:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,688,341
Активни 733
Страници 30,906
За един ден 1,302,066
Нерви и утехи

Първенец сред изкуствата

Ленин бил казал: "От всички изкуства за нас най-важно е киното." Този "лозунг" в моето детство можеше да се прочете във всички киносалони. Бащата на поета Георги Константинов беше началник на кината в Плевен и за нас не беше проблем да си прекарваме времето, "влизайки" от прожекция в прожекция. Пред кино "Глория" старият собственик Иван Гайдаров продаваше семки и като се напиеше, плачеше и викаше: "Давам кино за вино". Такъв му беше и прякорът - Кино за вино. Беше изиграл съдбата: пропил "Глория", току преди да го национализират.

В кабините на киномеханиците още висяха афишите на Холивуд: Чарли Чаплин, Джони Вайсмюлер, Соня Хени. Но в салона въртяха "Смели хора" - съветски партизански екшън, който поставяше първите рекорди по посещаемост. Никакъв днешен рейтинг не може да се сравни с това. Профсъюзи, младежки, женски дружества пълнеха кината под формата на т.нар. колективни посещения. (Гледаха и после обсъждаха: доклад, изказвания - всичко по реда си.) Отделно имаше хлапетии, които май въобще не излизаха на светло. Това беше големият и може би единствен пробив на ленинската мисъл: тази поне се потвърждаваше в живота.

След време плахо дисидентстващи киноведи подмятаха, че



фразата на вожда е тенденциозно извадена от контекста



Всъщност той искал да каже, че киното е най-важно, защото само то е достъпно за неграмотните маси. Но аз мисля, че може да е имал предвид и друго: "онова" кино доста ловко фалшифицираше живота. По време на жестокия гладомор мужици концертираха с параходи по Волга-Волга, а в разорената от войната, изтерзана от репресии и разселвания кубанска степ казаци се надпяваха и надбягваха в бесни филмови кушии. Трапезите се чупеха от ядене, а песните и пляските друсаха зрителя до желаната загуба на реалност. Въвеждането на една друга, паралелна действителност имало успех дори в самия Съветски съюз - хубавите неща се случват, макар и не точно с нас, с търпение и дисциплина всеки може да го огрее. В България пък тази филмова "правда" проправяше пътя на колективизацията и интернационализма.

Историята на киното не е моята стихия, но и това изкуство, като всяко друго, трудно може да се затвори в раниците на идеологическия подбор. Просмукаха се в обществото и различни творби, не така военно-танцувални, не така ведри и лакирани, филми с размисъл и безпокойство, с купища въпроси, а и с горчиви отговори. Остана подозрението, че италианските неореалисти са пропуснати на тукашния екран избирателно заради невеселата картина на западния живот - в тесните кухни, сред прането и безбройните драми на битието. Но тази действителност покоряваше със своята истинност, малкият човек изведнъж доби значителност, а един невръстен актьор (още помня името му - Едуардо Невола) от филма на Виторио де Сика "Крадци на велосипеди" десетилетия вълнуваше спомена на зрителите от онова време.

После пробиха поляците. "Пепел и диамант" обърка, но и по някакъв особен начин сплоти поколението на шейсетте години. Беше разрез на живота, в който истината белееше като кост в рана. И веднъж оголена, не можеше да се пренебрегва. Очилата на Збигнев Цибулски излязоха на мода. Но бяха и знак за нещо, което и до днес не се поддава на обяснение. Някои от онези, които ги сложиха тогава, не ги смениха до смъртта си.

Ленин все в нещо трябва да е бил прав. Киното се отдели като някаква особена култура. Запалени лектори разнасяха кутии с лента из провинцията, бяха образовани и модерни хора, движеше ги хъс на апостоли, мнозина после извървяха успешен път в българския живот. И - да си дойдем на думата! - появиха се кинолюбителите. На тях не им бе достатъчно да гледат. Те искаха да правят.

Явлението е трудно за обяснение. Киноклубовете се рояха главозамайващо.

При трудно достъпната в онова време техника и инвентар (и при скъпотията на всичко това) филми се правеха и се показваха. Както и при професионалистите, някои ставаха, други - не. Имаше любители амбициозни, те после изкачиха върхове. Имаше такива, на които им стигаше да дишат въздуха на киното. Имаше и просто позьори.

Ах, какви образи бяха те! Блуждаеха из делника със светломери по вратовете, допираха пръстите на двете ръце във въображаема рамка и гледаха през нея - разкадроваха действителността. Така се взираха в пейзажа, в делника, пък и в момичетата, което (защо да се лъжем!) правеше впечатление и даваше резултат. Снимаха ли нещо впоследствие и имаха ли въобще с какво да снимат - не ставаше ясно. Но си правеха някакъв имидж и си го ползваха при случай.



Но защо ви разказвам това?



Ами защото напоследък плъзнаха пак кинолюбители - въртят камерите, снимат и монтират и ни показват героични филмчета за чудо и приказ, за стрес и за възторг. Едни такива суперпродукции, само че самодейни. Те идат да ни пренесат в свят, в който се вихрят сурови положителни герои, а лошите са с белезници - на пода. Изглежда те през цялото време така и оглеждат нашия живот: през рамката от пръсти, която очертава екрана. Маркират си, значи, "отсечки", после пускат камерата. И като я поизрежат лентата на живота, като я подредят и налепят - ето ти го съвсем правилния филм. Безсмъртният ленински завет не увяхва. Киното отново е най-важно. Първенец сред изкуствата. Водач и учител на масите.

-Ти пак се радвай, че е кино - успокои ме Роза Петрова. - Филмът както започва, така и ще свърши. Виж, ако е театър - няма спасение. Там като падне завесата, дори умрелите стават и се покланят. И утре пак са на сцената...
23
3711
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
23
 Видими 
15 Април 2010 22:51
15 Април 2010 22:57
16 Април 2010 00:33
Може би не съм гледал достатъчно филми от онова време, но си мисля, че авторът не е изцяло прав: струва ми се, че филмите със захаросана реалност идват по-скоро от запада и отвъд океана, отколкото от източна Европа. Да сравним например соцреализма със сапунките и екшъните от 80-те.
16 Април 2010 00:47
"Капитан Леши" мачкаше всичко друго - нео, соц и секакъв друг "реализам".
16 Април 2010 00:49
"Слонът моят приятел" ромреализам ли е?
16 Април 2010 02:03
автора "правдиво" бърка репортажите с филмите. Докато всички се радваха на италианската сапунка "Октопод" с Катани , то когато се случи у нас , запяха друга песен.
16 Април 2010 07:23
Да! -
Хугин, не забравяй "Покана за разплата" .
Но наистина сладникавостта, надделяваща над реализма, идва от запад. А светлината, побеждаваща мрака - от соца.
И за публиката остава да търси реалността.
Кино!
Прочетете Б. Райнов за киното през 30-те - заглавието на книгата не се сещам сега, беше като калейдоскоп за големия град и хората му.
------------------------------
Блогът на Генек

16 Април 2010 09:11
Във Варна има един площад, наричат го Червения, защото там преди войната са прожектирали съветски филми от типа Трактористи...После общината го кръсти официално Червения, но след демокрацията го прекръстиха нам как си, но той си остана сред народа Червения...Като гледам по нашите телеканали сега някои репортажи от събития или филми по Хистори , Дискъвъри, Нейшънъл джиографик се смайвам как се тълкуват и пренаписват история, събития..., особено за втората война...Та киното Донков още дълго ще бъде най-важнотото "политическо изкуство"...
16 Април 2010 09:22
"Ленин все в нещо трябва да е бил прав."
Ето едно нещо. Фразата му "По-близо до масите" ще остане вечен ръководен принцип.
16 Април 2010 09:36
...и до барчето!
16 Април 2010 09:49
...ведомственото, щото там е тънка лайсна.
16 Април 2010 09:55
Така е в държавата на победилата самодейност.
16 Април 2010 10:26
Благодаря, г-н Донков! Много хубаво написано.
Ретроспекция, преминаваща в алюзия. Маркирана и разделена на две с точния въпрос „Но защо Ви разказвам всичко това?” Алюзията е премерена, точна и кратка, без да досади на читателя.
И накрая финал, който е толкова силен, че няма да го коментирам.
Просто още веднъж благодаря, г-н Донков.
Бъдете здрав.
16 Април 2010 11:14
Изглежда те през цялото време така и оглеждат нашия живот: през рамката от пръсти, която очертава екрана. Маркират си, значи, "отсечки", после пускат камерата. И като я поизрежат лентата на живота, като я подредят и налепят - ето ти го съвсем правилния филм.


В зората на нямото кино е било по-просто - филмите са били кратки, нямало е нито време, нито достатъчно дълга лента за рязане и пренареждане. А "правилният" филм го е правил коментарът на кинооператора. Гледах навремето един чудесен филм с Евгений Леонов (ако някой се сети за заглавието, ще му бъда благодарен). По време на гражданската война героят на филма си изкарва хляба като кинооператор на подвижно кино. Обикаля градчета и села с един единствен късометражен филм. Върти педалите на динамото и коментарът му е различен в зависимост от това, дали селището е в ръцете на белите или червените. Кратка сцена на плажа в Сочи: група от явно богати летовници се забавлява, след което с весело жестикулиране хуква към морето. Коментарът за белите звучи приблизително така: Ето как хората си живееха доскоро весели и щастливи. Но дойдоха червените ........ и т.н. Да се надяваме, че скоро доброто старо време пак ще се върне. Коментар за червени: Ето как наши и зарубежни капиталисти-толстосуми живееха на гърба на народа. Не е далеч времето, когато те ще бъдат издавени в морето и по плажовете ще могат да почиват само трудещи се
16 Април 2010 11:25
"Гори, гори, моя звезда" 1969 Натиснете тук
16 Април 2010 12:22
Аферим Докторе, хиляди благодарности! Гори, гори моя звезда! - Това може би не беше един от най-хубавите му филми, но Евгений Леонов беше наистина голям актьор, Бог да го прости!
16 Април 2010 14:31
Докато са кинолюбители (ударението е на любители) добре. Но когато кинопропагандата стане larger than life (това все не мога да си го преведа - вероятно по истинска от живота), тогава?
16 Април 2010 15:23
larger than life - По-ларж отколкото трябва
16 Април 2010 15:59
От същия филм ли беше и едноименната песен?
16 Април 2010 16:17
.
16 Април 2010 17:05
Сега има всички възможности да се прави кино, и техника, и свобода и липса на цензура, а и пари се намират, ако трябва. И не си спомням нито един български филм от последните две десетилетия, който да ми е направил впечатление. За разлика от филмите, снимани през проклетото време на тоталитаризма.
16 Април 2010 18:46
И сега има интересни филми....
И интересни актриси....
Андреа полугола пред Орлин Горанов и Алън Форд на премиера

Натиснете тук

Редактирано от - E6 на 16/4/2010 г/ 18:47:54

17 Април 2010 22:23
Светът е голям и спасение дебне отвсякъде Натиснете тук
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД