Катрин Аштън пристигна в Хаити почти два месеца след силното земетресение, което срина столицата Порт-о-Пренс до основи и уби около 200 000 души. |
Аштън бе порицана, че
пристигнала в Хаити прекалено късно,
повече от 6 седмици след държавния секретар на САЩ Хилари Клинтън. Дипломат №1 на ЕС бе критикувана, че е закъсняла и за сбирката в Кордоба. Присъствали на срещата твърдят, че Аштън се появила със зле подготвени материали за създаването на новата Европейска дипломатическа служба. Нейният предшественик на поста Хавиер Солана, известен с натоварения си график, изминаваше средно на седмица по 6000 км. Аштън засега пътува по-малко, а според Би Би Си наградата за положените от нея усилия е "артилерийски обстрел" от страните - членки на ЕС. Високопоставен дипломат от ЕС казва, че се води битка "между политически дребосъци" - един от признаците, че ЕС губи влиянието си на глобалната сцена. В последните 100 дни Катрин Аштън е най-влиятелната жена на Стария континент, поне на хартия. Като върховен представител на ЕС по външната политика и сигурността британката представлява половин милиард души от 27-те страни - членки на ЕС. Тя ще има около 7000 бюрократи на подчинение в новата европейска дипломатическа служба - Европейската служба за външна дейност, чийто годишен бюджет ще възлиза на няколко милиарда евро.
До 2001 г. Катрин Аштън ръководеше здравните власти в британския окръг Хардфордшиър. Това, което се случи с нея по-късно обаче, може да бъде сравнено с приказка. Понякога изглежда, че Аштън се чувства така, особено когато стои и притеснено се усмихва, облечена във всекидневното си облекло с цветен шал, близо до Хилари Клинтън, до генералния секретар на ООН Бан Ки Мун или до руския президент Дмитрий Медведев. В подобни моменти Катрин
Аштън изглежда като Пепеляшка,
която пристига в кралския дворец. Според бившия редактор в Би Би Си Род Лидъл нейните качества отговарят са "сталинистката политическа коректност" и "харизмата на място за каравани на остров Шепи", което лесно обяснявало издигането й от Лейбъристката партия до най-високия пост в дипломацията на ЕС. Назначаването на неопитен британец на поста гарантира, че никой няма да се намесва в националните външни политики на всяка от страните членки, особено на влиятелни държави като Франция, Германия и Великобритания. В момента обаче нарастват страховете, дори в Париж и Берлин, че Европа може би допусна историческа грешка с избора на Катрин Аштън. Разбира се, летвата е висока. Идеята бе първият постоянен президент на Европейския съвет и новият върховен представител за външната политика и сигурността да създадат на ЕС "лице и глас". Двамата трябваше да се погрижат Европа да има нова външна политика, която да я постави на същото ниво като основните глобални сили. Но тази мечта рухна само 100 дни след като Аштън и президентът на Европейския съвет Херман ван Ромпой встъпиха в длъжност.
В самото начало критиките й бяха спестени. Високопоставен служител в германското МВнР тогава заяви, че въпреки скептицизма на всички "нашата позиция е ясна:
Опитваме се да подкрепим жената"
Но преди срещата на външните министри от ЕС, която се състоя в началото на март, германски дипломати промениха мнението си. Външният министър Гидо Вестервеле заяви пред репортерите, че Европейската дипломатическа служба не трябва да бъде "хранена с лъжичка от другите европейски институции" и че тя трябва да е "напълно независима". Френският му колега Бернар Кушнер е съгласен с него: "Все още има много работа, която трябва да бъде свършена". Колегите им дипломати изразяват несъгласие с предложенията на Катрин Аштън, които са свързани с постовете и отговорностите в новата европейска дипломатическа служба. Нейният план, който трябва да бъде изпълнен до края на март, съдържа много безсмислици и дава основания за дебати. Аштън смята, че политиката за развитие, която се определя като "неразделна част от кутията" на ЕС, може да бъде разделена по следния начин - отговорността за Африка да носи ЕК, а новата дипломатическа служба да се заеме с Азия и Латинска Америка. Новите посланици на ЕС в чужбина ще се отчитат пред върховния представител, пред новия президент на Европейския съвет и пред ЕК. Три лица и няколко гласа вместо едно лице и един глас, каквато бе първоначалната идея.
Европейските анализатори преди говореха за "външна политика на ЕС, която да е свободна от институционални борби". Но Лисабонският договор, който влезе в сила на 1 декември 2009 г., всъщност поставя нереални изисквания към дипломат №1 на ЕС. Като върховен представител за външната политика от нея се очаква да създаде политика, независима от влиятелната ЕК, чийто зам.-председател е самата Аштън. Тя трябва да се съобрази с
исканията на 27-те страни членки,
на Европейския съвет и на 736-те депутати в ЕП. От Айлин Ашкрофт, съученичка на Аштън, до високопоставените служители на ЕС в Брюксел всички са съгласни, че британката е много интелигентна, изключително безпощадна и добър преговарящ. Тези умения ще са й необходими в работата, тъй като тя и служителите се изправят пред задачата за полагането на основите на службата, която в бъдеще ще представлява в чужбина ЕС. В над 130 дипломатически мисии трябва да бъдат назначени служители. Висши ръководни позиции също са свободни. Брюксел гъмжи от слухове, докато текат уговорки за основните постове в стъклените кули на улица Rue de la Loi. В града, където ежедневният живот на Европа се регулира от над 150 000 страници европейски документи, където всеки служител е малък властелин на своето царство и където споделеният прогрес се измерва в милиметри, е лесно да загубиш смисъла на основния въпрос: На какви цели трябва да служи бъдещата европейска дипломация?
По време на първите си визити в Европа американският президент Барак Обама осъзна по-бързо от всеки друг, че има толкова отговори на един въпрос, колкото са и страните - членки на ЕС. Решението на Обама да не присъства на подготвяната среща ЕС-САЩ през май спести на брюкселските чиновници, занимаващи се с протокола, задачата да решат кой високопоставен служител трябва да седне най-близо до Обама - шефът на ЕК Жозе Барозу, президентът на ЕС Ван Ромпой, ротационният председател на ЕС испанецът Хосе Луис Сапатеро или Аштън.