:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 438,770,686
Активни 229
Страници 18,309
За един ден 1,302,066
СЕМЕЕН БЮДЖЕТ

Време е да превърнете градината в уютен кът

Стотина лева стигат за обновяване на зеления оазис. 10-15 пъти повече отиват, за да сте на крачка от високата класа
Снимка: Емил Иванов
Като се запролети и наближат летните месеци, домашната градина се превръща в идеалното място за сбирка с приятели, фамилни вечери или просто за глътка ледена бира след работа. Точно сега е времето да премислите как да си направите приятно кътче за отмора.

Най-лесно е да извадите наличния градински арсенал. Комфортът обаче няма да е пълен, ако старите пластмасови столчета и масичката са захабени и с позамазан цвят. Не е проблем бързо да се сдобиете с нови, тъй като пазарът предлага богат избор. Стотина лева ви уреждат за няколко стандартни столчета и масичка. Приблизително толкова ще се охарчите и за някой от чамовите варианти.



Най-изгодна покупка се прави в малките работилнички



При кварталния майстор дърводелец, който си е отворил дюкян, не е особен проблем да си купите сгъваемо дървено столче за 10 лв. На места толкова може да ви поискат за неугледна пластмасова бяла табуретка, само че от внос (гръцките например струват 6-7 лв.). За сметка на това за скромната сума от 30-40 лв. в зависимост от това дали материалът е чам или бук някой роден производител може да ви продаде изцяло окомплектуван шезлонг (с т. нар. "възглавница").

Те са подходящи не само за градината, но и за панелния балкон. За стандартните тераси в българските жилища са напълно достатъчни два шезлонга и една масичка. Ако не разполагате с излишна маса, може да си намерите нещо обикновено за около 40-50 лв. За да се сдобиете с мебели, които да ви служат и след първия проливен дъжд обаче, трябва да похарчите доста по-солидна сума.

Идеална работа могат да свършат различните алуминиеви столове. Най-евтините от тях обаче излизат около 40-45 долара. За качествена кръгла масичка (тръбна конструкция и MDF-плот, покрит с водоустойчиво фолио, тип пано) ще се наложи да се изръсите 113 долара. Вместо да пилеете толкова средства за модна градинска мебелировка, по-добре е



да заложите на тежката артилерия - кованото желязо



То може да изкара над век, не излиза от мода и дори попада в графата на изкусната мебелировка. Проблемът при него е, че струва доста и изисква повече "въздух".

Цените на най-евтините и опростени столове от ковано желязо стартират от около 80 лв. По-луксозните варианти гонят 200 лв. за бройка. За около 600 лв. може да се сдобиете с четири стола и маса със стъклен плот, казват майсторите. Обикновено не е проблем поръчката ви да се изпълни в рамките на седмица, без значение дали става въпрос за наличните модели, или за изцяло ваш проект. В ателиетата от този тип можете да направите също заявка за нова градинска ограда или фенер от ковано желязо. Единственият проблем е, че по подобие на повечето изделия с претенция за уникалност и новата придобивка може да се окаже солидно капиталовложение.



Мистиката на Изтока също е алтернатива



Няма нищо по-очарователно от това да пренесете обаянието на Изтока в домашната градина. За целта трябва да си организирате една обиколка по магазините, където се предлагат автентични китайски, индонезийски или други подобни мебели. По принцип те излизат сравнително скъпо, особено ако се ориентирате към оригиналните материали и уникалната изработка. Практичното е, че когато се захлади, за разлика от пластмасовите столчета и масички с тях може да обзаведете и някоя от стаите в дома или остъклената веранда.

При азиатската мебелировка също има различни класове. По-разпространеното, фабрично обзавеждане, може да се намери на сравнително сносни цени. На места ратановото диванче от този тип излиза 185 лв. То обаче е неизползваемо без т.нар. възглавница (дунапрен, облечен с дамаска). Ако не си ушиете меката част за диванчето сами, следва да се разделите с още около 130 лв. На място си избирате вида и разцветката на дамаската, а 3-4 дни след това може да си вземете готовата придобивка. За да добавите към диванчето шезлонг, са нужни още 115 лв. (плюс 80-90 лв. за възглавница). Ниска кръгла масичка (височина от около 60 см, пак от ратан) се купува за 146 лв. За стъкления плот са необходими около 30-36 лв., в зависимост от дебелината му. И ако добавите поставка за три саксии, общата сума набъбва с други 112 лв. Срещу 175 лв. пък си осигурявате пълна пасторална идилия - шикозно оформено вечнозелено борче, което дори няма нужда да поливате, нищо, че изглежда почти като истинско.

Солидната банкова сметка е просто задължителна за тези, които държат на класата. Фина плетеница в екрю или по търговски казано - кресло гранд, се купува за 490 лв. За около 420 лв. пък може да се сдобиете с градински шезлонг от тиково дърво. Освен скъп материал получавате и някои допълнителни екстри - подвижен механизъм, за да си опънете краката, и сваляща се до хоризонтално положение облегалка.



Осветлението - последната крачка към съвършенството



Дори да сте превърнали градината в райско местенце, то може да се окаже непригодно без осветление. Настанат ли летните задухи, зеленият оазис се оказва най-атрактивен привечер. Затова неминуемо трябва да решите въпроса с осветлението. Желателно е обаче изборът да пасва поне на околното пространство и градинското обзавеждане.

На пазара може да попаднете на най-разнообразни осветителни тела. Палитрата е богата - като дизайн, материали, марки и цени. Цените на най-обикновените градински фенери започват от около 34 лв. Стандартните модели са черни, може да им се сложи традиционна крушка. Единственият проблем е, че трябва да им се намери местенце за окачване. Другият вариант е да заложите на "стоящ" фенер (обикновено се позиционира някъде на моравата или край цветната леха). Сравнително ниските и прости модели излизат около 40 лв. Над 4 пъти повече струва подобна екстра, но от желязо, ръчна изработка.

Градинските лампи от типа "топка" също са вариант. Средната им цена е около 37-40 лв. Офертата може обаче да набъбне, ако държите осветителното тяло да е на по-голямо отстояние от земята. Самата топка се монтира върху оцветена в черно тръба и не е проблем височината й да се договори при поръчката в магазина.

За да се сдобиете действително с нещо стилно и елегантно за градината обаче, трябва да се разделите поне с 60-80 лв., в зависимост от това, дали залагате на миниатюрен, или среден вариант. Най-скъпи се оказват италианските марки. Ултрамодерна градинска лампа, решена в инокс и с енергоспестяваща крушка, излиза поне 114 лв. По-високите и обемисти модели често гонят феноменални суми. Но дори да заложите на златната среда, ще са ви нужни поне две осветителни тела. Иначе не е проблем да разнообразите зеленото кътче и с повече - стига да разполагате с достатъчно пространство, финанси и въображение.

И, след като сте доизкусурили последните щрихи в градинския интериор, остава само да приготвите барбекюто. Ако нямате налично специално приспособление, не е проблем да се сдобиете с някой от фабричните варианти. Цените на минивариантите започват от около 20 лв., а нещо по-солидно се купува за стотина лева.
 
Дори стандартните бамбукови столчета, масички и цветарници внасят свежест в домашния оазис, ако сте се погрижили подобаващо за зеленината.
 
Градинското обзавеждане от дърво е за предпочитане пред пластмасата и не е така скъпо както кованото желязо.
 
А след като сте доизкусурили и последния детайл в градината, остава да сюрпризирате гостите с нещо вкусно.
1869
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД