Николай Свинаров в момента е председател на партия Българска нова демокрация. Роден е на 6 май 1958 г. в Шумен. През 1982 г. завършва право в Софийския университет "Климент Охридски". Бил е адвокат в Търговище, а от 1985-а е в София. През 2001 г. е избран за министър на отбраната в правителството на Симеон Сакскобургготски.
- Г-н Свинаров, вие сте най-успешният министър на отбраната, тъй като подписахте едни от най-големите сделки в армията - придобиване на нови хеликоптери, учебни самолети "Пилатус" и сделката за колесна техника "Мерцедес". Всяка голяма фирма има официални комисиони. Кажете какви проценти бяха заделени по тези сделки и в ръцете на кого отидоха парите?
- Аз приемам, че съм бил успешен министър, но не заради сделките. По мое време България получи покана за членство в НАТО и сключихме договор с ЕС. Фактът, който мен много ме радва, е, че аз съм единственият министър на отбраната, който е изкарал пълен мандат.
Що се отнася до комисионите, такива има по всяка една сделка и във всяка една държава. Мога да кажа, че при сделките, които аз съм сключвал, комисионата е получавана от българските фирми посредници. За добро или за лошо аз не съм имал нищо общо с това.
- В повечето случаи посредниците в сделките са бивши военни. Те не отделят ли някакви пари за "добре свършена работа"?
- Не съм много сигурен. При сделките, които аз съм сключвал, комисионите са отивали не само при бивши военни, а и в сектора на търговията с оръжие.
- Да поговорим за сделката за купуване на шест учебни самолета "Пилатус" и един бизнес вариант на същата швейцарска марка. МО даде около 33 млн. долара, което според специалисти в бранша е поне с 30-40% процента по-висока цена. По-скъпо ли ги купихте?
- Тази сделка беше силно протежирана от Генералния щаб.
- Тогава шеф на ГЩ беше о.р. ген. Михо Михов, а негов заместник сегашният съветник на президента о.р. ген. Никола Колев.
- Всеки случай комисионата не е отишла при тях, въпреки че те са могли да договарят и част от това. И Михов, и Колев бяха офицери, които категорично заявяваха, че тази сделка трябва да се сключи. Аз като министър имах възражения.
- Ценово ли?
- Не само ценово, но и като вид самолети, и като вид обслужване. Моите структури от политическия кабинет бяха също против.
- Искате да кажете, че генералите са си поискали бизнес версията на "Пилатус".
- Тази сделка беше сключена под изключителния натиск на генералите.
- Те ли ви натиснаха да обявите, че с този самолет ще превозвате ранени и починали?
- Те обясниха, че това е единственият бойно-учебен самолет, който може при тези добри условия да получим като сделка.
- А знаете ли, че той е на земя и не се използва от години?
- Знам, че няколко от самолетите са на земя, но обучението продължава. Аз съм се качвал само един път на този самолет.
- От вашия екип не ви ли казаха, че цената на тези самолети е завишена?
- Проучването, което се направи в МО, сочеше, че няма по-добър самолет. Цените са нещо относително. Да поясня: аз съм летял с него веднъж до Македония. Продължавам да твърдя, че тази сделка беше сработена не само от военните, но и от кабинета в министерството. Дали някой е получил пари за това - не знам.
- Колко беше комисионата по тази сделка?
- Ами твърди се, че комисионата винаги е между 5 и 15 процента. Нищо повече от това не мога да кажа. За голямо нещастие не съм получавал никакъв процент от никаква комисиона. Влязох в политиката с два огромни апартамента и адвокатски офис, а сега живея на квартира.
- По-голяма беше сделката с "Еврокоптер" за доставка на нови 18 нови хеликоптера. Защо ги купихте без въоръжение и негодни да изпълняват задачи? Трябваше ли да взимате и шест машини за ВМС, след като няма кораб на въоръжение, на който те да кацат?
- Страхотно хубава сделка. Твърди се, че комисионата по нея е 30% (договорът е за 358 млн. евро). Твърди се, че ги е взел Гигов. Много хора ми казват, че Гигов ми дължи пари.
- А не е ли Гигов посредник на сделката?
- Гигов е посредник и вероятно е получил пари, но аз не съм направил сделката заради него. Това беше най-чистата процедура в МО. Комисия от 24 души каза, че това е фирмата, това е цената и това е сделката. Аз като министър нямах избор. Не е вярно, че хеликоптерите са били без въоръжение и неспособни да изпълняват мисии. При сделката имаше анекс.
- Изказаха се доста съмнения, че сме сключили договор на доста завишени цени и за придобиване на нова колесна техника от "Даймлер-Крайслер". И тя ли беше единствената и незаменима?
- Аз не зная какво се изпълни по тази сделка. Спомням си, че приемах няколко машини. Според мен това беше една от добрите сделки, тъй като армията ни винаги е страдала от липса на оборудване за сухопътните войски.
- Не искам да говорим за техническите данни на машините по тези сделки, а за нещо по-просто - парите. Защо когато парите са държавни, се плаща по-скъпо?
- Това е друга тежка тема. Това се отнася не само за бившите, но и за днешните. Да търсим недостатъците в предишните е чудесно, но какво правим занапред. Например сегашният военен министър трябва да обясни какво ще прави. Той вече каза, че над 800 имота с отпаднала необходимост ще бъдат продадени и оттам ще спечели пари. Вероятно не е наясно, че няма сделка, която да свърши по време на неговия мандат. Вчера давах обяснения по едни сделки, които съм почнал през 2002-2003 г., а са приключени през 2007 г.
- Г-н Свинаров, през годините докато бяхте министър и след това, ви обвиняваха, че имате имоти в Португалия. Имате ли ги още?
- Ходил съм в Португалия, Испания и много други държави. За съжаление нямам никакви имоти извън България. Още по-тъжно е, че са ми малко и имотите в България. Те станаха по-малко, откакто бях министър.
- Какво ви съветваше Николай Цонев, докато бяхте министър?
- Той беше за много кратко съветник.
- Съветник е човек, на когото вярвате. Вие защо му вярвахте?
- И като съветник, и като шеф на агенция по-късно по никакъв начин не мога да приема, че това, което се вменява като вина, е вярно. Има си процедура, която да разнищва нещата. Според мен към министър Цонев се действа по онази схема, която се прилагаше към Тодор Живков - ще го съдим за всичко, за което не може да го осъдим.
- Вие познавате ли манталитета на работа на г-н Цонев?
- Като шеф на агенцията той изпълняваше всичко, което трябваше, и не искаше допълнителни пари. Разви сериозна дейност.
- Чудесно е, че сте се радвали на прекрасната му работа, но не сте ли обръщали внимание дали не изтичат средства от бюджета на агенцията?
- За това си имаше служби.
- Които са на ваше пряко подчинение.
- И вчера в следствието ми го казаха, че бившият шеф на службите станал началник на неговия кабинет. За мен Орлин Иванов е един достоен служител. Него най-дълго съм го предлагал за генерал и шеф на службата и президентът отлагаше. Дано президентът е имал своите съображения.
- Искате да кажете, че за 4 години в Министерството на отбраната не сте изпитали дори грам съмнение за някаква корупция и всичко е вървяло чисто?
- Изобщо не искам да кажа това. В целия период и във всички сектори имаше не само съмнения, но и доказателства за корупция. Вижте колко хора са сменяни през този период. Един пример. Бивш шеф на агенция идва при мен, аз му казвам, че съм разбрал, че е взел един милион за мен. Питах го къде са парите? Той ми каза, че не ги носи. Разбира се, беше уволнен на следващия ден.
- Шефът на бившата ИА "Държавна собственост на МО", който е известен с прякора Пиле шарено. Вие уволнихте ли го, или се разделихте по взаимно съгласие?
- Точно процедурата не си я спомням, но го уволних веднага.
- Преди да станете министър, сте били адвокат. Тогава помагахте ли на Николай Цонев и на приятелите му Воденичарски и Тапаров да приватизират хлебозаводите в "Княжево" и "Подуяне"?
- Аз с Цонев се запознах, когато беше уволнен от Бойко Ноев и съм участвал само по това дело за възстановяване. Много по-отдавна познавам Тапаров. Работил съм като адвокат по дребни проблеми.
- Има един интересен факт от вашата адвокатска практика - защитавали сте Ахмед Доган. Бихте ли поели отново защита върху него?
- За мен Доган е най-големият политик на България и преди, и сега. С удоволствие бих направил всичко за него. Казвам го като човек, който оплюваше страхотно много ДПС, но той наистина е единственият, който знае за какво става дума в политиката в България.
Когато аз го защитавах, беше обвинен, че води група за сваляне на властта. Това беше 1987 г. Бяхме двама адвокати - аз и Борислав Боянов. Процесът беше отвратителен, защото беше на Държавна сигурност. На влизане ни проверяваха кучета. Делото се водеше на закрити врати във Варна, но същевременно радио "Анкара" съобщаваше всичко вечерта. Следователите тогава ни обвиниха нас, но мен не ме бяха канили за участие в радио "Анкара".
Тогава се запознах с Доган. Тогава мнението ми за него не беше изцяло положително, но за политическото му развитие нямам никакви възражения. Отдавна чакам да има процес срещу него, за да ме наеме за адвокат.
|
|