 01.01.2003 г.)
Чл. 24. (Изм. - ДВ, бр. 77 от 2002 г., в сила от 01.01.2003 г.) (1) Без съгласието на носителя на авторското право и без заплащане на възнаграждение е допустимо:
1. (доп. - ДВ, бр. 99 от 2005 г., в сила от 10.01.2006 г.) временното възпроизвеждане на произведения, ако то има преходен или инцидентен характер, няма самостоятелно икономическо значение, съставлява неделима и съществена част от техническия процес и се прави с единствената цел да позволи:
а) предаване в мрежа чрез посредник, или
б) друго разрешено използване на произведение;
2. използването на цитати от вече разгласени произведения на други лица при критика или обзор при посочване на източника и името на автора, освен ако това е невъзможно; цитирането трябва да съответства на обичайната практика и да е в обем, оправдан от целта;
3. използването на части от публикувани произведения или на неголям брой произведения в други произведения в обем, необходим за анализ, коментар или друг вид научно изследване; такова използване е допустимо само за научни и образователни цели при посочване на източника и името на автора, освен ако това е невъзможно;
4. използването като текуща информация в периодичния печат и другите средства за масово осведомяване на речи, отчети, проповеди и други или на части от тях, произнесени на публични събрания, както и на пледоарии, произнесени в съдебни процеси, при посочване на източника и името на автора, освен ако това е невъзможно;
5. (изм. - ДВ, бр. 99 от 2005 г., в сила от 10.01.2006 г.) възпроизвеждането от средствата за масово осведомяване на вече разгласени статии по актуални икономически, политически или религиозни теми, в случай че такова използване не е било изрично забранено, при посочване на източника и името на автора, освен ако това е невъзможно;
6. възпроизвеждането по фотографски, кинематографичен или аналогичен на тях начин, както и чрез звукозаписване или видеозаписване на произведения, свързани с актуално събитие, за да бъдат тези произведения използвани от средствата за масово осведомяване в ограничен обем, оправдан от целите на информацията, при посочване на източника и името на автора, освен ако това е невъзможно;
7. използването на произведения, постоянно изложени на улици, площади и други обществени места, без механично контактно копиране, както и излъчването им по безжичен път или предаването им чрез кабел или друго техническо средство, ако това се извършва с информационна или друга нетърговска цел;
8. публичното представяне и публичното изпълнение на публикувани произведения в учебни или в други образователни заведения, ако не се получават парични постъпления и не се заплащат възнаграждения на участниците в подготовката и реализирането на представянето или изпълнението; 9. (изм. - ДВ, бр. 99 от 2005 г., в сила от 10.01.2006 г.) възпроизвеждането на вече публикувани произведения от общодостъпни библиотеки, учебни или други образователни заведения, музеи и архивни учреждения, с учебна цел или с цел съхраняване на произведението, ако това не служи за търговски цели;
10. възпроизвеждането на вече разгласени произведения посредством Брайлов шрифт или друг аналогичен метод, ако това не се извършва с цел печалба;
11. предоставянето на достъп на физически лица до произведения, намиращи се в колекциите на организации по смисъла на т. 9, при условие че се извършва за научни цели и няма търговски характер;
12. временното записване на произведение от радио- и телевизионни организации, на които авторът е отстъпил правото да използват произведението, осъществено със собствени технически средства и за нуждите на собствените им предавания в рамките на полученото разрешение; записи, които имат важна документална стойност, могат да бъдат съхранени в официален архив;
13. използването на произведения за целите на националната сигурност, в съдебно или административно производство или в парламентарната практика;
14. използването на произведения по време на религиозни церемонии или на официални церемонии, организирани от публичната власт;
15. използването на сграда, която е произведение на архитектурата, или на план на такава сграда с цел реконструкцията й.
(2) Разпоредбите на ал. 1 не се отнасят до компютърните програми. За тях се прилагат разпоредбите на чл. 70 и 71.

ЗАКОН ЗА ПАТЕНТИТЕ И РЕГИСТРАЦИЯТА НА ПОЛЕЗНИТЕ МОДЕЛИ (ЗАГЛ. ИЗМ. - ДВ, БР. 64 ОТ 2006 Г., В СИЛА ОТ 09.11.2006 Г.)
Обн. ДВ. бр.27 от 2 Април 1993г.,
....
Ограничаване действието на патента
....
Чл. 20. Действието на патента не се разпростира върху:
1. използване на патентованото изобретение за нетърговски цели с оглед на лични потребности, ако не нанася значителни материални щети на патентопритежателя;
2. използване на изобретението за експериментални или научноизследователски цели, свързани с предмета на патентованото изобретение;
3. еднократно непосредствено приготвяне на лекарство в аптека по лекарска рецепта;
4. (отм. - ДВ, бр. 66 от 2002 г.);
5. (отм. - ДВ, бр. 66 от 2002 г.);
6. използване на патентованото изобретение в чужди наземни, морски и въздушни превозни средства, които временно или случайно навлизат в земната, морската или въздушната територия на страната, при условие, че патентованото изобретение е използвано изключително за нуждите на тези превозни средства.
7. (нова - ДВ, бр. 64 от 2006 г., в сила от 09.11.2006 г., отм. - ДВ, бр. 31 от 2007 г., в сила от 13.04.2007 г.)

ЗАКОН ЗА ПРОМИШЛЕНИЯ ДИЗАЙН
В сила от 15.12.1999 г., Обн. ДВ. бр.81 от 14 Септември 1999г.
......
Ограничения на правото върху дизайн
Чл. 20. Правото по чл. 19 не се разпростира върху:
1. използването на дизайн, когато се осъществява за лични потребности или с експериментална цел;
2. използването на дизайн с цел цитиране или обучение, ако това използване е съвместимо с добросъвестната търговска практика и не вреди без основание на нормалното използване на дизайна и при условие, че се посочва източникът;
3. използването на дизайн в чужди наземни, морски или въздушни превозни средства, които временно или случайно навлизат в територията на страната и в които той се прилага изключително за техните нужди, както и върху вноса на резервни части и спомагателни приспособления с цел използването им при ремонт на тези превозни средства.

Цитирането и позоваването на първоизсточника е въпрос на съвест и морал както на всеки гражданин, така и на обществото.
Ако нямаше възможност за свободно използване (без извличане на икономическа изгода), то трябваше всеки читател/зрител да иска "авторски" възнаграждения за "интелектуалния труд" , вложен в разбирането на авторовата идея.


23 Февруари 2010 15:19
Ква беше тая Камелия Тодорофф? Народа иска Камелия
23 Февруари 2010 15:40
Още от времето на Италианското Възраждане философите са разбрали, че крайностите в обществото не водят до успешно общество (между другото и Аристотел говори за златната среда). Трябва да се разбира диалектиката между общото и частното, между обществото и индивида. трябва ясно да се разбира ролята на тази дихотомия. Когато се преувеличи ролята на обществото се получава стагнация на свободната инициатива на индивидите, когато се преувеличи ролята на индивидите се получава това, което се получи у нас след 1989г. Истината е в намиране на тънкия баланс, между интересите на обществото и интересите на индивидите. Големият дефект при мисленето на много, че те мислят с крайности - около 50-те години беше времето на социализма, че само интересите на обществото ще доведат до светлото бъдеще, сега се отиде до другите крайности - ултра дясна политика краен либерализъм, монетаризъм и т.н. Девизите, като, колкото по-малко държава по-добре, хвърлиха светът в хаоса на тази криза. И тук във Форума са доста първосигналници, които мислят бинарно - в черно и бяло, true and false.
23 Февруари 2010 15:46
Социализмът се опитваше да сведе нещата от общото, към частното - образно казано използваше дедуктивния подход. Според социализмът, ако обществото стане богато и индивидите ще са богати. И обратно капитализмът третира нещата от частното към общото, т.е. ако всички индивиди са богати то и обществото ще е богато. И двата подхода изглеждат правилни, но при капитализма никога всички индивиди не могат да станат богати, даже в развитите кап. държави, да не говорим за огромния брой неразвити държави, а социализмът имаше твърде малко време да се развива и той стартира в едни неразвити държави.
23 Февруари 2010 15:52
А защо българската култура не се популяризира достатъчно за да има нормален пазар в България?
Защото за популяризирането при лебералната пазарна икономика също се искат пари.
23 Февруари 2010 16:34
Телевизията има и държавни канали, нали така?
То и повечето канали са безкраен низ от сериали, шоута и др. тъпотии, които не знам кой ги плаща, но се въртят непрекъснато.
23 Февруари 2010 17:05
Марксе в абсолютна грешка си. В България няма краен либерализъм. Никога не е имало свободен пазар или конкуренция. В България най-различни банди, чрез избори се докопват до обществените средства и ги ползват за свой интерес и ползват лостовете на властта не в обществен, а в личен интерес. Те затова и еб@ха мамата на комунизма, защото навремето събраното не можеше да изтича в частни джобове . Сегашното уродливо положение си е перфектно за най-различните банди наречени партии но не и за обществото. Така че крайностите са по честни или комунизъм и всеки бачка за обществото или краен либерализъм.
Или сме равни и сме богати колкото е общото богатство или ще е богат само този който наистина създава богатство.
23 Февруари 2010 17:44
Аополитичен, по чл.20, т.2 опитай да получиш монсантовски семена :-)
23 Февруари 2010 18:40
Популяризирането при либералната пазарна икономика се нарича реклама. Рекламират се стоки и се прави рекламация на стоки - нож с две острието си е ракламата. За да хване рекламата декиш, трябва да бъде разбрана първо, сиреч някакво образование и второ, да внуши, че ползването на този продукт дава предимство. При слабо образование обикновеният тарикат не може да види какво може да "крадне" от една книга, изобретение, изложба. А предимствата се зачеркват в една обществено-социална система, без значение дали е социализъм или капитализъм, изградена на шуробаджинащина и партийни протекции (има го и на Запад ). Те и затова рекламите са все по-елементарни, че при сложните може да се случи объркване - кое беше реклама и кое антиреклама.
Проблем с културата имат и западните общества, капиталистическите. Например една Англия въведе безплатно средно образование и спрягат повече държавни стипендии за университетите (някои и частни) и не защото "за да има капитализъм трябвало да има капиталисти", и не заради хуманизма. Прост меркантилизъм - доброто образование предполага по-висока здравна култура (и по-малко заболявания и по-малко разходи на държавата), по-ефективно усвояване на новите технологии (висока производителност и конкурентноспособност и повече данъци за държавата), по-малко измами (и по-малко разходи за съдебни спорове, издръжка на затворите и "затваряне" на работна ръка). А за доброто образование е нужна и голяма доза добра литература, живопис и всякакво изобразително изкуство. Иначе се пръкват дизайнери на кръгли топки и квадратни кубове.

Die Hexe, даром нищо не се получава! Чете се, възпроизвежда се, пресъздава се, подобрява се (ако е възможно, патентова се и се иска насрещна лицензия, виж напр. Самсунг и Сони), търси се пазар (където Монсанто е пропуснал да защити иновацията си) и ако има икономическа изгода, се скача с двата крака. Моралните дилеми и рискът за обществото са проблем на регулатора (държавата)- да си поддържа научни институти и университети (с апаратура по-добра от тая на Монсанто) вместо държавниците й да хвъркат насам-натам безпомощно в допитвания, отговорите на които не разбират.
23 Февруари 2010 19:07
..Моралните дилеми и рискът за обществото са проблем на регулатора (държавата)..


Браво, браво, този удари даже Манрико в земята.
23 Февруари 2010 19:21
Федаин аз по-горе писах, че няма чист модел. Това, че нашият пазарен модел е такъв уродлив показва, че той не върви за нашата действителност.
23 Февруари 2010 19:35
Още малко и ще ме убедиш, че изпитваш морални угризения като си купуваш билет за самолета - може да не стигнат местата за всички желаещи, пък и толкова пари да се дават "за гъз път да види" на фона на гладуващите по света.
23 Февруари 2010 19:43
Опазил ме Бог да те убеждавам в каквото и да било. Коментирам ти бисерите, нищо повече.
23 Февруари 2010 20:02
Едно много кратко резюме на идеите на Айн Ранд може да се прочете на английски на следния линк: http://fare.tunes.org/liberty/library/top tt.html
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД