:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,667,343
Активни 707
Страници 9,908
За един ден 1,302,066
Анализ

Бюджетът, уви, не предлага безплатен обяд

Приходите от ДДС все още не са тревожни. По-опасното е, че растат разходите
Георги Ангелов
Според публикуваните данни от Министерството на финансите, консолидираният държавен бюджет има дефицит от близо половин милиард лева през януари 2010 година. Около 200 милиона лева от дефицита са разплащания по еврофондовете, което е за сметка на получени или очаквани от ЕС средства, и погледнато извън рамките на месеца, не е реален дефицит. По-притеснителен е дефицитът в националния бюджет от 300 милиона лева.

Дефицитът в националния бюджет се поражда както заради спад на приходите, така и



заради увеличение на разходите



Спадът на приходите е очакван и в голяма степен се дължи на еднократен фактор - спад на приходите от ДДС заради базов ефект. Тъй като правителството похарчи около 4 милиарда лева от резерва в края на 2008 г., това върна неколкостотин милиона обратно в бюджета под формата на ДДС през януари 2009. Такова харчене в края на 2009 г. нямаше, защото тази година нямаше излишъци, поради което са по-малко и приходите от ДДС през януари 2010 г. Този базов ефект обаче действа само през януари.

При другите данъци има известен спад, който е в рамките на наблюдаваното през предходните месеци. Данъкът върху доходите е единственият данък, при който продължава да има увеличение на приходите, което е възможно да означава, че позитивният ефект от данъчната реформа и въвеждането на плосък данък е все още по-силен от негативния ефект от рецесията.

Но спадът на приходите, колкото и да е значителен, не обяснява наличието на дефицит през януари. Ако разходите бяха на нивото от миналата година, то през януари 2010 г. щеше да има излишък. Т.е. важният въпрос е защо растат толкова много разходите на бюджета?

Разходите за заплати се увеличават значително, като основна причина са прословутите бонуси за съдебната власт за почти 30 милиона лева. Но



леко увеличение на разходите за заплати има на всички нива



на управлението, което не е ясно откъде идва, тъй като официалната политика е за замразени заплати и намаление в щата. Има леко увеличение на капиталовите разходи, което може би се обяснява с разплащания на стари договори и ръст на субсидиите, вероятно БДЖ.

Най-много се увеличават обаче социалните разходи - с над 300 милиона лева. Увеличението на пенсиите с около 20% през 2009 г. е най-голямата причина за по-високите разходи, тъй като увеличените пенсии се плащат и през 2010 г. Помощи за безработица и други подобни плащания също се увеличават заради рецесията. Забавените плащания на НЗОК от декември 2009 г. също се появяват през януари 2010.



Няколко неща са важни относно данните за януари:



Това е по принцип слаб месец за фиска и в сравними години също е имало дефицити в този месец. Въпреки това дефицитът е голям и трябва да се наблюдава с повишено внимание, за да не експлодира в гръцки сценарий. Такъв сценарий не изглежда толкова отдалечен, особено ако подобни бюджетни дефицити се задържат за продължително време и не бъдат компенсирани.

Ясно се вижда, че увеличените пенсии и социални разходи трябва да се покрият с намаление на всички останали разходи в бюджета, тъй като няма безплатен обяд. Не е възможно при рецесия едновременно да има няколко милиарда за увеличение на пенсиите, стотици милиони увеличение на социални помощи и разходи и в същото време да се искат повече пари и за останалите разходи. Няма откъде да дойдат парите.

Добре е правителството да е готово с предложения за намаление на разходи, ако се наложи. Да не забравяме, че през 2010 г. беше премахнато правилото за задържане на 10% от разходите и бюджетът има съвсем малко буфери. Затова трябва да има план за ограничаване на разходите още от сега - за да не се налага в последния момент да се вземат драстични мерки като миналата година.

Въпреки някои твърдения данните за ДДС през януари не показват нищо за рецесията през 2010 г., тъй като през януари се плаща ДДС по сделки от декември 2009. В този смисъл данните за бюджета за януари още не ни показват какво ще стане с икономиката през 2010 година.

И накрая, да не забравяме забавените плащания от бюджета към бизнеса. Макар че не са 2 милиарда, както понякога се твърди, все пак става въпрос за значителна сума. И виждаме, че има и проблеми с разходите на социалното министерство и здравната каса, които са повече от очакваните и също се бавят. В този смисъл ограничаването на разходите в бюджета става още по-наложително. За да има средства да се изплатят парите към бизнеса, здравеопазването и социалните групи, ще е добре да се помисли за ограничаване на други разходи в бюджета. По-добре държавата да харчи по-малко, но да си плаща навреме, вместо да поема големи ангажименти, но да не ги изплаща.
32
3876
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
32
 Видими 
08 Март 2010 23:26
Какви са тези смехории? Г-на гледа едни таблици и ги преразказва пред публиката?
08 Март 2010 23:41
Абе стига с тоя бакалавър от УНСС, поне некой доцент да изкарат да пише глупости.
09 Март 2010 00:16
Поддържането на такава фискална дисциплина, свиването на разходите обаче е много болезнено .За покриване на дефицита са подходящи облигации на местния пазар, защото правителственият дълг е нисък. Замразяването на заплатите в публичния сектор и пренасочване на ресурсите от нетъргуеми към търгуеми сектори, е шанс за да се осигури отново растеж. Сближаването приходите в пенсионната система с разходите може да стане по няколко начина, всеки един от които е неприемлив: Повишаване на възрастта за пенсиониране може да се разглежда като възможност. Другата очевидна възможност е повишаване на социалните вноски. Трета възможност е понижаване на пенсиите и социалните помощи.Четвъртата възможност е фалит на системата.
Най-добрият вариант е съживяване на икономиката, нарастване на производството, увеличаване на доходите.
Натиснете тук

09 Март 2010 00:48
Един от възможно на-лошите изходи на кризата с минфинчето е Дянковчето да бъде заменено с.... Георги Ангелов.
09 Март 2010 01:43
Нема база казваш. Само надстройка - молове, бетон и кючек.
09 Март 2010 01:52
Аре ся, не плюйте по сороските дЪ гЕ. Колко ли мъка му е коствало на момчето напъхването в ОО, жертвите и лишенията сигур не могат се изброят. Тъкмо е позагладил косъма, колегите му ги назначават на министерски места да управляват евро фондове, а пък вие гледате да го препънете по пътя към славата. След Орешака, ако ще и Жожи Ганчев да сложат на мин-фина на мястото, пак ще е по-добре, отколкото което и да е червено мекере. Партизанските чада освен със сопи да отупват брашняния чувал, друго не знаят. Ех защо ли може да се върнат пак Станишев/Доган/Симеон, подкрепени от небезизвестните си министри- Седянков, Маслената, Етемката, Вълчака, Шадраванов, "Р.Овч."+В. Топлото и вся осталная сволоч, ненакрала се, че и накрая подкарала и с отвличания пълненето на касите си.
09 Март 2010 01:56
Чарли, така е, веднъж като се наденеш, после почва да ти харесва... Не се притеснявайте, бате Бойко е добър, Ангелов два пъти повече, няма да ви развалят кефа.

Редактирано от - хикса на 09/3/2010 г/ 02:08:03

09 Март 2010 06:47
Смешен и жалък дори за нас, неикономистите. Преразказ по сънувано.
----------------------------------------- ---------------
Блогът на Генек

09 Март 2010 06:48
Явно това много "отворено" Общество има програмни директори в излишък...Освен ковачница на кадри за управлението се превъща в правителство в сянка
09 Март 2010 08:26
Какъвто и анализ да прави Г.Ангелов, изводите винаги са едни и същи. Защо просто не напише списък с изводи и редакцията да ни ги публикува периодично.
09 Март 2010 09:04
Има виц за Милтън Фридман.
На една лекция един негов студент заспал. Фридмън го видял, ядосал се, събудил го и го накарал да повтори въпроса, който е задал.
Студентът не знаел какъв въпросът, но знаел отговора - "Увеличете паричната маса в обръщение".
При този смехурко, който сам си е измислил тази смешна титла, работата е същата - бае си едно и също, каквато и да е темата. Кръгът "Глобална България" е много, много зле с икономическия си екип. Пълен провал!
09 Март 2010 09:41
***
"Данъкът върху доходите е единственият данък, при който продължава да има увеличение на приходите, което е възможно да означава, че позитивният ефект от данъчната реформа и въвеждането на плосък данък е все още по-силен от негативния ефект от рецесията."
Май на това момче не му е ясно, че основната част от прихода от данък върху доходите идва от наетите по трудови правоотношения. Т.е. все пак са раздадени допълнително пари около Нова година, както от фирми, така и от общините.
А защо нищо не казва за приходите от корпоративния данък, който също е намален на 10 % ? Те защо спадат ? Къде е ефектът от "изсветляването" на икономиката ?
А ДДС - то ? 544, 7 млн. към 870, 3 млн. лв за януари 2009 г. Или не знае истината, че ДДС-то е задържано от НАП и се възстановява през тази година ?
А къде са акцизите ? 438, 5 млн. лв. срещу 496, 2 млн. лв. за същия период на 2009 г. Нали щяха в здравеопазването да се влее допълнително акциз от цигарите ? Ама няма кой да види какво става на западната граница.
*** не му е ясно най-важното, че икономиката е система от скачени съдове и ако в един от тях нивото се вдига, а във всички други намалява, то това е следствие на някакъв фактор с мощно еднократно дийствие, което на малко по-късен етап ще изчезне.

Редактирано от - sybil на 09/3/2010 г/ 10:50:32

09 Март 2010 09:57
Голяма логика извади автора на статията. Около 200 хиляди нови безработни, ама приходите от данъка върху доходите продължавал да расте.Май смята, че тези данъци се начисляват, когато хората ги уволняват.
Той и В.Танов коментираше при назначаването му, как приходите от митниците се увеличили първите 10 дни. Ама се разбра, че не е точно така.
Всеки кадърен анализатор ще ви каже, че за да правиш анализ трябва да коментираш по-дълъг период - поне 6 месеца.



Редактирано от - noooo на 09/3/2010 г/ 09:58:57

09 Март 2010 11:03
статия-пълнеж на един човек, който пише толкова често, че няма време да работи. или може би работата му е точно да пише за неспециализирани издания? хубаво ама да не се самотитулува старши икономист, а ресорен журналист тогава или нещо към ПР отдела на ОО-то да си избере напр. "специалист по връзки с медиите" пък да турне и едно "старши" отпред за вътрешната йерархия.
09 Март 2010 11:06
Старши икономист ?
Аз пък съм главен икономист.
Питайте жена ми.


09 Март 2010 11:23
Старши хуморист по икономическите въпроси?
Звучи хем весело, хем някак тежко, пък и много повече отговаря на написаното във всичките му материали досега.
09 Март 2010 12:07
Кои са наивниците дето се надат на безплатен обяд? Ние искаме да не си плащаме обяда по повече от веднъж; и като сме яли 2 варени яйца, да не си плащаме за паниран гъши дроб и френско шампанско. Нищо друго.
09 Март 2010 12:31
Бих питал официозния икономист следното:
Половин година неговите хора интензивно дрънкаха, как Станишев им бил изхарчил парите. Но всъщност те са тези, които през януари и февруари бръкнаха в резерва за 1, 3 милиарда лева. Защо?
09 Март 2010 12:49
Разходите за заплати се увеличават значително, като основна причина са прословутите бонуси за съдебната власт за почти 30 милиона лева

Дебил.
Тези разходи бяха заложени в бюджета 2009 и поради тарикатлъка на идиота от САЩ не бяха изплатени своевременно, наложи се да правят еквилибристики и законови нарушения за да ги платят от бюджет 2010 ама за това никои дума не обелва
(следва продължение)
09 Март 2010 12:51
Увеличението на пенсиите с около 20% през 2009 г. е най-голямата причина за по-високите разходи, тъй като увеличените пенсии се плащат и през 2010

Тъй де, защо обаче това не е заложено в бюджета за 2010 ? Нали Борисов се изцепи, че той дава новите пенсии ?
То кой да го заложи - бюджетар в МинФин остана недорязумението Владислав Г. - мутант на Дянката и Бориснов.
Или се надяват на някакви биологични фактори да им решат въпросите?
09 Март 2010 12:55
И накрая фундаменталния въпрос - защо приходите намаляват ? Къде се 2-та милиарда икономии от контрабанда, обещани от Дянков/Танов? Къде е увеличението на приходите, обещавано от правителството ? К'во правим като излезнат данните на Евростат за истинския дефицит ?
Отговора го знаете - увеличение на данъци, такси, вноски и т.н.
09 Март 2010 12:57
Бюджетът, уви, не предлага безплатен обяд



Бюджетът, уви, ти открадва обяда !
09 Март 2010 13:04
"Бюджетът, уви, не предлага безплатен обяд"
ИПИ очевидно - също. Трябва да се заработва заплатката и да се венцехвали пазарния фундаментализъм и политиката на Симеон Дянков.
09 Март 2010 13:06
Като видя "Отворено общество", Център или фондация за не знам какво си и се сещам за еничерите.
09 Март 2010 13:22
Това елогиката на слеския скъперник-бакалин, който си въобразява, че богат се става само с безумно пестене. Ефектът от такава политика е като при онова куче, което било дресирано от стопанина си да не яде, но пък взело, че умряло. Не разходите са големи, просто приходите драстично се свиват и онези фантастични милиарди от укрити данъци, мита и акцизи стават все по-фантастични.
09 Март 2010 14:10
Докторе, хич бива ли да сте такъв мърморко - четете:
Поел съм ангажимент и правя всичко възможно да изкараме тези месеци. Всички несгоди и лишения, които понасяме, са за следващите поколения и за самата държава като авторитет

..мигар сте несъгласен с тази благородна саможертва
09 Март 2010 15:37
Аман от специалисти, дето и един ден не са работили, и един лев не са изкарали в реалната икономика.
09 Март 2010 15:52
Нема начин да няма начин.
09 Март 2010 16:36
Щом е готов на саможертва - Съгласен!
Донеси му скалпа да го увеся на вигвама.
P.S. Да знаят идните поколения индианчета на кой тотем да се кланят.

Редактирано от - Doctora на 09/3/2010 г/ 16:37:12

09 Март 2010 17:12
Много весел анализ! Верно трябва за главен хуморист да го назначат!
за popangelov
09 Март 2010 18:58
Но леко увеличение на разходите за заплати има на всички нива на управлението, което не е ясно откъде идва, тъй като официалната политика е за замразени заплати и намаление в щата.

Ами да обясним на г-н старшия икономист, че всяка година в държавните фирми се прибавя по един процент към заплатите за прослужено време. Та оттам е лекото увелич1ение, което не е ясно откъде идва.
09 Март 2010 19:43
Какви творби изпуска рубриката "После".
Около 200 млн европари не бяха изплатени през декември а Най-Добрият в Източна Европа ги задържа за да отчете нисък дефицит. Какво става с фиска през февруари спрямо непредставително ниския януари вероятно няма да прочетем от същия автор.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД