:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,682,634
Активни 546
Страници 25,199
За един ден 1,302,066

Сбогом на реформите!

Заедно с реформаторския плам на властта безвъзвратно изтлява и блянът за втори мандат на ГЕРБ
Галя Горанова
Шейсет антикризисни мерки се търкалят по вестникарските страници от две седмици, но списъкът не изглежда да е окончателен. Сред тях няма нито една, с която това правителство да се впише в историята. Всичките са противопожарни струи срещу безмилостно вилнеещата криза. При това с недоказан положителен ефект. На осмия месец от управлението си ГЕРБ още няма план за действие и непосредствени цели, да не говорим за стратегическа визия или реформи. Властта зацикли в опит да помири афишираната дясна същност с низходящия тренд на народната любов. Дори промените в кабинета издайнически говорят за подмолни лобистки течения и опразнена кадрова банка.

1/5 от мандата на ГЕРБ изтече в



осчетоводяване на скелетите в министерските гардероби



и хаотични еквилибристики с дефицитите в бюджета. През това време безработицата расте, хората обедняват, дребните предприемачи фалират, а финансовият министър като в сюрреалистичен филм им прожектира море върху 50-инчов плазмен екран.

Политическа аксиома е, че сериозни реформи се правят в началото на мандата, на вълната на политическото доверие, пък и за да се даде възможност на хората да почувстват положителния им ефект преди следващите избори. Грубо казано - за да отмине болката, която винаги съпътства разрушаването на обществените стереотипи. ГЕРБ обаче пропиля безценната си първа година във властта за игра на кьорфишеци. Евтино проигра обществения кредит за реформи в здравеопазването с необмислени ходове и пълна неподготвеност. После съвсем я заряза. Плахо и нерешително пристъпи и към реформата на пенсионната система, но при първия размахан пръст от страна на синдикатите се върна в изходно положение.

Основополагащият проблем на управляващите бе, че дойдоха на власт без никаква визия за реформи. Впоследствие кризата ги принуди



да чертаят на коляно спасителни планове,



но принудата винаги е лош съветник. Объркването на правителството пред шеметно задълбочаващите се проблеми даде повод на работодатели и синдикати да му изземат управленските функции. ГЕРБ стана заложник на тристранните преговори, които изядоха много време и изпиха и бездруго слабата воля на управляващите.

С последните си щрихи в антикризисния план ГЕРБ на практика отложи провеждането на значимите реформи поне за средата на мандата, като даде приоритет на паническите мерки за пълнене на хазната. С мъглявото обещание натрупванията да се усетят "на втората, третата, четвъртата година", когато щяло да дойде и времето за реформи. Което на прост език ще рече, че май ще си я караме постарому до края на това управление. С нереформирано здравеопазване, със задъхваща се пенсионна система и многолюдно чиновничество. Защото представяте ли си какъв ще бъде електоралният ефект от реформи (разбирай съкращения, стрес, безпаричие), започнати в третата година от мандата? Това ще е



чиста операция "камикадзе" за управляващата партия



Борисов може да е всичко друго, но не и политик с инстинкт за самоубийство. Затова е почти сигурно, че значими реформи изобщо няма да има. Както няма да има и втори мандат за ГЕРБ. Парадоксално, но каквото и да сторят оттук нататък управляващите, все ще е зле. И да предприемат смели реформи по средата на мандата, ще е зле. И да не ги предприемат - пак зле. Проиграна бе единствената печеливша възможност - реформите да стартират незабавно, по предварително обмислен план и с точно поставени цели, така че през оставащите три години да изтлее споменът за болезнените промени.

Дори да бъде постигнато съгласие по спорните антикризисни мерки на правителството, което изглежда невероятно предвид острата реакция на "Синята коалиция", ще е нужна поне година и половина, за да усетим техния ефект. Той не е гарантирано положителен, предвид цайтнота, в който се раждат реформаторските недомислия и разнопосочния натиск. Напълно възможно е кризата да се задълбочи, а с нея и нуждата от непопулярни спешни решения. Така в третата година от мандата обществото ще констатира провала на управленската политика - тъкмо време да преосмисли подкрепата си за ГЕРБ на следващите избори. Но дори и властта да сполучи в мисията по потягане на бюджета, докато стане това, мандатът ще е преполовил, на хоризонта вече ще се мержелеят изборите и затварянето на болници или драстични съкращения в МВР хич няма да са препоръчителни за положителния имидж на Борисов.

Този управленски дефицит трудно ще бъде компенсиран с постни пици и тежка некомуникативност. Даже зрелищната битка срещу корумпираните и престъпността със средствата на холивудските екшъни не са в състояние да гарантират правителствения хепиенд. Присъдите винаги идват с един мандат закъснение. Историята учи, че популизмът успява само тогава, когато разполага с добре обучени щурмоваци ... Но да се надяваме, че сме далеч от подобен сценарий.
Карикатура: Христо Комарницки
---
142
8711
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
142
 Видими 
15 Април 2010 22:53
Горанова е написала много истини. Ама за какъв "втори мандат" приказва. Боковите юнаци вече са си тръгнали. Година макс им давам.
15 Април 2010 23:38
Ако има предвид втора година на управление, ще й повярвам. За втори мандат и самият ББ не си вярва много-много.
15 Април 2010 23:49
"Присъдите винаги идват с един мандат закъснение."
Може да има "споразумение със съда" и предсрочно да си ходят.
16 Април 2010 00:00
Я да видим за какви реформи иде реч, защо "сбогом" и как точно ще се отразят на народа. Предчувствията за изборите през 2013 ми се струват преждевременни, много меко казано. Ето и оняден имаше съчинение досежно левските скокове, за които се гласи "Лидер", но засега лидерите му подскачат само когато едни униформени им почукат на вратите.
1. Реформа на управлението. Належаща, закъсняла, задължителна. Оперативката при Борисов, неизвестно защо наречена "разпит", показа за пореден път, че администрацията ни е зле организирана. Поне половината от докладващите приличаха на глуи кучки у див кукуруз. Фрапантна липса на процедури, координация и контрол, в цялото й безобразие. Един(а) не каза: "Процедурата/ регламентът/ редът/ правилата при нас..." Тази реформа тепърва започва. Малко хаотично, но с нужните хъс и решимост. А Борисов има нужните административен опит, ясно мислене и характер, за да я доведе докрай.
16 Април 2010 00:40
Ей няма година и вече втория мандат завайкахме
A за овната дето остави тройната с онуй келеме Димитриевич и три мандата не стигат да се оринат.
16 Април 2010 00:47
Добре започна г-жа Горанова, но все пак писането и е като плъзгане на воден паяк, бързо, леко но без да докосва проблемите. За съжаление, на никого не е позволено да "забива лопатата по дълбоко" ако иска все пак да се появява в пресата. Не бива и да сме толкова критични към Борисов, защото и той си има съвсем ограничен
" марж" на действие. Не може да пипне олигарсите, не може да пипне съдебната система, не може да вкара явни мошенници като Доган и "мъдрия" Симеон в дрънголника, не може и да им върне на американците толкова препоръчания ни специалист Дянков.
Това, което трябваше да изпълни, направи го както можа. Протака до дупка строежа на БЕЛЕНЕ, което си беше първа заръка, строежа на другия енергиен проект Южен поток и той е в хладилника. Ще съкрати и без друго символичната ни армия, сложи и начало на края на БАН и най- важното ПРОДАВАНЕТО НА НАЦИОНАЛНИТЕ АКТИВИ И ЗЕМЕДЕЛСКА ЗЕМЯ НЯМА ДА СПИРА. Запазва се и участието ни в Афганистан и Ирак, ще си платиме и военната техника, та ако ще да пукне от глад и последния пенсионер. След като е ясно и на патките, че от роми и пенсионери повече данъци не могат да се измъкнат, остава само продажбата и на душата на хората ако трябва. А и други управители едва ли е нужно да идват, защото сриването е необратимо. Нека пък Бойко да остане в историята като предал ПОСЛЕДНАТА КРЕПОСТ НА БЪЛГАРИЯ.

16 Април 2010 00:53
2. Реформа на съдебната система. Достатъчно сме я коментирали, само ще попитам: "Има ли някой от пишещите в книжното или електронното издание, който сериозно да мисли, че се сбогуваме с тази реформа?" Ама обективно, а не както му се иска да бъде или както му шепне вътрешният глас?
3. Здравна реформа. Първите две са по-важни и по-сложни, но тази непосредствено засяга всички и Борисов съвсем правилно я задържА. Обаче погледнете пак стенограмата от оперативката. Единственият принципен въпрос, извън критиките му към администрацията, е този за болниците като търговски дружества. А това е намерение за много по-дълбоко реформиране на сектора от първоначално обявеното. В посока към централизация. И не се заблуждавайте от привидните му "отстъпления" и "противоречия". Борисов е човек с характера на любимите му овчарски кучета. Впрочем, и аз много ги обичам. Тези са трите реформи в списъка за 2010 и считам, че е много преждевременно да се "сбогуваме" с тях. Ще продължи и работата по реформите за 2011 - на трудовия и енергийните пазари.
16 Април 2010 01:09
Що ли имам чувството, че статията говори за някоя държава по принцип, а не конкретно за България, тук и сега.
-
"Реформи" (спрямо това което се предвижда) в здравеопазването, пенсиите, администрацията, може да бъде употребено само като евфемизъм. За никакви реформи при "реформите" не може да става дума.
-
В здравеопазването става въпрос единствено за закриване на болници и разпродажба на сградите им, (естествено на безценица). И за задължително допълнително осигуряване в частни фондове.
-
В "пенсионната система" системата не се променя, а просто се вдига възрастта за пенсия, като се доближава до средната продължителност на живота. Целта - частните пенсионни фондове само да получават осигуровки и почти да не плащат пенсии.
-
В администрацията - става дума за механично съкращение и преотстъпване на държавни дейности, държавни приходи и държавна власт на частни фирми.
Естествено таксите за тези дейности ще се вдигнат, а бюрократщината, която тормози хората няма да намалее. Напротив - ще има още напълно излишни "административни услуги".
-
С други думи - всичките мераци за "реформи" са просто мераци за далаверки. За осребряване на спонсорството на управляващата партия. Естествено за сметка на гражданите.

Редактирано от - Brightman на 16/4/2010 г/ 01:31:57

16 Април 2010 01:21
@Борисов може да е всичко друго, но не и политик с инстинкт за самоубийство.@
Абе всичко друго не е банкянския цървуляга, ами си е точно това което е-любим на „народа“ простак, грижливо култивиран и употребен от стоидесетстолетницата и издънките и в бозаво-синьо-жълто-суросинкяво.
Момчето прекрасно трасира пътя на БСП към нов мандат, този път без коалиции.
16 Април 2010 01:23
Реформи трябва да има тогава и такива, които реално решават проблеми.
-
Реформа в администрацията не е възможна преди наличието на национална стратегия, разбита в конкретно целеполагане и ресурсно осигуряване за постигането й. Тогава ще се види има ли не нужда от структурни промени. Има ли и кои са излишните звена. Има ли и къде нужда от създаване на нови (пренасочване на кадрите) и подсилване на съществуващи.
-
Реформа в пенсионната система - там действително трябва да се промени системата, а не да се вдига възрастта за пенсиониране. Трябва да се скъса връзката между демографията и изплащането на пенсиите. А това е възможно, макар и не изгодно на тези, които гледат на пенсионната система като казанче за точене.
-
Здравеопазването - трябва не да се унищожава, а да се разширява и поевтинява при повишаване на качеството. И това е възможно и няма нужда да преоткриваме колелото. Защото такава система имехме до 1989 г.. Трябва просто да се смени принципът на финансиране - от финансиране за дейност към финансиране на издръжка. Да се премахнат отделните осигуровки и цялата система да се финансира директно от държавния бюджет. Тогава отново България може да има безплатно за пациентите, широко и модерно здравеопазване.
16 Април 2010 01:27
Борисов може да е всичко друго, но не и политик с инстинкт за самоубийство. Затова е почти сигурно, че значими реформи изобщо няма да има.

Дано е така, защото такива "рИформи", като предвижданите, не само, че не са нужни на гражданите, (нужни са единствено на някой алчни далавераджии, дето искат да се облажат), а са и вредни.

Редактирано от - Brightman на 16/4/2010 г/ 01:28:39

16 Април 2010 01:29
Brightman,
това дето си го написал са главно мераците на Дянков и некои негови дружки от ИПИ и ОО. Бойко може и да не е съгласен с това и като дойде момента за решение, едва тогава ще видим дали е така или не.


____________________________
Кредитът - модерното робство
16 Април 2010 01:35
Бойко може и да не е съгласен

Може и да е така и дано е така, ама това, с което разполагаме реално е "мераците на Дянков и некои негови дружки от ИПИ и ОО". Те и сините настояват да имат възможност да си докрадат. Нищо, което вече не сме го виждали.
16 Април 2010 01:51
Галка мила ,
Да проплакваш "Сбогом !", когато Реформата навлиза в руслото си , е недобре премерено поведение . Грешката е позната - хронометърът ти е по управленския мандат на ГЕРБ . Докато и на всяко кутевче от общия ни живот , вече е светнало , че иде реч за Обществена практика , която ние все още по партизански мислим , а така , Тя никога няма да ни се случи . Към дълбоката Реформа , от която се нуждае общия ни живот , след икономическия преход към капитализъм , трябва да подходим с чипа ни за ясна принадлежност към националното Общество . Нямаме ли го , няма и да сетим , че задължителната стъпка №1 , е Реформата в Системата на политическото ни общуване , забележете , в Общество . Подир нея идат "секторните" реформи . Иначе , от мъка ще плачем ...
16 Април 2010 01:52
Лелеее
След като изчетох по горната "хвалебствена ода за хероя" се убедих в няколко неща
1. АбцЕлютно прав съм да предпочитам булдога пред онези рошави магарета овчарките
2. Положението в Бг е отчайващо, а масовата психоза и изтрещяването все по често срещани
3. Совите не са това което са, а Бойкото не е това което изглежда
4. Cipolla е бил абсолютно прав
Non-stupid people always underestimate the damaging power of stupid people.
------------
Лянча, ще ме прощаваш.
Съвсем наивно смятах, че този искрен пионерски патос за характера и моралната силата на любимия вожд са отмряли с поколението на дядо ми, ОФ събранията и АПК "Септември".
Глупаво от моя страна, очевидно съм бъркал.
В този смисъл, простете за нахалството, осъзнавам че съмнението в Него е равносилно на предателство, Но до доказване на противното предпочитам да се доверявам на очите си, здравия разум и инстинкта.
А те, уви, не са герберисти.

Редактирано от - mitkog на 16/4/2010 г/ 02:02:05

16 Април 2010 02:45
Реформите не са проста работа.

След у нас реформи имаше от 1989 г. до 1992 г. - под натиска на времето, хаотично, разнопосочно и разбира се- за кратко от три различни правителства- на Луканов, Димитър Попов и Филип Димитров.
Реални реформи имаше при правителствата на Софиянски и Костов, но те не бяха завършени, а след това бяха осем години съзнателно блокирани.

Нереалистично е да се очаква че бат' Бойко ще започне реформи веднага - до края на миналата година той изобщо не е подозирал че такива се налагат, освен разбира се в правораздаването.
Сега ще се тутка още поне няколко месеца.
16 Април 2010 03:11
И кво сеха? Предсорчни избори?
16 Април 2010 03:13
Нереалистично е да се очаква че бат` Бойко ще започне реформи веднага - до края на миналата година той изобщо не е подозирал че такива се налагат, освен разбира се в правораздаването.

*
Ти май сам не си вярваш? Щото аз друго си спомням от предизборната кампания на ГЕРБ.
16 Април 2010 03:19
Реални реформи имаше при правителствата на Софиянски и Костов,

Много добре. Хайде да видим какви бяха, до какво доведоха. Да видим резултатите.
-
Такива "рИформи" преди се правиха лесно, щото никой не беше видял всъщност за какво става въпрос. Имаше илюзии. Сега този, който продължи "рИформи", от същият характер и в същата посока, е не само политически труп, а и клиент на прокуратурата.
16 Април 2010 03:26
Реформи може и трябва да има, но в точно обратната посока на разграбването и далаверите. Целта на реформите трябва да бъдат огромното мнозинство от българите да живеят по-лесно, по-сигурно и по-добре - във всяко отношение, а не някой да се облажи с някое апетитно парче на безценица. "Реформи" тип голям грабеж и национален срив вече ги видяхме. Мерси!
16 Април 2010 03:34
Уф, тая рИформа.
Законово системата се смени в самото начало на 90-те.
Но нали родното разбиране за реформа е изритване на опозиционната паплач и настаняване на наши хора навсякъде, където е възможно, тя гръмогласно се обявява в началото на всяко ново правителство, от десния спектър предимно.
А великата реформа на Костов беше, освен тази дейност, и раздаването на държавната собственост на определени хора.
Всъщност следващите по-съществени промени май се случиха при царо, докато се натягахме за НАТО и ЕС.
Самият боко в началото на мандата се изцепи, че 20г. никой нищо не бил правил и ето на, той трябвало да прави всички реформи. Ма помнете поне малко де.
16 Април 2010 03:39
Ти май сам не си вярваш? Щото аз друго си спомням от предизборната кампания на ГЕРБ.

Що да не си вярвам - на обещанията на ГЕРБ не съм давал много ухо - все пак не съм гласувал за тях. Възможно е да е имало неща които не съм чул.
Но не за обещанията говорех, а за реалната нагласа на правителството.

Много добре. Хайде да видим какви бяха, до какво доведоха. Да видим резултатите.

Ами гледай, кой те спира?
"Риформата" разбира няма да влезе в наръчниците за извеждане на държава от катастрофа, но без нея днес България не само нямаше да е в ЕС, ами фактически нямаше и да е в Европа.
А като са било толкова страшни последствията от управлението на СДС, какво промениха царистите и червенопрашковците след това - нищо. Всъщност - това е основната им заслуга.
Е, Н.В. закри "Балкан" и създаде нова авиокомпания, каквато е утвърдената в света практика за оправяне на здраво закъсали национални превозвачи, а Станишев въведе плосък данък. Това е, нищо друго
16 Април 2010 04:20
Не, не бях точен.
Като се замислих, реформа български вариант е:
1. Бързо изритване на опозиционната паплач и настаняване на нашите хора. Това е задължително за преминаването към следващата точка.
2. Бързо организиране на далавера, голяма, за наши хора (естествено), в рамките на мандата (втори не вярвам да се предвижда). Далаверите ги знаем добре:
- реституция
- източване на предприятията
- източване и фалиране на банковата система
- масова приватизация (подаряване на държавна собственост)
- касова приватизация (подаряване на държавна собственост)
- брокерски игрички с държавни средства
- подаряване на държавни имоти, заменки и т.н., и т.н.
Тия сега са се прицелили в инфраструктурата, че то друго много не остана.
16 Април 2010 06:19
Никога не казвай никога!
Хаджи бат'Бойко пасува засега, но е твърде непредвидим.
Утре може да каже контра и реконтра и да влезе в играта...

Снимката на авторката е с лошо качество.
И тя има нужда от реформа, май.
16 Април 2010 07:17
Проблемът на реформаторската дейност на ББ е, че реформи има, дейност няма.
Остава на хартия.
Липсва огласяване, обсъждане, национално съгласие, целенасоченост, яснота.
Яснота на целите и методите.
Имаме рефлексивно движение като в отрязан жабнешки крак, когато му е пуснат ток.
Не се ли внесе ЯСНОТА /трети път/ в плановете...
А изобщо - има ли планове?
И - има ли пилот в самолета?
Май броди сред пътниците и се фукляви с униформата си, а сервитьорчето, дъвчейки постна пица, дърпа щурвала накъдето му скефне.
--------------------------
Блогът на Генек

16 Април 2010 07:48
Гале, порасъждавай върху това. Бачо Бойко президент след две години. Той на е свикнал да изкарва мандатите си до край. Програмно правителство, ама не на Първанов, а на бачо Бойко.
16 Април 2010 07:58
Трябва да си пълен идиот като не можеш да вържеш бюджета да почнеш и непопулярни реформи. Пък след три години много вода ще изтече. Никой няма да си спомня за статията. Може да няма партия ГЕРБ , но може и БСП да не мине 4%.
16 Април 2010 08:07
Борисов може да е всичко друго, но не и политик с инстинкт за самоубийство.

Галя, няма какво да го мислиш.
Като усети дебелия, Боко ще продъни окончетално бюджета, ще хварли някоя пачка на синдикатите да му спретнат национална стачка, и ще се омете "по волята на народа".
А после посмъртно ще обикаля телевизии да се жалва
"Аз хванах властта, ама те ме пуснаха от нея"
16 Април 2010 08:15
A за овната дето остави тройната с онуй келеме Димитриевич и три мандата не стигат да се оринат.

Така и не можах да видя някакви сериозни овна. Като изключим, че им оставиха 8.2 милиарда фискален резерв и тези нашите гербери вече са опапали 2 милиарда. Туй Масларова построила скъпа сграда, онуй купили лаптопи за Народноито събрание, трето - някакви си фланелки, за полицията купили по-скъпи принтери, раздали на общините и на други обекти пари от излишъка, ама чакайте този излишък затова се събира. Батко дал на брат си да строи (като, че ли Боко не даде на Цветито да събира глобите на КАТ и другите плащания към държавния бюджет). Ами ако нямаше излишък кво щяха да правят герберите (а то по принцип не би трябвало да има). Демек, оставете ни пари ние да ги харчим, да правим българския Лувър, спортната зала и какво ли не. Имало шведска делегация за закупуване на шведски изтребители. Боко ходи на мача Барцелона-Мадрит с Фалкона (а защо нашата преса мълчи за това). С Фалкона ходи до Пловдив. Не, че не трябва да се търси отговорност на отделните нарушители, като комисионните на Доган и смените на земята, ама като цяло да се вика вижте колко лоши са те, пък ние целите сме в бяло е направо смешно. Онези харчеха, защото знаеха да печелят, а тези са нефелни разбиват бизнеса, пък непрекъснато рИват, че друг им е виновен.

Редактирано от - Mrx++ на 16/4/2010 г/ 11:49:02

16 Април 2010 08:27
Прибързано е да се мисли, че Б.Б + ГЕРБ за гарнитура щели да управляват БГ за кратко време или само 1 мандат.
Пример: една любима партия, която след като управлява цели 45 г. (за радост на всеки уважаващ себе си мазохист), след това дойде на власт (пряко) 3 пъти - Луканова зима, Виденова зима + тройна коалиция за капак.
В БГ народът е нещо като машина за гласуване.
16 Април 2010 08:40
Mrx++,
редактирай си постинга от 16.4.2010 г. 08:15:45 или го изтрий, щото разваляш изгледа (буквално) на целия форум под статията.
16 Април 2010 08:40
Абе само да попитам, а има ли тук някой който да чуства нужда от реформи? Който толкоз да му е добре че да иска да му стане зле /за разнообразие/. Аз като чуя вече тая дума "реформа" и ми се свива сърцето от страх.
16 Април 2010 08:59
Реформа в администрацията не е възможна преди наличието на национална стратегия, разбита в конкретно целеполагане и ресурсно осигуряване за постигането й.

Наукообразни глупости, драги. Както и "националното съгласие, огласяването" и прочия. Администрацията е целеположена от 100 и косур години, ресурсно е осигурена, а "национална стратегия" е напълно излишен проект. Сега следва да се определи ще се централизират ли второстепенните разпоредители или да? Кои ще се върнат като дирекции и кои ще излязат на пазаря? Да се определят общите процеси, които остават във функционалните ведомства. При тях ли остават планирането, обществените поръчки, европейската интеграция, собствеността или в нови? Това са 10% от работата. Другите са: 30% за СУК, 30% за СУК и 30% за СУК.
16 Април 2010 09:01
........Онези харчеха, защото знаеха да печелят.....

Само дълбоко религиозен комунист може да има туй дебелоочие.
1. Онези харчеха яко за години напред, защото комисионните са пропорционални.
2. Печелеха когато се надуваше балона на псевдоикономиката.
3. Преди да си тръгнат посадиха и кактуси околовръст.
16 Април 2010 09:02
Отявлени куманизи се разхождат на свобода и
тъпчат свещената българска земя,
а тия мрънкят за "реформи" видите ли.
Народът чака масови АРЕСТИ на куманизи.
Я що строежи са започнали - ще изкупуват вината с труд!
16 Април 2010 09:10
Кои ще се върнат като дирекции и кои ще излязат на пазаря?

Да де В.Лянча,
видно и от твоя постинг за никакви реформи не става дума, а единствено за отваряне на фронт за източване на държавата.
-
Има Конституция и принципи на държавно управление. Там никъде не се казва, че държавната власт трябва да бъде приватизирана (аутсорсвана).
-
В историята има примери на приватизация на държавната власт и аутсорсване, ама не е ставало дума за демократична държава. Фараоните в Древен Египет са идеален пример на частно упражняване на държавната власт, а турското робство идеален пример за аутсорсване на български държавни дейности на султана.
16 Април 2010 09:18
Мисля си не е ли врече малко да си починем от рИформи, може пък да е за добро...Щото от тея досегашни реформи все по лошо ставаше...Ха ха.
16 Април 2010 09:35
Май разликата с тройната коалиция по отношение на реформите ще излезе, ч е ония пишеха "Збогом на риформите", а тия диктуват, защото в МВР не се учи правопис.
16 Април 2010 09:44
За какви реформи да говорим? Орязването на парите и отпуските едва ли се счита за реформа. А и доколкото си спомням нямаше подобни предизборни обещания. Осем месеца повтарят като в транс мантрата "тройната коалиция, Станишев, тройната коалиция, Станишев"... Тая мантра имаше ефект допреди няколко месеца. Вече няма. А и ако мислят, че 4 години ще ни баламосват само с разни оправдания за предишни правителства - мерси. Няма го майстора. Въпросът с отпуските ли ще стимулира икономиката, питам аз. Писна ми цял живот разни олигофрени да решавт вместо мен - как да живея, за кого да гласувам, кога да си ползвам отпуската. Нещастници...
16 Април 2010 10:00
Основополагащият проблем на управляващите бе, че дойдоха на власт без никаква визия за реформи.

Предизборно -
Комунезко торбалан лъже кат´ разпран
и на хората разправя как другар се порицава!
Давай комунезко, си ти герой голям,
за децата батко, за народа слънце, гербер и брашлян.

Впоследствие кризата ги принуди да чертаят на коляно спасителни планове

Следизборно-
На съдритко Комунезко празна му главата,
ама па му пъъъъъълна е торбата.
И комунезко как да обясни,
че с празната глава грабнал пълната торба?!

През това време безработицата расте, хората обедняват, дребните предприемачи фалират, а финансовият министър като в сюрреалистичен филм им прожектира море върху 50-инчов плазмен екран.

*
Ала на навалицата гладна, бясна,
някой трябва да прочита басня,
да кадрува, бюджета да сборува,
помия да излива и наглите да прикрива.

На осмия месец от управлението си ГЕРБ още няма план за действие и непосредствени цели

*
И тогава тоя важен торбалан
кат´ лисичка падна в свой капан!
Майцепродавци Байколенд напускат,
туземци да фотосинтезират, недопускат!

И да предприемат смели реформи по средата на мандата, ще е зле. И да не ги предприемат - пак зле.

*
Държавата се полуразпада,
народът с живота се прощава,
полит-помията се угоява
и стар план прекроява!

Властта зацикли в опит да помири афишираната дясна същност с низходящия тренд на народната любов.

*
Ала герберан финтира, публиката баламира,
някаква изкуствена засада рекламира,
за държавата се той усърдно тръшка,
комунезка опозиция без свян си гушка!

Така в третата година от мандата обществото ще констатира провала на управленската политика - тъкмо време да преосмисли подкрепата си за ГЕРБ на следващите избори.

*
Убре герберане, комунезко ненаситен,
приземен, лъжлив, тъп и евро-спитен,
оди си с полит-фекалията усмърдяна,
неk´ народа сам направи таз промяна!
16 Април 2010 10:00
Родните политици наричат "реформи" единствено начина, по който се разпределят парите, употребявани в определена сфера. Само по този критерий беше замислена и частично извършена реформата в здравеопазването, чиито печални резултати са налице, пак само по този критерий бяха извършени и някои промени в управлението и финансирането на образованието.
..............
А всъщност "реформа" би трябвало да означава такава промяна в структурата и организацията на определени институции, които да дават по-добър продукт. Вземайки отново за пример здравеопазването и образованието като двете най-важни за гражданите сфери, най-напред би трябвало да протече дебатът какво искаме тази системи да осигуряват - как да лекуват болните и как да образоват и възпитават децата. След това - да се види по какъв начин (организация, know-how, управление, материална база, квалификация на кадрите, брой на заетите и т.н.) това би могло да се постигне, а накрая - колко ще струва. Само в такъв алгоритъм на мисленето бихме могли да знаем колко хора с каква подготовка би трябвало да се занимават в определена сфера и колко това ще струва на обществото. И да се види доколко то може да плати за това. А то би трябвало да може да плати. Ако трябва, ще реже отдругаде.
...................
Наистина сега за никакви реформи не може и да става дума. Управляващите са абсолютно непригодни дори да обмислят нещо подобно (такива бяха и предишните, и по-предишните, и по-по-предишните) и единственото, което мислят като реформи, са наистина нещата, за които споменава малко по-горе Brightman. Реформите в техните очи са единствено по-ефективно използване на паричните потоци за сметка на удобствата на хората, особено в малките градчета и селата. И как на ключовите места на тези потоци да сложат свои хора. Нищо друго!
16 Април 2010 10:01
Не си готов да управляваш, Брайтмане. "Фараони", "аутсорсване", дрън-дрън. Швейцария има 3 (три) централни структури - външни отношения, безопасност, комуникации. У нас има 17 министерства, 20 структури, подчинени на МС, 72 структури към министри и 4 държавни институции, които отчитат дейността си пред НС. Важните министерства са 13. Оки, исторически се получило така. Но каква държавна власт, Брайтмане, са ти "водният път на р. Дунав" или "градушките"? И кажи по същество. Не ме карай да ти доказвам, че използваш неправилно поне половината от понятията по темата.
16 Април 2010 10:07
За рИформи, че няма да има - отдъхнах си, още преди време - не след като прочетох статията.Не че не трябват, ама точно пък работливи некадърници, ако трябваше да ги правят - жална ни майка.
Ще се наложи да се устиска един мандат безвремие.Може пък и да не е цял.
По един от законите на Мърфи - Нещата оставени сами на себе си имат тенденцията да се развиват от лошо, към по-лошо.Всеки опит за намеса да се оправят, ги докарва до най-зле.
Ей тука тлее малко оптимизъм, че няма да правят такива опити.
Ела зло, че без тебе по-зло.
16 Април 2010 10:13
Къде бяха тея стенания за реформи по времето на тройната?
Интересно.
На никой от писачите и през ум не му минаваше тогава да иска неотложните реформи.
16 Април 2010 10:14
В.Лянча,
не се опитвай да омаловажаваш по същество антиконституционната идея за аутсорстване на държавна власт и приватизацията й. Дори и примера с река Дунав. От кога водните пътища са частни. Кой ги приватизира ? Или пусти мераци.
-
Освен това - винаги изнасянето на коя и да е обществена дейност с гарантирани приходи, чрез такси в частни ръце я оскъпява. Това е безспорно доказано в практиката - от Софийска вода, до банковото обслужване на касите на КАТ.
-
Това, освен обсебване е източване на държавата е и допълнително натоварване на нейните граждани.
-
"Административните услуги" трябва да се премахват, улесняват и опростяват, а не да бъдат прехвърляни в частни ръце и усложнявани за "да върви бизнеса".



Редактирано от - Brightman на 16/4/2010 г/ 10:19:58

16 Април 2010 10:24
Беден народ - бедна държава! А "реформата" е само една - повече десциплина и съзнание! - нещо непостижимо за нашите географски ширини и "дадености"! (дали ще го отдадем на "чипа" или "материала" - все едно)!
16 Април 2010 10:34
И пак в тоя ред на мисли, гледам, че се оформя консенсус по това що е това риформа и има ли почва у нас. За политиците на власт приказките за реформа са димния облак зад който се провежда поредната далавера на наш гръб. Имали сме и друг път възможност да отбележим, че установяването на прозрачно и ефективно управление не е в техните приоритети. Какво ти, то им е противопоказно, защото ги лишава от хранителната им среда. Когато боко говори за реформа, сещай се защо. Когато костов говори за реформа - пак се сещай, ама още повече.

Редактирано от - Карамфилов на 16/4/2010 г/ 10:42:08

16 Април 2010 10:40
В дискусията изпъкват взаимно непонасящи се различия в нивата на абстрахиране . Така няма да намерим точното ни място в потребния Обществен дебат за Реформата . Не очаквам да формираме обща представа за Алгоритъм на налагащата се Промяна , през коментарите си за секторните реформи . Нека уточним изходните понятия , според тяхното място "в реда и мрежата" на Общата технология . В този смисъл , нека обсъждаме Политическа реформа и Секторни реформи . Политическата Реформа е собствено Промяната в системата на Властите и Управлението . Тя включва Оценка на Обществения Договор и процедура за приемане на Нова Конституция . По реда и мрежата на "секторните" реформи в отделните власти и управлението , ще трябва да положим нейната нова структура и съдържание , като основни насоки за тяхното собствено реформиране . В резултат , очаквам да се видим в по-достоверен и практически нов , двуполюсен Политически модел , Модел на Президентско управление от френски тип и Двукамарен парламент . Всичко това , под посланието "За повече Общество в Политиката !" , а ако щете и на това , "За капитализъм от 21-ви век !"...
16 Април 2010 10:48
Кое е по-страшно – „Гръцката криза“ или „Българската стабилност“?
Гръцкият премиер предупреди своите сънародници, че ако не са съгласни с антикризисните мерки на правителството ги чака съдбата на България:
„Нима – каза той – вие искате да получавате български заплати, където въобще не са чували за великденски и коледни премии, а какво остава за 14-та заплата? Нима- обърна се той към пенсионерите – вие искате да получавате пенсии от по 50 – 100 евро вместо сегашните 6-700 ? Нима искате да си плащате изцяло цената на лекарствата, а не както досега само 25%? Нима искате да живеете като в лунно бунище – защото точно на това прилича България с нейните дупки и боклуци, разхвърляни навсякъде – от претендиращите за по-висока интелигентност българи? Нима искате децата ви да пушат, пият и вземат наркотици под зоркия поглед на полицията? Това ли искате? Аз знам, че ние винаги сме били по-цивилизована нация от нашите северни съседи и винаги сме успявали да се обединим в трудни моменти. Затова и сега съм убеден, че в този труден момент ще застанем един до друг, ще прежалим трийсетте процента от допълнителните възнаграждения, които получаваме и след няколко години, ще можем отново да се наредим сред страните с най-добър жизнен стандарт, докато българите ще си останат на положението в което са и сега. Защото нашата нация е изградена на основите на православната вяра и християнските добродетели, а българите са учени атеисти, сменящи на всеки четири години политическото си верую. Но намират ли там там спасение? Нека да се стегнем и да не позволим нашата младеж да напусне страната, така както българите напускат своята? И ще видите, че след 50 години, ние все още ще сме тука, а за българите ще се носят само легенди. Аз много се смях, когато разбрах, че управляващите в България плашат народа си, че щели да стигнат до нашето положение ако не вземат мерки! Та те нашето ниво могат само да го сънуват! Жалко за българите, че се оставят така лесно да ги манипулират, за да могат да ги грабят безпрепятствено! Но това си е техен проблем. Нека ние да решим нашите, пък те да се утешават, че не са ни стигнали.“
Кое е по-страшно – „Гръцката криза“ или „Българската стабилност“?
16 Април 2010 10:51
Освен това - винаги изнасянето на коя и да е обществена дейност с гарантирани приходи, чрез такси в частни ръце я оскъпява. Това е безспорно доказано в практиката - от Софийска вода, до банковото обслужване на касите на КАТ.
-
Това, освен обсебване е източване на държавата е и допълнително натоварване на нейните граждани.
-
"Административните услуги" трябва да се премахват, улесняват и опростяват, а не да бъдат прехвърляни в частни ръце и усложнявани за "да върви бизнеса".

Тук няма как да не се съглася с Brightman-а. Което си е така, си е така. Факт.


____________________________
Кредитът - модерното робство
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД