Масово брожение има сред малки фирми и счетоводители от няколко дни насам заради указание на НАП, което ги задължава да плащат по-високи осигуровки. От 1 януари 2010 г. управителите на фирми трябва да внасят близо двойно по-високи осигуровки, защото вече не се водят самоосигуряващи се, а ще трябва да правят вноските си върху минималния праг по икономическа дейност, който в някои случаи е двойно по-висок.
Обект на недоволството е указание от 25 февруари. В него шефът на агенцията Красимир Стефанов е написал, че всички вписани в регистрите управители на дружества трябва да се осигуряват върху минималния осигурителен доход, независимо дали са подписали договор за контрол и управление на фирмата.
Според обясненията на НАП досега много управители на търговски дружества имали договори, според които управляват фирмата безвъзмездно, или въобще не подписвали. Така те получават доходите си например под формата на дивиденти, върху които не се плащат осигуровки. Вноски правеха като самоосигуряващи се, при които минимумът до края на 2009 г. беше 260 лв., а от 1 януари е 420 лв. "Според указанието обаче договорът за управление се приравнява на трудов договор и осигуровката трябва да се начисли върху минималния осигурителен праг за съответната икономическа дейност", обясни пресаташето на Националната агенция за приходите Росен Бъчваров.
Най-често праговете са между 800 и 1000 лв. Това значи, че вместо месечни осигуровки в размер на 120 лв., бизнесмените вече ще плащат по 240-300 лв. на месец. Промяната касае най-вече т.нар. микрофирми, в които обикновено собственикът е и единственият работещ във фирмата.
"Това е абсурд, закриват дребния бизнес. Излиза, че трябва да се осигурявам на 1000 лв. всеки месец, независимо че фирмата ми не е изкарала и 5 лв. този месец. Говорих с клиентите си, половината ще закрият бизнеса си", оплака се счетоводител пред "Сега".
От данъчната агенция казаха още, че ако управителят е единственият човек във фирмата и няма нито едно друго наето лице, той ще трябва да се осигурява два пъти - веднъж в качеството си на управител на базата на минималния праг и втори път като наето лице. Когато обаче фирмата няма никаква дейност, не възниква и задължение за плащане на осигуровки.
ТЪЛКУВАНИЯ
"Да се задължава някой, който се самоосигурява, да внася по-високи осигуровки, е безумно", коментира Румен Обрешков от Асоциацията на специализираните счетоводни предприятия. Според счетоводителя Николай Караянев промените ще убият малкия и средния бизнес в условията на криза. Юристи пък обясниха, че в указанието си шефът на НАП тълкува превратно законите. "Начинът, по който юристите на агенцията са тълкували чл.4, ал.1, т.7 от Кодекса за социално осигуряване, подсказва, че са изпълнили поръчка под натиска на техните началници. НАП търси всякакви възможности за набавяне на пари за бюджета и някой висш държавен чиновник се е сетил, че съдружниците в ООД могат да бъдат притиснати да внасят още повече осигуровки", пишат юристи във форумите.
Богата държава с бедни граждани? Очилатия не разбра ли, че така няма да напълни бюджета?
ГЕРБ и компания всячески се стремят да развият сивата икономика!