:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,667,714
Активни 775
Страници 10,279
За един ден 1,302,066
Анализ

Управляващите ислямисти в последната битка за контрола над Турция

Последният незавладян рубеж е армията, срещу която започна мощна атака с всякакви средства
Турският президент Абдуллах Гюл (в центъра) събра премиера Реджеп Ердоган (вляво) и шефа на ГЩ на армията генерал Илкер Башбуг в президентския дворец в Анкара, където обсъдиха сериозната ситуация след ареста на десетки военни.
Всички залози вече са направени в Турция. Управляващите ислямисти се изправят срещу светските съдилища и армията в последната игра за душата на Турция. На карта е заложено бъдещето на страната. Дали Турция ще се приближи повече до либералните демокрации, или ще се отдалечи от тях?

Турската политика винаги е била разкъсвана от напрежения, още откакто беше основана като светска държава от Мустафа Кемал Ататюрк. Последните две седмици обаче са необичайно напрегнати дори и по турските стандарти.

Управляващата Партия на справедливостта и развитието (ПСР) и нейните съюзници от религиозното движение на Фетхуллах Гюлен, известни като "гюленисти", възложиха на благосклонни полицейски агенти задачата да подслушват и арестуват висши военнослужещи по подозрения в подготвян преврат. Нещо повече, прокурори гюленисти арестуваха свои колеги, поддръжници на строгия светски режим, разследващи канали за набиране на средства за движението "Гюлен" и връзките му с терористи в Чечения и Хамас.

Въпросът е дали армията и съдебната система - стълбовете на светската система на Ататюрк,



ще отвърнат на удара или ще намерят мирен начин да се измъкнат



От момента, в който ПСР се изкачи на власт през 2002 г., Турция е свидетел на не много напрегнат конфликт между умерено ислямската партия и светските институции, начело на които са съдилищата и армията. Конфликтът обаче стана по-интензивен напоследък, след като ПСР се сближи с алчното за власт движение "Гюлен", което се опитва да проникне в светските институции и да ги разруши.

Миналата седмица полицаи, които почти сигурно са свързани с движението "Гюлен", арестуваха 49 военни офицери, включително адмирали на активна служба и бивши командващи на ВМС и ВВС, и ги обвиниха, че са автори на съставен от 5000 страници меморандум, съдържащ планове на турската армия да взриви бомби в исторически джамии в Истанбул и да свали свои собствени самолети, за да оправдае един преврат. Абсурдът на обвинението не убягна на никого.

Защо превратаджиите да създават огромна улика на хартия, разкривайки собствения си заговор? "Ако турската армия планираше преврат, нямаше да напише меморандум на 5000 страници за него", ми каза бивш американски посланик в Турция. И все пак Турция се тресе от слуховете и опроверженията за преврат.

Треската около превратите започна само три дни след като ислямистки вестник публикува подслушан разговор на началника на генералния щаб, който заявява, че в армията са проникнали външни елементи. Въпреки че съгласно турските закони подслушването и публикуването на такива записи е незаконно без съдебна заповед, прокуратурата не предприе действия за разследване, което предположи безмълвно одобрение за възможна атака срещу военните.

Силата зад тази кампания е движението "Гюлен", което има влияние върху полицията и вътрешното разузнаване. Гюленистите не се похвалиха с това подслушване, но през последните години, когато е изтичала информация за случаи на подслушване на армията, тя винаги се е появявала първо в симпатизиращите на "Гюлен" медии.



Тази кампания може да се окаже последната битка за контрола над Турция.



През 90-те години на миналия век, армията се прочисти от ислямистите и гюленистите в редиците си, което принуди основателя на движението да се премести в Съединените щати, където живее и днес. Но с настъпването на новото хилядолетие гюленистите се завръщат застрашително, настанявайки се отново в администрацията и създавайки пиар структури на Запад.

През 2002 г. те застанаха с влиянието си зад ПСР при историческите избори, изкачили ислямистите на власт, а в замяна ПСР назначи гюленисти на важни позиции в правосъдието и полицията. Днес "Гюлен" контролира ключови постове в правителството, няколко мозъчни тръста, банки, неправителствени организации, бизнес лоби групи и медии - всяка светска институция с изключение на армията. Сега движението "Гюлен" притиска турската армия да се съгласи с поставяните от него условия: "Престанете да гоните нашите хора и ще се съгласим на примирие".

Един от възможните изходи е деморализираната турска армия просто да се огъне, съгласявайки се да не прогонва ислямистите и така



постепенно да изгуби светската си идентичност



Друг също така възможен вариант е армията да отговори на провокациите на гюленистите, пази Боже, с военния преврат, който е обвинявана, че подготвя. Това ще унищожи реномето на армията като защитник на демокрацията и ще допринесе значително за популярността на ПСР, която напоследък й се изплъзва заради значителната безработица и провалените усилия за усмиряване на терористите от Кюрдската работническа партия (ПКК). Турските гласоподаватели ще се втурнат към беззащитните пораженци.

Съдилищата също са изправени пред подобна дилема. Когато Ататюрк основа Турция като република от европейски тип, той създаде правосъдие от светски тип, което да защитава системата. През 2008 г. започна съдебен процес за закриване на ПСР на основание, че е станала средище на антисветска дейност, следвайки политика, имаща за цел да осигури власт на религията над образованието, правителството и политиката. Този процес, който завърши с неуспех, само допринесе за увеличаване на популярността на ПСР и оттогава партията стана особено авторитарна, отхвърляйки принципа за взаимозависимост и взаимоограничение на властите (checks and balances) и налагайки данъци и започвайки съдебни процеси срещу собствениците на светски и либерални медии. Днес, както и през 2008 г., всяко усилие на съда да закрие избраната от народа управляваща партия е вероятно отново да има обратен резултат и да я направи още по-популярна.

Единственият начин да бъдат избегнати тези възможни развития са нови избори, които ще внесат свеж въздух в демокрацията на Турция и дори биха могли да са от полза за всички страни. Въпреки че ПСР може и да не спечели така убедително със солидното мнозинство като преди, партията продължава да жъне облаги от твърденията за преврат. ПСР също така би могла да опровергае многото си критици, които твърдят, че тя не вярва в демокрацията, като демонстрира своята отдаденост на демокрацията и свика предсрочни избори.

Допълнителното ескалиране на конфликта може да доведе до катастрофа за всички, и дори да накара армията, пази Боже, да прибърза с военна намеса и да сложи край на ПСР. Редовните парламентарни избори следва да се произведат през 2011 г. За да се излезе от политическата безизходица, турците трябва да се произнесат за съдбата на страната си на избори сега. Утре може да е прекалено късно.
СНИМКИ: ЕПА/БГНЕС
Туркини протестират в Истанбул срещу военните, които са заподозрени, че са подготвяли преврат срещу умереното ислямско правителство на Реджеп Ердоган. Скептиците не вярват, че ако действително е подготвян преврат, заговорниците ще оставят 5000 страници план за това.
 Турски полицаи водят в съд в Истанбул арестувания о.з. адмирал Йозер Карабулут (в средата). Той е сред заподозрените в заговор за сваляне на правителството.
152
4782
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
152
 Видими 
08 Март 2010 23:33
Дивото зове! Колкото повече време минава от революцията на Ататюрк, толкова повече Турция се отдалечава от светските норми и се приближава към ислямизацията. Въпрос на време е светските устои да бъдат сринати и Турция да се върне там, откъдето тръгна преди почти един век. Дори и армията няма да успее да се справи, защото от години цивилизованите и светски настроени висши военни постепенно се подменят с ислямистки такива. Изобщо положението става напечено. Ясно е, че в ЕС няма да влезе, но в ЕС или не, Турция винаги ще ни е съсед, така че, в наш интерес е да си остане светска, обаче това ми се струва все по-невъзможно.
08 Март 2010 23:39
Мдаааа Ататюрк се върти у гроба сигурно с поне 1000 оборота в минута
08 Март 2010 23:49
Ограда, електрифицирана, със съответното количество ДОТ-ове, мини, мурджовци и гарнизони. По южната граница на България естествено.
08 Март 2010 23:52
***

Редактирано от - sybil на 09/3/2010 г/ 00:16:12

09 Март 2010 00:03
Новата политическа калса консервативни мюсюлмани.
ЕРДОГАН СРЕЩУ СЪДА И АРМИЯТА.
След като беше преизбран убедително на парламентарните избори през 2007 година за втори мандат, критиците му отбелязват, че премиерът става все по-авторитарен и се отдалечава от реформисткия дневен ред. Реджеп Ердоган е твърдо решен до края на март да внесе в парламента предложения за конституционни реформи, за да се ограничи властта на съдиите и прокурорите, и заплаши, че ще свика референдум за реформите. Той добави, че реформите ще се фокусират върху области като съдебната система и политическите партии. Предишните опити на правителството да внесе промени в конституцията, главно изискване към страната, за да може да се присъедини към ЕС, бяха блокирани от опозицията, която подозира Ердоган в опити да наложи ислямистко управление и да провали строгото разделение между религията и държавата.
Натиснете тук

09 Март 2010 00:04
Mr.Self-Destruct, това не е смешно. Не е смешно , защото те са тук - в Разградско, Търговищко, Шуменско , Силистренско , Родопите... да не говорим за Холандия , Германия ...

Ще ни липсва светска Турция, ми се струва, жестоко ще ни липсва.
09 Март 2010 00:28
Actually this is a good analyzes and a very good news for Bulgaria.
A clearly isliamic Turkey is a weak Turkey that won't be tolerated or acceptable for neither the eu or anyone else including the usa. Therefore it is in bulgaria's best interest to help this scenario and thus to cut off our neighbours from the civilized world. This is an opening for us and a rare chance to complete the tovarish mauser's scenario described above.
Yes it is not pretty but in the long term we can benefit from this opening.
The problem that we face is the policy of the usa - our new big brothers, would prefer to keep the current situation - with a semi acceptable Turkey pending in the ballance and a pending problem for their potential global rival - europe.

Редактирано от - mitkog на 09/3/2010 г/ 00:31:58

09 Март 2010 00:58
Митко, бе ти чуваш ли се бе?!? Сещаш ли се, че оттатък (ислямистка) Турция със 70 млн. население и 1 млн. армия е ислямистки Иран? С още 70 млн население? А след провала на светската държава в Турция какво ли ще стане с другия съсед на Иран - Пакистан, дето и ядрено оръжие има? Една евентуална ос Анкара-Техеран-Исламабад има икономически и военен потенциал като тръгне на запад, да се спре някъде оттатък Виена. И то само ако поиска. Това ли е доброто за България и българите? Да не мислиш, че американците ще се втурнат да леят кръв за нас след кашите в Ирак и Афганистан?
09 Март 2010 01:22
The usa is not important.
However, we need a clear border line separating the isliamic countries from europe and everything that we appreciate and describe as European values and life style.
We are on this border (regardless if we like it or not ) and the choices we have are:
be slowly overtaken or
hope that we will be recognized as a front line in this upcoming conflict.
See the example of greece - this country was (partially ) the front line in the cold war.
The opposition isliam / east vs europe will last longer. And the question for us is where do we stand.

Редактирано от - mitkog на 09/3/2010 г/ 01:34:04

09 Март 2010 01:37
mitkog е горе-долу прав. Такова развитие ще докаже веднъж завинаги ролята на България като буфер на исляма за Европа, евентуално последната ще се навие да помага да си вършим работата така, както го правим в послдните 600г. От друга страна, големия сбъслък на цивилизациите е неизбежен, въпросът е само дали едното е цивилизация. Бонус за БГ е и факта, че на немалко рапони в БГ, обясняващи колко Туция е ОК ще им се наложи да приемат факта че Турция си е азиатска, неевропейска, ислямска и назадничава страна. Към репите слагам и българските турци, които най-накрая ще се самоопределят, повечето като българи, защото са досатъчно научени на благата на цивилизацията. Разбира се, Сарко и Мекрел отдавна казаха в прав тескт че Турция няма място в ЕС, сега тече PR на развода, който между другото ще е много тъжна новина за доста европейски мислещи турци, на които ще се налжи да търсят нова родина. Много комплициран въпрос, решението е близко. Колкото до ос Анкара-Багдад и натам - ялова идея, няма да се разберат един с друг, най-малкото защото:
1. Са шовинисти и няма да приемат един да доминира.
2. В Иран течат обратните процеси, поне на битово ниво
3. Иран не са араби и нямат сметка от някакви ислямски съюзи
4. Египет и другите северноафриканци познават добре дивите турци; това развитие само ще увеличи глда там
5. Нито САЩ, нито Русия, нито дори ЕС ще разрешат на резаците да правят значим съюз
6. поне още сто причини, но и тези са достатъчни.
С две думи - Турция върви към поредния Афганистан, да не 1:1, но с доста сходства.
09 Март 2010 01:38
quote.."Единственият начин да бъдат избегнати тези възможни развития са нови избори, които ще внесат свеж въздух в демокрацията "unquote Глупости. Единственият начин да се запази Турция като светска държава е начинът на Мустафа Кемал (Ата тюрк), бои с прикладите по чалмите. Не мисля, обаче, че светска Турция е по-малка опасност за БГ от ислямизирания вариант.
09 Март 2010 01:53
A "semi democratic " Turkey is much more dangerous for us then an isliamic one.
The first one is "acceptable " for the civilized world, the second one is not.
Any ways - i have to catch a plane now.
Have fun.
09 Март 2010 02:00
Wonder why would anybody feel the need to write posts in English here in this thread? I know there are young folks born in the US or UK to Bulgarian parents who may or may not know how to express themselves properly in Bulgarian and perhaps that's the reason. However, not everyone here knows English to the extent of being able to get what's being said, I guess, and that'll hinder the communication. Could be the other way around too -- not knowing Bulgarian properly may not allow you to understand what others are trying to get across to you. Anyway, just a thought 'cause it appeared to me no one objected to that language mix.
09 Март 2010 02:06
Restrictions from Nokia, opera mini and the mobile internet. Any other questions or doubts, pls feel free to email me, will be delighted to answer all of them.
And now i should really board my plane.

