България реши да купи пет самолета "Спартан", които нямат капацитет да превозват контингентите ни зад граница. |
Само контрактите за доставка на нови транспортни хеликоптери, транспортни самолети и фрегати втора ръка са за над 460 млн. евро. Първите големи договори станаха факт през 2005 г. при управлението на царя. Тогава страната ни не беше в икономическа криза, но на всички военни експерти беше ясно, че се купува нещо, което няма отношение към бъдещето на армията ни, нито към сигурността на държавата.
Един от най-бързо сключените договори беше този за придобиване на нови транспортни хеликоптери. Около шест месеца бяха нужни да се стигне до сделка с европейския консорциум "Юрокоптер" за доставка на
18 транспортни хеликоптера на стойност 358 млн. евро
Преговорите бяха водени от царския министър Николай Свинаров и финализирани на 7 декември 2005 г. от бившия министър на енергетиката Румен Овчаров. Посредник между "Юрокоптер" и МО беше бизнесменът Николай Гигов.
Според контракта до 2011 г. МО трябва да получава 8 хеликоптера AS 532 AL Cougar (ТТH), четирите машина от типа AS 532 AL Cougar (CSAR), които са предназначени за бойно търсене и спасяване, и накрая шест машини AS 565 MB Panther, които са за военноморските сили. Тяхното предназначение е да търсят, следят и унищожават противникови кораби и подводници и контрол на морското пространство
Досега у нас са дошли хеликоптерите, които са предназначени за ВВС. 10-ият и 11-ият е трябвало да бъдат платени през пролетта на миналата година. 12-ият към края на 2009-а или най-късно в началото на тази година. Вноските по тях обаче не са реализирани. От началото на тази година търговска банка "Сосиете женерал" вече превежда пари на "Юрокоптер" за машините на ВВС, тъй като според договор между МО и банката тя гарантира 60% от сумата по сделката. Така реално ние не сме платили три хеликоптера за ВВС, а банката дава авансово за покупка на нови три за ВМС.
Военният министър Аню Ангелов вече обяви, че най-вероятно ведомството му ще бъде изправено на арбитражен съд. От една страна, "Юрокоптер" ще търси забавените си пари, а от друга -министерството ще иска да промени договора. Желанието на Ангелов е България да успее да изплати последните три машини за ВВС, които струват около 60 млн. евро, а да откаже доставката на останалите шест машини за ВМС. Най-вероятно фирмата ще се съгласи,
ако се плати 12% неустойка по оставащата част от договора
- около 12 млн. евро.
Най-скандалното в този договор е, че машините са били поръчани без никакво въоръжение и бронезащита. Така те не могат да бъдат използвани за мисии в горещи точки. Правителството на Борисов вече им намери гражданско предназначение - да пренасят болни и органи за трансплантации.
Военни твърдят, че за да бъдат оборудвани и готови за действие в опасна бойна среда, трябва да се платят допълнително поне по 2 млн. евро за машина. Проверка показала, че ние така сме ги поискали, за да ни излязат по-евтино. Според доставчика преди 5 г. при преговорите МО е искало по-специална, единична серия за нашата армия. Ако сме се присъединили към масова поръчка на базов модел за френската армия, един хеликоптер би ни излязъл поне с 1-2 млн. евро по-евтин.
Експерти твърдят, че поддръжката на хеликоптерите е доста скъпа. Няколко от тях вече са навъртели 500 летателни часа и трябва да се сменят кабелите на системата против обледеняване. За един вертолет цената им е 70 хил. евро. Доставката на всички консумативи отново минава през фирмата, която е посредник по сделката.
Още по-трудно ще е да се анулира договорът за доставка на нови транспортни самолети. В началото на 2006 г. бившият военен министър от НДСВ Веселин Близнаков подписа с фирмата "Алениа Аеронаутика" договор за доставка на 5 самолета C-27J Spartan с опция за купуване на още три машини.
По договор българската страна трябва да плати 91 млн. евро за петте самолета. Парите са изцяло от бюджета на Министерството на отбраната, ведомството вече преведе 20% от общата цена, отбеляза министър Близнаков. Графикът предвиждаше първият самолет да бъде доставен 18 месеца след подписването на договора - през август 2007 г. След това всяка година трябва да бъде доставян по един самолет, като последният трябва да пристигне през 2011 година. В момента в България има две машини. Третата е поръчана, но за нея няма пари в бюджета. Военното министерство ще настоява да се откажем поне от нови две машини, за които със сигурност няма да има средства да платим. Не е ясно обаче колко процента неустойка ще искат италианците, ако се откажем от останалите две. Юристи твърдят, че парите няма да са по-малко от 3.5 млн. евро.
Още от началото беше ясно, че такъв тип транспортни самолети не са нужни на българските ВВС. Според генералите България имала нужда от тактически транспортен самолет. Тези машини обаче
могат да качат на борда си не повече от 50 бойци
и никаква техника, а контингентите ни зад граница се ротират на поне 200 души. Това означава една такава машина да прави по четири курса до Афганистан, и то два пъти в годината. Преди да подпише договор с България "Алениа Аеронаутика" беше произвела и доставила самолети единствено на Италия и Гърция.
Самолетът C-27J Spartan е нейна съвместна разработка с дъщерната компания на "Финмеканика" и американската корпорация "Локхийд Мартин".
В края на мандата си бившият военен министър Николай Цонев започна и подмяна на комуникационната система на българската армия без конкурс. Правителството "Станишев" определи, че проектът ще е на стойност 220 млн. евро.
Цонев без конкурс даде на европейския консорциум (EADS) договор на стойност 14 млн. евро, който чрез българската компания "Промакс 99" достави радарни системи за идентификация. На 17 декември 2008 г. на фирмата "Промакс 99" е възложено без търг да разработи за 68 млн. лв. проект за център за командване и управление на военноморския флот.
Преди две години "Промаск 99" успя да купи 74% от завода за ремонт на радиолокационна техника в Божурище "Ген. Владимир Заимов", който е част от военните заводи ТЕРЕМ. "Промакс 99" беше класирана на първо място сред подалите обвързващи оферти. Конкуренти бяха "Енергоремонт-МК" - София и "Електрон прогрес" - София.
Бившият военен министър Николай Цонев, който очаква прокуратурата да му повдигне обвинения по други сделки, обяви преди време, че армията е взела техника за милиарди, която не й дава никакви бойни способности. Ще е чудо България да успее да предоговори поне контрактите за хеликоптерите и самолетите.
----АМБИЦИИ----
Военният министър Аню Ангелов вече обяви, че следващата година ще има политическо решение за започване на конкурса за придобиване на многоцелеви изтребители и очаква първите машини да бъдат доставени през 2013-2014 г. За да стане това факт, България трябва много скоростно да сключи договор за самолети втора ръка. Практиката показва, че те могат да бъдат доставени до две години след подписите под контрактите. За доставката на нови се изискват до 4-5 години. Колкото и каквито и изтребители втора ръка да вземем, тяхната цена няма да е по-малка от 200 -300 млн. евро за малка ескадрила.