В редица водещи страни през последните месеци се усеща истинска атмосфера на масово изселване на водещи специалисти, като не става дума само за съкратени или уволнени. Всичко това естествено се дължи на промените заради стагнацията, породена от последиците на глобалната финансова криза. Много страни решиха да въведат строги мерки на финансовите си пазари, което включва намаляването на възнагражденията и затягане на регулативната рамка за банките.
Това доведе до очаквано изтичане на мозъци при някои от най-големите финансови институции в света. Най-засегнати са Уолстрийт и Лондонското сити, тъй като банките там с право са обвинявани за предизвикването на най-лошата икономическа криза от Голямата депресия през 1929 г. Все повече топ банкери напускат "Голдман Сакс", "Морган Стенли", "Ситигруп" и други, за да се насочат към банки, които не работят при толкова строга регулация, включително чуждестранни или нови компании, които искат да се вградят във финансовата система на бъдещето. Други напускат заради културен сблъсък в сливащите се компании като "Банк ъф Америка" и "Мерил Линч", а някои просто се пенсионират по-рано. Загубата на висококвалифициран персонал със сигурност безпокои банките. Но някои финансови експерти вярват, че това е началото на една по-мащабна и необходима промяна на облика на Уолстрийт, доминирана прекалено дълго от шепа основни играчи, допринесли за финансовата криза. Анализатори смятат, че за САЩ може би е по-добре, ако банковата система не е толкова концентрирана.
Изтичането на мозъци от САЩ засегна и прочутата Силиконова долина, съобщи "Дойче веле". Първите сериозни сигнали за тази тенденция се появиха още м.г. Тогава няколко престижни проучвания отбелязаха оттегляне на високообразовани таланти, най-вече към бързо развиващите се икономики в Латинска Америка и Азия. Проучванията показаха, че през следващите пет години 200 000 висококвалифицирани имигранти ще напуснат САЩ, за да потърсят възможности за реализация в Китай и Индия - пазарите на бъдещето. Инженерният сектор и технологиите са най-засегнати от изтичането на мозъци. Това предизвиква сериозни опасения, че САЩ ще изгубят водещата си роля в науката, технологиите и други сфери на знанието, в които чуждите таланти винаги са имали голям принос. Едно ново проучване на Харвардския университет потвърждава тези най-черни страхове на Америка. То показва, че дори компютърната Мека - Силиконовата долина, вече е силно засегната от изтичането на мозъци. Общата икономическа криза в САЩ, лошите икономически параметри на щата Калифорния в комбинация с големите разходи за живот предизвикват масово изтичане на мозъци, казват учените. За първи път имигрантите, които оставаха в САЩ, привлечени от условията за живот и работа, намират по-добри условия извън Америка. Много често причина за "бягството" на талантите са трудностите при получаване на работна виза. САЩ издават само 120 000 - 140 000 временни работни визи на година. Освен от изтичането на мозъци Силиконовата долина страда и от един друг проблем. Все по-малко чуждестранни студенти избират да следват в местните университети. Броят на чужденците в университетите на Калифорния е намалял с повече от 2% през последните няколко години. Общият брой на студентите от България, голяма част от които изучават инженерни и компютърни науки, е намалял с повече от 10%. Проблемът с изтичането на мозъци е толкова голям, че привлече дори вниманието на американския Конгрес, където се обсъжда нов закон за визите за висококвалифицирани чужденци, които искат да започнат собствен бизнес в САЩ. Когато този закон бъде приет, тези хора ще могат да получават 2-годишна работна виза, ако квалифициран американски инвеститор подкрепя техния бизнес проект.
За последните 12 месеца 6729 водещи британски предприемачи са напуснали Обединеното кралство заради икономическата криза, сочат правителствени данни. Това се дължи на скочилите данъци, застраховки, кризата в пенсионната система и въведения от Лондон "суперданък" от 50% върху бонусите на банкерите. Те засега се насочват към британските острови Джърси, Ман, Гърнси и британските Вирджински острови на Карибите. Това може още повече да удари по закъсалата британска икономика, предупреждават експерти.
Загубата на млади и образовани хора може да засегне тежко новоприетите страни от Източна Европа в Евросъюза, сочат последните проучвания. В България и Румъния до 10% от младите хора обмислят да напуснат страната. В Чехия, Унгария и Словакия жените са по-склонни да емигрират от мъжете, докато обратното важи за България, Полша и Турция. Основните причини за това са икономическата криза и безработицата. Над 500 000 експерти са напуснали Сърбия, като всеки трети сръбски студент смята да напусне родината си окончателно след приключване на образованието си, сочат данните от последното проучване на Студентския съюз в Белград. Ако това наистина се случи, Сърбия ще бъде изправена пред най-страшната криза в историята си - "изтичане на мозъци", каза председателят на съюза Небойша Милич. Основаната причина за напускането на страната е тежката икономическа ситуация, каза още Милич. Най-често образованите сърби заминават за САЩ и Канада. Ректорът на Университета в Белград професор Бранко Ковачевич съобщи от своя страна, че в момента в тези две страни работят поне 70 000 сръбски експерти, които са се дипломирали в това висше учебно заведение. "Ако съберем и останалите напуснали страната, които са завършили висшето си образование в останалите университети, тяхната бройка ще достигне 500 000 души. За тяхното образование са изразходвани десетки милиарди евро", каза още професор Ковачевич.
В същото време Русия реши да вземе сериозни мерки срещу тенденцията за изтичане на мозъци. В близко бъдеще недалеч от Москва ще бъде построен изследователски център за разработване и комерсиализация на нови технологии, който да даде началото на руски аналог на прочутата Силиконова долина в САЩ. Това съобщи лично руският президент Дмитрий Медведев. По негови думи центърът ще се намира в Сколково, което се намира на около 2 км от московското околовръстно шосе. Близо до селището се изгражда вече бизнес академията "Сколково", замислена като най-престижното и най-скъпо учебно заведение в страната. Съоръжението ще се простира на площ от 370 хектара и ще включва лаборатории, бизнес център, отделни предприятия, както и жилищни и развлекателни комплекси. Очаква се, че властите ще обявят през този месец размера на държавната подкрепа за строителството на центъра. За бъдещия свръхсъвременен научен комплекс се заговори още през февруари, а според зам.-директора на президентската администрация Владислав Сурков автор на идеята е самият Дмитрий Медведев. Той обяви технологичното развитие на страната като един от основните си вътрешнополитически приоритети още преди година. По-късно стана ясно, че руският милиардер Виктор Векселберг ще бъде сред ръководителите на руския аналог на Силиконовата долина. Медведев лично избрал Векселберг за главен координатор на проекта от руска страна. В управлението на изследователския център ще участва и научно-консултантски съвет, в който ще влязат изтъкнати представители от научните кръгове и бизнес средите. Предвижда се на по-късен етап в проекта да бъдат привлечени и чуждестранни специалисти. Медведев е поръчал на правителството бързо да изготви план за въвеждането на особен правен режим, който да бъде въведен на територията на бъдещата руска Силиконова долина.
Общо взето манджа с грозде
От статията разбираме че Западният свят замира и всички се насочват към Китай и Индия, че дори и Русия и Латинска Америка
Нищо ново под слънцето ние това го знаем от 50 години за загниващият запад и лошите империалисти и ги чакаме всеки момент да фалират, дори едни хора казаха че те са вече фалирали
Също разбираме че чужденците учили в САЩ напускат (но не по собствено желание ... а понеже не им дават визи)
Също чуждестранните студенти са спаднали с 2%, но пък всички млади Сърби емигрират в САЩ и Канада
Общо взето че някой западняци отиват да работят в чужбина е вярно ... но отиват на високи позиции, на високи заплати да движат бизнеса на местните туземци.
Много държави искат да развиват бизнес, но нямат необходимият ноу-хау, това са главно Араби (много западняци работят в Дубай), Китайци и Руснаци.
Много банкери заминаха за Хонк Конг и Сингапур (понеже тези финансови центрове бяха по леко засегнати от финансовата криза).
Но всички тези западняци са на високи позиции и получават в пъти повече пари от местните (плебей) именно защото са бели хора и таланта и интелекта им е високо ценен от местните туземци.
Много западняци работят в банковата индустрия в Китай, главно учат Китайците как се създават и управляват големи банки (понеже Китайците нямат необходимите знания в тази сфера).
За да превлекат тези западняци Китайците плащат 2но и 3но осигуряват и куп други привелегии, и западняците са третирани като бели богове.
Общо взето историята се повтаря, само че сега туземците осъзнаха че не могат да развиват бизнес без "колонизаторите" и сами си ги викат ... като за услугата са готови да плащат скъпо и прескъпо.
Иначе и в Руската силиконова долина има западняци ... ама те са там с цел по особен туризъм