:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,723,807
Активни 425
Страници 8,710
За един ден 1,302,066

ЕС брани отпуска като човешко право, а България възражда принудителния труд

Борисов и Брюксел тотално се разминават по въпроса как да се реагира на икономическата криза
Светослав Терзиев
Точно пред отпускарския сезон се наблюдава сблъсък по ваканционните въпроси на две социално-икономически школи в Европа. Българската, оглавявана от правителството на Бойко Борисов, издига революционната идея да се отменят излишните отпуски на трудещите се, щом идват в повече на работодателите им. Брюкселската школа начело с комисаря по индустрията Антонио Таяни е на другия полюс - тя настоява да се провъзгласи ваканцията като основно човешко право.



Кого да слушаме?



И двете концепции намират опора в икономическата криза. Борисов като ръководител на държавата в качеството си на крупен работодател търси начин да защити бюджета при очакваните масови съкращения на работни места. Тъй като хазната подрънква на празно, той обмисля да се освободи от излишната работна сила, но без да й дължи нищо - включително и за неизползваните отпуски. По този начин се взема на прицел чл. 224, ал.1 от Кодекса на труда, според който "при прекратяване на трудовото правоотношение работникът или служителят има право на парично обезщетение за неизползвания платен годишен отпуск".

Сметката на правителството е проста - занулява до края на годината всички изостанали почивни дни и спестява 300 млн. лева на бюджета. Който почивал - почивал, отсега нататък всички оцелели на работните си места продължават на чисто като новоназначени. За да не се чувстват ощетени само държавните чиновници, мярката се въвежда за цялото трудово население. Така се облекчават и частните фирми, което би трябвало да произведе



общ положителен ефект за икономиката,



а потърпевшите трябва да проявят разбиране.

Комисарят Таяни, чиято родна Италия е туристическа държава, гледа на годишните отпуски от друг ъгъл. Според него борбата с кризата трябва да се води чрез повишена мобилност на европейските граждани - в частност чрез туризма. "Днес излизането в отпуск е човешко право. Като човек, отговорен за европейската политика в икономическия сектор, твърдо вярвам, че начинът, по който използваме свободното си време, е чудесен индикатор за нашето качество на живота", заяви той на конференция по туризма в Мадрид. Таяни предлага ЕС да поеме 30% от разходите за пътувания на социално слабите, на пенсионерите, инвалидите и младежите от 18 до 25 години, които първи се отказаха от туризма заради кризата.

По приблизителни изчисления от европейския бюджет ще бъдат похарчени стотици милиони евро за разменени гостувания между държавите в името на културното сближаване и взаимното опознаване на континента. Проектът ще се изпълнява пробно до 2013 г., а после ще влезе в действие като общо задължение. Чрез "човешкото право да бъдеш турист" ще се оживят мъртвите туристически сезони, защото субсидираните групи ще се пращат в месеци със слабо натоварване. Оригиналната идея е на Испания, чието правителство субсидира почивките през зимния сезон на европейци над 55-годишна възраст. Мадрид е изчислил, че срещу всяко вложено евро от бюджета курортите печелят по 1.6 евро, което също произвежда цялостен добър ефект за икономиката.

Извън чисто икономическите сметки темата има социални и правни измерения. Първият въпрос е



може ли в ЕС да се зачеркнат почивните дни



и дали те са основно човешко право. Що се отнася до труда, Европейската конвенция за правата на човека се произнася чрез своя чл. 4, който забранява принудителния труд. Доколкото законните почивни дни се анулират и заменят с работни дни без съгласието на потърпевшия, допълнителният труд може да бъде сметнат и за принудителен (под натиска на правителството и работодателите). Конвенцията допуска изключение за "всеки труд или повинност, представляващи елемент от обичайните граждански задължения", но едва ли съдът в Страсбург би приел, че масовото анулиране на отпуските произтича от "обичайно гражданско задължение".

По-снизходителна е ревизираната Европейска социална харта, която позволи на България да обяви през 1998 г. в момента на подписването й, че няма да спазва някои клаузи, за които още не е готова. Държавата се въздържа да подпише чл. 2 (ал. 3) и "да осигури минимум четири седмици платен годишен отпуск". България се присъедини само към ал. 2 от този член, изискващ "да определи официални платени празнични дни". Така тя се ангажира да не кара хората да работят на Коледа, Нова година, 3 март, Великден и други официални празници. Но социалната харта няма задължителна сила като конвенцията за правата на човека и е по-скоро



ориентир каква политика да прилагат държавите в социалната област,



за да бъдат смятани за цивилизовани от Съвета на Европа, който е автор и на хартата, и на конвенцията.

Като член на Европейския съюз България пое задължения също по неговата Харта на основните права, която е неделима от Лисабонския договор, заместващ конституцията на ЕС. Нейният чл. 31, който изисква справедливи и равни условия на труд, постановява в ал. 2, че "всеки работник има право на ограничаване на максималната продължителност на труда, на периоди на дневна и седмична почивка, както и на платен годишен отпуск". Хартата на ЕС също забранява робството и принудителния труд, като в чл. 5, ал. 2 постановява, че "никой не може да бъде заставян да извършва принудителен или задължителен труд". Това показва, че потърпевшите могат да се обърнат по свой избор както в Страсбург към Европейския съд за правата на човека, така и в Люксембург към Съда на Европейския съюз. Разликата между двата е, че в Люксембург обикновено се присъждат по-високи обезщетения, обаче дотам все още няма утъпкана българска пътека.

Но да оставим настрана евентуалните трудовоправни спорове и политическите последици от посегателството върху социалните права на българина. Какви са



философските измерения от сблъсъка



между двете концепции за отпуските? Антонио Таяни, който уж е довереник на десния италиански премиер Силвио Берлускони, сякаш рецитира Карл Маркс с твърдението си, че свободното време е индикатор за качеството на живота. В своите "Икономически ръкописи от 1857-1858 г." Маркс изтъква, че при комунизма "богатството в развитието на индивида ще се измерва чрез свободното време, а не чрез принадения труд". Съвпадението само потвърждава, че в днешна Европа е трудно да се различи кое е ляво и дясно.

Бойко Борисов, който се представя за десен, черпи например мъдрост от Голямата съветска енциклопедия. Според нея "в развитите капиталистически страни заедно с положителната тенденция за увеличаване на свободното време неизменно присъства негативната тенденция за запълването му с "масова култура", с антикултурни явления (алкохолизъм, престъпност и т.н.) и други занимания, присъщи на идеалите на потребителското общество". Като знаем в каква чалгаджийска простотия е изпаднала днешна България, може би е добре да се орежат отпуските, че да се култивира народът чрез допълнителен труд съгласно соцнормативите. За жалост след развития социализъм държавата ни трудно може да се определи като развита капиталистическа, но за политическата чалга правителството се грижи предостатъчно.
Архив: в. "Сега"
С посегателството си над отпуските премиерът Борисов ще прати хората на плаж по жълтите павета да развеят знамето на ЕС.
62
4473
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
62
 Видими 
23 Април 2010 00:07
.... аз съм ЗА идеята на боко ...
23 Април 2010 00:20
Ма нали идеята е да се взимат отпуски, а не да се отлагат?
23 Април 2010 01:33
*******

Редактирано от - widenow на 23/4/2010 г/ 01:38:05

23 Април 2010 01:57
Като знаем в каква чалгаджийска простотия е изпаднала днешна България
Не знам какъв е процентът на хората, които си дават сметка за степента на това изпадане, НО то не е станало случайно. Върху това опростяване се работи непрестанно, методично и много ефективно на всички нива. Основни автори са медиите, телевизионни канали, пресата и политически партии. Слави Трифонов и един куп играчи като него, както и "чалга културата" създадоха и продължават да създават едно абсолютно изперкано и напълно лишено от човешки и национални критерии поколение. То разделя времето си между чата и фейсбука, между чалга културата и вечерните предавания на Биг Брадър , на Комиците и на великия Слави. В България никой не говори вече на "Ви", глаголът "случва се" заедно с един куп чуждици са обезобразили езика ни до неузнаваемост. А въпросът за отпуските е в такава анархия, като всичко останало.

23 Април 2010 02:29
Слабо, Терзиев, слабо!
Правителството на ГЕРБ НЕ е "да се отменят излишните отпуски на трудещите се, щом идват в повече на работодателите им", а напротив- да се "ИЗЧИСТЯТ"/т.е., да се ползват- до края на 2010-2011 г./ НЕизползваните платени годишни Отпуски! А и какво значи "излишни отпуски"/твое определение ли е?!/, които "идвали вповече на работодателите"?!? Аз НЕ съм чул или чел за човек-Наемен работник, на който ИСКРЕНО да са му "излишни" ПЛАТЕНИ/!/ Отпуски?! А ако питаш /само!/ Работодателите, то НЕ би трябвало, много от тях може би са на мнение, че НЕ трябва въобще да има платени годишни Отпуски за наемните им работници! Даже и против законовото ограничение за НЕповече от 8 часа работен ден са, май, много/ или повечето, или всички?!/ от Работодателите! Те, пустите му Работодатели, НЯМАТ, май, нищо против "ДИВИЯ" Капитализъм отпреди 100-200 г.?!
Освен това, Платеният годишен Отпуск е за да се /из/ПОЛЗВА, а НЕ да се заплаща /като Премия някаква/! И НЕ друг, а тъкмо Работодателят е ДЛЪЖЕН да осигури такъв законно полагащ им се Отпуск на наемните му работници! Друг е въпросът, че при сегашния "див Капитализъм" в България, много наемни работници се СТРАХУВАТ да ползват законния им платен годишен Отпуск, за да НЕ загубят, по волята на Работодателите им, работните си места! Ама, така е- каквито Профсъюзите, такива и Работодателите!

Редактирано от - paragraph39 на 23/4/2010 г/ 03:32:17

23 Април 2010 05:36
се взема на прицел чл. 224, ал.1 от Кодекса на труда, според който "при прекратяване на трудовото правоотношение работникът или служителят има право на парично обезщетение за неизползвания платен годишен отпуск".

Интересно е дали на лицето Бойко Борисов са начислявани тези парични обезщетения, срещу които сега той толкова роптае, при прекратяването на трудовите му правоотношения с МВР и община София. Въпросът не е с повишена трудност
23 Април 2010 06:46
engels! - е,
Ами не разбра ли, че това за отпуските не се отнася за премиери, министри, кметове, военни, милиционери и още некои миропомазани...... Тежеста и х-я е за простия и обикновен работник и служител......
23 Април 2010 07:12
Правото на отпуска задължение ли е?
Ако е задължение - кой отговаря за неизпълнението му?
Ако е право - ами, не си го щял, здраве да е.
А ако я караме по закон...
---------------------------
Блогът на Генек

23 Април 2010 07:13
Глупаво заглавие. 'Спестяването' на отпуска е някакво идитоска недомислица в нашето законодателство. Не съм чул в някоя нормална европейска държава при напускане на работа да се изплащат пари за неползвана отпуска отпреди 3-4 години. Трябва да има някакъв срок за ползването на отпуската, след който тя се губи. Идеята на отпуската не е да бъде някакъв бонус към заплатата, а работниците да почиват и да се въстановяват. То затова има и минимален платен годишен отпуск в трудовия закон.
23 Април 2010 07:55
Преподавам в университет и имам 48 дни годишен отпуск - безумно и безсмислено много. Но дори при тази огромна отпуска много колеги си ходят на почивка без да са в отпуск. Така масово натрупват по 300-400 дни, които при пенсиониране им се плащат. Това са пари от бюджета на университета, т.е. андрешковците крадат от своите колеги. Докато бях в ръководството се опитвах да боря проблема. Безнадеждно е. Селските хитреци и чалгаджиите са непобедими у нас. Така че - браво на ББ! Бой по канчетата докато им се отпорят ушите на тъпанарите. Не че нещо кой знае какво ще стане, но е приятно да се гледа. А след като с хляба сме зле, трябва да наблегнем на зрелищата.
Бъдете здрави!
23 Април 2010 08:12
Напълно съгласен с Мишо Константинов.
Отпуски над 25 дни годишно са безмислица при петдневна работна седмица и една камара официални празници.
Ако човек вземе 40 дни отпуска - това са ДВА МЕСЕЦА.
Т.е. може си и без него...
23 Април 2010 08:15
И ОЩЕ нещо.
Ако отпуската не е взета през първите 6 месеца на следващата година - работодателят да я плаща в бюджета.
23 Април 2010 08:49
И аз веднъж споделих с моя менажер, че в България има хора с платена отпуска от 40 работни дни и той ме попита, като се върне някой от такава отпуска, на опреснителен курс ли го пращат???
23 Април 2010 08:52
Не разбирам защо се дефинира проблем изобщо?
Във всеки един случай и работодателят, и работникът са били съучастници в нарушаването на КТ.
Следователно трябва да си понесат последствията!
23 Април 2010 08:52
Е,
ако е блондинка - не й дават и обедна почивка. За да не се налага да я квалифицират отново. Каквото и да се разбира под това.
23 Април 2010 09:06
Не знам къде ги има тези отпуски от по 30-40-50 дни, но за там където знам как стоят нещата, отпуските са между 22 и 27 дни, като по правило, работодателя все не може да пусне работника в отпуск и отпуските се трупат, трупат, ... Сега ГЕРБ иска да опрости задълженията на работодателите, а работниците са отново прецакани, за кой ли път вече! За пореден път ГЕРБ са се вторачили в изключенията и действат сякаш изключенията са правилото. Така е и с болничните например, където заради мялко на брой фалшиви болнични, ГЕРБ се опитват да прокарат идеята, че всички, които излизат в болнични са престъпници и ползват фалшиви болнични.
23 Април 2010 09:29
Бат Бойко е еманация на чалга културата /в частност на политическата чалга/, така че за какво говорим въобще... След като е на път да отстъпи пред пушачите, сега пък може направо да ни забрани да излизаме в отпуска...
23 Април 2010 09:31
Един приятел кандидатства за работа в НАТО.
Отпуската е 4 месеца.
23 Април 2010 09:35
Трябват спешни промени в Кодекса на труда. Предложение: Платеният годишен отпуск се прехвърля от графата "права на раблотника" към графата "задължения". В допълнителна алинея се указва, че работникът излиза в отпуск, когато каже Бойко Борисов. В точка към алинеята се призовава : Бъдете смирени и се уповавайте на Господ Бойко.
23 Април 2010 09:41
Положението в ЕС Натиснете тук
23 Април 2010 10:04
Кого да слушаме?

Това риторичен или циничен въпрос е?
23 Април 2010 10:55
Ако при соца , с отпуските ни и другите "дребни работи" , всичко беше в ред , днес нямаше да се налага , капа да спасяваме . Наред с друго , че и с доблест , ние сме само анонимни люспи в бронята на користния ни общ Разум . Може и парадокс да е , но баш нея трябва да поддържаме и Управляваме . Надзираваме ли тази своя Длъжност точно и системно , по-рядко ще се налага , да спасяваме . А Бубойко сторва "брутално верни" констатации , че и противоречията им буди . Без силната ни подкрепа , не би могъл да ги разреши ... Мишо Константинов , .

Редактирано от - beagle на 23/4/2010 г/ 13:09:28

23 Април 2010 11:17
Смешен плач на господина Тезиева тудей.
Безхаберието и скъсването с реалноста в тая държава е подминало критичната си точка.
20 дена е в Европа. 5 можеш да прехвърлиш до март следващата година. Рядко могат повече от две седмици да се ползват на веднъж. Точка.
23 Април 2010 11:40
Егати, и преди в соца имаше разни "незаменими" с по 50-60 дни неползвана с години отпуска.
До преди година-две имаше едни излишъци в БГ. Днес парите ги няма, но задълженията на бюджета си стоят. И няма един в затвора. Зашо бе ББ?
Не ни будалкай със съда. Събери фактите и всеки съд ще отсъди по тях, дори българският.
Пък ако не можеш, кажи си. Поне няма да се напразно надяваме.
Живях в една държава къде 30 години бесеха и биеха тояги на голо (и май още е така), но има ред и милиарди в бюджета. Питай Михов, той е още там.

23 Април 2010 11:44
ДругарЕ работохолици, всички сте пропуснали абсолютно "ненужния" детайл че по нашето ТК работодателят може да отказва да ви пуска в ПЛАТЕН отпуск до безкрай (има случаи с неплатения, когато е длъжен при подадена молба да ви пусне, но това е друго). И какво става в такива фирми а? Как ще възпрете работодателя да откаже на работника нито един ден отпуска през цялата година????? Че то няма такъв член в закона!!! А в държавните учреждения? Ами че нали там работи един на 5 и точно тоя работното магаре демек, не го пускат в отпуска.... Ако в ЕС беше така, сигурно никой нямаше да излиза в отпуска и щяха да рабоятт докато умрат. Аман от разбирачи и тълкуватели на законите!!!!

Г-н Терзиев, както винаги е на висота

Редактирано от - zlobarcheto на 23/4/2010 г/ 11:46:56

23 Април 2010 12:41
БРАВО НА АВТОРА-ТОЧНО И ЯСНО!!
23 Април 2010 13:01
Преподавам в университет и имам 48 дни годишен отпуск - безумно и безсмислено много. Но дори при тази огромна отпуска много колеги си ходят на почивка без да са в отпуск. Така масово натрупват по 300-400 дни, които при пенсиониране им се плащат. Това са пари от бюджета на университета, .... Докато бях в ръководството се опитвах да боря проблема. Безнадеждно е. Селските хитреци и чалгаджиите са непобедими у нас.


Мишо Константинов,

Господин Терзиев,
днес написаното от вас е силно разочароващо като лансирана идея и като обективност при преценката. Не ми се коментира.

ПП.
т.е. андрешковците крадат от своите колеги.

С това обаче не съм съгласен. Андрешко не е крадил от своите колеги /съселяни/, а ги е спасявал от грабеж и разорение. Май трябва пак да бъде прочетен разказът на Елин Пелин.

Редактирано от - Mitev на 23/4/2010 г/ 13:35:24

23 Април 2010 13:26
zlobarcheto,
вземи първо прочети КТ и тогава пиши! В КТ има ясно разписани и задължения и срокове, които работодателите трябва да спазват по отношение на отпуските.


____________________________
Кредитът - модерното робство
23 Април 2010 13:28
Ето идея откъде да вземат пари за изплащане на натрупаните отпуски: Според КТ, ръководител, който не си изпълни задълженията подлежи на глоба от 2`500 до 10`000 лв. А чл. 176, ал. 2, изрично задължава ръководителите в първите 6 месеца на всяка година да изчистват старите отпуски. Ако не го направят, ал. 3 дава право на работника сам да се пусне в отпуск, при това когато сам пожелае (!), и така има опасност от провал на дейността на предприятието или ведомството. Т.е., ако ръководителят не е спазил ал. 2, той рискува цялостната трудова дейност и затова подлежи на санкция (от 2`500 до 10`000 лв.). Да я приложат и да съберат от там парите.


____________________________
Кредитът - модерното робство
23 Април 2010 13:37
Ето идея откъде да вземат пари за изплащане на натрупаните отпуски: Според КТ, ръководител, който не си изпълни задълженията подлежи на глоба от 2`500 до 10`000 лв. А чл. 176, ал. 2, изрично задължава ръководителите в първите 6 месеца на всяка година да изчистват старите отпуски. Ако не го направят, ал. 3 дава право на работника сам да се пусне в отпуск, при това когато сам пожелае (!), и така има опасност от провал на дейността на предприятието или ведомството. Т.е., ако ръководителят не е спазил ал. 2, той рискува цялостната трудова дейност и затова подлежи на санкция (от 2`500 до 10`000 лв.). Да я приложат и да съберат от там парите.



ноу кредит,



23 Април 2010 13:37
И ако работотдателят не го направи, какво ще направиш, ще го съдиш ли?
Средна продължителност на гражданските дела у нас-над 10 години... При условие че министрествата не спазват КТ , не виждам как да го спазва частния сектор. Прочее, тъй като контролът ни куца, всякакви мерки от тоя вид са безмислени, докато ПОСЛЕДВАЩИЯТ контрол не почне да действа....
23 Април 2010 13:40
Иначе се подписвам с две ръце под втората ти идея, но дълбоко се съмнявам, че и тя би могла да бъде осъществена слабите контролни механизми....
23 Април 2010 13:41
"вземи първо прочети КТ и тогава пиши! В КТ има ясно разписани и задължения и срокове, които работодателите трябва да спазват по отношение на отпуските."
А какви са наказанията, ако работодателят не си изпълни задълженията?
На мен не са ми известни такива.
23 Април 2010 13:55
И точно частникът-работодател ти казва да го съдиш, като нещо не ти изнася. Ама без пари за адвокати как да го съдя и как да дочакам края на делата? А и как да си помисля, че мога да пискам за някакви права в тая безработица? Да живей, живей труда!
23 Април 2010 14:07
Това са пари от бюджета на университета, т.е. андрешковците крадат от своите колеги.



Нищо не крадат от своите колеги.
В текущия бюджет за всяка една година са включени средства за платените годишни отпуски. Ако не са я ползвали (по една или друга причина), колегите ви са спестили пари на бюджета. Които или са били върнати в бюджета на първостепенния разпоредител (МО) в края на финансовата година като неизползвани, или пък са покрили други нужда в рамките на ФРЗ.


Сред като военните и полицаите получават при пенсиониране на куп една до две годишни заплати, защо професорите пред пенсия да не си осигурят някой лев, за сметка на "спестените" отпуски?
Това не са селски простотии и чалги, точната дума е беднотия. След която следва мизерията на пенсията, гусин Константинов.


Та ако трябват удари по канчетата, те са за тези, които управляват овчия егрек. Като искат мляко, месо и вълна, трябва барем да си хранят овцете.

Редактирано от - Артиста на 23/4/2010 г/ 14:15:36

23 Април 2010 14:23
ГЕНЕК,
От скромност ще премълча кой, по време на Правителството на Ж. Виденов, предложи в Кодекса на труда да са фиксирани само ДОЛНИ граници(в зависимост от трудовия стаж и характера на работата) на платения годишен отпуск- а оттам НАГОРЕ да е право на Работодател и Наемен работник да се ДОГОВАРЯТ!
А Правото на платен годишен Отпуск е като Правота на Гражданство- ВЕДНО с правата на български Гражданин получаваш и Задължения на български Гражданин(чл.58-61 от Конституцията)!
23 Април 2010 14:48
Щом отпуската не е ползвана през годината за която е предназначена, най-добре ще е следващата година да бъде изплатена компенсация за неползването. (за тази възможност държавата няма пари, за да плати на своите държавни служители). Това е дори по-изгодно за работодателите, тъй като върху това обезщетение не се начисляват социални осигуровки и се спестяват около 30 % ако работника се пусне принудително в платен отпуск, по времето на който се дължат тези осигурителни вноски. И сега се заплаща обезщетение за неползван отпуск, но само при напускане.
По времето на възродителния процес бе допуснато изплащане на компенсация за неползван отпуск. (това важеше за "ценни" с кадри които трябваше да се попълват дупките оставени от "екскурзиантите" до Турция).
А по стария КТ неползвани отпуски над 3 години "изгаряха". Добре е да се върне това правило.
Авторите на сегашната идея, явно подвеждат Боко. Придобитото право на отпуск вече го има и не може със задна дата да се отнеме.
23 Април 2010 15:04
и имам 48 дни годишен отпуск - безумно и безсмислено много

Само за човек без въображение
Няма страшно, сега в Пернишкия световен университет ще внесете ред
23 Април 2010 15:16
Като човек, отговорен за европейската политика в икономическия сектор, твърдо вярвам, че начинът, по който използваме свободното си време, е чудесен индикатор за нашето качество на живота



именно - хората не са машини и работят за да живеят, а не живеят за да работят. бачкаш, за да имаш повече пари (т.е. възможности) какво да правиш със свободното си време, а не защото вярваш, че можеш да заситиш неутолимата човешка лакомия за печалба.


след като чорбаджиите, вкл. най-големия чорбаджия - абсурдистанското правителство - отказват да "проявят разбиране" към този прост факт и аз отказвам да проявя разбиране към затрудненията им. всеки си има проблеми и трябва да си ги решава, а не да хленчи и да гледа да изклинчи.


га яда'а кифтетата ни риваха и не делиха - нека сега не се опитват да ни прехвърлят сметката, защото дето викат американците fool me once - shame on you, fool me twice - shame on me!
23 Април 2010 15:18
Глюпости на тръкалета!
Синдикатите к'во ми се правят на улави?!
Я бърже да си припомнят, как по време на соца, неизползуваните отпуски ни ги изплащаха във вид на консерви "Русенско варено"!
За подпомагане социалистическата икономика, и все по-нататъшното задоволяване потребностите..(ама истинско "Русенско.." ви казвам ей, а не както е Сега - консерва с някаква си там псевдокайма от уши, бузи и ГМО-соеви протеини)
Та...ББ да не се мотка, а директно и веднага на практика да приложи челният опит на др.Т.Ж.!
Твърдо и последователно!
Е, явно покрай кризата, "Русенско.." ше тряба се смени с "Копърка", ама все пак, нали е произведено в БГ?
Ерго, "Грижа за Човеко.." и натуралното стопанство на Републиката в реални съотношения!


23 Април 2010 15:20
Средна продължителност на гражданските дела у нас-над 10 години... При условие че министрествата не спазват КТ , не виждам как да го спазва частния сектор.

zlobarcheto,
Това е "камък" в градинката на синдикатите и Главна инспекция по труда в Социалното министерство. Обърни/сърди се на тях, че не са си свършили работата.

____________________________
Кредитът - модерното робство

Редактирано от - no-credit на 23/4/2010 г/ 15:21:04

23 Април 2010 15:20
a бойко не черпи от мъдростта на балшая савецкая, а направо от мотото на трудово-възпитателните лагери: Arbeit Macht Frei!


османските ангарии и десятци започват да изглеждат смешни на фона на това какво българин причини на българина през последните 20 години и какво се каним тепърва да си причиним.
23 Април 2010 15:21
А какви са наказанията, ако работодателят не си изпълни задълженията?
На мен не са ми известни такива.

Казах - най-вече глоби:
Член 414
(1) Работодател, който наруши разпоредбите на трудовото законодателство извън правилата за осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд, ако не подлежи на по-тежко наказание, се наказва с имуществена санкция или глоба в размер от 10 000 до 15 000 лв., а виновното длъжностно лице, ако не подлежи на по-тежко наказание - с глоба в размер от 2500 до 10 000 лв.
(2) За повторно нарушение по ал. 1 наказанието е имуществена санкция или глоба в размер от 20 000 до 30 000 лв., съответно глоба в размер от 5000 до 20 000 лв.
...


____________________________
Кредитът - модерното робство
23 Април 2010 15:30
А по стария КТ неползвани отпуски над 3 години "изгаряха". Добре е да се върне това правило.
Авторите на сегашната идея, явно подвеждат Боко. Придобитото право на отпуск вече го има и не може със задна дата да се отнеме.

Въпрос на тълкуване. И сега в КТ има давност 3 години:

Давност

Член 358. (1) Исковете по трудови спорове се предявяват в следните срокове:
1. едномесечен - по спорове за ограничена имуществена отговорност на работника или служителя...
2. 2-месечен - по спорове за отмяна на дисциплинарно наказание...
3. 3-годишен - по всички останали трудови спорове.
...

Т.е., при едно по-разширено ( ) тълкуване на КТ, и сега може да се каже, че неизползвани повече от 3 години отпуски "изгарят".

____________________________
Кредитът - модерното робство

Редактирано от - no-credit на 23/4/2010 г/ 15:39:51

23 Април 2010 15:34
една празна от съдържание статия
симулиране на дейност
23 Април 2010 15:51
Т.е., при едно по-разширено ( ) тълкуване на КТ, и сега може да се каже, че неизползвани повече от 3 години отпуски "изгарят".


Ееее, прекалено е широко тълкуването..... Тази "давност" се прилага до завеждане искова молба по трудов спор. Например работодателят не е изплатил обезщетението за неползван плетен отпуск.
Какво кажеш за това - чл. 176 КТ:
....
(4) (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) Неизползуваният размер на платения годишен отпуск може да се използува от работника или служителя до прекратяване на трудовото правоотношение с този работодател.

Май широкото тълкуване е нипроложимо
23 Април 2010 16:38
Казусът е интересен.
Но заради бълхата да изгорим юргана не е вариант...
23 Април 2010 16:56
За некой , в таз Държава и Народ , може нищо да не бива , ама е по Закон . Баф принципа , че да приключваме ...
23 Април 2010 17:04
"Баф Принципа" е недозволено!
Щото става безпринципно...
23 Април 2010 17:21
Всички неизползвани отпуски от минали години трябва да са провизирани, т.е. пари би за тях трябвало да има. В публичния сектор обаче най-вероятно симеон дянков вече или ги е похарчил или планира да ги похарчи за нещо друго, защото не знае как да си осигури приходи. В частния сектор, където са повечето от тези отпуски, симеон дянков прави нещо като компенсация - ето държавата не си изпълнява задълженията по сключените договори, но за сметка на това ще ви опростиме плащания към работниците. И в двата случая прецаканите сме пак ние.
Отделно ГЕРБ може би се опитват да назначат свои хора, на мястото на сегашните, но искат да не плащат както е по закон.
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД