:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,678,349
Активни 733
Страници 20,914
За един ден 1,302,066

Има ли живот извън еврозоната?

Като не ни пускат в едната, да влезем поне в другата зона, където са еврофондовете
Снимка: Пресфото на Евросъвета
Бойко Борисов помаха за сбогом на еврозоната на последния Европейски съвет в Брюксел.
Бойко Борисов се отказа от приоритетната си цел - да въведе България в еврозоната. Рекоха му миналата седмица в Брюксел да не се надява и той свали гарда. Така задраска първата точка в програмата на своето правителство, но следващата стана първа. Тя гласи: дори и да не ни пуснат в еврозоната, ще влезем в другата еврозона. Има ли такава? Не само има, но тя е по-важна от първата. Там са еврофондовете, които биха добавили по някое евро в джоба на всеки българин, докато първата би му измъкнала сетните левчета, когато ги превърта в евро.

Какво се случи миналата седмица на Европейския съвет, че се наложи тъй внезапна промяна? По думите на Борисов България загубила шансове заради Гърция. Тя пък загубила доверието на партньорите си от еврозоната, защото години ги подвеждала на какво дередже се намира. Редно ли е обаче заради друг да пада доверието към България, която според своя финансов министър Симеон Дянков покрива критериите от Маастрихт, както създателите на еврозоната не са способни? Редно е, защото



има разлика между правдоподобие и истина



Когато Дянков се хвали с по-добри показатели от икономическите гиганти в Европа, които са създали еврозоната, трябва да се замисли как изглежда. Фактически нашият финансов министър им предлага да сравняват функциониращи икономики с икономика на изкуствено дишане. От 13 години България е закачена на системи от Международния валутен фонд (МВФ) и не смее да излезе от реанимацията. Дянков й мери пулс, кръвно и други показатели и установява, че са по-добри в сравнение със задъхващите се икономики, които карат на собствено дишане в кризата. България би могла да влезе в еврозоната, но на носилка. Нейният проблем е, че в момента няма готови да я носят.

Какво общо има между Гърция и България? И двете не са това, за което се представят. Гърците са лъгали с години, че спазват бюджетна дисциплина, защото другите са си затваряли очите. България пък стана член на ЕС, защото останалите се престориха, че я виждат като функционираща пазарна икономика с върховенство на закона съгласно критериите от Копенхаген. Любезното премълчаване на истината бе възможно в името на по-широки интереси (по-широка еврозона, по-широк ЕС), докато по-развитите държави имаха достатъчно буфери да омекотяват проблемите. В кризата обаче се вижда, че резервите са изтънели и са скътани за аварийна намеса. Затова Евросъветът препоръча на Гърция първо да се обърне към МВФ, преди да иска европейска помощ, а България остави все така да си виси на завещания й от МВФ спасителен валутен борд. В безкризисна обстановка европейският валутен механизъм трябваше да поеме щафетата от МВФ за поддържане на финансовата стабилност на България, но сега е невъзможно.

Хубавото в цялата обстановка е, че се открива



шанс реалната икономика да живне,



след като Дянков престане да й изпомпва последната истинска кръв и да я подменя със серуми за счетоводни цели. Държавата с нейните бюджетни показатели не може да бъде по-голяма ценност от обществото, което я издържа вече с последни сили. По-добре по-малко държава, но по-добър живот, отколкото процъфтяваща държавна машина и обща мизерия.

Отвъд еврозоната има живот. Кризата, която в другите страни започна като финансова, преди да удари реалната икономика, в България се нахвърли най-напред върху производството и услугите и заплаши да се насочи към финансите, което се опитва да предотврати нашият финансов министър, но за сметка на същинската икономика. Бедата е, че той е готов да доубие кокошката, която все още му снася по някое яйце. Борисов обяснява, че още предишното правителство е записало в неговото счетоводство договори за 2 млрд. лева, които сега не може да плати. Но това не е оправдание за експерименти със злощастната кокошка.

За разлика от еврозоната, която не е готова да ни приеме заради кризата, другата еврозона, където са еврофондовете, не се промени ни най-малко от световната криза. Тя си е все такава, защото никой не подлага на преразглеждане дългосрочния бюджет на ЕС. Заделените за България 7 млрд. евро по структурните и кохезионния фонд са си там. Само от нея зависи да ги вземе.



Еврократите са последните чуждестранни инвеститори,



които кризата още не е изгонила от България. Правителството обаче засега не прави нищо повече от предишното за влизане в резервната еврозона. Главната заслуга на Борисов е, че извърши структурна промяна на кабинета, като назначи министър без портфейл за еврофондовете. Предишното правителство имаше цял вицепремиер за тази цел, но докара усвояването им до 1-2%. Проблемът е, че властта чака някой да й налива пари, но така не става. Брюкселската кокошка не ляга в полог, където преди това не е сложено яйце за съфинансиране. В бюджета за тази година Дянков е записал, че смята да усвои 2.4 млрд. лева по европейски програми, но за съфинансиране е предвидил само 300 млн. лева. Обаче в над 80% от проектите изпълнители са общините, което означава държавно съфинансиране. То трябва да е доминиращо в началната фаза, защото брюкселското участие става главно чрез междинни и окончателни плащания, след като се докаже изпълнението на проектите.

Консервативната фискална политика уж заради еврозоната лишава правителството от гъвкавост и то не смее да прибегне до заеми, за да финансира големи проекти за усвояване на еврофондовете. Кредитите биха се върнали след време чрез възстановяване на разходите при окончателните плащания от Брюксел, но естествено биха извадили за няколко години бюджета извън параметрите от Маастрихт. Вместо да носи две дини под една мишница, Борисов трябва да знае какво иска и да си постави постижими цели. Неговият мандат би стигнал за начално привличане на еврофондове и ако успее, пак ще е достатъчно да бъде запомнен с добро. Сегашната хаотична фискална политика обаче крие риск България да не влезе в нито една от зоните на еврото.
 Светослав Терзиев
35
4419
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
35
 Видими 
30 Март 2010 23:30
30 Март 2010 23:51
Многократно съм давал личен пример от преживяното при въвеждане на ойрото..за какво ми е, въобще не мога да разбера.На който си му трябва ойро-немедленно да си намалява заплатата!Що се отнася до невероятния оптимизъм в статията..
Хубавото в цялата обстановка е, че се открива шанс реалната икономика да живне,

ми е интересно, къде въобще се видя реална икономика?!Вярно-има някакви остатъци, но благодарение на 20-те години реформи държавата живееше от пари на емигрантите.Кой с квото се е занимавал там-оттатък!А "оживлението" последно време, имаше един-единствен двигател, англичаните купуващи имоти..какво, ще живнем наново-ще продължим напред, с бетона към Ахтопол?!?Какво всъщност ще прави т.нар.реална икономика на мене си ми е доста чудно.Не е далеч времето, когато работата на полвината население на България ще е да вика "Какооо, дай двайсе стинки"..ако влезем в Еврозоната, разбира се ще има промяна на.."Батеее, дай двайсе цента!"

31 Март 2010 00:06
Много ми хареса!


Относно "кокошката", правилното е да й се изпощят капушите, които и пият кръвта. Така и тя ще е цяла и яйца ще снася.
31 Март 2010 00:17
"Дянков ... трябва да се замисли как изглежда."
Способността обективно да се погледнеш отстрани е много важен белег на висок интелект. Глупаво е да се очаква подобно нещо от Дянков.
31 Март 2010 00:19
Целта е не само да заколят кокошката, а да я одерат и накрая продадат.За това Пицко е тук.Не сте ли разбрали все още, че има две Европи, а ние си оставаме завинаги в сивата зона като задокеанско магаре сменящо турския катър, който май взе да хвърля къчове напоследък.

tode3n
31 Март 2010 02:47
Много добра статия.Браво на Терзиев.
31 Март 2010 05:20
31 Март 2010 05:49
А сега наред е смяната на курса лев/евро.Предлагам следните стъпки с медийна подкрепа:
1. Смяна на Дянков.
2. Раздухване малка интрига около някоя банка, за препоръчване от "гръцките".
3. "Правилните" хора си изтеглят влоговете "навреме".
4. След като се извият първите опашки, малко наливане масло в огъня от страна на услужливите медии.
5. После еврото си намира равновесното състочние...
6. Боко си отива както му е редът и идва или Костофф или някой друга комунистическа подлога.
После....Вие вече си го знаете, този филм сме го гледали вече...
31 Март 2010 06:35
Хубава статия -
Най-важното - има накъде да се развива в перспектива. Дава възможности за мислене, нови въпроси и търсене на нови отговори.
----------------------------------------- ---------------------
Блогът на Генек


31 Март 2010 06:57
Обаче в над 80% от проектите изпълнители са общините, което означава държавно съфинансиране.
Малка поправка. От националния бюджет се съ-финансират всички проекти и на общините и на частните фирми. За да получим от Европейските фондове около 7 млрд. евро, трябва да дадем от националния бюджет 1.35 млрд.
31 Март 2010 08:27
Супер точно казано! Натиснете тук
31 Март 2010 08:34
Галя,
а нали баш толкова не стигали на бюджета? Случайно съвпадение или случайните случайности не се случват случайно?
----------------------------------------- ---
Блогът на Генек
31 Март 2010 08:40

Съвети за запазване на гербаджии в трудни условия - Натиснете тук


______________________________
непротивобокослователствувайте!
31 Март 2010 09:23
Брюкселската кокошка не ляга в полог, където преди това не е сложено яйце за съфинансиране.

Те това трябва да го набият в главите на хората когато ходят да гласуват, защото повечето си мислят, че Европа ни тика едни пари в ръцете, пък ние не ги вземаме щот сме тъпи, крадци и т.н.
31 Март 2010 09:26
Светльо мили ,
Както и да я третираш Еврозоната , имунната й система отхвърля евромутантите . А българският ни преход към капитализъм , тъкмо такива бълва - за "крадене с минимум акъл и други там , разходи" . Баф , фрустрацията ...

Редактирано от - beagle на 31/3/2010 г/ 09:28:42

31 Март 2010 10:16
Държавата с нейните бюджетни показатели не може да бъде по-голяма ценност от обществото, което я издържа вече с последни сили.
31 Март 2010 10:27
Оценката за статията, че е хубава ми прилича на приказката - "ОПЕРАЦИЯТА СПОЛУЧЛИВА, ТРУПА В МОРГАТА"...
31 Март 2010 11:17
Стига с това браво или разпни го.
*
Цялата тази статия има изключително висока стойност и показва едно - макро икономическата рамка не за излизане а за преживяване на кризата като примера с кокошката е сполучлив.

*
Тоест С. Терзиев с лекота показва как може държавата и бюджета да преживеят финансово и тази и следващите години. Тези 7 млрд. евро по структурните и кохезионния фонд са много пари и преди 6 м. правителството имаше възможността и парите да инвестира частта от тези 1.35 млрд от националния бюджет за тази година.
*
Първият крещящ извод е, че един Терзиев има ясна представа за мерките по финансирнето на страната а едни национални герои (премиерът-слънце и най икономистът на универса) се мотат като пилета в калчища, дуят мускули, правят гръмки изяви по медиите, не знаят какво е това държавно управление и крият икономически гърба само на политическата фекалия и помия.
*
А аз пък още в януари писах във форума, че БГ няма да влезе през март в евро чакалнята и щом аз съм го написал ще стане, тоест става.
31 Март 2010 11:24
За да получим от Европейските фондове около 7 млрд. евро, трябва да дадем от националния бюджет 1.35 млрд.

Да, но от подобни инвестиции държавата печели:
1. Изпълнени проекти на приемлива цена без злоупотреби.
2. Създаване на нови работни места и съживяване на икономиката.
3. По-добра инфраструктура - потенциално предимство и за други инвеститори.
Неусвояването на европейските пари се дължи на мързел, безхаберие, некомпетентност и не на последно място липсата на корупционен потенциал (т.е. няма как да се открадне).
Време е управляващите се захванат и с някаква стратегия за развитие на селското стопанство като целта да бъде увеличаване на износа в Близкия Изток и създаване на предпоставки за развитие на хранителната и преработващата промишленост.
Това са ни собствените ресурси, на това може и трябва да разчитаме.
31 Март 2010 11:25
Вторият крещящ извод е, чe това правителство и популистко, некадърно и трябва да се махне веднага.
*
Примерно обяснението за невлизането в чакалнята е чиста проява на некомпетентност, нарцизъм и липса на самокритика - По думите на Борисов България загубила шансове заради Гърция.
*
защото причините ги е дал г-на Терзиева достатъчно лирично -
От 13 години България е закачена на системи от Международния валутен фонд (МВФ) и не смее да излезе от реанимацията. Дянков й мери пулс, кръвно и други показатели и установява, че са по-добри в сравнение със задъхващите се икономики, които карат на собствено дишане в кризата.

*
Аз знам какви си условията за привличане на инвестиции в реалната икономика и няма да ги издавам. Избрали сте си шебекбашията и се оправяйте. Вашият герой ме уреди да ме изхвърлят от работата и съм ви благодарен.
31 Март 2010 11:28
Има ли живот извън еврозоната?

И там няма...
31 Март 2010 11:36
Брюкселската кокошка не ляга в полог, където преди това не е сложено яйце за съфинансиране.
Това правило е въведено, за да не я карат да мъти запъртъци. Но при нас и това не помага винаги. Европейските пари и българското съфинансиране се влагат и в големи глупости. Всеки път като отворя резюметата на проектите по Оперативна програма Административен капацитет ми се иска да има правна възможност да пратиш някого в затвора не за това, че краде, а че дава пари за глупости. Там ОЛАФ проверявал 10% от проектите. Но всъщност голяма част от парите са изгубени, защото са дадени за безполезни неща. Въпросът не е дали можем да усвоим Европейските пари, а в какво ще ги вложим.
31 Март 2010 11:41
Има ли живот извън еврозоната?
Па има зер, има живот и извън ЕС. То това ЕС големо робство, ама нейсе, като си разтурихме кочинката се натискаме там.
Вместо да вземе тази държава да произвежда нещо от наука до селско стопански продукт, само се чека на некакви фондове за да съществува. Това до никъде нема да ни доведе. А ЕС нема и да го биде дълго време.
31 Март 2010 12:36
Светослав Терзиев
Респект.
Светослав Терзиев за пореден път доказва, че е журналист от друга галактика, далеч над нивото на всеки друг журналист у нас, без изключение. Уви, мненията тук му са глас в пустиня. Мисля, че все още ще посещавам този сайт докато г-н Терзиев е жив и пише в него.
31 Март 2010 12:38
Парите за земеделието са отделно, от 7-те милиарда по структурните фондове. Там има други 3.2 млрд.евро, от които 2.6 млрд.евро европейски, и останалите от българския бюджет. Но и в земеделието не трябва да се подпомага всеки. Безсмислено е да се дават бюджетни пари, на големите арендатори, които имат достатъчно ресурси. Министърът на земеделието научи това след като от Брюксел му отказаха да „оптимизира” Програмата в посока подпомагане на големите арендатори. Всеки има нужда от пари, но не всеки трябва да се подпомага. На хранителната промишленост бих давала много по-малко от сега и само на фирми, които имат нужда от подпомагане и използват български суровини. Не трябва да се дават бюджетни пари, за увеличаване производството на кренвирши с бразилско месо (както стана по САПАРД).
31 Март 2010 12:58
Кренвирши от бразилско месо! Как вкусно звучи! Има ли въобще кренвирши от каквото и да е месо?
31 Март 2010 13:24
Да не забравяме за развитието на "селски туризъм" който туризъм с пари от САПАРД се разви главно в селата покрай курортите, а бенефициентите(работих на подобен обект) имат поне един джип!Селяни-туристи с джипове!Лично аз, като плащащ данъци в ЕС съм за коренно преразглеждане на политиката на еврофондовете и на следващите евроизбори ще гласувам за партия, заложила ограничаване въобще на еврофинансирането...щото от финансирането на "проекти"в Италия и Португалия, на "структура" в Гърция, на чакащи помощи араби във Франция и Белгия от иначе мощната европейска икономика, скоро време няма да остане много!

31 Март 2010 13:26
Ми евроангажираността в Косово и Босна?Потока от помощи и проекти!?!Па ти бачкай по Германия...Все пак-докато ги има, трябва каквото може да вземем, но за наистина важни неща!

31 Март 2010 13:50
преди да чертаете планове, кое ка, махнете поразяващата устта, опасен е за вашето финансово здраве
По малко глупаци и нещата ще се образуват от само себе си..... както винаги....
31 Март 2010 17:50
"По-добре по-малко държава, но по-добър живот, отколкото процъфтяваща държавна машина и обща мизерия."

Г-н Терзиев, това е най-смисленото послание, което съм чул в публичното пространство от години. Поздравления!
31 Март 2010 18:15
Вижте сега, като чета форума има консенсус, че наистина това е актуалния проблем.
Е като изключим някои мисли като, че ли извадени от червения цитатник на Великия кормчия - Мао: "По-добре по-малко държава, но по-добър живот, отколкото процъфтяваща държавна машина и обща мизерия."
Ало, аз не съм виждал държавата до такава степен абдикирала от своите функции и задължения. Държавата срещу нашите данъци трябва да предоставя публични услуги: например услугите на съдебната система, и това дето му викат law enforcement. Общините, срещу нашите местни данъци трябва събират и преработват отпадъците в съответствие с Европейските директиви и т.н.
31 Март 2010 18:35
Друг е въпроса, че в 99, 99% от медиите проблемите на
процентите силикон са далеч по-приоритетни в сравнение проблемите на силициевата долина например. Но и това е обяснимо.
31 Март 2010 19:40
Да, думите и делата са по равно.Остава да си спрат и заплатите за по 5-6 месеца.
31 Март 2010 22:38
Голема мъка! Аз само се кланям на онзи работник за неговата предвидливост (май беше тенекеджия по колите), който в един автобус от София до Будапеща през 1996 година каза: "В Европейският съЮз има толкова голяма разлика между страните, манталитети на народите и народопсихология, противоречия и т.н., че аз му давам не повече от 30 години от този момент". Тогава изобщо не се говореше за тази изкуствена валута евро и т.н. Тогава ЕУ беше все пак монолитен - не бяха влезли източноевропейските страни, които още повече да объркат работата, изобщо не се говореше за влизане на БГ и Румъния. Сега положението на ЕУ се влоши много. Затова смятам, че този човек сбьрка в едно - даде прекалено дълъг срок на живот на ЕУ.
31 Март 2010 22:43
"По малко глупаци и нещата ще се образуват от само себе си..... както винаги...."
Кажи бе, Боби, кажи, бе чадо, кога в България нещата са били оправени или "образувани" (след 1944 година)? Нещата са били лоши, по-малко лоши и много лоши, но никога добри. Какво говори това за Бг населението? Ти нещо спомена за глупаци. Та защо избирате все глупаци за управляващи. "Народът си заслужава управляващите"
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД