Вицепремиерът Симеон Дянков вчера заля Народното събрание с умерен оптимизъм за икономиката и бюджета и отлетя в чужбина. Той увери депутатите, че продънването на хазната в началото на 2010 г. е съвсем по план, а през второто полугодие ни чакат малко по-добри времена. Дянков бе поканен на изслушване за мерките на правителството в разгара на кризата.
"Бяхме казали, че януари и февруари правителството ще влезе в дефицит, за да дадем свежи пари на икономиката", обясни Дянков. По неофициални данни разходите на държавата в момента изпреварват с над 1 млрд. лв. приходите. Движим се плътно по "начертания от бюджета път", дефицитът в първите три месеца на 2010 г. е съзнателен, контролиран, декларира министърът. Той поясни, че дисбалансът се получава заради борчовете, завещани от предния кабинет - задължения по обществени поръчки, 720 млн. лв. задържан ДДС на фирмите и т.н. Дянков подчерта, че сега постепенно бюджетът погасява затлачените плащания, а през февруари "дупката" се разширила и защото има оживление на експорта и държавата е възстановила на износителите значителни суми акцизи и ДДС.
Дянков прогнозира, че през април хазната ще спре да харчи повече, отколкото са приходите, и дори ще излезе на плюс. Той обясни, че за допълнително харчене може да се мисли, но към края на годината. Според него "първите шест месеца ще са много трудни за бюджета, вторите шест месеца ще са малко по-лесни" и икономиката ще започне да се възстановява. Затова сега не било време за актуализация на бюджета - за промени в разходите на хазната можело да се говори най-рано в средата на годината, като се види накъде върви икономиката. Поне 10 пъти вицепремиерът призова депутатите да не одобряват и поощряват допълнителни харчове, защото всяка нова дупка в бюджета означава вдигане на данъци и осигуровки.
Лидерът на БСП Сергей Станишев пък обвини кабинета, че не може да осигури планираните приходи. Дянков подмина без коментар въпроса на Георги Пирински защо МС замразява заплати, без да има план за реформи в администрацията.
Вицепремиерът се похвали пред депутатите, че кабинетът вече гледа отвъд кризата и до дни ще огласи пакет от 30-ина мерки за подкрепа на бизнеса и бързо възстановяване на икономиката. Според него идеята на СДС за свикване на антикризисен щаб с широко обществено участие, който да огледа и ореже всички излишни и ненавременни бюджетни разходи, е "малко демоде", защото новият дневен ред е "устойчив растеж".
Малко след бодрата реч на вицепремиера обаче друго събитие в парламента нарисува тревожна картина за 2010 г. Хаотични мерки и паническо вдигане на разходи и ставки под натиск са много лоша тактика, с която кабинетът може да вкара България във вторична криза, вместо да я извади бързо от рецесията. За това предупредиха икономисти и работодателски организации на форум, организиран от СДС. От правителството зависи по кой път ще тръгнем - на Гърция или на Естония, обяви икономистът Георги Ангелов. Той посочи, че Естония е наблегнала на реформи, стегнала е здраво бюджетните разходи, икономиката й вече расте и вероятно скоро ще стане следващият член на еврозоната. Лошият пример е на южната ни съседка, където правителствата отпускаха държавна кесия след всяка стачка и протест и сега въпросът е не дали ще си получат 13-ата заплата, а дали ще има пета и шеста. Според него за разлика от Гърция, ако ние закъсаме, Германия и Франция няма да ни спасяват, защото не сме в еврозоната. Актуализация на бюджета трябва да има - и то в посока драстично съкращаване на разходи, смятат Ангелов и колегите му от Института за пазарна икономика.
Шефът на БСК Божидар Данев обяви, че фалиралите фирми вече са 1400.