Шефът на здравната комисия в парламента Лъчезар Иванов не се е отказал от намерението си да накара гражданите да се осигуряват задължително в частни здравни фондове. За целта се предвижда здравната вноска да скочи от 8 на 10% догодина, гласи законопроект на депутата.
От 2011 г. ще се въведе задължително допълнително здравно осигуряване в частни фондове, съобщи Иванов пред БНР. Така гражданите ще имат задължително базово осигуряване в НЗОК, в която ще влизат 8% от вноската. Останалите 2 на сто ще отиват задължително в частен фонд по избор. Изключение ще правят групите, които осигурява държавата - над 4 милиона деца, пенсионери, бедни, чиновници. Те ще ползват услуги само от НЗОК. "По този начин се намира баланс, за да няма притеснения, че държавата насочва средства към частните здравноосигурителни фондове", обясни депутатът.
Освен това новите 2% вноска ще са лични и изцяло ще се плащат от работниците без помощ от работодателите, както е с настоящата осигуровка.
Въпреки че Иванов е готов със законопроекта, още не се знае какво точно ще предоставят частните фондове за гражданите срещу задължителните им вноски. "Предстои да се направи икономически анализ за какво точно ще отиват допълнителните 2% здравна осигуровка, а вариантите са два: на частните фондове да бъде даден пакет от клинични пътеки или определени пътеки да бъдат съфинансирани от НЗОК и фондовете. Така, ако една клинична пътека струва например 100 лв., 80 ще се дават от НЗОК и 20 от фондовете", обясни зам.-шефът на парламента.
За да оперират с публични средства, частните фондове ще трябва да имат 5 млн. лв. уставен капитал и минимум 50 000 записани осигурени. След втората година изискването за капитала ще се вдигне до 8 млн. лв., а за записаните лица - до 300 000. Първите 2 години те няма да имат право на печалба.
СОЛО
Лъчезар Иванов обясни, че това е негов проект, който тепърва ще се обсъжда. Той вече е даден за съгласуване в Министерския съвет и на вицепремиера Дянков. Преди да се заеме да пише хаотична поредица от антикризисни мерки, кабинетът реши неочаквано да вдигне вноската с 2% още от 1 април. След надигналото се възмущение решението беше отменено, а идеята прерасна до въвеждане на лични вноски за държавните служители. Накрая и това отпадна от намеренията, но само за тази година. МФ дори обяви, че 40% от парите на здравната каса изтичат, т.е. не е нужно системата да се финансира допълнително.
Само че както при всяко съобщение не става дума за 2% увеличение на вноската, а за цели 25%. Не знам какви определения трябва да бъдат дадени на хората, които боравят с тази материя, на тези, които непрекъснато правят паралел с цените в Европа, но каквото и определение да им се направи и най- грозното ще е вярно. Защото никави приказки на възмущение не могат да бъдат еквивалент на едно умишлено убийство, понеже в този заговор срещу най- бедните има цял екип от мошеници, добре покрити от всякакви законови норми .