Съмнението и усещането за недоверие във Висшия съдебен съвет остават. Те ще се изчистят, ако членовете на кадровия орган на съдебната власт поискат допуск до класифицирана информация. Това стана ясно след двучасова среща на вътрешния министър Цветан Цветанов с ВСС. "Усещането за октопода остава. Това е във всички институции, включително и МВР. ВСС не е имунизиран към това явление. Процедурата за издаване на допуск ще изчисти нещата", каза Цветанов.
В съвета са раздвоени за това дали трябва да минават проверка, за да получат допуск до защитена информация, за да четат разработки на службите за магистрати. Повечето смятат, че по право им се полага такова разрешение. Главният прокурор Борис Велчев обаче е категоричен, че кадровиците трябва да бъдат проверени от ДАНС. Според магистрати, ако някой от съвета не издържи проверката, това може да разклати оцеляването на този ВСС.
С ВСС Цветанов обсъдил идеята си при кадруването да се ползват "фондовете на МВР и ДАНС" и да се проверява дали срещу някой магистрат няма оперативни данни. Цветанов разказал "описателно" два случая на членовете на ВСС, но без подробности, защото нямали допуск до класифицирана информация.
След разговори с определен съдия, делото на организирана престъпна група от 9 души започнало да се отлага многократно и накрая те били оправдани. В момента се издирвали по други дела. Друг "обект" пък разговарял със съдия за "решаване на проблема". Цветанов призна, че подобни сценарии се случват и в МВР, но не можа да обясни защо срещу тези магистрати няма дела.
Министърът даде да се разбере и че няма доверие на председателя на Софийския апелативен съд Веселин Пенгезов. Без да го казва в прав текст, Цветанов припомни, че разрешенията за подслушване и филмиране на задържаните за подкуп в началото на април съдия Петър Сантиров, бившия военен министър Николай Цонев и бивш главен секретар на МФ Тенчо Попов са дадени не в София, а в Пловдив и Бургас.
Цветанов бе категоричен, че парламентът няма да попълни двете места в съвета, които се освободиха преди месеци, след като Иван Димов и Стойко Стоев подадоха оставки заради скандала с Красьо Черния. Без да обясни защо, той повтори намеренията за редуциране на състава.
ПАК СКАНДАЛ
Военният прокурор Илиан Георгиев, кандидат за зам. военноокръжен обвинител на София, се оплака пред съвета, че по-висшестоящи прокурори се "гаврят" с него. Той обясни, че срещу него е образувано дело и е бил подслушван с незаконни СРС-та.
Покрай конкурса стана ясно, че срещу Илиан Георгиев се води дело за нерегламентирани контакти с обвиняем. Георгиев отрече, но не каза кои са висшите прокурори, който го репресират. Делото му било образувано преди година и два месеца. Миналия септември било прекратено поради липса на доказателства, но после пак било възобновено.
Гласуването за поста бе отложено, докато не се изясни случаят на Георгиев.