Оригиналите на Самарското и други бойни знамена бяха изнесени от хранилищата на Националния военноисторически музей заради празника 3 март. |
Докато в столицата президентът, премиерът и министрите присъстваха на церемония по издигане на националното знаме пред Паметника на незнайния воин, Марин нападна от връх Шипка министъра без портфейл Божидар Димитров. Димитров бе обвинен, че е пазил от уволнение арестувания наскоро главен секретар на Агенцията за българите в чужбина Стефан Николов, въпреки нередностите, които е вършел. Николов бе арестуван във връзка с делото за разбития канал за уреждане на молдовци и украинци с българско гражданство. Заедно с него бе задържан и шефът на Дирекция "Миграция" в МВР Стефан Христов.
Божидар Димитров бе учуден от изказването на вицепрезидента и обясни, че е разочарован от реакцията му.
Под словесните удари на Марин попадна и финансовият министър Симеон Дянков заради внушенията му, че президентът е млад милиардер. "Когато човек се поддава на изкушението на властта и възможностите, които му дава тя, за да присъства всеки ден по няколко пъти по телевизията, радиото, вестниците, аз не знам той кога върши работа. И как му е останало време да каже тази глупост", заяви вицето.
Лидерът Волен Сидеров пък използва митинга за празника, за да агитира, че политиката на "Атака" е правилна. "Участвахме в историческата битка да върнем България на българите и да свалим корумпираното правителство. Постигнахме ли го? Да!", изригна той на площада пред храм-паметника "Св. Александър Невски". "Който пита защо "Атака" подкрепя ГЕРБ и твърди, че съм изневерил на принципите си, е саботьор. Такива хора са измамници и провокатори и искат да върнат БСП и ДПС на власт", отсече Сидеров. Според него именно "Атака" е изиграла решаващата роля страната ни вече да не се управлява от "турска партия с червена гарнитура".
Яне Янев, чиято депутатска група се разпадна, пък реши да посети с. Рибново, за да разкрие за сетен път "корупционни схеми" в държавата. Той набеди парламентарния шеф Цецка Цачева, че си е увеличила заплата с 1/2.
------РИТУАЛИ
В София бе отслужена панихида за загиналите руски войници и офицери по време на Руско-турската освободителна война в Руското военно гробище. Върху всеки гроб бяха поставени по два червени карамфила. Привечер в столицата се проведе и традиционната тържествена заря-проверка на площад "Народно събрание", където държавният глава произнесе слово. Във Военноисторическия музей бе изнесен оригиналът на Самарското знаме, както и оригиналите на всички запазени бойни знамена на опълченските дружини, сражавали се в боевете при Шипка, Шейново и Стара Загора.