:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,688,270
Активни 739
Страници 30,835
За един ден 1,302,066
Скандал

Държавата и общините са единствените богопомазани длъжници

Няма правна и човешка логика всяка институция да запорира безпроблемно заплати и сметки на граждани и фирми, а общините и държавата да се разплащат, когато поискат
Снимка: ЮЛИЯН САВЧЕВ
Общините започнаха повсеместни планирани и аварийни ремонти. При настоящата криза опасността те да не могат да плащат навреме на фирмите изпълнителки е голяма, а депутатите им дадоха възможност да шикалкавят още по-дълго.
Ако имате дълг към НАП, банка, топлофикация, ВиК и т.н. , очаквайте да ви погне всеки миг съдебен изпълнител. Дори да не сте платили някакви 100-200 лв., ще ви блокират сметки и заплата и ще ви вземат парите.

Логично е същото да се случва на държавата или общината, ако те ви дължат пари - за изпълнена обществена поръчка или обезщетение, ако сте потрошили себе си или колата си в някоя дупка. Нормално е дори в този случай да се действа още по-светкавично, защото кой, ако не държавата и общините трябва да дават пример как се плащат дългове.

Но според чл. 519 в Гражданския процесуален кодекс



"не се допуска изпълнение на парични вземания срещу държавни учреждения и общини"



Те не могат да са обект на принудително изпълнение - те са богопомазани и са над данъкоплатците, които ги издържат. Нещо повече.

Според ГПК паричните вземания срещу държавни учреждения и общини се изплащат от предвидения за това кредит по бюджета им. За целта изпълнителният лист се предявява на финансовия орган на съответното учреждение. Но ако няма пари, законът казва, че висшестоящото учреждение предприема необходимите мерки, за да се предвиди кредит най-късно в следващия бюджет. Т.е. дори и да става дума за милиони и това да се окаже фатално за гражданина или фирмата, държавата и общината могат да платят чак догодина. Да не говорим, че



и този текст в ГПК е доста пожелателен



И това е закон, който действа в момента, в дни на криза, когато много фирми чакат пари от държавата.

Случаят си има предистория. В стария ГПК също не се се допускаше принудително изпълнение срещу държавни учреждения и общини, както и срещу лечебни заведения, субсидирани от републиканския или от общинския бюджет. И тогава можеше задължението да се прехвърли за следващата година. Това правило бе възпроизведено изцяло по отношение на държавните учреждения от новия ГПК, приет през 2007 г. За общините и бюджетно субсидираните заведения



забраната за принудително изпълнение бе ограничена до



средствата по банковите им сметки, постъпили като субсидия от републиканския бюджет. Това се прие като известен напредък - хората и фирмите да могат да си събират бързо дългове или обезщетения поне от общините.

Изненадващо обаче през февруари т.г. по предложение на депутати от ГЕРБ пак бе променен ГПК и общините отново станаха богопомазани наред с държавата и нейните учреждения. И съдебен изпълнител не може да събира дългове чрез запор, възбрана и публична продан на общинско имущество или от общински банкови сметки. Така хората и фирмите, които имат да вземат от тези институции, ще чакат. При това липсват каквито и да било гаранции, че тези плащания ще бъдат извършени някога. Аргументите са, че не може да се запорират сметки на местната власт, защото така



ще се блокират социални разходи,



като например за здраве и образование, както и за проектите по линия на еврофондовете. И всичко това, защото общините всъщност поддържат само една сметка. Доста порочно извинение. Защото те трябва да си имат сметки за всяка дейност, включително и за подобни разходи.

Същата е работата и с държавата. Логиката тук е, че тя не може да принуждава сама себе си. И че винаги изпълнява доброволно, защото е държавата, защото винаги има пари, винаги е готова да плати обезщетения или договорени суми за поръчки, ремонти и какво ли още не. Но на практика тя често не плаща или бави сумите с месеци, че и с години. На практика това



противоречи силно и на българската конституция,



и на Европейската конвенция за правата на човека. Какво да кажем, че в основния закон се говори за равнопоставеност на частното и държавното, включително пред закона и съда? За сходни казуси България вече е осъждана на няколко пъти в Страсбург за нарушение на Конвенцията за защита на правата на човека и основните свободи. И тези присъди държавата ги плаща с пари от хазната, която се пълни от нас, данъкоплатците.

В повечето случаи става дума за забавено изплащане на обезщетения за неправомерни действия на държавни чиновници. Едно от делата е за това, че съд е забавил с 2 години изпълнение на задължение за обезщетение за неимуществени вреди след отменена присъда. Има и дело за забавено с 4 години изплащане на обезщетение за незаконна присъда.

Страсбург ни наказа и по дело за общински дълг, известно като "Манчева срещу България". Причината е отказ на кмет да изпълни влязло в сила съдебно решение. По този казус Страсбург посочва, че законодателната уредба, забраняваща принудително изпълнение против държава и общини, е



в съществено противоречие с правото на мирно ползване от собствеността



по чл. 1 от Първия допълнителен протокол към Конвенцията. По сходни дела са осъдени Русия и Гърция. И по всички тях е прието, че държавата и общините не могат да са привилегировани длъжници, защото това е директно нарушение на принципа за равнопоставеност между държавната и частната собственост. Или казано иначе, всяка фирма или физическо лице, на които държавата или общината не е платила или е забавила плащане, ще може преспокойно да осъди България в Страсбург.

Да не говорим, че за гражданите не са позволени подобни екстри - да не плащат глоба, данъци, мита, акцизи. Или да ги "отложат" за следващата или някоя друга година. Всеки, който си го позволи,



ще бъде буквално смачкан



от същата тази държава или община. Което се случва в момента, когато държавата се опитва да събира отвсякъде и по всякакъв начин пари за изтърбушената хазна.

Но за да оцелеят гражданите и бизнесът в България, трябва спешно да се поправи ГПК. И държавата и общините да бъдат изравнени с хората и фирмите. И те да си плащат за ремонти и строителство или за грешки на недобросъвестни служители.

Всичко останало си е диктатура на бюрокрацията.
9
3130
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
9
 Видими 
21 Март 2010 22:35
Резонно!
Но и тая тема остаря.
------------------------------------
Блогът на Генек

21 Март 2010 22:52
няма ли кой да осъди туй нящо я в конст съд, я в еу съд?
21 Март 2010 22:57
ПЕТЪР АЛЕКСАНДРОВ ПЕТЪР АЛЕКСАНДРОВ

Абе тая статия от двама Петър Александровци ли е писана, или просто така му е повторено името?
22 Март 2010 02:19
Е, все някои, някога са създали държавата като такава и някои са я търпяли, нали?Зелника, а!
22 Март 2010 03:33
Добре де като се прави контракт с държава или частно лице се взема 1/3 депозит.След това по средата се изка още 1/3.Ако не ми плати спирам моментално работа докато не ми плати.Едва когато цялата работа е завършена и утвърдена от инспектор си получавам баланса.Кой е тоя малумник да свърши целата работа без да му се плати един лев?????
22 Март 2010 07:53
Лични наблюдения:
- мой познат в Русе, замотава се и пропуска да плати 50 лева на ВиК. Без дори да е уведомен, е осъден и ЧСИ му взе малко над 400 лева.
В същото време, със същата русенска община по повод мой търговски обект там, се съдихме за неправомерен акт. Акта е отменен от съда, но за да си всема парите за направените разходи /адвокатски хонорар/ се оказва, че трябва да водя ново дело, пак година /най малко/ загубено време и нерви.
А аз наивника отидох със съдебното решение в общината, с идеята, че ей сега ще ми дадат парите и ще си стиснем ръцете. Е няма да ви казвам с какво презрение ме гледаха там.
22 Март 2010 10:16
"Не ми направи впечатление", а много ми "направи", че представители на американската и немската мафии правят нальот по българския ефир, като "извиват ръцете" на журналисти, да ги пускат по телевизията... Естествено до нищо конкретно няма да се стигне от това, само пак някои наемодатели ще започнат да протестират пред немското посолство за неплатени наеми от немски граждани...

Редактирано от - Bongo ot Africa на 22/3/2010 г/ 10:17:24

22 Март 2010 14:34
Я да питаме специалиста!
Параграфе?
22 Март 2010 15:12
До кога?
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД