Дали ще ги наречем приятелски кръгове, групировки или обръчи от фирми около властта, те са вездесъщи, непобедими, непреходни в прехода. Без значение дали ще ги дарим с нежни имена на съзвездия ("Орион"), ще им придадем гастрономически привкус ("Олимп") или ще ги назовем с прагматичните "Мултигруп", ВИС или СИК, те са едно и също. Обединяват ги доста сериозните съмнения за корупция. Способите за източване на пари от държавата (сиреч от нас) са неизброими, а списъкът на мародерите би представлявал многотомно издание. Най-актуалните им превъплъщения са енергийни - с марката "Цанков камък" и странните сделки за износ на ток.
В първия случай
имаме класическа търговия с влияние
Мандатоносителят на тройната коалиция Ахмед Доган получава 1.5 млн. лв. като консултант на енергийните проекти "Цанков камък", "Доспат", "Горна Арда" и язовир "Тунджа". Формално парите са от частна фирма, която обаче е главен подизпълнител на държавен проект. В резултат първоначалната цена за изграждане на хидровъзела "Цанков камък" набъбва двойно - от 220 млн. евро до 460 млн. евро. Държавната НЕК с лека ръка прахосва близо 1 млрд. лева от джоба на данъкоплатеца за съоръжение със скромната мощност от 80 мегавата. Разход, който предстои да бъде калкулиран в цената на електроенергията. Далаверата е за стотици милиони, а Доган се явява главен разпределител на порциите към фирми на бившата "Мултигруп", които му връщат част от печалбите си под формата на консултантски хонорари. Схемата не е нищо повече от "пералня" за усвоените от държавата пари.
Доста по-различен е вторият случай, в който са замесени цели трима министри на енергетиката от 2004 до 2007 г. Царистът Милко Ковачев, нововремецът Мирослав Севлиевски и червеният Румен Овчаров толерират, умишлено или не, съмнителна сделка с EFT AG за продажба на ток в чужбина. Компанията е регистрирана в Швейцария само 2 месеца преди да получи офертата за посредничество и зад нея стоят българи, се разбра от разследването. Предпочетената без конкурс EFT AG изнася вместо НЕК електричество на стойност 400 млн. евро. Цените, на които частникът купува тока, са по-ниски от тези на вътрешния пазар, а разликата остава като печалба за дружеството.
Впрочем случаят с нищо не е по-скандален от приватизационните договори на енергоразпределителните дружества и този за изграждане на ТЕЦ "Марица-изток 1", в които държавата гарантира на новите собственици огромни печалби. Интересно е, че и двата случая - "Цанков камък" и EFT AG, изобличават НЕК като корпоративна касичка.
С разкриването на двете афери се постига двойна цел
От една страна, те са удар по тройната коалиция и елемент от политическата борба на ГЕРБ с "предишните" (в кюпа са ДПС, НДСВ и БСП). От друга - нагнетяването на напрежение около НЕК ще обслужи бъдещия купувач на държавната компания, чиято приватизация е само въпрос на време.
Двете схеми са нищожна частица от корупционния айсберг на уж редуващата се, но все една и съща власт у нас. Интересно е, че дълго време никой не повдигаше въпроса със скандалния договор за изграждането на ТЕЦ "Марица-изток 1" от американската AES, сключен по времето на Иван Костов. Миналата седмица Румен Овчаров все пак се присети за него и обеща да сезира прокуратурата за този договор след Великденските празници. Обвинението му е, че заради правителството на Иван Костов договорите са неизгодни за България, а американската компания е избрана по процедура, която не съществува в нито един нормативен документ на България. Акцията освен че е закъсняла, е безспорно контраудар за обвиненията за неизгоден износ на ток.
"Най-голямата инвестиция на Балканите", както бе обявена сделката за ТЕЦ "Марица-изток 1",
ще излезе възсолено на българския данъкоплатец,
тъй като договорът задължава НЕК да изкупува тока от централата за 15 години напред на фиксирана висока цена с опция за покачването й в зависимост от стойността на въглищата. Собственик на големите мини за брикети пък е не друг, а бизнесменът Христо Ковачки, който от любимец на властта се превърна в обвиняем за данъчни измами малко преди края на тройната коалиция.
От подземието на тези зависимости се пръкна и "феноменът" Стефан Гамизов, който, от една страна, се представя за "човек на американците" у нас, а от друга - се явява крупен лобист в енергетиката. Това преплитане на интереси може би ще даде обяснение за това как "идеалистът" Гамизов се оказа ключов фактор в проекта за рехабилитация на ТЕЦ "Марица-изток 2", заедно с Костадин Сирлещов - шеф на кабинета на бившия енергиен министър Милко Ковачев. Вероятно тук се крие и отговорът на въпроса защо "агентът на промяната" бе редовен гост и на станишевия съветник Росен Карадимов, считан за кадровик в енергетиката.
ТЕЦ "Марица-изток 1" все още не е готова, така че отражението й върху цените на тока предстои. Впрочем никак не е случайно, че родната десница, която се заявява като проамериканска, скача тъй яростно срещу строежа на АЕЦ "Белене", тъй като
централата се явява мощен конкурент на ТЕЦ-а
При това с пазарни, а не фиксирани цени на енергията. Още през 2001 г. тогавашният премиер Иван Костов приветства така строежа на "Марица-изток 1": "В крайна сметка това променя статуквото, води до повишаване на националната сигурност и е важен геополитически фактор за влизането ни в ЕС и НАТО".
А докато чакаме съмнителния ефект от "промяната на статуквото", фактурите ни за ток бяха натоварени чрез друга далавера - приватизацията на енергоразпределителните дружества. ЧЕЗ, ЕОН и ЕВН бяха посрещнати гостоприемно у нас от царския министър на икономиката Лидия Шулева и получиха щедър подарък от кабинета "Сакскобургготски" - договори с гарантирана от държавата печалба от 16%! За сравнение "Булгаргаз" има норма на възвръщаемост на разходите 3%, а НЕК - малко над 1%. Прекият ефект от тази държавна благотворителност гражданите изпитват по джоба си и до днес.
И това е само малка част от корупционните схеми на властта. Разпродаването на държавната собственост започна с кръга "Орион" и източването на банките, намери достойно продължение с РМД, които бяха удобен лост за разпределяне на активите на държавата към точно определени частни ръце. Престъпната продажба на "Балкан" с цел да бъде ликвидирана държавната авиокомпания, харизаното за 1 долар "Кремиковци", далаверите с компенсаторки са само всеизвестната част от "черния списък". Така стана възможно един обикновен ресторантьор - Славчо Христов, да се възкачи до "Олимп" и стане банкер, да управлява "Пампорово", "Боровец" и цял обръч раздържавени предприятия. В едно от редките си интервюта "банкерът" отрече съществуването на кръга "Олимп" с неподражаем стил: "Първо, не съм никаква групировка. И, второ, какъв чадър политически да ми се окаже над мене, просто това е много несериозно".
Криминалното раздържавяване бе внимателно ескортирано
от съдебната власт. Към днешна дата всички значими участници в политическите групировки "Орион" и "Олимп" са оправдани в съда или са с условни присъди. А шефът на Агенцията за приватизация в мътните костови времена Захари Желязков, който бе натоварен с цялата вина за беззаконията, забягна в ЮАР при примата на виденовия кръг "Орион" Цецка Меджидиева точно когато щяха да му повдигат обвинения. Каква ирония на съдбата!
Показателно е, че след смяната на властта при царското цунами през 2001 г. на ресторантьора Славчо Христов също му се наложи бързичко да сдаде "любимата банка на властта". Така започна шеметната кариера на банкерката Цветелина Бориславова, чийто спътник в живота Бойко Борисов понастоящем е министър-председател на България.
Колелото на историята направи пълен оборот, политическите биографии се препраха, кошмарните спомени изтляха във времето и ето, че днес Костов отново излиза на мода, бившият царски министър Николай Василев е в съдружие с фирми, които доскоро е захранвал с пари по оперативни програми. Мимолетният министър на енергетиката Мирослав Севлиевски отдъхва в курортното си селище "Марина кейп" край Ахелой. Милен Велчев дава акъл как се емитира дълг, докато се чуди в кой от хотелите на брат си по българското Черноморие да отседне. Бившият премиер Симеон Сакскобургготски води жестока съдебна битка за дворците си, докато наследникът му Сергей Станишев се сдоби само с големичък апартамент (под наем?) в затворен комплекс, в очакване брат му и Норман Фостър да построят курортното селище в Карадере край Балчик. Мераклиите измежду тях сигурно ходят на лов в стопанството на депутата от ГЕРБ Емил Димитров, който се облажи от заменките на тройната коалиция. Едва ли пропускат да отскочат и до голф игрищата на социолози и рекламни агенти. А през това време лидерът на ДПС Ахмед Доган прави алхимични експерименти в своята домашна лаборатория и се оглежда за засада в банята, докато отмине кризата и не се оживи пазарът на летящи чинии... В това отношение Сокола може само да диша прахта на бившата екоминистърка и царска фаворитка Долорес Арсенова, която си построи лична чиния насред двора с парите от животоспасяващи лекарства за онкоболни, които мъжът й пласираше на добра цена по време на славното й властване. Но както вече споменах, списъкът няма край...
|
|