Главният прокурор Борис Велчев изтъкна, че използването на СРС е от полза не само за доказване на вина в съда, но и за други общественополезни дейности. |
Главният прокурор Борис Велчев, който бе изслушан вчера в комисията, посочи, че не винаги образуваното досъдебно производство и включването на материалите в съда са единственият показател за ефективността на въпросното СРС. Те се използвали и за предотвратяване на престъпление. По думите на Велчев в годишния доклад на прокуратурата ще бъдат включени данни за брой на използваните СРС, както и брой на лицата, които са били обект на подслушване. Причината е, че понякога за 1 човек се използват няколко СРС, което според Велчев създава изкуственото впечатление за огромен брой контролирани лица. От прокуратурата ще дадат и статистика на събраните чрез СРС материали, които са използвани в съдебната фаза, както и такива по прекратени дела. Велчев призна, че има практика част от СРС да се провалят заради изтичане на информация, но не уточни броя им. "99.3% от исканията за използване на такива средства са одобрени от съда, т.е. намерени са за основателни", посочи той.
Веселин Методиев коментира, че 5-имата членове на подкомисията са постигнали съгласие да усъвършенстват законодателството в тази сфера, за да има по-голям контрол върху използването на СРС и за да се премахне голяма част от секретността по темата.