Собственикът на фармацевтичната компания "Софарма" Огнян Донев вече е член на Наздорния съвет на здравната каса, пише на сайта на НЗОК. Съветът е провел първото си заседание на 23 февруари, на което е приел правила за предстоящите конкурси за нови директори на 28-те районни здравни каси.
За пръв път касата има надзорен съвет, досега тя се ръководеше от управителен съвет. ГЕРБ обаче решиха да променят формата, тъй като според тях досега касата е управлявана политически. Разлика между двата съвета обаче няма. Надзорният съвет, както и УС, контролира директора, разрешава сделки, одобрява бюджета, участва в преговорите с лекарите за условията за работа и заплащане на медицинската дейност. Както и преди, представителите на държавата доминират в него, а председател е зам.-министър, в случая - на финансите - Владислав Горанов. Единствената разлика в новото управление на касата е, че директорът на НЗОК вече се избира от парламента, а не както досега - от УС.
Донев е мажоритарен собственик на редица компании, повечето фармацевтични. Сред тях са "Софарма" и фирмата за дистрибуция на медикаменти "Софарма Трейдинг". Член е и на борда на частния здравен фонд "Доверие". Той е предложен за член на надзорния съвет на НЗОК от Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България. По закон държавата, работодателите и синдикатите сами посочват своите представители. В надзора влизат и зам.-министрите на здравеопазването Тодорка Костадинова и Валерий Митрев, главният секретар на МЗ Нели Нешева и директорът на НАП Красимир Стефанов. Работодателите излъчват 2-ма членове, като освен Донев в надзора влиза и Григор Димитров от Българската стопанска камара. Синдикатите имат 1 представител, но КНСБ и "Подкрепа" още не са се разбрали кой да е той. За пръв път в управлението влиза и представител на пациентите. Това е Диана Хаджиангелова от Конфедерация "Защита на здравето".
ЗАКОНЪТ
На книга присъствието на Донев в НС не е конфликт на интереси. Според Закона за здравното осигуряване членовете на надзора не могат да имат собственост или да управляват лечебни заведения, но не и фармацевтични или частни здравни компании. В закона за конфликт на интереси пък има текстове само за директора на НЗОК и директорите на районните каси, но не и за членовете на надзора.
|
|