:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,669,180
Активни 659
Страници 11,745
За един ден 1,302,066
Недомислия

Защо бизнесмените сами отказват европари

Чиновниците поставиха такива абсурдни условия, че всяка шеста фирма, одобрена за финансиране по програмата "Конкурентоспособност", капитулира
Снимка: ЮЛИЯН САВЧЕВ
Министрите от предишния кабинет похарчиха маса пари, за да накарат бизнесмените да кандидатстват за европари, но не се погрижиха чиновниците да не създават излишни пречки пред предприемчивите.
Официалната статистика показва, че в разгара на икономическата криза България успява да усвои едва 0.3% от оперативна програма "Конкурентоспособност", по която на страната ни се полагат 1.1 млрд. евро. Още по-шокиращо, макар и по-малко известно е, че през последните 2 години всяка шеста фирма с одобрен проект по "Конкурентоспособност" вече се е отказала от него.

За чиновниците от икономическото ведомство или Агенцията за малки и средни предприятия фирмите се отказват предимно заради икономическата криза, която сви кредитирането на банките, и с недомлъвки уточняват, че е възможно да има и някои грешки в самите процедури. Бизнесът обаче вижда препъникамъка не в кризата, а в неясните насоки за кандидатстване по програмата и



тоталния чиновнически произвол през последните години



Сред отчаяните от програма "Конкурентоспособност" е и Владимир Йосифов*, който от 7 години управлява предприятие в сферата на електротехниката. Годишно компанията му създава по 3-4 нови разработки на електромери и ги предлага на пазара. В средата на 2008 г. дружеството дръзва да реализира нов проект за такъв измерителен уред през схемата на програма "Конкурентоспособност" "Подкрепа за стартиращи и иновативни предприятия". Проектът е общо за 250 000 лв., от които половината трябва да се изплатят като субсидия.

"Все още съм поразен от мудността на всичките процедури, които се проточиха година и половина. В крайна сметка чрез програмата създадохме прототип, но после се оказа, че при отпускането на парите ЕС не предвижда подпомагане за внедряването на изделието в серийно производство", разказва Йосифов.

Бумащината била страшна и още на втората седмица фирмата се принудила да наеме служител, който да отговаря само за документацията по проекта. Правели се всякакви изпитания на уреда, които след това трябвало да се документират. Отделно пък програмата задължава да се води отчет колко хора колко дни са работили, какви материали са изхарчили и т.н. "Е, взехме накрая субсидията, но



пазарният ефект се оказа кръгла нула



За тая година и половина идеята ни остаря, а през това време на свои разноски създадохме 4 други разработки, които за по 6 месеца реализирахме на пазара", заключава предприемачът.

Фирмата на Йосифов обаче съществува от години и очевидно бизнесменът не смята за фатално това, че не е успял да спечели нищо от европейските пари въпреки старанието си. Но има и десетки стартиращи фирми, които за първи път се сблъскват с чиновническото безхаберие у нас покрай същата оперативна програма. През декември 2008 г. Агенцията за малки и средни предприятия благославя проекти на такива фирми, занимаващи се с иновации, и сключва договори с 25 дружества.



Правилата на играта обаче незаконно се променят 7 месеца по-късно



Чиновниците отсичат, че иновационните фирми масово не са спазили изискванията на "оперативното ръководство" за реализиране на проектите по тази схема. Абсурдността на ситуацията е в това, че въпросното "ръководство" е издадено 6 месеца след като проектите вече са били одобрени. "Ръководството" отсъжда, че за валидни ще се смятат само договорите с предварително одобрени от агенцията подизпълнители. Но докато чиновниците избистрят това правило, дружествата вече сключили договори с подизпълнители и дори са им платили част от дейностите. За чиновника това няма значение - тези разходи не се покриват.

Много бизнесмени сами се отказват от кандидатстване, щом се запознаят с правилата на "Конкурентоспособност". Подобни патила има Милен Стоянов, който решава да си изпробва късмета по мярката "Подкрепа за внедряване в производството на иновативни продукти". Всичко започва преди около година, след като заводът му получава поръчка от клиент за създаване на ново машиностроително изделие и му поставя срок от 6 месеца.

Европейската програма има задължително условие в проекта да се привлекат университетски преподаватели. "Отидох в Техническия университет - София, за да поканя специалисти. Учените обаче ме отрязаха - след 2 седмици влизаме в сесия, тя ще продължи около 1 месец. След това имаме и седмица почивка, така че след около 2 месеца може да разчитате на нас. Просто още не вярвам на ушите си, изглежда тези хора нямат представа от реален бизнес, в който всяка секунда струва пари", възмущава се Стоянов. А иначе субсидия за създаване на изделие по тази схема и за закупуване на техника за последващото му масово производство варира от 200 000 лв. до 4 млн. лв.

Но това, което отказва окончателно бизнесмена от схемата, е след като разбира, че още преди да е създал новото изделие, трябва да заяви в проекта си и техниката, чрез която ще го произвежда. "Как да подпиша договор за оборудване, след като съм още на твърде ранен етап и дори нямам ясна концепция какво точно ще представлява новото изделие. Как да започна да събирам 3 оферти за машини, без да знам какво ще ми е необходимо?", пита риторично Стоянов.

Според него по-разумно е тази схема да субсидира нови изделия, създадени в български предприятия през последните 1-2 години. "Щом са създали на собствен риск изделие, значи са били икономически разумни. Ако експертите на икономическото министерство решат, че цената на машините за създаването на изделията не е най-изгодната, защото не са събирани 3 оферти, нека тогава да не възстановят 50% от вложението, а 30%, 20%, но все пак някакви свежи пари да влязат в индустрията насред кризата", категоричен е Стоянов.



Изгубени в голямото чакане



Едни от най-желаните схеми на "Конкурентоспособност" - "Технологична модернизация на малки, средни и големи предприятия", така и не стартира през цялата 2009 г. Българските фирми цяла година настойчиво питаха защо схемата не тръгва. Изчакаха търпеливо да минат изборите и новата власт да запретне ръкави. Но на 25 ноември м.г. получиха абсурден отговор. На сайта на оперативната програма излезе съобщение, което гласеше: "Основната причина за забавянето в стартирането на процедурите, които бяха планирани за 2009 г., е стремежът на ръководството на министерството за по-ясно фокусиране на политиките, които да бъдат подкрепени чрез планираните интервенции по оперативната програма".

"Един от големите проблеми при тези схеми е, че оценката на проектите е твърде субективна", категорични бяха консултанти пред "Сега". По принцип схемата трябва да се отваря всяка година, но бюджетът е ограничен. "Фирмите, за които стигат парите по грантовата схема, обикновено имат между 85 и 95 точки от 100 възможни. Проблемът е, че само между 15 и 20 точки при тази оценка се дават на базата на абсолютно обективни критерии, каквито са сравнение на финансовите показатели на дружествата чрез представени баланси. Останалите точки се дават абсолютно субективно. Например има критерий - икономически ефект от проекта. Големият въпрос е как се преценява икономическият ефект от проект, на базата на какво: икономически ефект за България, за фирмата. Можем ли ние да кажем, че икономическият ефект на един проект в текстилна промишленост е 20 точки, а в софтуерната индустрия е 5 точки", обясниха консултанти.

Насоките за кандидатстване на програмата не дават яснота дали дадена фирма може да защити проект, или ще си загуби времето и парите. Дори и при допълнителни запитвания чиновниците не дават конкретни отговори, мотивирайки се, че нямат право "да отговарят на конкретен кандидат и конкретно негово инвестиционно желание".

Парадоксите с "Конкурентоспособност" обаче не свършват дотук. Оказа се, че това е единствената европрограма, при която независимо от тоталния хаос с наредбите и ръководствата администрацията не се е сетила да покрие поне част от разходите на бизнеса за консултанти. Едва на 2 февруари т.г. в отговор на въпрос на Виктор Ковачев, бизнесмен, кандидатствал по програмата, администрацията казва: "Понастоящем разходите за консултантски услуги... са недопустими. След проведени консултации със социалните партньори и представители на бизнеса бе направена препоръка този вид разход да се приеме като допустим. В резултат управляващият орган на оперативната програма след консултация със службите на Европейската комисия може да инициира подготовка на проект за изменение и допълнение на Постановление на МС № 236 от 27 септември 2007 г.... с което ще се даде възможност за допустимост на разходите". Толкова за компетентността на държавната администрация.



------------------

Министерството на икономиката обеща да стартира цели 13 схеми по "Конкурентоспособност" през т.г. с обща субсидия 447 млн. евро. Парите трябва да отидат за:

Първо полугодие

Развитие на стартиращи иновативни предприятия - 10 млн. евро

Технологична модернизация в големи предприятия - 40 млн. евро

Покриване на международно признати стандарти - 10 млн. евро

Подкрепа за създаване на бизнес инкубатори - 18 млн. евро

Подкрепа за развитие на клъстърите в България - 15 млн. евро

Второ полугодие

Внедряване на иновативни продукти, процеси и услуги - 20 млн. евро

Развитие на капацитета на научни организации - 20 млн. евро

Създаване и укрепване на технологични центрове - 20 млн. евро

Създаване на офиси за технологичен трансфер - 5 млн. евро

Технологична модернизация в МСП - 100 млн. евро

Мрежа от организации в подкрепа на бизнеса - 5 млн. евро

Въвеждане на енергоспестяващи технологии - над 107.8 млн. евро

Въвеждане на възобновяеми енергийни източници - над 97.9 евро





* По настояване на предприемачите техните имена са променени.
 Заради бюрокрацията много бизнесмени се отказаха от програмата "Конкурентноспособност" и предпочетоха други начини за финансиране на своите начинания.
27
5221
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
27
 Видими 
08 Март 2010 23:20
Чуди ли се някой защо Лисабонската стратегия на ЕС е пълно фиаско?


Очевидно парите по тази програма са предназначени по-скоро за продукти, които да се патентоват, не за такива с кратък пазарен живот.
08 Март 2010 23:25
Заради бюрокрацията много бизнесмени се отказаха от програмата

естествено че бюрокЛатитете си искат %..
естествено е че т.н."бизнесмени" искат да вложат 1 лв/подарен им/ и да спечелят 100..от които 70 лв да дадат за курви и дрънкалки.20 за "покровителя"/защото никой у нас няма свободата да печели пари, големи пари сам/ 9 непредвидени разходи" и 1 лв да отчетат като загуба..
Модерното"проекти" е мероприятие което не намира почва унас защото каквото и да кандидатстваш се искат на ръка 15-25% само за да разгледат проекта без гаранции че ще го одобрят отделно че предлаганите проекти често са изсмукани от пръстите , копирани и откровено откраднати..


08 Март 2010 23:43
общо взето вярна статия. ние също се отказахме от спечелен проект - не си струва вложените усилия. за бан-аджиите не ми се пише просто - време е да си лягам, пък не ми се сънуват кошмари

до егати - вземи си лягай, а не дрънкай глупости за неща, от които нямаш представа.
09 Март 2010 00:22
.... не е честно ... ама вие си знаете ....
09 Март 2010 01:09
Бумащината била страшна и още на втората седмица фирмата се принудила да наеме служител, който да отговаря само за документацията по проекта. Правели се всякакви изпитания на уреда, които след това трябвало да се документират. Отделно пък програмата задължава да се води отчет колко хора колко дни са работили, какви материали са изхарчили и т.н.
..........
За тая година и половина идеята ни остаря,
...........
Но има и десетки стартиращи фирми, които за първи път се сблъскват с чиновническото безхаберие у нас покрай същата оперативна програма.

Тя бумащината и бюрократичните размотавания са от същия калибър и за другите еврофондове. И не са толкоз с местен произход, ами са си заложени в купищата указания от ЕС. Ако тук си позволят нашите чиновници да да минат през прости цялата тая бюрокрация, от ЕС веднага ще намерят за какво да се хванат процедурно и да спрат финансирането, че и пари със задна дата искат назад.
09 Март 2010 06:37
Логично и последователно изложено. Да може и лаици като мен да погледнат проблема от друга гледна точка.
И, знаете ли - прав е!
----------------------------------------- ------------
Блогът на Генек

09 Март 2010 08:16
И Алексей Петров е консултант... Т. н. "консултантските разходи" по европейски проекти ги бройте директно като рушвет на тези от които зависи одобряването и контрола по проекта. Това го знам от мой близък - съсобственик на токущо проходила фирмичка. Та спечелват някакъв проект. Онези си искат своето /над 20 %/.... Моят човек се чудел, как хем да им даде, хем поне даденото да му се признае за разход. И ония го светнали: " Ще сключите консултантски договор с едикоя си фирма и по техните сметки ще ги преведете". Такива ми ти работи ...
09 Март 2010 09:27
И тука - същото.
09 Март 2010 09:29
Чарли,
Не си прав. Има европейски изисквания, но те задават рамката и принципите, глупостите са си родно творчество. Например, няма европейско изискване частните фирми да правят търгове за доставка на оборудване, но при нас се прилага масово и както разбирам с обратна дата. Но има обяснение за глупостите, оказва се че кметът на Габрово бил включен в разработването на българските правила за прилагане на структурните фондове, защото бил изпълнявал проекти.
09 Март 2010 09:29
Интересно дали интервюираният бизнесмен,
дето измисля по 3-4 новаторски електромера годишно
се е сертифицирал по ISO 9001 например.
09 Март 2010 09:43
Каквото и да се каже, само бюрокрацията има почва у нас, както и крадолацията.
09 Март 2010 09:52
от едната страна имаме свръхбюрокрация от другата свръханархистичен бизнес дето не е свикнал два документа на кръст да попълни без да обвини цялата вселена че му пречи. такива изохквания се получават и защото фирмите масово подценяват нуждата от чисто административен персонал извън елементарните секретарки. дори във фирми с по 20-30-50 човека най-често биг боса и счетоводителя се занимават с всичко що е най-общо административно подсигуряване на дейността. и така стигаме до демонстрирания ни в статията смешен плач "наложи се да наема човек, който да се занимава само с документацията" - ами трябвало е още като си прехвърлил 8-10 човека персонал да си наемеш административен секретар с нужния капацитет вместо засукана секретарчица ("ама само на 400-500лв. и телефона да вдига може" и после да товариш останалия персонал с несвойствени задачи. EGATI
09 Март 2010 10:24
Подкрепям Бат Ицо! Професията ми е свързана с архивиране и обработка на документация, но никой няма нужда от мен в това ми качество!!! Считат, че като имат компютър, това е достатъчно, ама никак не е! Има ред и правила при документациите, които макар и скучни дават ясна картина за това, което искаш или даваш. Така е навсякъде по света. Но у нас е по-лесно да обвиним бюрокрацията /не, че липсва, де!/ и да пазарим една счетоводителка. Ще се научим, но май ще е късно! Все си мисля, че ЕС ще се разпадне, докато ние влезем в час!
09 Март 2010 10:34
ПАК да попитаме:
Въпросният изобретател и производител на електромери
сертифицирал ли се е някога по ISO 9001 например?
Редно е да се дават пари САМО на фирми,
които са минали такава сертификация и годишни одити,
защото те имат хабер за какво иде реч.
Иначе се получава като в настоящата статия...
09 Март 2010 10:54
Че има прекалено много бюрокрация, има. Че има прекалено много усукани и завъртяни процедури, има. Обаче дай да видим примерите! Единият бизнесмен се оплаква, че трябвало да води документация за изпитанията и да отчита изразходените труд и време. Той какво иска - да му дадат едни пари, после да каже "Да бе, изпитахме го, работи, аз нали ви казвам и парите ги похарчихме, даже не стигнаха, ама не съм водил сметка точно за какво". Другият иска да получи субсидия за внедряване в производството, обаче още си няма идея какъв продукт ще внедрява - "дори нямам ясна концепция какво точно ще представлява новото изделие". Пак "Дай едни пари, пък ще видим какво ще излезе".

_______________________
Покажи неуважение към георги първанов (гоце), пиши името му с малка буква!
Блогът на Манрико
09 Март 2010 10:55
StrikeEagle
А ти защо подозираш, че фирмата нищо не си разбира от работата? Друга тема е, че не е задължително една фирма да е сертифицирана по ISO, за да има система за осигуряване на качеството. Но не се безпокой, у нас ISO e изключително модерно занимание (виж статистиката) и ми се струва, че като всичко останало, започва да се корумпира.
09 Март 2010 10:59
Manrico,
A този пример защо го прескочи?
Правилата на играта обаче незаконно се променят 7 месеца по-късно
Чиновниците отсичат, че иновационните фирми масово не са спазили изискванията на "оперативното ръководство" за реализиране на проектите по тази схема. Абсурдността на ситуацията е в това, че въпросното "ръководство" е издадено 6 месеца след като проектите вече са били одобрени.
09 Март 2010 11:30
Както си му е обичайно, г-н StrikeEagle уверено плещи за работи, от които идея си няма. Стандартът изобщо не гарантира качество на продукцията, а представлява система от формализирани процедури, които се предполага, че спомагат за повишаване на качеството на продукцията. А спомагат най-вече чрез осигуряване на предвидимост и проследимост на процесите. Така е на теория и на практика, но в живота е друго, и в преобладаващото си приложение по света и у нас стандартът е пълна смешка и не само не помага, но дори пречи.
.
Но, разбира се, защо не задължим всички да се сертифицират? И кварталния обущар да се сертифицира... Така е по европейски, по човешки!
09 Март 2010 12:03
Чарли, не си прав за европейската бюрокрация. Имали сме няколко европейски проекти, за всички сме се справяли абсолютно сами. Наистина, в началото хвърлихме доста време да "влезем в логиката" на изискванията и термините, но след това нямахме проблеми.
В същото време мои близки имат проекти по същата тази програма (уж европейска, но минава през българска агенция). За случая на стартиращи предприятия изискванията наистина са безумни. Предприятието е стартиращо (и според условията, трябва да е съвзадено специално за целта), тоест - предполага се, че няма свободни средства. Следователно единственият начин за започване на проекта, е банков заем. Банките обаче отказват заеми и нещата се проточват няколко месеца (през това време срокът на проекта си тече). Освен това, ръководителят на проекта (в най-честия случай човекът с идеята, която ще се разработва) няма право да е нает във фирмата - той буквално трябва "да си продаде" идеята на някой, който да има парите или връзките за получаване на заем. Да не говорим, че при успешно приключил етап няма срок, в който държавата да е задължена да преведе парите за съответния етап. В двата случая около мене има успешно приключили етапи, с официални документи от одит за пълно съответствие с поставените задачи и много добра оценка на работата, след което - няколко месеца държавата не превежда нито лев. Но в банките лихвите и главниците си текат.
Докато правилата не се направят така, както са в европейските проекти (които си се ръководят от Брюксел, а не от нашите некадърници), няма да има никаква усвояемост на средствата, никаква помощ за предприятията, нищо!
И последно - за онзи, дето се жалва от работещите в ТУ. Да се има предвид, че те много често работят във фирми и много добре знаят как трябва да се работи. За да срещне такъв отказ, сигурно причината е в условията, които предлага. Не казвам, че предлага лоши условия поради алчност. Може би е принуден, но не може да обижда инженерите от университета.
09 Март 2010 12:30
"Защо бизнесмените сами отказват европари"
Отговарям веднага.
Защото бизнесмените ще се подпишат, че са получили 100 единици.
Но реално ще вземат 40.
Останалите 60 са в графата "подкупи, чалъми и мурафети на чиновника"
Някакви въпроси ?
Няма.
Мерси.

09 Март 2010 12:39
А какво стана с Людмил Стойков, ще го съдят ли в Германия? Или той един от малкото "печеливши" по европейските проекти (нали ние ще връщаме незаконно взетите пари, дреме му на него)?
09 Март 2010 14:51
Защо............?
1. Защото първо разходите се правят след това (дай Боже!) се възстановяват.
2. Защото иновацията е риск за фирмата.
3. Защото капацитета на държавната администрация е недостатъчен за управление на процеса. Не че администрацията "създава излишни пречки" - просто експертите се давят като слепи котета, докато политическото ръководство издува бузи, (щото те ръководството са вундеркиндчета - макроикономисти). (Колко експерти има в Министерството и Агенцията с инженерно образование?)
4. Защото държавата и бизнеса са антагонисти, намират се от двете страни на барикадата, а по света не е така - целта е обща - конкурентоспособност на националната икономика. Това в специализираната литература се нарича "системен и институционален провал на провежданите държавни политики" (за сведение.)
5. Защото няма равнопоставеност между страните в изпълнявания договор. Едната страна - Финансиращата институция е освободена от отговорности. Коя от фирмите е осъдила държавата за забава на плащането на отчетен етап?
Изобщо възможно ли е това да се случи?
6. Защото за да има успешен иновационен процес не са достатъчни само фирмите, а е необходима благоприятстваща иновациите среда. Офисите за технологичен трансфер, инкубаторите, технологичните центрове са част от тази среда. Защо по време те се появявят към петата година година на ОП "Конкурентоспособност". Тази ОП е насочена към изграждането на Националната иновационна система, а не към конкретното предприятие Х, на което управителя гледа да остане анонимен.
7. Защото проблемите на иновациите и конкурентоспособността са извън дневния ред както на политиците, така и на обществото, в.т.ч. и медиите.
А горната статия е потвърждение на общата некомпетентност. Благодарности към автора все пак.
.............................
Спирам до тук с отговорите но има и още и още, които за съжаление не се дискутират.

"В вропейската програма има задължително условие в проекта да се привлекат университетски преподаватели. "Отидох в Техническия университет - София, за да поканя специалисти. Учените обаче ме отрязаха - след 2 седмици влизаме в сесия, тя ще продължи около 1 месец. "

Ами да, преподавателите са за това, да преподават. Ако искам да си купя аспирин, отивам в аптеката а не в плод-зеленчук. В случая трябва да отида в
офиса за технологичен трансфер. Да, ама в България го нямало. Ами няма го.
А какво става с трети приоритет на ОП Конкурентоспособност? Къде са фондовете за венчърен капитал? В светлото бъдеще. Този филм сме го гледали вече няколко пъти!
09 Март 2010 14:54
Недокументираното качество е
неконтролирано качество.
Неконтролираното качество е
СЛУЧАЙНОСТ.
09 Март 2010 18:50
Не се обиждай Manrico, но няма как да не се солидаризирам този път с теб! Което си е точно казано си е точно казано
09 Март 2010 19:25
Преди време сменях дограмата вкъщи.
Имаше програма за енергийна ефективност, по която можеше да кандитатствам.
Имах време, проверих условията и се оказа, че ако ги спазя цената щеше да е с около 20% повече, отколкото ми предложиха приятели от фирмата, която в крайна сметка извърши услугата.
Отделно на това ако бях кандидатствал за европарите, първо трябваше да платя с моите и след това, ако съм отговарял на всички условия, щели да ми преведат фонда от банката. Една точка сбъркана и си вън. Благодаря.

Колкото до ISO 2001, мен не ме интересува коя и да е фирма го притежава.
Важното е какъв продукт или услуга предлага.
09 Март 2010 22:41
От личен опит мога да потвърдя, бумащината в Европа е ОГРОМНА! Въобще не се учудвам, че нито нашите фирми нито министерството могат да се справят. Европейската работа винаги е била такава - мижи да те лажим. Аи доколкото съм чувал, даже в Чехия и Полша усвояемостта на еврофондовете е под 10%, така че ЕС добре си е направил сметката
11 Март 2010 11:30
какво очаквате от брюкселските зелки? освен бюрокрация те за това са ги направили тези програми, за да финасират с парите на данъкоплатците собственото си разрастване....... на чиновничеството в ЕС ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД