Това подобие на замък и виличките около него изникват точно върху гора, взета със замяна от предприемача Величко Михайлов. |
Всъщност
цялата тежест е стоварена върху прокуратурата,
която вероятно ще обере и негативите, ако се окаже, че всичко е неморално и икономически неизгодно, но напълно законно. Преди няколко дни аграрният министър Мирослав Найденов прати всички 5000 замени на ниви, направени през последните 10 години, в прокуратурата, та тя да търси къде има далавери и да предприеме необходимото. Случайно или не, това стана в деня, когато премиерът Бойко Борисов предупреди министрите си, че тъй като България не е монархия и постовете не им се полагат по наследство, всеки трябва да направи пълни проверки за зулумите на предишната власт в своя ресор.
Само дето да изсипеш всички сделки на Темида не е никаква проверка, а директно прехвърляне на проблема. Какво прави 8 месеца инспекторатът на аграрното ведомство, подсилен и от агенти на ДАНС? Нали той трябваше да "извършва цялостни и тематични проверки в министерството и във второстепенните разпоредители, включително по сигнали или при случаи с обществен отзвук"? Ако продуктът от тези проверки е просто един списък с 5000 заменки, който и без това виси на сайта на министерството от месеци насам, значи
някой не си е свършил работата
Повече от нелепо е оправданието на министъра, че е дал целия списък на Темида, за да не го подведат чиновниците му и да скрият някоя сделка. Защо тогава инспекторите получават заплата? За да им вършат работата прокурорите ли?
Това действие на аграрното министерство, разбира се, си има своето обяснение, но то не е много лицеприятно. Всичко това се случва на фона на непрекъсната активност на един или друг депутат от ГЕРБ да прокара поправки в Закона за горите, чиято цел е точно обратната на забраната на порочните сделки. Управляващите вече и не крият, че са готови да пуснат отново строежите върху заменените гори, ако преди това частниците доплатят реалната им цена. Всичко се оправдава с кризата, дупката в бюджета и запушването й. Допреди 4-5 месеца аграрният министър броеше ценни животински и растителни видове и екосистеми, които са уникални за българската гора и които той спаси, като въведе мораториума за строежите. Сега вече е на обратното мнение - че може да се даде зелена светлина на поредната вълна застрояване на крайбрежието и курортите, за да се напълни бюджетът.
Другото "прозрение" на министър Найденов е, че кабинетът "Станишев" колективно трябва да бъде обвинен за замените, защото всички министри гласували за сделките над 100 дка. Което може и да мине за незнание, но всъщност не е. По закон правителството не разрешава сключването на сделки за замяна, а одобрява искане на притежателя на заменения терен да бъде променен статутът му и да се строи, ако масивът е над 100 дка. С други думи, правителството на Станишев правеше това, върху което ГЕРБ първоначално сложи мораториум, а сега се готви да отмени. Е, престъпление ли е това, или не е?
Пагубните поправки в закона, които се готвят, не се случват току-така, а
са плод на упорит лобистки натиск,
при това от средите на ГЕРБ. Преди около месец по инициатива на премиера Бойко Борисов журналистите обиколиха цялото Черноморие, за да видят на място порочните замени на тройната коалиция. Тогава не кой да е, а депутатът от ГЕРБ и заместник председател на комисията по земеделие в парламента Емил Димитров и неговият бизнес партньор Георги Николов признаха, че направили замяна в западната част на Несебър по обективни причини. Искали да съборят стария 3-звезден хотел "Динамик" и да вдигнат на негово място 5-звездния модерен "Хавай". А забраната за строеж пресякла намеренията им, затова журналистите виждат сега един стар хотел от времето на соца, който загрозява гората. И вероятно точно те ще бъдат първите, които ще се възползват от евентуалното премахване на мораториума.
Нищо не пречеше някои от порочните заменки да бъдат разтрогнати, още повече че някои от частниците, възползвали се от предишния режим, сами предложиха това. Едри бизнесмени като рекламния бос Красимир Гергов и издателя на "Стандарт" и собственик на ФК "Левски" Тодор Батков обявиха, че са готови доброволно да върнат терени, ако държавата им гарантира, че върху тях няма да се строи. Същото заявиха и от дружеството "Мадара Бяла норд", което нашумя около брата на Сергей Станишев. Тяхното обяснение е, че масивите са им нужни, защото са малкото останали зелени зони до голф игрището на Гергов, около бъдещия квартал на Батков в Бургас и около екологичните селища в местността Карадере край Бяла. Но засега държавата го усуква - или не вярва в добрите им намерения, или има някаква друга причина да не разваля сделките.
Истината е, че аграрното ведомство
цели 8 месеца не атакува нито една горска замяна,
макар главният прокурор Борис Велчев лично да посочи, че това може да стане по Закона за задълженията и договорите. Той позволява договорът да падне, ако се докаже, че шефът на горското ведомство го е сключил във вреда на държавата и в полза на частника. Други юристи пък отсякоха, че всеки добър адвокат може да развали заменка, защото няма как да не намери в договора административни пропуски и процедури, проведени не както трябва. Да не говорим, че в Закона за задълженията и договорите има и друг член, който казва, че договорът става нищожен, когато противоречи на закон, заобикаля го, вреди на добрите нрави и т.н. Ако Брюксел се произнесе, че при тези сделки е реализирана непозволена държавна помощ по силата именно на този член от закона, адвокатите могат да пледират за нищожност на сделките.
Така вече 8 месеца държавата е в едно безвремие по проблема със заменките. Можем само да гадаем дали управляващите чакат Брюксел да се произнесе, за да почнат да развалят сделки. Или просто са се снишили и чакат всичко да отмине от само себе си.