Първата оставка след разпитите на премиера е факт. Служителят обаче я подал поради стреса от явяването пред Борисов в четвъртък. |
56 страници е разпечатката от проведените в МС разговори. Впечатление в нея прави формалното прескачане на вътрешното министерство, което първоначално отчете 64 млн. лв. необезпечени договори. "Имаме 3 договора, Панчев (б. ред. ексшефът на дирекция "Доставки" Валентин Панчев) сме го уволнили", лаконичен е по темата министър Цветан Цветанов.
Най-сериозен е проблемът в екоминистерството, става ясно от разговора. В ПУДООС бяха прекратени договори за 150 млн. лв., без осигурено финансиране са контракти на стойност 66 млн. лв. В тази връзка премиерът изрично е питал съответната служителка дали е уточнила в писмената си декларация, че финансирането е зависело от министъра. Необезпечени тук са и договори по ИСПА за над 200 млн. лв. При тях бившето правителство е позволило финансирането да надхвърли наличното по меморандум.
В земеделието има необезпечени договори за 5 млн. лв. срещу първоначално подадени 93 млн. лв. От обясненията на чиновниците става ясно, че големите дългове са натрупани от купищата изпълнителни агенции - за борба с градушките и др. В дълговете е включена незнайно защо и фирма "Напоителни системи", която е акционерно дружество и не зависи от бюджета.
В транспортното министерство първоначално подадените договори са за 45 млн. лв., а от стенограмата става ясно, че контрактите без обезпечение са на стойност 31 млн. лв. Половината от тях са от прехвърлени договори на закритото министерство на администрацията, които били без осигурени средства. Не става ясно дали липсата им не се дължи на пропуск от страна на новото правителство. Няма пари и за купуване на двата "Еърбъс"-а, както и по други дългосрочни договори с осигурено финансиране в годината на сключването.
В двете министерства с най-големи отчетени необезпечени договори - военното и регионалното, проблемът се оказа във вида на договорите. Военният министър Аню Ангелов е обяснил, че необезпечените договори за 600 млн. всъщност са дългосрочни контракти. Във военното ведомство м.г. обаче са правени сериозни размествания на суми по месеци, които тепърва ще се проверяват. В регионалното министерство огромната сума от 302 млн. лв. е по рамкови договори, в които се избира дългосрочен изпълнител, а сумата за целия договор е прогнозна и реалната дейност се възлага при възникване на необходимост.
КОНСУЛТАНТИ
Финансовото министeрство е възложило на три големи одиторски компании без търг обществени поръчки за общо 12 млн. лв. Това докладва на премиера Стефан Делчев, директор "Вътрешен одит" в МФ. Делчев цитира две от фирмите - "Делойт" и "Прайс Уотърхаус". Чиновникът обяснява, че в МФ финансово необезпечени договори няма, но въпросните три договора били сключени в нарушение на Закона за обществени поръчки - с пряко договаряне. Подписани са от ексминистъра Пламен Орешарски и заместника му Димитър Ивановски.
ОСТАВКИ
Ден след като премиерът Бойко Борисов обяви, че лично е разпитвал чиновници за необезпечените финансово договори на предходната власт, се получи и първата оставка. Вчера е напуснал шефът на финансовата дирекция в аграрното министерство Асен Сеньов. При него става въпрос за необезпечени договори в напоителните системи и хидромелиорациите и чиновникът обяснил, че ведомството едва по-късно осъзнало, че няма пари. За оставката си обаче вчера Сеньов посочил здравословни причини и напрежение в работата около разпитите, които е провел премиерът, заявиха запознати пред "Сега".