:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,688,106
Активни 626
Страници 30,671
За един ден 1,302,066

Ами хайде и данък печалба да вдигнем

Идеите на социалния министър са в състояние да фалират държавата за броени месеци
Георги Ангелов
Министърът на труда и социалната политика намекна, че трябвало да се премахне плоският данък временно заради кризата. Трябвало да се върне предишната прогресивна система с растящи ставки до 22%, която действаше преди 2008 г. Той се аргументира с твърдението, че "кризата трябва да се носи от всички".

Това предложение напълно противоречи на политическата линия на ГЕРБ. Спомняме си, че съвсем други неща обещаваше ГЕРБ преди изборите - да не се вдига данъчното бреме, да се опростява данъчната система, да се намаляват данъците, за "да оставим парите при хората и бизнеса", да се намалява облагането на труда с осигуровки. Не само това, но ГЕРБ беше една от първите партии, която се ангажира с въвеждането на плосък данък в България - още на учредителното събрание на ГЕРБ в края на 2006 г. Бойко Борисов обеща плосък данък, за да се насърчава икономическото развитие.

Също в предизборните документи на ГЕРБ се обещава, че държавата ще ограничи неефективните публични разходи, ще намали администрацията, ще повиши ефективността. С други думи, основната идея беше, че



публичният сектор трябва да се свие, за да тежи по-малко



на икономиката - което ще има антикризисен ефект. Сега на практика предложението на Тотю Младенов е точно в обратната посока, да се увеличи облагането върху работещите и бизнеса, за да може да се финансира раздутият и нереформиран публичен сектор.

Ето едно сравнение - индустриалното производство е спаднало с почти 1/4 от началото на рецесията досега. В същото време, общият размер на държавните разходи не е намалял и през 2010 г. той е най-висок в историята. Почти 27 млрд. лева са планираните държавни разходи за 2010 г. спрямо под 26 млрд. за 2009, 25 млрд. за 2008 и малко над 21 млрд. за 2007 г.

Докато частният сектор на икономиката е тежко ударен от рецесията, държавният сектор въобще не я е усетил - дори обратно, получава все по-голямо финансиране от бюджета. Прав е Тотю Младенов - всички трябва да носим солидарно тежестта на кризата - но това означава държавният сектор също да поеме своя дял, а не постоянно да прехвърля всичко върху частния сектор и работещите.

Между другото, по отношение на самия плосък данък има дълбоко неразбиране от страна на Тотю Младенов. Премахването на плоския данък няма да доведе до повече приходи в бюджета. Откъде знам ли? От периода, в който нямаше плосък данък. От въвеждането на нисък плосък данък върху доходите приходите от него постоянно се увеличават. Дори по време на рецесията приходите от плоския данък върху доходите растат - като това е



единственият данък, при който имаме увеличение на приходите



Дори през януари 2010 г., когато има срив при всички данъци, при плоския данък приходите са по-високи, отколкото една година по-рано!

Както и да го погледнем, плоският данък работи, събира повече приходи за бюджета, като натоварва по-малко данъкоплатците, насърчава труда и предприемачеството, намалява стимулите за укриване. Тези позитивни ефекти ще продължат да се усещат и след кризата и няма причина да бъдат подценявани. Съответно, ако плоската данъчна ставка се отмени и се върне старият прогресивен данък, това няма да доведе до повече приходи - а ще доведе до по-малко приходи в бюджета. В същото време ще се натовари още повече пазарът на труда, при положение че той и без това е под огромен натиск и до момента са загубени над 200 хиляди работни места. Да се вдига облагане върху труда в такъв момент, единствено ще влоши положението с пазара на труда и безработицата.

Нека да припомним, че още в момента на въвеждане на плоския данък над 3/4 от данъкоплатците усетиха намаление на данъчното си бреме и този дял расте постоянно през последните две години. В момента почти 100% от работещите са облагодетелствани от ниската и единна ставка на плоския данък (още повече ако имаме предвид и компенсиращи мерки и съпътстващото намаление на осигуровките). От връщането на старите ставки ще загубят всички и ще губят много в дългосрочен план. Причината е проста - при 10% пределна ставка всяко увеличение на доходите се облага с толкова. При 22% пределна ставка увеличението на доходите се облага с над два пъти повече.

Да не говорим и за друг проблем - ако има голяма разлика между корпоративен данък и данък върху доходите, възниква данъчен арбитраж. Никой човек с високи доходи няма да ги декларира като личен доход, ако трябва да плати висока ставка. Ще си ги декларира като печалба и ще плати по-ниската ставка - т.е. в бюджета няма да влязат повече пари от високата ставка. Което, разбира се, ще накара популистите да поискат и вдигане на корпоративния данък, което обаче пряко би ударило инвестиционната привлекателност на страната.

Нека да припомним, че при въвеждането на корпоративен данък от 10% през 2007 г. в България имаше рекордно висок приток на чужди инвестиции. По време и след настоящата криза ще е трудно да се повтори подобно нещо - и ще са необходими много усилия и реформи за подобряване на инвестиционния климат, за да се постигне. Но няма да се постигне, ако и малкото смислени неща, направени през последните години, се отменят.

И не е само проблемът с вдигането на самата ставка, колкото с несигурността. Един инвеститор, който отваря бизнес и прави завод в България, се интересува от дългосрочния хоризонт, тъй като една дълготрайна инвестиция се изплаща бавно. Ако той види, че всяка година ставките по преките данъци се променят, и то в най-различни посоки, то той ще бъде загрижен. Ако види, че дори едно и също правителство си променя мнението за данъците постоянно, тогава ще бъде вече притеснен. Като се добавят към това и тежката бюрокрация, и проблемите със съдебната система, може въобще



да се откаже да мисли за България като инвестиционна дестинация



За тези, които са забравили - България е най-бедната страна в ЕС и българите спестяват малко. Т.е. България се нуждае от много инвестиции, но не може да си ги осигури с местни спестявания и трябва да е привлекателна на чужди инвестиции. Ако не е, няма скоро да постигне нива на доходи, доближаващи се до средните в ЕС. Историята показва, че страните не стават богати с високи данъци. Някои страни налагат високи данъци, след като станат богати (Швеция например), но налагането на високи данъци, докато една страна е бедна, не води до забогатяване, а до стагнация. Неслучайно лидерът от първите години на прехода - Унгария - през последното десетилетие въобще не постига никакъв забележим икономически напредък.

Между другото, това не е първото необмислено предложение на Тотю Младенов. Да си спомним, че през последните месеци той имаше и други "иновативни" идеи. Например той предложи държавата да дава заеми на фирми, които не си плащат осигуровките - т.е. министерството на труда да стане нещо като банка с кредитни инспектори и да носи кредитен риск (спомняме си какво стана с банките, когато бяха управлявани от държавата и отпускаха кредити по политическа поръчка в средата на 90-те години).

Да припомним и предложението Сребърният фонд да започне да инвестира на борсата в България - което не просто е обратното на приватизацията, но и създава огромни стимули за корупция (отново помним как затъваше икономиката, когато държавата решаваше на кого да отпусне инвестиции и на кого не). Да не говорим колко е безсмислено



с едната ръка държавата да приватизира, а с другата да купува



- от това никой не печели, само се губи.

Спирането на пенсионната реформа отново е идея на Тотю Младенов, въпреки че България е сред най-изостаналите страни в този аспект и всички ни съветват да ускоряваме реформите. Тотю Младенов роди и гениалната идея минималната пенсия да стане равна на минималната работна заплата, което звучи добре и популистко - само че струва милиард лева на година и ще доведе страната до фалит в рамките на месеци. И накрая, отново от министерството на труда се роди идеята да се облагат пенсиите на пенсионерите, които работят - т.е. да се обезсърчат хората да работят след пенсиониране, въпреки че в официалните програми на министерството и в официалните цели на ЕС е залегнало точно обратното - да се насърчават хората да работят, за да не намалява трудовата сила при застаряването на населението. Въобще предложението за премахване на плоския данък дойде точно от човека, от когото би се очаквало да дойде. Той има дълга история с подобни предложения.
Снимка: МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА
Социалният министър Тотю Младенов не за пръв път лансира идеи, които биха фалирали държавата за няколко месеца.
59
6873
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
59
 Видими 
22 Март 2010 22:59
.... бла-бла ... тотювщини .... и тоя - у левооооо ...
22 Март 2010 23:15
Ето едно сравнение - индустриалното производство е спаднало с почти 1/4 от началото на рецесията досега. В същото време, общият размер на държавните разходи не е намалял и през 2010 г. той е най-висок в историята. Почти 27 млрд. лева са планираните държавни разходи за 2010 г. спрямо под 26 млрд. за 2009, 25 млрд. за 2008 и малко над 21 млрд. за 2007 г

Както винаги сметките са на висота. Държавните разходи са в текущи цени. Сравнява се 2007 с 2010 г, за да има повече натрупана инфлация. Дава се информация за спада на индустриалното производство, защото спадът на БВП не е достатъчно внушителен. И накрая се забравя, че е нормално при криза бюджетните разходи да се повишават, защото автоматично се увеличават социалните плащания.
22 Март 2010 23:59
Абе тоя да не е абонат на "Наблюдател"?
23 Март 2010 00:03
радикални мерки си трябват не кас рложим и данък върху доходите от лихви по депозити в банките. Това сие инвестиция и дохода от нея трябва да се обложи както се облагат инвестициите в бизнеса. айде Хер Флик какво чакаш слагай там данък или те е страх да се опълчиш на некадърните мазници от банките
Дянка покажи, че си мъж или си върви
махането на Дятков от поста му =спасение на България
не видяхте ли че е некэдърник поредни нов внос от запад
23 Март 2010 00:15
Чудя се в-к СЕГА ли плаща на г-н Ангелов за статиите му или той плаща на вестника за публикуването им?
23 Март 2010 00:27
Тотю е льолоьо. Точка.
23 Март 2010 01:37
"...Никой човек с високи доходи няма да ги декларира като личен доход, ако трябва да плати висока ставка. Ще си ги декларира като печалба..."
......................................... .....................................
Гошо, я пообясни малко, че нещо ми се "размазват" Фактологията и Логиката?!
Щото, нали, кои "хора" декларират "Печалба" и кои "хора" декларират "Личен Доход"?!
И като как така "Печалба" може- с едно хрумване на човек?!- да се преобърне в "Личен Доход"?!
За Лотария ли ти е думата, за "Бляк Джак" ли, за "Бинго" ли...?!?
23 Март 2010 01:40
Извод:

Да намалим плоския данък на 5% и да разкараме Тотю!


23 Март 2010 01:43
Този анализ издиша с типичната за УНСС и подобните нему възпитаници противоречивост и липса на мисъл. Как почти всички плащат по-малко данък, а приходите в бюджета от него се увеличават?!?!
3/4 усетили намаление на данъчното бреме от плоския данък!!! Това число може да са приятелите и познати на Г. Ангелов, защото при въвеждането на данъка, облекчение имаше при заплатите над 500 лв. - над средната заплата тогава, не става 3/4 от хората да са имали над тази заплата.
в момента почти 100% от работещите са облагодетелствани
Това пък е пълна безсмислица, защото са забравили за необлагаемата част и за плащане на данък само на горницата
А пък при увеличение на доходите, старата ставка ще даде много повече на бюджета и така няма да "губят всички". Макар че това увеличение в колко дългосрочен план го вижда Г. Ангелов не пише.
23 Март 2010 02:35
Ако види, че дори едно и също правителство си променя мнението за данъците постоянно, тогава ще бъде вече притеснен.

Да разбираме ли, че Георги Ангелов твърди, че инвеститорите са притеснени от Дянков и сегашното правителство ?
23 Март 2010 02:42
А иначе ако статиите на Георги Ангелов са повече икономически и по-малко идеологически ще е по добре.
-
Голата истина е, че икономика, като Българската се крепи на държавните разходи и на потреблението създавано от бюджета (и пряко и като бюджетни заплати).
-
Голата истина е, че колкото по-концентрирана е собствеността и доходите в една икономика, толкова по-голямо преразпределение, чрез държавния бюджет и държавните разходи или, чрез по-голяма инфлация трябва да има. Щото иначе паричната маса се концентрира и изважда от обращение, а икономиката се свива спираловидно.
23 Март 2010 03:37
BRIGHTMAN, .
/:/ "...Щото иначе паричната маса се концентрира и изважда от обращение, а икономиката се свива спираловидно..."
......................................... ....................................
Точно така!
Причината за Кризите при Капитализма е в това, че Многото Пари са у малко хора, а Малкото Пари са у много хора! /§39/ И Производството и Пазарът се ориентират към скъпи - но малобройни!- стоки и услуги за МАЛКО/то/ хора! Следва свиване на Производството на масови стоки- и идва Безработицата! И колкото по-голяма Безработица, толкова по-малка Платежоспособност у потенциалните масови Купувачи и толкова по-СВИТ Пазар! А колкото по-свит Пазар, толкова още по-малко Производство- и още по-голяма Безработица, следвана от още по-малко Производство! Това е Спиралата! Изходът е: Многото Пари у много хора, а Малкото Пари у малко хора! Ама малкото хора с Многото Пари НЕ искат това- а те управляват държавата! Но, пък, Демокрация е, бе!
23 Март 2010 05:42

Aргументите на Шорош изглеждат смислени само за ограничен кръг от хора. Те не могат да бъдат основание за държавно устройство.
Опазил ни Господ.
23 Март 2010 06:58
Отде ги намират тия хищни, нищо не създали, но всичко обясняващи със задна дата, неадекватни полуграмотници?
Ганев, Ангелов, Дянков - някакви изрезки от Света на кривите огледала...
----------------------------------------- ------------
Блогът на Генек

23 Март 2010 07:19
Езикът на този... автор към действащ министър е повече от скандален. За подобен език нашият уважаван Сибил трие безпощадно и на поразия, а на горния игнорант дори са му дали трибуна.
23 Март 2010 07:54
Ами вдигнете го де!
23 Март 2010 08:01
Некадърно управление-не могат да измислят как да излезем от кризата без някой да затегне колана. А извън управлението всички знаят , но не казват как.
23 Март 2010 08:09
В едно е прав Георги Ангелов. Едностранното вдигане на данъка за личните доходи /по закона за облагане доходите на физическите лица/ без да се направят съответните промени и в облагането на корпоративните доходи, ще направи тази промяна безмислена и лесно заобиколима. Корпоративният данък е 10 %. След облагането с корпоративен данък останалата печалба може да се разпредели като дивидент като се обложи с данък дивидент от 5 %. Или общата данъчна тежест преди парите да влезязат в джоба на собственика е 14, 5 % /5-те процента стават 4, 5 % защото се начисляват върху 90 % от печалбата преди облагане/.
---
Е, пита се: Как ще предпочете да бъде обложен собственика?
Вариант А:
1. Като си начисли някакво възнаграждение от фирмата си и то бъде обложено с 10 % данък
2. Като си разпредели дивидент, като по тази операция се плащат данъци в размер на 14, 5 %

Вариант Б:

1. Като си начисли някакво възнаграждение от фирмата си и то бъде обложено с 20 % данък

2. Като си разпредели дивидент, като по тази операция се плащат данъци в размер на 14, 5 %
---
Видно е че при двата варианта възможностите за избор са различни.
23 Март 2010 08:18
с повечето неща съм съгласен, но защо Сребърният фонд да не инвестира в борсата? а кво да прави с парите - САМО да ги държи на депозит в банка?
23 Март 2010 08:30
Защото има риск, т.е. може да останем и без фонда при определени ситуации...
23 Март 2010 08:44
до www - не съм казал ВСИЧКИ пари да се инвестират на борсата. но идеята на Сребърния фонд е да носи доходност. То и банка може да фалира, а депозит е защитен само до 100 хил лв. а има доста нискорискови инструменти (финансови), освен депозит в банка.
23 Март 2010 08:53
Това момченце с пъпешовидна глава разтяга поредните си локуми. Не че съм впечатлен, но малко ме подразни спекулирането с 'раздута администрация' и 'публични разходи'. Защото огромната част от бюджетните разходи не са, все пак, за администрацията, а са за образование, здраве и най-вече - пенсии. А пенсионерите, колкото и да са омразни на всички икономисти и финансови министри, са опъвали каиша и за леви и за десни достаъчно дълго и имат право ако не на охолна, то поне на достойна старост.
23 Март 2010 09:18
Безмислено е сега да се коментират "икономическите" мерки на ГЕРБ. Докато симеон дянков е финансов министър и вицепремиер, всички мерки на правителството ще са прокризисни, защото на ГЕРБ им липсва идея какво е това криза и как да го бъде в България. Мерките трябва да са на правителството, а не на министъра на финансите, който в случая е най-слабото звено в правителството. Кризата щеше да ни отмине, ако не се беше намесило правителството на ГЕРБ и най-вече симеон дянков. Тъжната прогноза е, че четири години управление на ГЕРБ ще са четири години усилване на кризата, която в целия свят ще е отдавна отминала.
23 Март 2010 09:27
Силно манипулативно и крайно едностранчиво разглеждане на проблема.
Млъквам, за да не ме изхвърли Sybil от форума.
23 Март 2010 09:32
"Премахването на плоския данък няма да доведе до повече приходи в бюджета. Откъде знам ли? От периода, в който нямаше плосък данък. От въвеждането на нисък плосък данък върху доходите приходите от него постоянно се увеличават. Дори по време на рецесията приходите от плоския данък върху доходите растат - като това е единственият данък, при който имаме увеличение на приходите"
Те това е ! От бакалавър от УНСС без ден трудов стаж в сериозна институция или фирма - толкова !
Не му е ясно на момчето че да вземеш от 10 000 души по 1 000 лв. е равно на това да вземеш от 100 000 души по 100 лв. Просто въпрос на разчет. Разпределяш тежестта върху повече хора, в т.ч. и върху тези с ниски доходи. Но без справедливост и без морал ! Ама едно си баба знае, едно си баба бае !
Изсветлели доходите, ама друг път. По каква логика внеслият през 2006 г. при прогресивна данъчна скала 10 000 лв. данък, ще внесе повече през 2010 г. при 10 % плокъс данък. И сега ще внесе пак 10 000 лв. Защото за платецът на данъка е важна абсолютната сума, а не размерът на данъка.
23 Март 2010 09:33
А какво друго може да се очаква от 'експерт' на заплата при Сорос, бай Дан ?
23 Март 2010 09:38
Тотю Младенов, Симеон Дянков, Нона Караджова, Божидар Ненов, Росен Плевнелиев, Мирослав Найденов - НЕЗАБАВНА СМЯНА - ето това е антикризисна мярка!
23 Март 2010 10:01
"присмял се хърбел на щърбел" е тази драсканица. и пак да попитам: Кога на авторчето му остава време за икономика при положение, че пуска поне 3 статии седмично? поне да спре да се пише "икономист"
23 Март 2010 10:01
***

Редактирано от - sybil на 23/3/2010 г/ 11:46:12

23 Март 2010 10:03
Я, вярно няма вече "старши икономист". едно добро начало, но тва май е дело на редакцията?! ще видим след още някой ден.
23 Март 2010 10:16
Кризата щеше да ни отмине, ако не се беше намесило правителството на ГЕРБ и най-вече симеон дянков.

Хузи, хайде не говори смешки! Кризата нямаше начин да ни отмине поради структурата на българската икономика и огромните инвестиции в безсмислено строителство. Настроиха хотели къде ли не и чакат богатите туристи да дойдат. Кризата в световен мащаб удари най-силно точно тези два сектора.
Предишното правителство не направи почти нищо за подобряване на инфраструктурата, а излишъците от бюджета бяха разпределяни за хонорари на консултанти като Доган.
А ако някой си мисли, че кризата на Запад е отминала просто се заблуждава. На Изток може би, но не и на Запад...
23 Март 2010 10:38
Эх, прокачу!
А ето нещо от сериозен човек, любезно предоставено вчера от колегата showstopper
"За плоския данък в една плоска държава" от Георги Н. Георгиев, икономист, САЩ Натиснете тук
23 Март 2010 10:40
Е те тФа
не е само проблемът с вдигането на самата ставка, колкото с несигурността. Един инвеститор, който отваря бизнес и прави завод в България, се интересува от дългосрочния хоризонт, тъй като една дълготрайна инвестиция се изплаща бавно. Ако той види, че всяка година ставките по преките данъци се променят, и то в най-различни посоки, то той ще бъде загрижен. Ако види, че дори едно и също правителство си променя мнението за данъците постоянно, тогава ще бъде вече притеснен. Като се добавят към това и тежката бюрокрация, и проблемите със съдебната система, може въобще да се откаже да мисли за България като инвестиционна дестинация
утепаа рибата с динамит. Значи поради потенциалните инвеститори евентуално строящи заводи ние трябва да следваме свелтлата политическа линия на ГЕРБ-освен останалото де. Гусин Ангелов да ма поправи ако бъркам, но в последните 10 години само 1-2 такива са се намерили у нас, другите само приватизират/крадат заводи, но това и баба знае.. Прочее, гусин Ангелов, очакваме смислени аргументи от Вас. Аргументът Тотю Младенов е тъпанар не Фаща дикиш. По този повод-вместо да се прибре на топло и да помисли върху личните си приоритети авторът на антикризисния сатър се е изходил по всички вестници. Що за наглост?!

Редактирано от - zlobarcheto на 23/3/2010 г/ 10:42:07

23 Март 2010 10:44
И поселдно : как ще коментира горния дрОгар потенциалното увеличаване на ДДС? Защото това ще утрепе потреблението, ерго ще свие приходите на фирмите по таъкв начин, че и най-високият данък печалба трудно ще успее в това.. Ех, санкта сиплицитас....
23 Март 2010 11:51
Писна ми от недорасли лаици като този и други които ми натрапват от екрана. Какви икономисти са тези завършили наскоро УНСС хлапета ?!?!?
23 Март 2010 12:14
Всички обещават данъчни блаженства преди изборите. След изборите трябва да плащат сметките и забравят за тях.
23 Март 2010 12:42
нещо се е изложил колегата "старши" икономист от фондацийката.
Вярно само от горе от горе погледнах ама не мернах прпомнянето за нуждата от приватизация и либерализация и обичайните бла бла....
23 Март 2010 13:11
Тук статийка, там статийка, докладче, рефератче, "научно" съобщенийце и хоп!... ПРОФЕСОР ДОКТОР ЧЛЕН КОРЕСПОНДЕНТ.
23 Март 2010 13:52
С понеделника съм на ясно , но с такъв вторник подир му , в доста ми иде ...
23 Март 2010 14:52
Кризата нямаше начин да ни отмине поради структурата на българската икономика и огромните инвестиции в безсмислено строителство.

А безсмисленото строителство можеше да се предотврати, ако не фетишизирахме резултатите на пазарната икономика и притока на инвестиции. Тези, които преди се радваха на високия икономически растеж и пледираха, че външните дисбаланси са естествен продукт на растежа, сега нямат срам да ни учат как да излезем от кризата, в която тяхната политика ни набута.
23 Март 2010 15:11
всеобщ рев на "честни частници", лобисти и "независими" анализатори срещу възможносто вдигане на данък печалба - правете си изводите.


само ще обърна внимание, че със смешните 10% печалба абсурдистан се води "tax heaven", и продължава да бъде една от големите перални на мръсни капитали.


ниския данък печалба комбиниран с високи осигуровки и данъци върху потреблението гарантира, че държавата се издържа от работещите, но е удобна за богатите, особено криминално забогателите, то не че в региона вирее друг тип.

Редактирано от - Pavlik Morozov на 23/3/2010 г/ 16:21:34

23 Март 2010 15:12
Уффф, Бирника си е направил труда да му отваря очите за математиката дори..

И така за втори път питам малоумниците. Къде е статистиката за увеличаване на приходите след въвеждането на плоския данък? И не само, питах и за методиката, щото се иска да докажете, че е състоятелен и по-ефективно ще пълни хазната в дългосрочен план.

23 Март 2010 15:19
опита на ангелов да вкара чорбаджии и бачкатори в една лодка, за да възроптаят и плебеите срещу посегателството към джоба на bогаташите е нелеп - кризата има цена и въпропа е кой ще я плати, не дали те ще бъде платена.


по принцип в абсурдистан болния носи здравия, a бедния - богатия, така че не си правете илюзии - ако не се приеме тази или някоя подобна мярка, която да бръкне в джоба и на богатите, така че цената на кризата да бъде платена солидарно, отново трудещите се ще понесат цялата цена! спаднали доходи, свито потребление, по-малко деца, повече емиграция - тоя филм вече сме го гледали.
23 Март 2010 15:21
аз поне отказвам да плащам за тази държава, която вече не е моя държава, а тяхна. горите, морето, бизнеса, имотите, улиците, закона - всичко е на олигархическата клика. нека си плащат ако искат спретнатат им бандитска схемичка да оцелее. защото да не се заблуждават - слабите страни ги завладяват. а държава с намаляващо, дегенериращо и апатично население, затънало до шия в ежеднвените си грижи отслабва. и когато дойдат новите господари не нашите чорбаджии ще правят правилата
23 Март 2010 15:36
безсмисленото строителство можеше да се предотврати, ако не фетишизирахме резултатите на пазарната икономика и притока на инвестиции.

Нямаше как! Мръсните пари, които се изнесоха от България дойдоха под формата на чужди инвестиции за да се легализират и донесат бързи печалби на собствениците си. Защото тези собственици са пишман бизнесмени, накрали се по време на прехода и нямащи представа от друг бизнес освен кражби, източване на ДДС и държавни фирми, монополно положение и щедър държавен бюджет. такъв размах едва ли се е наблюдавал в държава от бившия източен блок, което идва да покаже, че в България краденето е най-яко.
23 Март 2010 15:43
Кризата плащаме "поголовно", а не "поджобно" , според отделния "принос" на всеки , за падането ни в нея ...
23 Март 2010 16:26
От линка даден от Лянча ( Натиснете тук ):
Прелиствам данъчния кодекс на САЩ – две тухли, над 5000 страници общо. И това е само законът. Правилникът за прилагането му е още 6 (шест) тома, всеки с по 2000–3000 страници. Шрифтът е най-дребният, който съм виждал. При това нямам последното издание, така че може да ми липсва някоя тухла.
Та за какво им е на американците такъв усложнен данъчен кодекс?

Използвам случая, да взема повод и да напомня отново, че въпреки това (8-те тухли с дребен шрифт данъчно облагане), нещата и в САЩ (и не само) никак не са розови. Защото не спазват собственото си правило - Keep It Simple, Stupid! (Не усложнявай нещата, тъпако!). А простото правило в случая е: задължителни инвестиции за суми над определен (немалък) размер. За сметка (печалба) и риск на инвеститора.. Това решава от раз всички проблеми. Точка.
...А да, и това също е измислено в САЩ-ско.

____________________________
Всеки, който вярва, че експоненциалният растеж на паричната маса може да продължи до безкрайност, в един ограничен свят, е или луд или макроикономист

Редактирано от - Пенка от Прокатния на 23/3/2010 г/ 19:37:25

23 Март 2010 16:44
Господин Бойко Борисов,
в неделя на пресконференцията говорихте общо взето разумни неща за борбата с кризата (с изключение на лукса: 250 квадрата без терасите..Питайте някой обикновен данъчен служител да ви каже дали разполага с подобна информация и колко ще струва за да я получи тепърва, но затова друг път).
Сега Вас Ви няма и големия Симеон Дянков "пак подкара народа към барикадите" с революционната идея за 22 % ДДС.
Сега къде ще го пратите да се обяснява?
Изгонете го, защото иначе ще изгоним Вас.
Спасете България....
23 Март 2010 17:10
Много интересни са ми личните отношения между г-н Гошко и г-н Хер Флик - за съжаление наблюдавам само публичното ехо на нещата и нямам информация какво се случва под, хм-хм, юргана...
.
Но да припомним събитията:
.
Когато г-н Хер Флик биде обявен за бъдещия финансов министър, той коментираше, че му трябват заместници "способни да взимат бързи и точни решения", като посочваше за пример г-н Гошко. Скоро след това г-н Гошко писа някакви "критики", че (по памет) цели 3 от двадесет-тридесетте "икономически" "приоритета" на "правителството" не ставали. В крайна сметка (и бих казал - за щастие) г-н Гошко не стана заместник министър на финансите, въпреки, че г-н Хер Флик продължи да го анонсира като член на "екипа" си. Имаше продължително и унило затишие, през което двамката пишеха по-малко, но повечко се явяваха по телевизора. Обаче тия дни г-н Гошко и г-н Хер Флик компенсираха, като излязоха с обща фундаментална статуя за нещата от живота. В същото време г-н Гошко продължава да дава палави интервюта, че не бил съгласен с поне половината "антикризисни" "мерки" на "правителството" и продължава да бълва продукция...
.
Пита се: кога двамката ще се вземат?
23 Март 2010 17:48
Георги Ангелов плашеше с Гърция, и получи част от мерките на Гърция. Защо в Гърция може да се увеличават данъците, а в България - не? Натиснете тук
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД