:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,688,756
Активни 778
Страници 31,321
За един ден 1,302,066
Клуб "Просперитет"

Как бюрократите атакуват почтеността*

Държавната регулация не елиминира потенциално непочтените индивиди - тя просто прави действията им по-трудни за откриване или по-лесни за премълчаване.
Алън Грийнспан
Защитата на потребителя от "нечестни и безскрупулни бизнес практики" е станала основна съставна част от етатизма със социална насоченост. Твърди се, че оставени на самите себе си, бизнесмените ще се опитат да продават опасни храни и лекарства, фалшиви ценни книжа и лошокачествени сгради. Ето защо Агенцията за чисти храни и лекарства, Държавната комисия за ценните книжа и борсите и многобройните служби, регулиращи строителството, са задължителни, за да бъде потребителят защитен от алчността на бизнесмена.

Обаче тъкмо "алчността на бизнесмена", или по-точно неговият стремеж към печалба, е ненадминат защитник на потребителя.

Онова, което колективистите отказват да признаят, е, че всеки бизнесмен сам има интерес от репутацията, че търгува честно и с качествени продукти. Тъй като пазарната стойност на едно действащо предприятие се измерва с неговия потенциал да печели пари, репутацията, или "доброто име", е актив точно като материалните активи - завода и оборудването. За много фармацевтични компании стойността на тяхната репутация, отразена в продаваемостта на тяхната марка, е често най-важният актив. Загубата на репутация посредством продажбата на некачествен или опасен продукт рязко би съкратила пазарния дял на фармацевтичната компания, въпреки че нейните материални ресурси биха останали непокътнати. Пазарната стойност на една брокерска фирма е още по-тясно свързана с "доброто име" като актив. Ценни книжа на стойност стотици милиони долари се продават и купуват по телефона всеки ден. И най-малкото съмнение в това дали думата и ангажиментът на даден брокер заслужава доверие ще го изхвърли моментално от бизнеса.

По такъв начин в нерегулираната икономика



репутацията се явява важен конкурентен инструмент



Строители, спечелили си репутация с превъзходното качество на строителството, отнемат пазара на по-малко старателните или по-малко съвестните свои конкуренти. Най-уважаваните дилъри на ценни книжа получават лъвския пай от комисионния бизнес. Фармацевтичните компании и производителите на храни се съревновават едни с други, за да превърнат имената на марките си в синоним на отлично качество. Лекарите трябва да бъдат също толкова старателни, когато преценяват качествата на предписваните лекарства. Те са също в бизнеса и се конкурират да заслужат доверието. Същото важи за кварталния бакалин - той не може да си позволи да продава нездравословни храни, ако иска да печели.

Нужни са години на отлични резултати, за да се добие репутация и тя да бъде превърната във финансов актив. След това трябва още по-голямо усилие, за да се поддържа тази репутация - една компания не може да си позволи да рискува инвестираното години наред, като изневери на стандарта си за качество за един миг или заради един продукт с посредствено качество, нито да се изкуши от възможността за "бърз удар". Новодошлите, които излизат на терена, не могат веднага да бъдат конкурентоспособни на компаниите с история и репутация и трябва да прекарат години, работейки в по-скромни мащаби, за да спечелят репутация като тяхната. По такъв начин стимулът за старателна работа действа на всички нива в дадена сфера на производство. Това е вграден предпазен механизъм на системата на свободната инициатива и единствената истинска защита на потребителите срещу непочтеността в бизнеса.

Държавната регулация не е алтернативно средство за защита на потребителя. Тя не внася качество в стоките, нито точност в информацията. Единственият й "принос" е



да замени с насилие и страх стимула като "защита" на потребителя



Опитът потребителят да бъде защитен със сила елиминира защитата, която той получава от повсеместното стимулиране. Този опит първо елиминира стойността на репутацията, като поставя компаниите с репутация на равна нога с непознатите, с новодошлите или с непочтените. Фактически така се заявява, че всички те са еднакво под подозрение и че годините, през които е било засвидетелствано обратното, не освобождават човек от това подозрение. Второ, опитът дава автоматична гаранция за безопасност на продуктите на всяка компания, която покрива неговите произволно посочени минимални стандарти. Стойността на една репутация е почивала върху факта, че потребителите всъщност оценяват стоките и услугите, които изберат да купят. Правителствената "гаранция" подкопава тази необходимост, тя заявява на потребителите, че на практика няма нужда от никакъв избор или оценка и че историята на една компания, нейните дългогодишни постижения са без значение.

Така минималните стандарти, които са база на регулацията, постепенно стават максимални. Ако строителният кодекс определя минимални стандарти за строителството, строителят не получава конкурентно предимство от това, че надхвърля тези стандарти, и следователно проявява склонност да покрива само минимума. Постепенно дори опитът да се поддържат минималните стандарти става невъзможен, тъй като изчезването на стимула да се подобрява качеството в крайна сметка подронва дори и минимумите.

Целта, която ръководи държавния регулатор, е по-скоро



да се предотврати, отколкото да се създаде нещо



Той не получава червена точка, ако в някоя компания учен разработи ново чудодейно лекарство, но получава такава, ако забрани някое вредно лекарство. Подобно акцентиране върху негативното определя рамката, в която трябва да действат дори най-съвестните регулатори. Резултатът е нарастващ обем от рестриктивно законодателство, отнасящо се до експериментирането, изпробването и дистрибуцията на лекарствата. Както при всички видове развойна дейност невъзможно е да се прибавят рестрикции към разработката на нови лекарства, без заедно с това да се орежат вторичните ползи от нея - подобряването на съществуващите лекарства.

Регулацията, която се основава върху насилие и страх, подкопава моралната база на бизнес сделките. Става по-евтино да подкупиш инспектора от строителния надзор, отколкото да покриеш изискваните стандарти. Посредник, търгуващ с ценни книжа на принципа "удряй и бягай", бързо покрива всички изисквания на Държавната комисия, вследствие на това получава името на порядъчен и започва да ограбва хората. В една нерегулирана икономика такъв посредник би трябвало поне няколко години да сключва почтени сделки, за да може да се издигне до позиция, в която да се ползва с достатъчно доверие, за да убеди няколко инвеститори да вложат средства при него.

Следователно защитата на потребителя посредством регулация е илюзорна. Вместо да предпази потребителя от непочтения бизнесмен, тя постепенно унищожава единствената надеждна защита, с която потребителят разполага - конкурентната надпревара за спечелване на репутация.

И макар че потребителят е застрашен от всичко това,



главната жертва на "защитаващата" регулация е производителят:



бизнесменът. Регулацията, унищожаваща конкуренцията между бизнесмените за спечелване на репутация, подронва пазарната стойност на доброто име, което бизнесмените са изграждали с години. Това е акт на експроприация на богатство, създадено чрез почтеност. Нещо повече - "защитаващото" законодателство попада в категорията на превантивния закон. Бизнесмените са подложени на принуда от страна на правителството, преди да са извършили каквото и да е престъпление. В една свободна икономика правителството може да се намесва само когато спрямо потребителя е била извършена измама или е била нанесена доказуема вреда - в такива случаи единствената необходима защита е наказателното право.

Държавната регулация не елиминира потенциално непочтените индивиди - тя просто прави действията им по-трудни за откриване или по-лесни за премълчаване. Освен това възможността за индивидуална непочтеност е в сила в пълна мяра и за държавните служители както за всяка друга група хора. Няма нищо, което да гарантира, че оценката, знанието, почтеността на един инспектор или бюрократ превъзхождат тези на останалите - а фаталните последици от обличането на такива хора в произволна власт са очевидни.

Главна отличителна черта на колективистите е дълбоко вкорененото в тях недоверие към свободата и към процесите на свободния пазар, но тъкмо застъпничеството им за каузата на така наречената "защита на потребителя" изобличава природата на основните им тезиси особено ярко. Предпочитайки насилието и страха пред стимула и наградата като средство за мотивиране на хората, те изповядват възглед, според който човекът е животно без разум, което действа по моментни подбуди и чийто истински личен интерес е в правенето на "бързи удари". Така те признават невежеството си относно ролята на интелигентността в производствения процес, за широкия интелектуален контекст и дългосрочната визия, необходими за поддържането на модерна индустрия. Те признават неспособността си да схванат ключовото значение на моралните ценности, които са движещата сила на капитализма. Капитализмът е основан върху личния интерес и самоуважението, за него почтеността и това да заслужаваш доверие са главни добродетели, които се възнаграждават многократно на пазара, по този начин капитализмът изисква хората да оцеляват посредством добродетели, а не чрез пороци. И точно тази във висша степен морална система етатистите със социален уклон възнамеряват да подобрят с помощта на превантивно законодателство, пъхащи носа си навсякъде бюрократи и постоянния остен на страха.

-----------

* Статията е публикувана през 1963 г. Препечатваме я поради натрапващите се в днешно време аналогии.

** Авторът е един от най-авторитетните икономисти, дългогодишен председател на Федералния резерв на САЩ.
Снимка: Архив
"Държавните регулации не попречиха на шефовете на "Енрон" да извършат машинации и така да ограбят спестяванията на хиляди хора. На снимката - Кенет Лей, бившият президент на компанията, и изпълнителният директор Джеф Скилинг.
79
3653
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
79
 Видими 
05 Април 2010 22:58
Нека виенето на всички червени, зелени и други LGBT-та да започне сега!

_______________________
Покажи неуважение към георги първанов (гоце), пиши името му с малка буква!
Блогът на Манрико
05 Април 2010 23:26
Манрику, каквой туй нещо "LGBT-та", та да знам да плюя ли или да хваля?
05 Април 2010 23:30
LGBT - Lesbian, Gay, Bisexual, Transgender - левите си имат такава групичка в ЕП и са много активни в тази посока.

_______________________
Покажи неуважение към георги първанов (гоце), пиши името му с малка буква!
Блогът на Манрико
05 Април 2010 23:38
Главна отличителна черта на колективистите е дълбоко вкорененото в тях недоверие към свободата и към процесите на свободния пазар

Това недоверие, разбира се, произлиза единствено от вродената проклетия на "колективистите", от нищо друго
05 Април 2010 23:43
А , значи ако не искам да ме обявиш за лезбийка, гей, бисексуален или транссексуален трябва да си трая, евентуално да вдигна едно палче на автора? Добре, за да не ми излиза лошо име в обществото: Алън Грийспан. Но ти си знаеш, че това дето го реди автора не е вярно, нали? Не е било вярно дори и през 1963г.
05 Април 2010 23:54
Държавната регулация не е алтернативно средство за защита на потребителя. Тя не внася качество в стоките, нито точност в информацията.

Да, бе. Потребителят разпознава безпогрешно микробиологичното замърсяване, оцветителите, ГМО и прочия боклуци във всяко парче салам, внесено от страна, за която не е и чувал.
06 Април 2010 00:02
Статията е била вярна, ако собственика и управляващият предприятието са били едно и също лице. В наша време предприятието е собственост на собственика, а се управлява от менижъри, които имат определен срок и преследват определени цели (за да си получат премията). Понякога (а подозирам - доста често) техните интереси се разминават.
Пример: От полза за собственика е предприятието да закупи сградата където се помещава, защото тази инвестиция ще се избие за 5 години. От вреда за управителя е да се инвестират тези пари, защото той е с 3 годишен договор за управление, а печалба от инвестицията е след изтичането на договора му, а междувременно от това ще пострада премията му.
Развития капитализъм е гадна работа ...
06 Април 2010 00:16
Авторът занимава песа ми с очевидното , но то категорично невинаги е и достоверно . Иначе , не бихме го коментирали ! А да говори за "антиетатизъм" в САЩ при Айк и Кенеди , хайде холан , че и не ме занимавайте с Централизма , като образец в управлението на САЩ от онова време , че и до сега . Вярното е , че Доброто трудно пробива в българския ни общ живот . Нужно ни е , с разумните усилия на Обществото и Държавата ни , организирано да му помагаме . Либералното му у нас /с ИПИ и "отворковците"/ , е в състояние само на книга да го води . А и след двадесет години "преход" към все още не знам какво , не ме занимавайте с извадки от дебати по тези въпроси , на друго място и по друго време . Поне , докато моето поколение е живо , Господа съставители на тази рубрика !

Редактирано от - beagle на 06/4/2010 г/ 16:26:16

06 Април 2010 00:25
истината е че капитализма и социализма трябва да се обединят и плановата и пазарната икономика сьщо
не може при толкова голяма изчислителна мощ и токова много компютри да се гледат графики показващи нарастване и намаляване на печалбите и продажбите на стоки
сега в световен мащаб има израснали глобални фирми които трябва да продават известно време на хората по света приблизително еднакви стоки и услуги и след известен период след натрупване на качествени промени да се започва продажбата на нови стоки и услуги
тука биха могли да се приложат фючьрсни сделки при които компаниите предлагат нови продукти и при проявен интерес и заявки да изработват определено количество броики за задоволяването на тьрсенето сьобразно географското и финансовото сьстояние на определени потребителски групи
06 Април 2010 00:26
Не е било вярно дори и през 1963 г.

Отчасти е било вярно за американските олигополни пазари от 1950-те. Махимум трима производители, които се дебнат един друг повече от всеки държавен регулатор. Отчасти, защото АГ нищо не споменава за мощния институт на injury lawyers, който дебне и тримата. Малко смешно е да се четат подобни оди за саморегулирането от гражданин на страна, в която има 1 143 358 лицензирани действащи адвокати
06 Април 2010 00:36
А статията била от 1963! Аз чета и се чудя, защо ми звучи наивно и архаично. А накой си от редакцията на Сега я намерил за актуална!!!
06 Април 2010 00:38
Тая снимка много неактуална, като на Т. Живков, дето да края официалните му портрети бяха от началото на 70-те.


Натиснете тук


Натиснете тук
Натиснете тук
Натиснете тук
Натиснете тук
На Ам Гъл прилича.
06 Април 2010 00:51
***

Редактирано от - sybil на 06/4/2010 г/ 01:07:24

06 Април 2010 00:56
Загубата на репутация посредством продажбата на некачествен или опасен продукт рязко би съкратила пазарния дял на фармацевтичната компания, въпреки че нейните материални ресурси биха останали непокътнати.
Продажбата на опасен продукт рязко съкръщава пазара (а не делът на компанията), потребителите "изчезват", компанията извлича печалба, прехвърля се на друг продукт/пазар и еб.ва мамата на почтенните търговци/производители ... да доказват, че те не са виновни.
всеки бизнесмен сам има интерес от репутацията
И "Лемън Брадърс" също ли? Целият ли персонал е под егидата на наказателното право? Дженеръл Моторс що не са в затвора? Федералния резерв, допуснал банкрута на десетки "честни и почтени" банкери, не ги виждаме в раирани костюми.
Стойността на една репутация е почивала върху факта, че потребителите всъщност оценяват стоките и услугите, които изберат да купят.
Лянча, това пише ли го в икономикса? Потребителите де юре не могат да избират. Най-малкото заради това, че технологията/съставът на продукта е фирмена тайна. Единствено могат да сравнят това, което е обещано (с реклама, описание) като качество, функция дали съответства с това, което установяват при използване на продукта. А репутацията се срива, когато няма съответствие между обещаното и реално установеното, независимо от качеството и цената на продукта.
Те признават неспособността си да схванат ключовото значение на моралните ценности, които са движещата сила на капитализма.
Виждаме тия ценности в производството на бактериологично оръжие, ядрено оръжие (Иран ще да е много морална капиталистическа страна! ), икономическите блокади, продажбата на демокрация в Сърбия, Ирак, Афганистан...
Той не получава червена точка, ако в някоя компания учен разработи ново чудодейно лекарство, но получава такава, ако забрани някое вредно лекарство.
Как да не получава червена точка? По времето, когато е писана статията, получава минимум 17 г. червена точка под формата на абсолютен монопол. Патетният закон в САЩ действа от 1786 г. и това да не го знае Алън Грийнспан, в последствие шеф на Федералния резерв!? Е, за какво се случват кризите? От неграмотни икономисти-лаладжии.
06 Април 2010 01:07
* Статията е публикувана през 1963 г. Препечатваме я поради натрапващите се в днешно време аналогии

АУУУУУУУУ
06 Април 2010 01:08
Тая статия сигурно е връстник на фичо, даже може и кака да му се пада.
06 Април 2010 01:25
Редно е, наред с конкурентите, бюрократите и адвокатите, да се заклеймят и някои други, които атакуват почтеността на производителя. Като медиите, независимите одитори и гадовете от разните НПО.
06 Април 2010 02:18
АУУУУУУУУ
Чарли, Вие какво? Подлагате на съмнения икономическите закони, че не могат да издържат едни 50 години? Обиждате Маркс и заедно с него и г-н Митев. "Капиталът" е написан преди повече от 100 години, ама не спира да се цитира по форума.
Тая статия не му е "кака", ако и да е ходил прав под масата.

Лянча, изпущил си банкерите, дето налагат запор на почтенните производители за невърнати кредити, както и съдия-изпълнителите. Льоши хора, не оставят бизнесмена да дялка камъчета кат мъниста и да ги продава на туземците за огърлици.
Ама как не са се сетили икономистите да мерят репутацията с количеството открадната стока!? Оценката ще е по-обективна, защото ще е направена от "разбирачи" . Тъй де, няма да крадат нещо, което не си струва. А в името на бизнеса, държавата може да освободи от регулация и крадците. Иначе ще има изкривяване на оценката на репутацията.
06 Април 2010 02:26
загуба велика баннаха учгур боила на южната Добруджа, Олигарха на Морската
столица„
06 Април 2010 02:53
Хубаво ги е наредил Алчо Зеленспанаков.
Само да напомним че баш тоя е Главниот Архитект на днешната криза и Шеф- Готвачът на лютата манджа дето сега я сърба по-голямата част от свето.
На кол да го набучат - малко ще му е.

Редактирано от - Kar Lukovski на 06/4/2010 г/ 02:54:41

06 Април 2010 03:12
А, Луковски ме е изпреварил. Този субект се считаше че разбира от икономика само докато не дойде Кризата, която според него беше невъзможна..
06 Април 2010 03:16
Grumpy old man!...
06 Април 2010 04:17
Там е работата, че днес не сме 1963 г. и икономиката на САЩ не е 40% от световната. Добрата репутация е важен актив за едни, но "удряй и бягай" е печеливш модел за други.
Освен това няма универсално решение за всички сектори на икономиката. Например, защо да не оставим хората сами да решават кому да доверяват управлението на спестяванията си - ако ги влагат в застраховани банкови депозити, ако искат в незастраховани, в спекулации на борсата, в имущество и стоки, да ги дават на управление на инвсестиционни фондове, на Мадоф... Не всички са финансисти и борсови специалисти, но всеки може да отдели достатъчно време да прецени алтернативите и да избере решението което му се струва най-добро.
Дали обаче е добре да оставим хората сами да преценяват качеството на на лекарствата и храните? На мен лично не ми се ще да тичам да сравнявам качеството на предлаганите антибиотици като се разболея.

Редактирано от - Oraсle на 06/4/2010 г/ 12:18:01

06 Април 2010 05:10
Пожелавам ти да си жив и здрав та да имаш хъс да срвняваш качеството на вината и жените. Не на лекарствата.
Ха наздрае брато !
06 Април 2010 08:25

Обаче жени и вино - с мярка, щото...
06 Април 2010 08:27
Не съм икономист - нормален човек съм.
Но сега разбирам защо почна кризата - от подобни "спецове".
Мисля, че е доста наивна, неумерена, евтино демагогска статийка.
И се чудя - защо я пуснаха?
--------------------------------------
Блогът на Генек
06 Април 2010 08:39
Обаче тъкмо "алчността на бизнесмена", или по-точно неговият стремеж към печалба, е ненадминат защитник на потребителя.



надолу не съм чел, щото след тая простотия просто нема смисъл...
06 Април 2010 08:46
Онова, което колективистите отказват да признаят, е, че всеки бизнесмен сам има интерес от репутацията, че търгува честно и с качествени продукти.

Бизнес практиката у нас а и другаде доказва безспорната правота на такива твърдения.
06 Април 2010 09:11
"Ако няма закони, се възцарява капиталистическата джунгла, а в джунглата силните винаги смазват слабите"

Цитат от статията Глобалният свят - все повече информация, все по-малко комуникация в раздел Медии
06 Април 2010 09:14
защо да не оставим хората да решават сами да решават кому да доверяват управлението на спестяванията си
Тъй, тъй, ако искат хората си правят банка (без друго са "отдели достатъчно време", ако искат си създават Федерален резерв, пък ако искат, могат направо да си печатат банкноти. Опити в това отношение не липсват, особено в САЩ. Ама бюрократите (полицаи, прокурори) атакуват почтеността на "печатарите"
Е на, на Антарктида бизнесмените са "оставени на самите себе си", на практика няма регулации, ограничения. Ама нещо няма ни дилъри на ценни книжа, ни строители (да докажат "превъзходното качество на строителството" при отрицателни температури ).
Че не сме 1963 г., не сме, ама начинът на мислене "там, където са текли пари, трябва навеки да се осигури паричния поток" заради "добрата репутация" продължава да е в сила (лишават се репутатните банки в САЩ свободно да фалират след като потребителят "си е казал думата" ). Тоя начин на мислене е не по-малко вреден от абсолютната държавна протекция (тоталитарната държава), защото на практика отрича развитието на обществото, отрича Майкрософт, отрича Тойота, отрича Новартис.
06 Април 2010 09:18
Е, аз като се замисля - че то и комунизЪма ... таковата ... така го рекламираха.
Ама на - няма комунизъм има само комунизи /както се изразява форумното братство и сестринство/, а от онзи утопичен капитализъм остана само кризата.
И къде виждат актуалността на тази утопия в съвременността?
06 Април 2010 09:33
63-та година, когато е писана статията, едни други титани на мисълта и корифеи обещаваха построяването на комунизма и победа на пролетарската революция.
Между другото, предполагах, че надничарите към фондация ИПИ преписват стари вестници от 70-те и 80-те години. Пък то, какво разочарование, били стигнали само до 60-те.
06 Април 2010 09:48
Лянча, изпущил си банкерите, дето налагат запор на почтените производители за невърнати кредити, както и съдия-изпълнителите.

Аполитичен, сметнах за малко нетактично да говоря за въже в къщата на обесения. Пък и банкерите, преди да налагат запор и да прибират ипотеки, първо си запушват ушите, за да не чуят, че почтените кредитоискатели всъщност немат доходи и, честно казано, не са никак почтени
06 Април 2010 09:52
Това ли било то "икономически гуру"? Намкъфси зелен спам.
06 Април 2010 09:59
Резултатите от работата на баш-одесита са налице.
Коментарите му са ненужни и безкрайно лъжливи.
Започва да прилича на "великия" политик Кисинджър -
единственият в американската история, подписал
безусловна капитулация - пред великата сила Виетнам.
Коментари и лъжливи оправдания...
06 Април 2010 10:11
генек

Не съм икономист - нормален човек съм.
Но сега разбирам защо почна кризата - от подобни "спецове".
Мисля, че е доста наивна, неумерена, евтино демагогска статийка.
И се чудя - защо я пуснаха?

Аз пък се чудя защо "Авторът е един от най-авторитетните икономисти..."
06 Април 2010 10:30
Статията е наистина актуална. Като изключим обобщенията в "марксистки" стил... "експроприация на богатство, създадено чрез почтеност". Май всички икономисти-евреи първо мислят в категориите на Тора-та, а едва след това се присещат за реалностите. Евентуално... Вярно е, че репутацията е нематериален бизнес актив, в някои случаи даже по-значим от материалните. Създава се по-дълго и е по-дълговечен от тях. Но не е вярно, че регулациите отнемат или прибавят нещо към този актив. Това, което "дават", са конкурентни предимства за фирмите, покриващи минималните изисквания към продукта и конкуриращи ценово "старите" фирми. В този смисъл болката на АГ от нахлуването в САЩ на японски стоки през 1960 е точно толкова актуална, колкото и от нахлуването на китайски през 2010.
06 Април 2010 10:51
Западът е обрасъл в регулации, бюрокрации и бумащина и маса народ си изкарват добри пари от това. Доказването, че примерно една система отговаря на определени изисквания често е по-трудоемко, продължително и скъпо от разработването, тестването и привеждането й в действие. Имам съвсем скорошен опит в това отношение: изписаха се 5000 страници само за удволетворяване на бюрократите, че е действано в съответствие с една купчина стандарти. От това качествата на системата ни най-малко не се подобриха, защото абсолютно нищо не се промени, но оценяващият орган получи подобаваща сума пари.
06 Април 2010 11:02

Heat


06.4.2010 г. 08:46:40 Онова, което колективистите отказват да признаят, е, че всеки бизнесмен сам има интерес от репутацията, че търгува честно и с качествени продукти.

Бизнес практиката у нас а и другаде доказва безспорната правота на такива твърдения.

Толкова са прави тези твърдения, че тука "колективистите" са виновен за всичко, което им се случва, защото не си отварят очите, когато се доверяват на "почтените бизнесмени".
Тука "почтените" бизнесмени имат право да предлагат всичко, което им носи минимум разходи и максимум печалба, а "колективистите" имат задължението да четат "ситните буквички" и ако не са ги прочели - само злепоставят "почтените" бизнесмени. На такива бизнесмени дори не им публикуват имената по медиите.
06 Април 2010 11:04
"Максимална глоба за ”Тойота” в САЩ", "Япония разследва ”Тойота”, ”Тойота” продължава да се извинява на света"
Натиснете тук Натиснете тук Натиснете тук
"Новината за разследването дойде часове преди президентът на "Тойота" Акио Тойода да се яви на изслушване пред Конгреса на САЩ, засягащо изтеглянето на автомобили от пазара, поради технически неизправности, които бяха свързани с редица смъртни случаи в Съединените щати. "Тойота" беше принудена да изтегли над 8, 67 милиона коли поради дефект в педала за газта.
По рано днес (24.02.2010. - б.м.) стана ясно, че "Тойота" е получила призовка от разширен федерален съдебен състав в САЩ"
06 Април 2010 11:12
Водопроводчик,
Аз пък се чудя защо "Авторът е един от най-авторитетните икономисти..."

Неавторитетен нямаше да забърка тая кризисна каша /с куп другарчета, де!/.
06 Април 2010 11:17
Manrico
А за генетично увредените , ( ) на които все някой друг им пречи , но не се поглеждат в огледалото, за да видят тъпата си муцуна , селския си манталитет, байганьовския си табиет и празното пространство между ушите , какво палче да сложим ?
06 Април 2010 11:34
изписаха се 5000 страници само за удволетворяване на бюрократите, че е действано в съответствие с една купчина стандарти. От това качествата на системата ни най-малко не се подобриха, защото абсолютно нищо не се промени

Круела, от тези 5000 страници "за удволетворяване на бюрократите" са 50 - съпроводителните писма. Писането на останалите е задължение на производителя, независимо от "бюрократите". "Абсолютно нищо не се промени", защото проектантите, конструкторите, технолозите и всички останали са се погрижили да изучат стандартите, да действат в съответствие с тях и да документират целия процес на едни 4950 страници.
06 Април 2010 11:37

Неприложимо за България.
06 Април 2010 11:47
Лянча,
Стандартите бяха изпълнени, става дума за доказването.
06 Април 2010 11:57

, , Обаче тъкмо "алчността на бизнесмена", или по-точно неговият стремеж към печалба, е ненадминат защитник на потребителя. ”
Мисловната нечистота в тази мисловна конструкция навързва скверните дела и думите по –християнски.
По същество представлява икономически механизъм между Господ Светиите Ангелите и Миряните.
Като внушение то има вида?
, , Помни християнино, разбойникът, който вися редом с Христос на кръста, смирено се покая и влезе в Рая с Господ, който му прости и го прие.”
Пък и е абсолютно вярна.
Нали в Рая откраднатите милиони милиарди не циркулират и телесните престъпления и унищожения са невъзможни?
Пък и най вярна е за тези които скоропостижно са предали Богу дух , благодарение на "алчността на бизнесмена", , , или по-точно неговият стремеж към печалба”, които били , , ненадминат защитник на потребителя. ”

06 Април 2010 12:05
тая статия успешно може да намери място в някоя детска енциклопедия в картинки - даже си представям илюстрациите с тарикат ковач, изкривени мотики и после ще го дадат изработващ безплатно дефектиралите изделия по-вероятно щот извън малката му общност не може да осребри добитото и ще изгуби и жизнен и социален статус ако избяга.
авторовата т-я е валидна само в среда където всеки познава всеки (демек на село), всеки мисли рационално (и има общоприето определение що е рационално мислене), а комуникационната политика на всяка фирма е сведена до сравнителни таблици на стоките без квито и да било коментари. и понеже съвременния свят не изпълнява нито едно от тези условия (вкл. светът от 1963) - затова са се появили куп теории, които се опитват да предпазят целокупното стадо не само от вълка, но и от собственото нерационално мислене на отделната овца. естествено са се появили и куп теории увеличаващи плячката на вълка по много хитър начин - като пропагандират колко хубаво е всяка овца да може да си ходи самостоятелно на паша където си иска, да си търси най-крехката тревичка и да няма никакво гадно овчарско куче което те спира като си най на кеф или овчар който откъде-накъде ще ти казва днес къде ще пасеш. и много овчици продължават да се връзват, а някои дори си мислят че могат да станат вълци но лошото стадо им пречи че бягат и по други стада, ама там пък не ги приемали като равни и затва си оставали овце.
06 Април 2010 12:05
Гриинспан много хубаво го е написал, обаче аз отволе виждам един генерален проблем на цялата му теза - предполага се, че даден бизнесмен или корпорация ще искат винаги и ЗАвинаги да печелят, а не, например, да праснат голямия джакпот за 100 млн долара и да расипят репутацията си и да изхвърчат от пазара, голямото наказание на Гриинспан, и да не могат да си помислят да работят повече като банкери.

ТОЧНО това стана преди кризата да се развихри. Боли го фара, че бизнеса се расипал, нали оня е раздал няколко млрд долара бонуси от парите на пенсионерите...
06 Април 2010 12:15

бат Ицо, !
06 Април 2010 12:19
Тоя Грийн ли беше един от апологетите на съвременната икономика, благодарение на който станА световната криза заради ненамеса на държавата и алчност на банкерите, след което веднага държавата зе да се меси и да им налива държавни пари в разсипаните по честен частен път банки?


_________________________________
ДЪРЖАВАТА ТОВА Е ФАРС - http://www.kaily.dir.bg
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД