:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,687,483
Активни 767
Страници 30,048
За един ден 1,302,066
Сегашна стойност

Без реформи няма да стане

Дойде Страстната седмица, но не идват очакваните отговори за пакета мерки, които властта ще вземе, за да закрепи застрашително дефицитния държавен бюджет. Куцо, сакато и гърбато вече упражни красноречие по тази тема, затова обещавам, че няма да ви досадя с пореден залп размисли кой данък с колко и как трябва да се увеличи. Поуките, които се крият в предаваните от векове притчи за страданията Христови, са много по-важни от пореден списък "антикризисни" мерки. Христос е бил реформатор и пророк, син Божи и цар израилев. Заради твърдението, че е цар израилев и син Божи, го разпнали. За пророк не го признали, но неговите реформи във вярата и обществото са сложили началото на нова ера в човешкото развитие и са наложили нова глобална религия. Христовото житие разкрива едно



правило за неизбежност на реформите:



необходимите промени се налагат със силата на природен закон, колкото и да роптае срещу тях народното вишегласие. Бих формулирал това правило така:

Когато не правиш необходимото,

за да не те боли,

необходимото се случва само

и боли повече.

За съжаление - поне досега - не виждаме в правителството стремеж да се заеме с неизбежните реформи. Обсъжданите надълго и широко "антикризисни" мерки са все начини и средства да се избегнат и отложат реформите. Преговорите по тях между кабинета и "социалните партньори" напомнят беседите на Пилат Понтийски с фарисеите; правителството се задълбава в тях, та един ден да каже като римлянина "ето, аз си умивам ръцете (и ваша ще е вината за това, което ще се случи, а не моя"). Не успял с това умиване.



Правилото за чергата,



което някой може да нарече и "закон за оптималния размер", е онази икономическа закономерност, която най-често се пренебрегва и нарушава от индивиди, фирми и държави. Тази грешка често се оказва фатална. Заради нея са се разорявали супербогаташи, фалирали са фирми, а държави, в т.ч. империи, са се стопявали в нищета и са изчезвали. Според това правило всеки икономически субект (държава, фирма, домакинство) във всеки момент има оптимален размер, т.е. черга, до която може да се простре. Да се шириш извън чергата, значи да вземаш назаем от друг, а това се плаща тъпкано и излиза солено. В българската фискална история имаме вече емпирични доказателства, че максимални приходи в бюджета постъпват при данъчно бреме, което е малко под 40% от брутния продукт. Нека са 40%. При прогноза за БВП за тази година от 63.6 млрд. лв. максимумът, който държавата може да изземе и похарчи, са едни 25.4 млрд. лв. Всеки опит - с вдигане на ДДС, акцизи, данък здраве, данъчна оценка на земята, осигурителни ставки и пр. данъци и бирнически трикове от какъвто и да е вид - намалява, вместо да увеличи приходите в бюджета. Качваш данъчното бреме и производството се скрива в дупките, а хазната се празни, вместо да се пълни. Тези 25.4 млрд. лв. са едната граница за харчовете на хазната. Другата са фактическите постъпления. Държавата трябва да харчи не повече от онова, което успее ефективно да събере.



Трудният избор не бива да се отлага,



защото е скъпо. Държавата трябва да избере какво ще прави със "своите" 25.4 млрд. лв., след като отдели поне 10% от тях за евентуални грешки в сметките. От остатъка може да плаща за армия, полиция, социални осигуровки, железници и пр. И когато парите не стигат, тя трябва да може да реши от какво се отказва. Сигурно е, че нацията не може да издържа сегашната пенсионна система. Изчисли го и Световната банка в доклад, разпространен преди седмица. Преди дни и Европейската комисия предупреди, че нашата страна неизбежно трябва да намали броя на пенсионерите. Как става това? Има един начин: като вдигнем възрастовия праг, естествено. Не можем да си позволим 60 хиляди полицаи и чиновници в МВР, това е над двойно повече на глава от средното в Европа. Не можем да си позволим железница до всяка паланка. Значи трябва да изберем онези 5 или 6 магистрални линии, които ще поддържаме, и веднага да закрием останалите. Светът се променя, транспортът - също, изчезнали са дирижаблите и волските каруци, ще изчезнат някой ден влаковете и релсите модел ХIХ век. Сега администрацията на държавата е над 3 пъти по-многолюдна от швейцарската. Ще трябва да се закрият служби, част от административните дейности могат да поемат частници. И



свиването трябва да започне веднага



Когато реформите са честни и точно аргументирани, никакви протести не могат да ги осуетят. Някой може да протестира и срещу атмосферното налягане. Негова работа, доколкото е забранено протестантството му да вреди на другите. Не може да се остави част от нацията да рекетира останалите. С лозунги, манифестации и дрънкане на празни тенджери доход не се създава. Чакат ни години в депресия, т.е. сегашното свито до малко над кризисното дъно състояние на икономиката. Ще трябва да се научим да живеем с онова, което можем сами да произведем. Иначе и него ще изгубим.
101
7158
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
101
 Видими 
28 Март 2010 22:17
Преди дни и Европейската комисия предупреди, че нашата страна неизбежно трябва да намали броя на пенсионерите. Как става това? Има един начин: като вдигнем възрастовия праг, естествено.

Хърсев или не може да събере две и две, или взима отнякъде някой лев или не е на ясно, че при неработеща икономика(строителните подвизи, особенно по морето май попривършиха)повишаването на пенсионната възраст, освен че ще тласне хиляди хора в сивата икономика-доколкото могат, ще увеличи просто процента на безработицата за дълго време..
Не можем да си позволим 60 хиляди полицаи и чиновници в МВР, това е над двойно повече на глава от средното в Европа

Ами зависи си от обществото, от нивото на престъпността и т.н. напротив, в момента МВР не може да покрие големи части от територията и стотици бабички по селата се кръстят преди нощта да не им дойдат нощни ромски гости..точно МВР ли трябва да съкращаваме-що не съкратим парите за ромските гостени?!
. Не можем да си позволим железница до всяка паланка.

Напвотив, именно ж.п.линия до всяка паланка е съвременният европейски транспорт, електрически влак е най-щадящото природата транспортно средство.Всъщност не можем да даваме хиляди убити и ранени в пътното движение, да даваме много пари за поддръжка и строеж и да унищожаваме природата леейки навсякъде асфалт, изхвърляйки газове, прах, феродови остатъци(силно канцерогенни)гуми...не можем да губим стотици и хиляди часове в задръствания..ако искаме да пестим, можем-от някои енергийни проекти-напр.можем да отворим АЕЦ Козлодуй или да не правим точно в момента толкова ВЯЕЦ?(всъщност защо въобще затворихме Козлодуй)неправилна и поръчкова статия


28 Март 2010 22:58
г-н хърсев, като цяло съм съгласен с вас днес.
28 Март 2010 23:09
Самуиле, новите коли са с карбонови спирачки, новите влакове - с феродови, поддръжката на железен път е по-скъпа от тази на автомобилен, първите 2 блока в Козлодуй вече не можем да ги отворим, освен ако не искаме да ги ползваме като атомни бомби, които да реанимират строителната индустрия, 3-ти и 4-ти също са стари и малки и нища особено не могат да произведат в оставащия им живот... Исках да кажа - лесно е да се философства по форумите.
28 Март 2010 23:28
Пълни глупости, както обикновено, само че този път в количество по-голямо от обичайното.
28 Март 2010 23:32
Вярно е лесно да си философства по форумите..***
1. Не само карбоновите спирачки, но и гумите при изхабяването си отделят канцерогенен прах..Тонове гуми се разпрашават в големите градове!НАИСТИНА ж.п.транспорта е в пъти по-екологичен..ако иска някой изследвания-ще дам..ако пък не ни пука за екологията-защо плащаме скъпо и прескъпо за въвеждане на нови енергии тогава?
2.Железницата, в сравнение с автомобилният транспорт има неоспорими предимства..за цената-ами зависи от много фактори, кое и как е по-изгодно..а за поддръжката на пътищата въобще няма да се съглася-съпоставими данни има в сайта на Дойче Баан-интереснси статии има в нюзлетера..все пак всеки конкретен случай си изка обосновката и изчисленията.Не аз, а г-н Хърсев смело се заема да прави генерални обобщения, кое е съвременен транспорт и кое не..кое е изгодно с обществен ефект-може да се помисли.
3.Неясно е, защо, освен ромските помощи, които никой не "реформаторите" не вижда, не се помисли и за мисиите ни в Афганистан и Ирак?Или точно за тях пари имаме?
Не съм съгласен и за "периода на реформи" след което всичко да спира-напротив и във фирма и в държава ПОСТОЯННО се вземат решения и се променят нещата, реагирайки своевременно на процесите.В държавата-на течащите процеси в обществото, във фирмата-на пазарните процеси..учи се това по управление..


Редактирано от - sybil на 29/3/2010 г/ 00:56:58

28 Март 2010 23:41
айде да обобщя
1.За помощи пари имаме-за пенсии нямаме.
2.За Афганистан и Ирак пари имаме-за млади майки нямаме
3.За МВР в страната и охрана на хората пари нямаме-за задгранични полицеиски мисии имаме!
4.За въвеждане на мощности от многократно по-скъпите нови енергийни източници пари имаме-за лекари нямаме!
5.Да платим лечението на черепна травма на детето на здравно неосигурен в тогавашния момент българин и американка, без да си направим поне устата и те да платят-пари имаме, да платим за болници-пари нямаме!
и всичко това се нарича РЕФОРМА?
Ми то вярно лесно се прави РЕФОРМА, както лесно се и философства по форумите-кво му е...та значи какъв транспорт най-много има в Европа и кой е най-съвременен?Лесно е да се пише-нали, нито ти трябва да отваряш интернет, нито да четеш статистики-кво му е да пишеш?!

28 Март 2010 23:44
Основната идея в статията е вярна. Предложенията какво да се съкрати, обаче, не са особено добри.
28 Март 2010 23:44
Хърсев
Като изключим християнското начало.
28 Март 2010 23:54
Икономистите трябва да мислят не само за съкращаване на разходи, но и за повишаване на производителността на труда. Но за това, последното на никого не му пука. Явно, толкова ни е акъла.
И понеже каквото имаше да се приватизира, с малки изключения се приватизира, не е ясно какво ще продаваме при следващото сътресение на икономиката. А, да. Не бих се учудил, ако с поправка в Конституцията се разреши продажбата на селскостопанска земя на чужденци. Така ще забавим пълния банкрут с още 3-4 години. А после?

Редактирано от - Тънката лайсна на 28/3/2010 г/ 23:56:33

28 Март 2010 23:58
Лайсна,
И да викаш, и да не викаш - все тая. Никой не чува.
Вече 20 години българската икономика се крепи на два стълба:
1. Да продадем това тук и онова там.
2. Да завъртим едни пари.
А производството е главоболна работа.
Не случайно казват, че българския лозунг гласи:
Да уловим колкото се може повече маймуни с колкото се може по-малко трици.
29 Март 2010 00:21
Натиснете тук
Медиите под контрол
Ноъм Чомски
Лекция, изнесена на 17 март 1991 г. в Кентфийлд, Калифорния.
.................
Ранната история на пропагандата
Нека започнем с първата съвременна правителствена пропагандна операция. Била е по времето на Удроу Уилсьн. Удроу Уилсън е избран за президент през 1916 г. с предизборната платформа „Мир без победа". Това става точно по средата на Първата световна война. Населението било изключително пацифистки настроено и не виждало никакви причини за въвличането на САЩ в Европейската война. Правителството на Уилсън обаче е било за включване във войната, затова трябвало да направи нещо.
Създава се правителствена пропагандна комисия, наречена комисията Крийл, която само за шест месеца успява да превърне едно миролюбиво население в истерична, призоваваща към война тълпа, копнееща да разруши всичко германско, да разкъса немците на парчета, да се бие докрай и да спаси света. Това е изключително постижение и то има по-нататъшно развитие. Същата техника се използва за раздухване на истерията с така наречената Червена опасност. По подобен начин бяха разрушени профсъюзите и се елиминираха такива проблеми като свободата на пресата и свободата на политическата мисъл. Средствата за масова информация и бизнесът в действителност организираха и извършиха голяма част от работата. Успехът е голям.
........................
САЩ първи създадоха индустрията на пъблик рилейшънз (връзките с обществеността). Нейното предназначение е да "контролира мисленето на обществото", както твърдят самите й създатели.
............
През цялото време нейната цел е да контролира мисленето на обществото. През 30-те години в обществото отново изникват проблеми, подобни по мащаби на тези през Първата световна война. По време на Голямата депресия наемните работници започват да се организират. Всъщност през 1935 г. работниците печелят първата си голяма законодателна победа - правото да се организират, гарантирано от Закона на Уогнър. Това поражда два сериозни проблема. Единият е, че демокрацията започва да функционира лошо. „Обърканото стадо" на практика печели законодателни победи, а не бива да е така. Другият проблем е, че става изобщо възможно хората да се организират. Народът трябва да е разбит на атоми - разделени и самотни. Не се предвижда възможността за организиране на хората, защото в такъв случай те могат да се превърнат в нещо повече от зрители на действието. Всъщност шансът им да станат участници ще се осъществи, ако много хора с ограничени възможности се обединят и стъпят на политическата арена. Това наистина е опасно. Работодателите предприемат решителни действия, за да са сигурни, че тази законодателна победа на наемните работници ще е последната и че това ще е началото на края на "демократичното отклонение" в организирането на народа. Успехът е налице. Това е наистина последната законодателна победа на профсъюзите.
.............
В Западна Пенсилвания, в Джонстаун, намиращ се в Долината на мохауките, избухва голяма стачка в стоманолеярния завод Бетлем. Бизнесът опитва нов метод да се пребори с работниците и се справя успешно. Не с чупене на крака или създаване на отряди стачкоизменници - това вече не дава добри резултати, а като използва по-фините и ефективни средства на пропагандата. Идеята е да се намери начин да се настроят хората срещу стачниците, да се представят стачниците като разрушителни, вредни и противостоящи на интересите на обществото елементи. Затова се измислят "общи интереси", наречени „наши" - на бизнесмена, на работника, на домакинята. Всички сме "ние". Ние искаме да сме заедно и да имаме неща като хармония, американска мечта и единство. Но там, навън, са онези лоши стачници, които причиняват неприятности, подриват устоите на хармонията и нарушават същността ни на американци. Ние трябва да ги спрем, за да можем да живеем заедно. „Ръководителят на корпорацията и момчето, което чисти пода, имат общи интереси. Ние можем да работим заедно, да работим за хармонията на американското общество, обичайки се един друг". Такова е в основни линии посланието. Полагат се огромни усилия то да стане публично достояние. В края на краищата, нали това е общността на бизнесмените, а те са тези, които контролират медиите и имат огромни средства. Планът успява и дава доста добри резултати. Дори по-кьсно е наречен "формулата на Долината на мохауките" и го прилагат многократно за проваляне и на други стачки. Наричат го "научни методи за проваляне на стачки" и успяват много ефективно да мобилизират общественото мнение в полза на безсъдържателни и празни лозунги като този за американската мечта, например.
..................
Това се оказва много ефикасно и действа до ден-днешен. И разбира се, е внимателно обмислено. Хората, които работят в индустрията на пъблик рилейшънз, не са там случайно. Те се опитват да внушават "правилните" ценности. Всъщност те имат концепция каква трябва да бъде демокрацията: тя трябва да бъде система, в която "специалната класа" е обучена да работи за собствениците - хората, които притежават обществото. Останалата част от населението трябва да бъде лишена от всякаква форма на организираност, защото организациите причиняват само неприятности. Хората трябва да седят сами пред телевизорите си и в главите им да бъде набивано посланието, че единствената ценност в живота е да имаш повече предмети за потребление или да живееш като това богато семейство от средната класа, което ти показват, и да имаш прекрасни морални ценности като хармонията и "американската мечта".
Няма какво повече да се иска от живота. В главата ти могат да се въртят мисли, че би трябвало да има и други неща в този живот, но като гледаш телевизия - а тя не ги показва - започваш да се убеждаваш, че си луд, щом мислиш така. И след като организирането не е разрешено - а това е страшно важно - няма начин да откриеш дали наистина си луд, или само така ти се струва. Това е идеалът. Огромни са усилията, които се полагат, за да бъде той постигнат. Очевидно зад него стои някаква концепция. Една от тях е концепцията за демокрация, която споменах. Проблемът е в "обърканото стадо". Трябва да избегнем гнева му и опасността да бъдем стъпкани. Трябва да отвлечем вниманието му. Хората от стадото трябва да гледат Суперкупата, комедии или филми с насилие. От време на време трябва да ги призоваваме да скандират безсмислени лозунги от типа на "Да подкрепим нашите войски". Трябва да бъдат постоянно наплашвани, защото, ако не са достатъчно уплашени и ужасени от всички видове външни, вътрешни и какви ли не още дяволи, току-виж започнали да мислят, а това е много опасно, защото те не са подготвени да мислят. Затова е важно да се отвлича вниманието им и да бъдат изолирани един от друг.
.................
29 Март 2010 00:22
Прочетете Чомски. Осмислете го. И прочетете Хърсев. Пак.


29 Март 2010 00:27
samuil:
Лесно е да се пише-нали, нито ти трябва да отваряш интернет, нито да четеш статистики-кво му е да пишеш?!


Че в другата част на сайтовете (не във форумите) е също лесно да се пише - спор няма.
29 Март 2010 00:35
Г-н Хърсев!
Транспортът не се е променил в последните 50 години и няма да се промени в следващите 50. Тежките товари все още се пренасят с влакове и кораби. Пробвайте да пренесете с камиони примерно 10 000 тона зърно или въглища, пък чак тогава прогнозирайте изчезването на релсите.
29 Март 2010 01:05
Хубаво, разбрах - ще закрием, ще затворим, ще съкратим. А какво ще построим? От какво ще живеем? Поне засега - от кючек.
*
И г-н Хърсев пак не обясни как селското стопанство ще поеме хилядите очаквани безработни.
29 Март 2010 01:11
Г-н Хърсев, не подценявайте IQ на читателите на вестника..
29 Март 2010 02:32
Прочетете Чомски. Осмислете го. И прочетете Хърсев. Пак.
Е и прочетох ги. Освен неистовото желание да са от "специалната класа", не видях някакви аргументи, дори логически. Същата пропаганда, срещу която "въстава", я употребява. Българският вариант на Андрей Райчев. Както и "ставащите" през последните 20 г. реформи а ла Хърсев.
Дойде Страстната седмица
Ние пък с щерката четем "Приключенията на Незнайко". Там пък поуките са, че като настъпила "неизбежността на реформите"*, Незнайко станал тартор на топ- специалистите, пътешествали с балона. От "кризата" с балона пострадал само ловецът Патронко ( не е ловувал овни аргали в Узбекистан), но всички топ-"бизнесмени" били прибрани на макроикономическо лечение от доктор Пчеличка (не е доктор по икономика) с мед (не от държавния бюджет).

*Историята е, че Знайко мислел три дни и три нощи (по-бързо от Дянков) и измислил балон за пътешествие (не към еврозоната , а на слуки) за братлетата. Напълнил балона с топъл въздух (не е като надуване на данъци), но е съобразил, че е "от ден до пладне" (като при данъците), та притурил пет-шест торби пясък, не пет-шест милиарда в резерв, плюс парашути от глухарчета, не Шенгенски, за всеки един. Когато балонът стигнал в подножието на световните висини, не "прегрял" като бълг. икономика, а се охладил. На някои от пътшествениците, Загубанко, сополът, не Сокола, им замръзнал. Знайко наредил да се изхвърлят няколко торби. "Макроикономистът" Дано хвърлил веднага една цяла торба, Знайко му се скарал, че така може да пребие зяпащите от долу пенсионери, при което другият "макроикономист" Може развързал торбата и я изсипал в коша. Знайко и на него се скарал, а той почнал да хвърля с шепи пясък и напрашил очите на останалите "икономисти". Балонът падал надолу и Дано взел антикризисни мерки и изрязъл дупка в коша да се изтече пясъка, не милиардите. Знайко видял, че работата отива към разбиване и дал команда за скачане с парашут. Незнайко се уплашил и се наврял под една пейка. За да разсее уплаха Знайко дал личен пример и скочил пръв. Кошът олекнал, балонът започнал да се издига нагоре и Незнайко решил, че са "спасени" и поел командването. Не след дълго балонът пак почнал да пада, Незнайко предложил да изхвърлят най-мърморещия, Мърморко възразил и предложил да изхвърлят най-дебелия и докато Незнайко (Бойко Борисов не брои, той решава) броил коя администрация (коремите на Шишко и Сиропов) е най-раздута, кошът се ударил в земята и рекуширал. При удара дребосъчетата изпопадали освен Незнайко, който се държал най-здраво за сибанк, но рикушетът го отнесъл далеч от останалите, а когато балонът се спукал с гръм и трясък, Ненайко загубил съзнание. Синеочка, не Цветелина Бориславова, се грижила за Незнайко, а за останалите доктор ви Пчеличка. Тя е нещо като партия-закрилница в Зеления град, където се хващат "за зелено". На който не му харесвало да го пращат "за зелено" можел да отиде в града на Хвърчилата и т.н.
29 Март 2010 03:13
***За голямо съжаление, макар и да са преведени книгите на Чомски у нас, те се четат от много малко хора, а няма по- добра почва за МАНИПУЛАТОРИТЕ от невежеството на хората, там е тяхната сила. И тези мисли на Хърсев се набиват в главите на лековерните и стават техни задълго. Основната максима , както пише Чомски е да се разбие обществото на атоми, което у нас е ПОСТИГНАТО напълно. Затова и да пукаме от глад, ще пращаме войници в Ирак и Афганистан, ще учим децата си по фалшиви учебници, ще съкращаваме и ще разпродаваме. И ако някой все още си мисли че у бъгарина е останало капчица морал , той горещо се лъже. "Като човек що да прави продава си и душата" Успех г-н Хърсев !!!


Редактирано от - sybil на 29/3/2010 г/ 10:42:56

29 Март 2010 03:16
Ще трябва да се закрият служби, част от административните дейности могат да поемат частници.

У мен възниква въпросът - египетските фараони за частници ли трябва да ги броим ? Щото май са взели на концесия от боговете Египет.
-
Пирамидите - частни или държавни проекти са били ? Щото са били лично за фараоните, пък ги е строял цял Египет.
-
Държавата или действа по всеобщи, равни и неутрални демократични правила и е равно и еднакво на всички граждани или "само някой административни дейности" са приватизирани (от фараонските до катаджийските) и тогава няма нищо общо с демокрация, законност, модерност, а си е просто робовладелска или феодална тирания.
-
Разбираемо е, че крадците искат с амнистия да си легализират награбеното, а феодалите да си легализират феодалното положение.
Искат и де що е останало да го доразграбят, включително инфраструктура, дето във всички бели страни си е държавна. Не е ли нещо малко много нагло, другари гербари и други твари ?
29 Март 2010 03:27
неизбежно трябва да намали броя на пенсионерите. Как става това? Има един начин: като вдигнем възрастовия праг, естествено.

Много ми е чудно, как някой подчертават, че вдигането на данъците над дадено ниво води до намаляване на приходите, а пропускат, че същото важи с още по-голяма сила за пенсионната възраст ?
Ами при 69 години средна продължителност на живота за мъжете до колко можеш да вдигнеш пенсионната възраст, без да откажеш всички да плащат пенсионни осигуровки и да минат в черния сектор, като с това повлечеш и данъците ? Щото като работи на черно за да не плаща осигуровки що да плаща и преки данъци ?
29 Март 2010 03:30
И още, достатъчно е да се върнем само на един съвсем прост факт, защото думите на истината са прости. При омразната социалистическа държава, цялата печалба от всички производствени дейности и от търговията отиваше в държавния бюджет, от където като се извадеха заплатите на бюджетните разходи ОСТАВАХА МИЛИАРДИ ЗА ИНВЕСТИЦИИ. В сегашната демократична уредба, всичко се разпродаде за стотинки и на цената на старо желязо на чужди и на наши бандяги. Държавата си запази скромните ДЕСЕТ процента данък и изрита повече от два милиона от най- работоспособното население. Остави си една орда от неморални и подкупни журналисти да замъгляват народното съзнание и десетина телевизионни канала да го развращават, голи цици, порнография, лесни печалби, проститутки, ЗАМЕНИХА духовните ценности на нацията. Вместо Емил Димитров , днес гледаме и слушаме Милко Калайджиев, вместо "Моя страна" слушаме "Елате пиленца при батко" Куцо и сакато посегна към перото за да ни задушава с кретенските си заглавия. Ако не се появя вече във форума, значи са ме сложили във "Фризера" Така де и Нелсон Мандела се е радвал на фризер цели 20 години.

29 Март 2010 03:36
Проблемът с пенсионната система е голям. Той е демографски и не може да се реши без решително скъсване с демографската обвързаност на пенсиите. Няма как да се произведат живи бройлерчета, които да снасят осигуровки за да бъдат плащани пенсии в една разходопокривна система от днешният български тип.
Но машини, технологии, производителност, мощна икономика могат да се направят и няма проблем с пенсиите на пенсионерите. Просто трябва да се финансират не от преки данъци (осигуровки) персонално от работещите, а от косвени данъци, позволяващи да се използва потенциала на икономикака, като цяло.
ПЕНСИОННА ПОЛИТИКА
-
1. Отвързване на пенсионната система от връзката й с демографската ситуация и обвързването й с растежа на производствения потенциал на обществото, като цяло, чрез премахване на фондовата разходопокривна система и замяната й със стабилна пенсионна система, без рискове, опряна на два стълба:
-
а) социален стълб - гарантирана от държавата еднаква пенсия за всички граждани, достатъчна за нормално физическо оцеляване, получавана съобразно възраст и здравословно състояние, финансирана от държавния бюджет с част от косвените данъци (но не с отделни данъци);
-
б) пазарен стълб - напълно доброволна втора пенсия на базата на фондонатрупващият модел и в плуралистична конкурентна среда.
-
2.Премахване на преките данъци наричани "задължителни осигуровки". Единствено доброволен застрахователен принцип в пенсионното осигуряване, при свободна частна инициатива в конкуретна среда.
-
3.Преобразуване на НОИ в нормален пенсионен фонд, държавна собственост, в който, освен избралите го да се застраховат в него, държавата пенсионно да застрахова за своя сметка държавните служители, армията, полицията, безработните и всички, които получават заплати или лични доходи от държавния бюджет.
-
4. Стабилност и независимост на пенсионните фондове от пазарната конюнктура, чрез инвестиции на набраните средства единствено в собствеността и развитието на производствени бази в селското стопанство, хранителната и текстилната промишленост, фармацевтиката и енергетиката, така че и при най-лоши стечения на пазарната конюнктура да са в състояние да осигурят в натура (храни, облекла, лекарства, осветление и отопление) пенсиите на застрахованите.
-
Натиснете тук
29 Март 2010 04:06
Ами при 69 години средна продължителност на живота за мъжете до колко можеш да вдигнеш пенсионната възраст, без да откажеш всички да плащат пенсионни осигуровки
Най-обичам шоу, когато двама цоцалисти, данъчния Хърсев и бюджетния Брайти се надлъгват. Барем да бяхте прочели отчетите на НОИ, че средната възраст на новопенсионираните е 56 г., при законово изискване минимум 60 г., а средната продължителност на пенсионен живот е 21 г. Не е само демографски проблема. Измислените превилегии, фалшивите удостоверения за трудов стаж, подправените документи за доходи, за инвалидност, за заслуги или социален патронаж не са демографски проблем и са по-силен фактор за превес в полза на "сивия" сектор.
А Хърсев подобно на rki продължава да си мисли, че пенсионните осигуровки отивали в бюджета. Ами една трета от пенсионните осигуровки отиват в частни пенсионни фондове. К'ъв фиск, К'ва хазна!? Едно си баба знае, едно си бае.
29 Март 2010 04:57
Мда, реформите веке почнаха: Поразяващият Архари, придружен от Танцуващият с Мъжки Секретарки, предвождани от Мистер Клийзма, се устремиха здравата към политическото и другото небитие.
29 Март 2010 04:59
На мен друго ми е по-интересно: когато вече слязат, така да се каже, от политическата сцена, с какво ще ги гощават тавагишчите от КГБ? С полоний-210 или свинец?
29 Март 2010 05:04
средната продължителност на пенсионен живот е 21 г.

това не е коректно, защото обхваща само достигналите да пенсия.
средната възраст на новопенсионираните е 56 г.

Това може да означава, че все повече хора не достигат до пенсия за да има такава тежест делът на пенсиониращите се военни, полицаи, миньори.
-
Освен това става дума за вдигане на възрастта на тези дето се пенсионират сега на 63 г., а не на тези дето се пенсионират на 45.
29 Март 2010 05:36
"Препоръките" на автора са безсмислица и очевидно не се опират на никакви негови изследвания или достоверни факти. Звучат поръчково в угода на (най-лунатичните елементи от) кабинета и "коалицията" му.
29 Март 2010 05:41
Хърсев

Само една сметка не излиза - кой ще проведе реформата. Сегашните нито са виждали, нито имат идея, нито желание да прочетат поне как се правят промени.

Още, промяната нито е забавна нито е привлекателна като чужда булка, че да я прегърне човек. Промените са по правило болезнени и който твърди друго е готов да ви пробута и османското "присъствие" за културен обмен. Такъв го пишете в графата "луд" овреме....

Няма да разглеждам как трябва да се наредят звездите за да стане номера с промяната, ама не мога да се сдържа да хвърля още един камък в градината на управляващите.

Първо, има приоритети... Сегашните имат приоритети от типа на ГМО и захранването на частните здравни фондове.
След това има съюзници и противници на промяната. Няма как всички да са доволни. Консенсус не помага, а визия. Де я виждате у Разбойко Популярни?!?
29 Март 2010 08:46
В държавните, общински и съдебни структури има 2 до 3 пъти по-вече служители от необходимото. Голяма част от тях са назначени по "втория начин" и са превилегировани. Ако се съкратят процентно излишните, ще останат отново неработещите. Как да останат само необходимите, работещите и можещите?
29 Март 2010 08:49
И проблемът с пенсиите, и проблемът с циганите са нерешими в рамките на нормалната икономика и на нормалната демокрация. Това може да се приеме за аксиома, а не да се плещят глупости. При това те са нерешими не само и нас, те са нерешими където и да било (е, в политкоректното празноговерене терминологията е по-различна, но инак е същото). Има два изхода, известни в руския епос като "Давай сначала...". Единият е хиперинфлация (за контролирана инфлация вече е късно). Другият е война. Може и двете. Ако погледнем международното положение, смело вървим натам.
Бъдете здрави!
29 Март 2010 09:00
С лозунги, манифестации и дрънкане на празни тенджери доход не се създава.
29 Март 2010 09:10
... Ако не се появя вече във форума, значи са ме сложили във "Фризера" Така де и Нелсон Мандела се е радвал на фризер цели 20 години..." Благодарение на някой " трезвомислещ " като цензурите от " сега

А-а-а, пич, не се прави така!
Първо си обличаш моряшка фланелка.
После я раздираш на гърдите.
После викаш: За родину за Сталину (знам аз как е падежът, ама нейсе)! Стреляй, гад!

А отзад хорът пее:
Вземи ме, Нелсъ-ъ-ън Манде-ела,
Вземи ме, Нелсъ-ъ-ън Манде-ела,
Вземи ме, Нелсън Ма-андела, йох аман-аман,
въ-ъв твойта тясна панде-ела!
29 Март 2010 09:12
Хърсев,
Много е интересно да те слушам, като говориш за транспорт.
За жалост не си само ти.Не ми е ясно откъде и много други
твои колеги нищо, ама нищо, не разбират от тази особена дейност
транспорт.Или сте я учили по времето на чалгата на Тодор Колев:-
"Аз работим в транспорта......да изкарам за курорта".
29 Март 2010 09:15
Сбъркана работа. От една страна правилно е написано, че правителството на тройната колаиция ГЕРБ, АТАКА и ДСБ се е оплело като пиле в кълчища и не знае какво да прави, но от друга страна и това, което се предлага пет пари не чини. Примерно любимата тема за пенсионерите. Ами хората си имат предел с възраста на физическите възможности, а той в България не е особено висок. Глупаво е се вдига възраста за пенсиониране така че малцина работещи да доживеят до пенсия. Гоялит резерв е в сивата икономика, но веднага следва въпроса защо ГЕРБ се правят, че не я виждат? Да не би това да са спонсорите на ГЕРБ или даже ГЕРБ партия на сивата икономика ли е?
29 Март 2010 09:32
Driver,
Това със съсипването на БДЖ вероятно също е обслужване на нечии интереси. Преди време се заинтересувах защо в Турция няма развит железопътен транспорт. Отговорът беше, че е свързано с лобито на превозвачите и на строителните фирми (на магистрали).
29 Март 2010 09:34
Браво, г-н Хърсев!
Днес сте право в десятката!
29 Март 2010 09:37
А не си ли давате сметка, че ръста на заплатите идва от изплатените обезщетения при съкращение и неизползвани отпуски? Не знаете ли, че при съкращения първо се освобождават ниско платените служители? Като изключим съдебната система, в държавната администрация май на никого не са увеличавали заплатата повече от година. Много ще ми бъде интересна статистиката за заплатите през март. Някой ще публикува ли брутно изплатените заплати през Януари 2009 и Януари 2010? Не общо разходите на кабинета, а само тези за заплати, като се посочат и сумите за обезщетения!
29 Март 2010 09:40
Първо, има приоритети... Сегашните имат приоритети от типа на ГМО и захранването на частните здравни фондове.

Второ, в българската реформаторска история имаме вече емпирични доказателства:
ЗУНК - прикриване на безстопанствеността;
Приватизация ... и фалит на що годе работещи предприятия;
Създаване на български частни банки и абсолютен банкрут с ограбване спестяванията на населението;
Пенсионна реформа - намаляващи пенсии (като покупателна способност) при увеличаващ брой на пенсионерите;
Здравна реформа - увеличаващи се разходи при намаляващо население.
Съдебна реформа - утвърждаване на мафиотски начин на мислене и създаване на съдебна полиция;
Реформа в общините - същото, но с общинска полиция;
Реформа в образованието - ръст на продажбите на дипломи (УНСС, къде и Хърсев бил преподавал в едно с Трактора, са първенци);
Реформа в армията - 9000 генерала при неповече от 35 хил. души волна и неволна наемна войска, а действащата е сведена до полицейска охрана някъде по света;
Реформи в полицията - при 63 хил. полицаи имаме още 180 хил. охранители ... и ръст на престъпността (било заради кризата, а не от ръстта на охранителите).
И кое е приоритет? Май досегашните рекетьори, реформатори цели 20 години, учили-недоучили икономисти реват: "Не може да се остави част от нацията да рекетира останалите."
По-просто ще попитам - има ли в България поне един икономист, чийто проект да е създал продукт с продажби поне 1% от пазара в САЩ или в Европа? Дето се вика да е доказал, че разбира от икономиката.
29 Март 2010 09:48
Правилното е записано в заглавието - наистина нормализирането на живота на българите няма да стане без реформи. Съмнявам се, че това правителство е способно на такива неща. Хората избраха ГЕРБ да свърши една друга работа, но се видя, че и за нея не им стига воля и кураж. Финансите, оказа се, никак не са им силна страна. При това сбутано наследство и унищожена държава няма и да свършат кой знае какво. С популизъм се живее до време. ББ трябва да използва всички предоставени му възможности да стопира разграбването на малкото останало. И да даде шанс на работещото. Подкрепа на реалния бизнес. Ако знаят за какво става въпрос.

29 Март 2010 09:51
Реформите започнаха:
Съдът осъди Николов на 10 години лишаване от свобода.
Съпругата му Мариана получи 8 години затвор.

Още 500-600 потомствени цоциалисти в затвора и
току-виж сме се оправили.
29 Март 2010 09:57
Обсъжданите надълго и широко "антикризисни" мерки са все начини и средства да се избегнат и отложат реформите. Преговорите по тях между кабинета и "социалните партньори" напомнят беседите на Пилат Понтийски с фарисеите; правителството се задълбава в тях, та един ден да каже като римлянина "ето, аз си умивам ръцете (и ваша ще е вината за това, което ще се случи, а не моя".

*
Това е истината за ГЕРБ от началото и ще е истина до последния ден на "управлението" на ГЕРБ.
29 Март 2010 10:01

Има един начин: като вдигнем възрастовия праг, естествено.

Какво ще стане при тази мярка-променяме веднага пазара на труда, остават по-малко места за млади хора навлизащи в пазара(те емигрират), някои от възрастните все пак работят, някои стоят безработни(че никой не ги взема).Някой решават, че не си струва да чакат това късно пенсиониране и се мотивират, още повече да крият осигуровки, демотивира се обществото в определени насоки...Част от работещите по-интензивно използват здравната система и се увеличават болничните листове-респективно плащанията..но пък пълним за определено време бюджета?!?Това си струва другите страничните ефекти?!?
Не можем да си позволим железница до всяка паланка...и веднага да закрием останалите.

Тука ясно-променяме веднага териториалното разпределение на производителните сили.Изоставяме части от страната, производства и хора се местят в големите градове и в София.Търсим тоя ефект?!Екологичните проблеми ги оставям.
Не можем да си позволим 60 хиляди полицаи

Обяснихме че добре, но си зависи от снаражеността на полицията, от криминогенната обстановка, от етносоциалният състав на обществото(има хора възпитани да не работят и да са престъпници)..Позволяваме си села, градове и квартали без закон, в първичното разбиране.Последици-ами просто нормалните членове на обществото не искат да живеят в тези райони и се махат(синдрома "Столипиново"кой в други части от България, кой-навънка..тези райони се увеличават.
Каква е целта на реформите?!Само и единственно да напълним за една и две години бюджета?Но какво ще стане с обществото?!?
"Политиците мислят за следващите избори, държавниците мислят за следващото поколение"-У.Чърчил..

29 Март 2010 10:09
За транспорта Хърсев може и да греши. Но като цяло, със
Когато не правиш необходимото,
за да не те боли,
необходимото се случва само
и боли повече.

а също и със
Правилото за чергата, което някой може да нарече и "закон за оптималния размер", е онази икономическа закономерност, която най-често се пренебрегва и нарушава от индивиди, фирми и държави.

съм съгласен напълно.


____________________________
Кредитът - модерното робство
29 Март 2010 10:11
Съдът осъди Николов на 10 години лишаване от свобода.
Съпругата му Мариана получи 8 години затвор.


Още 5-6 хиляди демокрадци в затвора начело с костовако-седерастите и току-виж сме се оправили.
29 Март 2010 10:14
samuil,
чувал съм, че около половината състав на МВР са т.нар. "чантаджии". Т.е. чиновници. Би ли обяснил как това допринася за подобряване на криминогенната обстановка, ако обичаш?
Също така, имаме ли точни данни колко са "чантаджиите" и колко тези дето са на улицата?


____________________________
Кредитът - модерното робство
29 Март 2010 10:18
no credit,
Нали затова казваме, че Хърсев *** изрежда няколко истини и в крайна сметка формулира с тях Голяма лъжа.

Редактирано от - sybil на 29/3/2010 г/ 10:44:54

29 Март 2010 10:33
Бизнесът опитва нов метод да се пребори с работниците и се справя успешно. Не с чупене на крака или създаване на отряди стачкоизменници - това вече не дава добри резултати, а като използва по-фините и ефективни средства на пропагандата. Идеята е да се намери начин да се настроят хората срещу стачниците, да се представят стачниците като разрушителни, вредни и противостоящи на интересите на обществото елементи. Затова се измислят "общи интереси", наречени „наши" - на бизнесмена, на работника, на домакинята. Всички сме "ние". Ние искаме да сме заедно и да имаме неща като хармония, американска мечта и единство. Но там, навън, са онези лоши стачници, които причиняват неприятности, подриват устоите на хармонията и нарушават същността ни на американци. Ние трябва да ги спрем, за да можем да живеем заедно. „Ръководителят на корпорацията и момчето, което чисти пода, имат общи интереси. Ние можем да работим заедно, да работим за хармонията на американското общество, обичайки се един друг". Такова е в основни линии посланието. Полагат се огромни усилия то да стане публично достояние. В края на краищата, нали това е общността на бизнесмените, а те са тези, които контролират медиите и имат огромни средства. Планът успява и дава доста добри резултати.

Ах как ми прилича това на една друга мантра, а именно тази за "обединението на нацията". Сещам се и за един виден "обединител" (когото сега искат да импичват). Тъкмо си мислех, че сме измислили нещо, пък то се оказа, че пак американците са го измислили. И то преди 50-100 години. А ние само повтаряме...
Направо се изкушавам да го препиша горния цитат като само сменя тук-таме някое нарицателно съществително име. Ама няма, не си струва усилието...


____________________________
Кредитът - модерното робство

Редактирано от - no-credit на 29/3/2010 г/ 11:06:31

29 Март 2010 10:35
о бой!
тъ риформър войсе

Редактирано от - bloody mary на 29/3/2010 г/ 10:55:40

29 Март 2010 10:44
Гусин Хърсев що не фокусира вниманието си върху неща, за които има претенции че разбира - банковата сфера: как тя реагира на кризата, ще се закриват ли клонове, ще има ли сливания, какво ще стане с лихвите щом ни чака дълъг период на бедност, как са разпределени депозитите. Или може би в банките са най-кадърните кадри, на които нищо лошо не може да се случи, демек те са над облаците, где вечно слънце грей.
29 Март 2010 11:05
galia2,
И driver съм, но и diver.
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД