Парламентарната комисията за борба с корупцията взе единодушно решение да започне проверка за наличие на конфликт на интереси при лидера на ДПС Ахмед Доган, обяви шефът й Димо Гяуров малко след заседанието на органа вчера. Изненадващо обаче обект на интерес от страна на депутатите стана и лидерът на "Атака" Волен Сидеров - също за конфликт на интереси.
Проверката на Доган започва след изнесената в медиите информация, че той е имал консултантски договор по проекта "Цанков камък", от който е получил рекорден хонорар от 1.5 млн. лв. Депутатите ще изискат документацията по казуса, като най-вече ще настояват да получат самия договор. Те ще отправят запитвания и към министерствата с отношение към проекта. Гяуров уточни, че документите ще бъдат поискани от шефа на "Минстрой холдинг" Николай Вълканов. Фирмата е съсобственик на Института по строителство и минно дело, от който Доган е получил парите. Лидерът на ДПС ще има възможност сам да представи документи и становище пред депутатите.
Според Гяуров едната хипотеза по случая е, че става въпрос за търговия с власт. "В закона ясно е казано, че конфликт на интереси възниква тогава, когато длъжностно лице има някакъв частен интерес", припомни той. Но трябва да се изясни дали възложителят по този договор е получил някакви други плащания, дали е получил обществена поръчка от държавата, дали има връзка между тези събития и въпросния договор. Гяуров предположи, че би могло да става дума дори за престъпление, ако се установи, че има пране на пари. Ако депутатите стигнат до такива изводи, ще сезират прокуратурата. Според Гяуров може да се търси връзка между "Цанков камък" и разследването на имотите, които се свързват с името на Ахмед Доган. То бе проведено от комисията по корупцията на миналото НС и от него се разбра, че "Минстрой холдинг" е собственик на част от тези имоти. В момента разследването се води от НАП и прокуратурата.
Волен Сидеров пък ще се разследва заради информациите, че месец преди парламентарните избори е накарал кандидат-депутати на партията си да подпишат документ, с който стават гаранти с по 150 хил. евро за заем на офшорна фирма на Сейшелите. Малко след това се появиха сигнали, че въпросните документи са унищожени.
-----ОБЯСНЕНИЯ
В "Отворено писмо до мадам В." по повод на коментар във в. "Труд", публикувано като платено съобщение от агенция "Фокус", Ахмед Доган за пръв път дава обяснения за скандала "Цанков камък". В него той пише, че "четирите идейни проекта (като предпроектни проучвания) нямат нищо общо с "Цанков камък". Дори тези предпроектни проучвания не са започнали да се реализират; те не са обективен факт. Те са направени като стратегия за развитие на една частна фирма в контекста на европейските реалности". Подмяната започнала с това, че журналистката гради "върху виртуална реалност внушени правдоподобни асоциации (свързването на един обект с друг, които нямат нищо общо), започваш да изграждаш политически, икономически, правни и морални тези". Вярното в написаното е, че "бях идеолог на този проект до намирането на финансова схема за неговото стартиране. По финансинг проектът спечели първо място в ЕС по "виртуално финансиране", чрез метода да въглеродните емисии (Протокола от Киото). След това компетентните субекти бяха други", заключава Доган.
|
|