Членовете на военизирани организации като "Новата унгарска гвардия" ходят под строй да гласуват, за разлика от други апатични младежки движения. |
Успехът на радикалната партия "Йобик" в Унгария, която получи почти 17% на изборите, показа, че Източна Европа също следва подобни тенденции. Двамата експерти за региона Грегор Майер и Бернхард Оденал представиха наскоро книга, в която детайлно разказват за унгарската "Йобик" и за повечето дяснорадикални и неонацистки движения в региона, съобщи в. "Франкфуртер рундшау". Оденал и Майер наричат книгата си "Дясната опасност от Източна Европа", а не "в Източна Европа". Тъй като същото е тревожно вярно и за Запада. Там, където в Чехия, Словакия, Хърватия, Сърбия и България след 1989 г. имаше хаотични скинарски групи, сега действат добре организирани антисемити, неонацистки движения, националистически партии и подобни съюзи.
Особено място заема унгарската партия "Йобик"
Тя е първата открито антисемитска и враждебна към ромите партия, която влиза в източноевропейски парламент. С това Унгария е станала знак за едно опасно политическо неправилно развитие, което има влияние особено сред обърканата младеж в страните от Източна Европа. Често младежите имат съвременни дрехи, оферти за прекарване на свободното време и умела "модерна" фасада. Но идеолозите на партиите се базират на фашисткото минало, което стига до времето, когато Унгария, Словакия, първоначално и България бяха държави марионетки на националсоциализма. Търсенето на национална идентичност може обаче да стигне още по-далеч. Така например "Йобик" пази "учение за свещената корона", в Сърбия е Патриотичното движение "Достойнство" - "теология на свети Сава", а при Българския национален съюз става дума за етническо "чиста арийска" България. Не трябва да се забравя, че българската националистическа партия "Атака" от пет години е в парламента.
"В тези страни има голяма несигурност поради глобализацията, а сега и поради икономическата криза, като наложилите се политически партии не предлагат изобщо никакво решение за това как да се намери нова идентичност. Има голяма пропаст, вакуум и сега там скачат националистите и казват: "Ние ви предлагаме национална идентичност и ви показваме съвсем ясен образ на врага". И тъкмо при младежите това се възприема много точно", предупреждава Берхард Оденал. На няколко месеца организаторите се срещат, за да подготвят акции в стила на уличната битка на Янов, при която през есента на 2008 г. няколкостотин млади неонацисти заедно с двойно повече разгорещени чешки жители вилняха в ромското гето. Друг общ враг са евреите. Така при партия "Йобик" се говори за еврейски световен заговор с цел да се купи Унгария.
Антисемитизмът е централен идеологически елемент и при католическо-антикомунистическото "Национално възраждане" в Полша. От книгата става напълно ясно, че при националистите, десните радикали и неонацистите в Източна Европа не става вече дума само за странични периферни явления.
Не са малко страните в Източна Европа, където, както в Унгария, хората тъгуват по времената на комунизма, критикуват всичко в настоящето и са разочаровани от политическите решения, които не създават нищо друго освен хаос, припомня за пореден път "Дойче веле". Към това трябва да се прибави и фактът, че един твърде солиден процент гласува вече традиционно за десните екстремисти от идеологически съображения.
И тук трябва да се отбележи, че нито един унгарски политик, независимо дали от редиците на печелившите или от тези на губещите, не направи дори малък коментар за "Йобик". Да се обръща глава, това си е традиция при унгарците. Лошите изненади са сякаш част от националната история. Например фактът, че именно Унгария (а не страни като България и Румъния) бе първата държава в ЕС, която обяви, че се намира пред държавен банкрут. Това признание изненада мнозина, защото все пак Будапеща не е съвсем на Балканите, тя си е почти в Западна Европа, била е част от бившата австроунгарска империя. Да, ама не. Защото Унгария беше и си остава политически непозната и трудно предвидима фигура в ЕС. Страната е раздирана от изпълнени с омраза сблъсъци между големите партии, които дори във времена на криза не съумяха да работят заедно за подобряване на положението.
Единствените печеливши от цялата ситуация са крайнодесните сили
Това е провал не само за досегашното социалистическо правителство, но и за останалите големи играчи на политическата сцена. Изборните резултати обаче обещават най-малкото стабилност, защото консервативната партия ФИДЕС явно ще постигне абсолютно мнозинство от 2/3 депутати в парламента.
Надеждата обаче, че вероятният бъдещ премиер на страната Виктор Орбан ще използва шанса за налагане на нова политическа култура, която няма да прати в ръцете на десните екстремисти още повече гласоподаватели, е малко вероятна. За това говори и предизборната кампания на Орбан, който също заигра с националистическата карта, за да спечели повече гласове. Тя не предложи никаква икономическа програма, клеймеше капитализма на спекулантите и приватизацията, която той извърши, докато беше премиер през 1998 - 2002 г.
След няколко години, ако не и по-скоро, ще се разбере резултатът и от този VOX POPULI.