Едва 1000 семейства до момента са подали документи, за да ползват данъчното облекчение за покупка на жилище с кредит, съобщи вчера Биляна Георгиева, шеф на дирекция "Обслужване" в Националната агенция за приходите (НАП). Отстъпката се ползва за пръв път тази година и е за доходи, изкарани през 2009 г.
Бонусът представлява намаляване на данъчната основа със сумата, платена за лихвите по първите 100 000 лв. от жилищния кредит. Отстъпката може да се ползва само ако поне единият съпруг е до 35 г. и подаде данъчна декларация в офисите на НАП до 30 април.
Облекчението бе въведено като антикризисна мярка още от тройната коалиция и когато се приемаше поправката в закона, чиновниците твърдяха, че ще засегне десетки хиляди млади семейства. ГЕРБ се опита да го отмени в края на м.г., но след обществен натиск то остана в закона. Очакваше се мярката да струва на бюджета към 70 млн. лв.
Реално много млади семейства не могат или се отказват да ползват облекчението заради огромната бюрокрация. Данъчните изискват справка за имотното състояние от Агенцията по вписванията, договор за ипотечен кредит, заверен от банката, погасителен план и т.н. Една справка от банката струва към 20-30 лв. Условията към съпрузите бяха направени допълнително много стриктно от НАП, която реши, че ползващите облекчението трябва да са сключили брак преди сключването на договора за заем. Това бе вписано в указание на НАП, т.е. в документ, който има спорна юридическа стойност. В самия закон липсва уточняване на този детайл и на практика отстъпката не може да се ползва, ако например семейството сключи граждански брак на 1 март, а подпише договор за покупка на жилище на 28 февруари. Отстъпката не се прави и ако някой от съпрузите притежава дори само идеална част от друго жилище.
Едва 200 000 от общо 600 000 души, които трябва да подадат данъчна декларация до 30 април, са го направили до момента, каза още Георгиева. Само 800 от тях са декларирали, че са получили или дали на заем над 10 000 лв. през м.г. Мярката бе въведена, за да се пресекат оправданията на измамници, че скъпото им имущество е купено със заеми от приятели. "Нашата прогноза, че огромната част от т.нар. заеми от приятели са фиктивни, се оказа вярна", обявиха от НАП.
Крайният срок за подаване на данъчните декларации е 30 април, като дотогава трябва и да се плати данъкът за довнасяне.
САНКЦИИ
Над 100 000 души са забравили да подадат годишните си данъчни декларации през 2008 г. и 2009 г., отчетоха още от НАП. От 1 май започва кампания по уведомяването им за нарушението. Глобата за неподадена декларация е до 500 лв., а при грешно попълнени данни - до 1000 лв. Ако деянието е умишлено, се правят проверки и ревизии и може да се стигне до преследване за данъчно престъпление.
Процедурата е толкова сложна и натоварена с такси, че в повечето случаи не си струва. Ето и някои такси...
1. Такса от банката за да издадат справка - от 30 до 50 лв. В повечето банки това е една от най-скъпите справки
(+ 2 ходения до банката ...да подадеш заявка, след това да я вземеш)
2. Такса от национална служба по вписванията - 2x12 = 24
(+ 2 ходения до службата ...да подадеш заявка, след това да я вземеш )
3. Снимане на един куп документи
Ясно защо не се позлзва!