:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,840,125
Активни 115
Страници 14,821
За един ден 1,302,066

МВР влезе в конфликт с държавната тайна заради обявените агенти

МВР може да се окаже в сериозен конфликт с правилата за опазване на държавната тайна, след като обяви публично свои, макар и бивши сътрудници. Това показва справка в действащия закон за защита на класифицираната информация.

Само преди два дни по нареждане на премиера Бойко Борисов вътрешното ведомство освети като сътрудници на службите ключови фигури от силовите структури, които контролираха охранителния и застрахователния бизнес през 90-те години. Списъкът бе направен по публикация в столичен всекидневник, в която се твърдеше, че според източник от службите 8 известни лица са били нещатни помощници на МВР. От министерството потвърдиха, че са се водели единствено по изброените във вестникарския материал имена.

След проверката МВР обяви, че застреляните Иво Карамански и Поли Пантев са били ползвани за агенти. Младен Михалев-Маджо, Красимир Маринов-Големия Маргин и т.нар. братя Галеви - Пламен Галев и Ангел Христов, пък са били щатни служители на МВР. За Николай Маринов-Малкия Маргин и Константин Димитров-Самоковеца, не бяха открити данни.

В закона за защита на класифицираната информация е посочено, че за държавна тайна се смятат "сведения за организацията, способите и средствата при изпълнение на специфични задачи, осъществявани чрез оперативно-издирвателната и оперативно-разузнавателната дейност на службите за сигурност и обществен ред". Държавна тайна са и всички данни, "позволяващи да се установят лица, оказали или оказващи им помощ в тези дейности".

И в двете разпоредби изрично е посочено, че става дума не само за действащи сътрудници, но и "оказали помощ" и "сътрудничили на службите". Спорен е и въпросът доколко могат да се обявяват починали лица. Дори законът за досиетата, по който се вадят сътрудниците на бившата Държавна сигурност, забранява това.

Преди два дни и ДАНС пусна съобщение за същите хора. От нейната справка става ясно, че "братята" Галеви, Младен Михалев, Николай Маринов, Красимир Маринов, Иво Карамански и Пантьо (Поли) Пантев не са били секретни сътрудници, служители под прикритие, нито нещатни агенти на ДАНС. В съобщението на ДАНС обаче липсва името на Самоковеца.

Проблемът с агентите стана актуален покрай ареста на Алексей Петров, който се оказа, че през годините е бил щатен служител и агент под прикритие. Заради неговото осветяване прокуратурата даде на съд бившия вътрешен министър Румен Петков. Магистратите обаче го оправдаха. Заради проблеми с държавната тайна срещу бившия премиер Сергей Станишев също има наказателно дело.
7
2348
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
7
 Видими 
04 Март 2010 00:22
Пряко доказателство, че мафията произлиза от държавата и се ръководи от там. Кого избираме .....
04 Март 2010 03:11
Обява: държавната тайна излезе от МВР заради агентурни конфликти
04 Март 2010 06:40
По-скоро държавата произлиза от мафията. От комунистическата мафия се роди светлата демократична държава.
Ура, другари!
--------------------------------------
Блогът на Генек


04 Март 2010 08:22
Запазваме традицията-държавата за партийно употреба.
04 Март 2010 13:30
Каква тайна, какви пет лева?
Мафията управлява държавата, така че обявяването на няколко държавни служители, че са мафиоти или че няколко мафиота са държавни служители не е тайна.
04 Март 2010 17:00
ауу-у тези от МВР имали и агенти от контингента, а ЦЦ като разбере, че имат и пистолети какво ли ще си скубе
04 Март 2010 18:20
Парадоксите стават все повече и повече: Вече 20 г държавата громи авторитета на собствената си полиция методично, като обявява всички работили в полицията за доносници- без значение дали са били щатни офицери или нещатни служители. В обществото доносник вече стана синоним на полицай- независимо къде е работил. Изкарват се на светло, макар и избирателно, доносниците през годините и изглежда целта е да се провери до къде ще стигнат без агентура. След това лъснаха агентите под прикритие. След това в съда започнаха да казват имената на защитените си свидетели и да ги дават по телевизията- и изведнаж потрес- защо ли се отмятат от показанията си? Разформироваха, прегрупираха и майсторяха нови служби докато не останаха професионалисти, или по- точно докато професионалистите не напуснаха. От информацията която получаваме по медиите 300- 350 мутри тероризират страната, но също четохме че имаме около 65000 полицаи които се борят с тях. Полицаите пият вода и кафета по площадите, изнасят концерти, мъкнат бюра, столове и компютри за да не ги изгонят от работа - това ли е дейността на българската полиция? Сега излиза, че ръководството на полицията не си знае задълженията и огласява класифицирана информация? Това какво е театър на абсурда или съвкупност от абсурдни грешки?
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД