Адвокатите успяха да се наложат и свалиха спорния текст в проекта за промени в НПК, който силно ограничаваше разглеждането на делата от третата върховна инстанция. Законопроектът правеше невъзможно присъдите да стигнат до Върховния касационен съд, освен ако за съответното престъпление не се предвижда доживотен затвор или доживотен затвор без замяна. В момента до ВКС стигат решенията и променените от апелативните съдилища присъди. Предложението бе висшите съдии да гледат само новите по-тежки присъди.
Шефката на Висшия адвокатски съвет Даниела Доковска предупреди, че текстът е най-големият удар върху правораздаването, който този НПК предлага. И депутатите отхвърлиха единодушно предложението на МС.
Горещи дебати се разгоряха около предложението на правителството от НПК да отпадне възможността, ако някой закръгли две години като обвиняем за тежко престъпление или една за леко, да може да поиска сам делото му да се гледа в съда или да бъде прекратено.
Първоначално бе решено тази възможност да остане. Димитър Лазаров от ГЕРБ обаче предложи текстът да бъде прегласуван и при втория вот поправката събра два гласа по-малко. Отпадането й обаче също не мина, защото за него имаше 8 гласа "за" и 8 "въздържал се". Така на практика текстът потегля за окончателно приемане от пленарната зала без категоричното становище на правната комисия.
Христо Бисеров от ДПС обясни, че въвеждането на срок, в който някой може да е обвиняем, е било адмирирано от ЕС и това цели бързина на процеса. "Не може да се водят безкрайни досъдебни производства", каза той. Зам. правосъдният министър Даниела Машева го репликира, че има дела за тежка организирана престъпност с транснационален елемент, които не могат да приключат за две години. Тя даде пример как едно запориране на сметка в Швейцария трае около година и половина - две.
Според Димитър Лазаров вече няма нужда от дисциплиниращите текстове, защото има добре действащ инспекторат, който следи за сроковете. "С лека ръка цял институт си заминава, защото на око преценяваме, че времето му е изтекло", възмути се Бисеров.
"Представете си гнусно изнасилване или изнудване. Целият НПК се основава на това, че прокурорът не си върши работата", защити отпадането на сроковете проф. Маргарита Чинова. "Ако детето ми е убито като куче край кофата за боклук, какво съм аз виновна, че прокурорът е проспал работата си", продължи емоционално тя.
Шефката на Висшия адвокатски съвет Даниела Доковска припомни, че обвиняемият също е данъкоплатец и по презумпция е невинен до доказване на противното с влязла в сила присъда. "Няма пречка да се разследва, но за да бъде привлечен някой като обвиняем, трябва да са събрани достатъчно доказателства. Колко време е нужно след привличането на обвиняемия делото да се внесе в съда. Направете срока 3 или 5 години. Защо привличането като обвиняем да се използва с политически или користни цели", каза тя.
Връщането на обвинителните актове на прокурора вече ще може да се обжалва, прие още правната комисия въпреки предупреждението на Доковска, че това ще забави делата.
Намерението на депутатите бе снощи да приключат с второто четене на кодекса. "Да се съсредоточим, защото ще стоим до 23 ч.", предупреди шефката на комисията Искра Фидосова. "Някои ще стоите", репликира червената Мая Манолова, която си тръгна заедно с колеги доста преди края на заседанието. До редакционното приключване на броя не бе решен спорният текст дали да се назначат резервни защитници, които да заместват адвокатите, които не се явяват без причина и бавят дела.
|
|