Редактирано от - mitkog на 09/3/2010 г/ 02:09:04

09 Март 2010 02:17
Oh, I see. Well, indeed, Bulgarian transcribed using Latin letters looks like sh*t, I mean, gibberish and Sybil won't allow it. What can I say, get used to the new realities, buddy.
09 Март 2010 02:30
Турските политици винаги са съумявали да защитят интересите на Турция. И при Османската империя, а по късно при Ататюрк, или ислямиста Ердоган те успяха да защитят държавата си като в зависимост от конюнктурата образуваха различни съюзи с по-силния и винаги бяха и са победители. Истинското лице на Османска Турция и продължилата щафетата република на Ататюрк са различните лица на исляма и тяхната мимикрия при защита на територията и държавността.
Така че дали ислямистите на Ердоган, дали военните, всички те са националисти и ползвайки макар и различни методи ще лавират, ще корумпират, но за пореден път интересите на Turkey ще бъдат защитени.
09 Март 2010 02:33
@mitkog, how can there be a clear border line, separating the islamic countries? We got Bosnia, Albania, Kosovo all in the heart of Europe let alone the creeping islamization of substantial sections of the Western societies. Go to London and you'll see it first hand. Where do you draw the line there? Besides, how come the USA is not important? Is it not true that USA is the main stalwart of democracy in Turkey? Have USA abandon that role and Turkey is gone. That appearance the Western countries are giving of being more tolerant to Islam in Turkey is just a front but they won't be able to compete with the US in holding it back. Should I even mention Herman Van Rompuy in this context?
09 Март 2010 02:42
Турция върви по пътя на Иран по обективни причини - най-вече демографски. Центърът на тежестта й се мести на изток.

Ататюрк беше българин мюсюлманин от Солун, учил в Битоля, с роднини българи християни, с отличен български език и явен вкус към българките. Повечето му съратници генерали, а и второто поколение кемалистки генерали, стария бизнес и интелектуален елит също са родени в Европа, учили са на запад или в Истанбул.

Сега тежестта на изтока е много по-голяма. Има вече утвърден източен бизнес елит, военен елит. Най-важното, колкото по-демократична става Турция - поне на книга, стремейки се към ЕС, толкова повече се засилва ислямизмът. Всички опозиционни движения в обществото - против кемалистката държава и военните - от социалните до етническите и до феминистките - се обличат в ислямистки одежди. Отчаянието на хората от липсата на модернизация в провинцията, от бедността, безработицата, националния гнет, гневът към запада, бруталността на военните, самодоволството на богатите истанбуллии подхранва ислямизма.

Америка е наясно и предполагам не е далече денят, в който военната й помощ за Турция - засега вторият реципиент след Израел - ще секне. България ще стане югоизточният фланг на НАТО и ЕС. Енергийните потоци от Русия към ЕС ще минават през нас. Ще имаме модерни американски системи за ПВО и, надявам се, и модерен флот. Засега у нас още има хора, които са против руските енергийни проекти и американските военни проекти, но ще разберат, че те са голям шанс за България.

За нас Турция с ислямска народна революция няма да е голяма заплаха. Военната мощ на Турция ще се стопи като ланския сняг. У нас ще надойдат прозападни турски интелектуалци политемигранти. Бълг. турци ще се почувстват повече българи. Ислямската народна революция ще има и социалистически, и националноосвободителен - за малцинствата, които може да са близо 50% от населението - характер.
09 Март 2010 02:52
Турция стане ли член на ЕС, свършено е с България. Това поне трябва да е ясно. То не се знае къде ще е България, ако Сърбия или даже Македония стане член на ЕС, камо ли Турция.
09 Март 2010 03:25
Турция и Сърбия няма никога да влязат в ЕС. Македония трябва насила да влезе, макар че сърбокомунистическата й върхушка не ще. Без ЕС няма да се нормализира. Съживяването на българщината в Македония и Гърция ще даде силен тласък за духовното въздигане на България.

Дали Сърбия ще продължава да се цепи? Засега краят му не се вижда. Бачка ссе ослушва за сигнал. Войводински паспорти напечатаха тайно още преди години. Черна гора създава усилено черногорски език, история, църква, има си вече и сръбско малцинство, е*ават се с колите със сръбски номера на границата. В Санджака се появи босненско малцинство - и в Сърбия, и в ЧГ.
09 Март 2010 03:27
Това е добре за нашите интереси.
За съжаление, кюрдите ще се радикализират още повече и задържането им в орбитата на Турция, за в бъдеще, ще става само със сила. Изходът за Турция ще е също така трагичен както и на Османската империя, само дето падението може да продължи стотици години.
09 Март 2010 04:04
Чичо Фичо, и двамата президенти на Турция след Ататюрк имат общо с България. На Иньоню баба му и дядо му са изселници през 1878, а на Джелал Байяр баща му е роден в Лом. За съжаление отдавна са си отишли "българските" президенти на Турция и ей я нА - кривна от пътя.


Съмнявам се в сценария на ba_ra_ba за ос Анкара-Техеран. В миналото всички оси между тези два региона, доколкото ги е имало, са били на принципа на субординация. Стратегическите партньори, които Турция търси, по-скоро са в Кавказ и Средна Азия.
09 Март 2010 04:35
Турция върви по пътя на Иран и гражданска война. Ще има в следващите 10г. и Кюрдска държава. Туркята, ако не слушкат чичо си Сам ще си разтурят кочинката.
Що се отнася до ЕС? Това формирование си е без бъдеще.
Нито на Туркята им е изтребвало ЕС, нито на Сърбия.
09 Март 2010 06:45
Турция има два пътя- В ЕС или с фундаменталистите.
Първото е невъзможно - прекалено рисково е вкарването на чужди по манталитет, мислене, живот хора в християнската цивилизация.
Второто е опасно - на границата на цивилизована Европа нова дивашка държава.
Колкото и да е парадоксално, единственият начин Турция да се цивилизова е отделянето на кюрдите и реформирането на лепнатата за Европа остатъчна държава.
Което надали ще стане.
Така че - гледаме с напрежение на юг.
А, има и трети вариант. Военен преврат, избесени фанатици...За колко време ще държи влага? Най-много до 25-30 години.
----------------------------------------- -------------
Блогът на Генек

09 Март 2010 06:59
За тези които се чудят защо колегата МиткоГ е подкарал на английски, и за него самия най-вече - Натиснете тук
09 Март 2010 07:13
даа като се съюзи религията с политическата власт става мазало
светските закони стават излишни
тогаз не са нужни съдилища нито армия
а само орди верноподаници които ша раздават правосъдие
-тука турците заслужават поткрепа да устискат цивилизацията
09 Март 2010 07:55
Под статия за Турция Чичо Фичо пак се из**а за Сърбия, явно му е фикс идея. Колко пъти да му обяснявам, че Войводина никъде няма да ходи, просто защото не съществува различна от сръбската "войводинска" идентичност. Или поне не е по-различна отколкото "варненската" от "видинската", примерно. Черна гора е просто трета сръбска държава на Балканите (освен самата Сърбия и Република Сръбска), там са възникнали първите сръбски средновековни княжества и опитите за лабораторно създаване на черногорски език са смехотворни, поне за лингвистите. Както междувпрочем бяха и опитите за отделянето на обособен хърватски език и неизползването на научноприетото определение "сърбо-хърватски". В противен случай трябва да приемем, че е нормално да има "преводач"на срещите между българския и македонския президент.
09 Март 2010 08:06
Повърхностни, жалки, безумни коментари.


Как пък никой не се сети за демонстрациите след убийството на Хрант Динк. Това също бяха турци и всеки от тях носеше табелка с надпис "Аз съм Хрант Динк".
Кой от вас тук би имал куража да го направи в техните условия? А? Кой?
Или, викате, тази част от турския народ е без значение. Лес рубят, щепки летят, да?
После - буфер сме щели да станем. Бе вий акъл имате ли? Аслани...
09 Март 2010 08:33
Simplified Solutions,
ако внимателно си чел статията, ясно е казано, че се води битка. Всеки, който следи събитията в Турция разбира, че ударът срещу турската армия е много тежък, безпрецедентен! И надеждата е именно в тези хора, които излязоха след убийството на Динк. Но то беше преди 2 год. Сега на улицата са туркини, протестиращи срещу турската армия! Не съм чула за някаква реакция от страна на Европа...защо ли?!



09 Март 2010 08:53
Абе, не е ли малко подозрително забрадените туркини СВОБОДНО да демонстрират?
Или само на мен ми се струва манипулация в стил: "Народът е с нас"?
Мислите ли, че тия мъже, дето държат жените си със забрадки и в шалвари, ще ги пуснат сами на манифестация за изказване на политически възгледи?
09 Март 2010 09:26
Абе, не е ли малко подозрително забрадените туркини СВОБОДНО да демонстрират?

Повече от ясно е, че жените са натирени , за да протестират "свободно". Такива разделени митинги виждаме в Иран- жените отделно от мъжете...Като в лошо режисирана пародия на "свободно изразяване на мнение".
Започнат ли организирани протести срещу стълба на светското в Турция- турската армия, положението е много сериозно...
09 Март 2010 09:47
Гитти...
09 Март 2010 09:57
В момента Турция ни дава прекрасен пример как ислямът се възползва от механизмите на демокрацията, за да задуши и смачка демокрацията, и да наложи ислямски тоталитаризъм...в резултат на демократичното право- " така искат хората".
09 Март 2010 10:08
Ислям-демокрация, християн-демокрация, процесите си текат, а нашето мнение е абсолютно без значение.Както ни тропат на ламарината така ще играем.Жалко ми се струва някои да си въобразяват че могат едва ли не на процеси в съседна Турция да влияят с мнението си, дори и по Европа, а пък и колкото начетени са, си личи от това, че знаят дори кога трябва да се връзват и отвързват жените.
09 Март 2010 10:10
Всеки, който следи събитията в Турция разбира, че ударът срещу турската армия е много тежък, безпрецедентен!

Още нищо не е ясно, не бързайте толко с изводите.
Дори не се знае, дали "ударът срещу турската армия" не е добре подготвена провокация от..самите военни.
Нещо не ми се вярва в ГЩ да са толко залупени, там всички са американски възпитаници, та след сътветната оценка на обстановката, и с последваща рекогносцировка на място(Пентагона), като нищо може да подадат сигнал за "Юруш"!
А както всички знаем - турския ГЩ има достатъчно опит в превратите..
09 Март 2010 10:10
Benedicta,
то ако се замислиш и в България стана така. Демократите се възползваха от механизмите на демокрацията, за да се задуши и смачка демокрацията.
09 Март 2010 10:18
Грешиш, XYZxyz, не демократите, а мутрите, бившите служби и червените дамаджани се опитват да задушат демокрацията у нас.
09 Март 2010 10:21
Черна гора е просто трета сръбска държава на Балканите (освен самата Сърбия и Република Сръбска

*
Смееш се на Чичо ама ги плещиш по-големи. То на Чичо му се иска и се унася ама поне почва от добра основа.
*
Република Сръбска ли, що за животно е това? Ако се позволи да се лепне нещо такова за Сърбежия знаеш ли кво става на Балканите и в частност със сърбежите, а?
*
С Войводина по-кротко. Там има заровено маджарско и немско унижение. По леко с немците, щото колкото по-нататък толкова повече стават дружки с русите и в това има заровени едни голями пари и гео интереси, та кияците ще пият пак горчиви православни хапове на братопредателството.
*
То в живота понякога ти се връща това дето си го правил.
*
А Черна гора са едни сърби, та дрънкат! Верно, иди да ги убедиш
09 Март 2010 10:28
товарищМаузер
09 Март 2010 10:47
OLDMAD,
не обичам да гадая, особено затова кой какво евентуално провокира. Има мнения, че с тези събития Турция се девоенизира и така се приближава към Европа


Натиснете тук
09 Март 2010 10:53
А както всички знаем - турския ГЩ има достатъчно опит в превратите..

Всъщност предимно в превратите. Е имат и известен опит в стрелба по вързани кипърски цивилни и в пердашене с артилерия по кюрдски села и чукари. То това и е цивилизационната мисия на Тюркиуе - заптие на американско вещево доволствие. А това че Анаватан Тюркиуе е тръгнала да слага шалварето и фереджето е повече от добра новина за нас. Ислямистката власт означава деградация на военната мощ на една държава. Ще се наложи обаче да се издири спешно някой необесен помощник на Али Химика - да открехне ЕС с какво Саддам лекуваше ислямските гвардейци на аятолаха от фанатизъм при Басра през 1987г. ....
09 Март 2010 10:58
А наш Аньо Анев настървен (със заложен авторитет) да продава спешно още 100-ици военни обекти. След Свинаров и Цонев ново цунами.
--
После може да ги строим наново, но с нови обществени поръчки и във форсмажорни обстоятелства.
09 Март 2010 11:01
Абе хора, недейте да пишете без да имате хабер от Турция. Тя няма как да стане втори Иран. Подкрепата за управляващите далеч не е толкова силна вече, а и идват избори. При смяна на властта, част от тях ще лежат, както са го правили, вече. Лошото е, че Турция се лута политически, иначе отдавна да е в Г-10.
09 Март 2010 11:01
Положението е сложно. От една страна ако Турция иска да стане нормална дьржава военните трябва да се научат да отдават чест и да си стоят в казармите. Мит е че Кемал ги е назначил да пазят вьтрешния ред в Турция. Самия Кемал никога след войната не е обличал униформа и не им е оставил завета да правят преврати когато им скимне.
От друга никой не може да прочете мислите на исламистите. Поне до сега не са показали че смятат да вьведьт шериата.
09 Март 2010 11:04
До модераторите.
Точка 1.8. от условията завършва с израза:
Уважавайте българския език!
Не че не ползвам английски език, но държа на Българския.
09 Март 2010 11:05
Ислямистката власт означава деградация на военната мощ на една държава.

Остава да кажеш защо Иран залага и работи неуморно точно за военната мощ...?
09 Март 2010 11:07
Вярно е, че ислямизмът се възползва от свободите на демокрацията, за да я унищожи. Може би евентуален провал на светската държава в Турция ще отрезви европейските политици и ще им напомни, демокрацията трябва да има граници и принципите на секуларизма стоят по-високо от нея. Защото светска държава без демокрация е възможна, но демокрация без светска държава - не.
09 Март 2010 11:15
А на всички, които потриват доволно ръце заради задаващата се буря при комшиите, да ги питам защо, аджеба, не се преместите да живеете на границата на някоя циганска махала? Там ще бъдете аванпост на цивилизацията. Всички ще ви подкрепяме и поддържаме, нали знаете! Ще са утвърдите в очите ни като герои и пазители на нашите ценности и към вас ще потекат реки от блага, материални и духовни, израз на нашата благодарност!
09 Март 2010 11:27
"През 90-те години на миналия век, армията се прочисти от ислямистите и гюленистите в редиците си, което принуди основателя на движението да се премести в Съединените щати, където живее и днес. Но с настъпването на новото хилядолетие гюленистите се завръщат застрашително, настанявайки се отново в администрацията и създавайки пиар структури на Запад." Без коментар
09 Март 2010 11:29
То това и е цивилизационната мисия на Тюркиуе - заптие на американско вещево доволствие.

Ся остава да го обясниш и на Бенита("..с думи прости, с думи ясни.." ), ама така да и го обясниш - че да те разбере!
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД