Ивелина Василева е родена на 8 октомври 1969 г. в Бургас. Завършила е в СУ "Св. Климент Охридски" английска филология. Специализирала е управление на проекти в Института в Карлсберг и бизнес мениджмънт в Ериксон университет в Стокхолм. Преди да стане зам.-министър на екологията, беше зам.-кмет на Бургас. В МОСВ отговаря за оперативната програма "Околна среда".
------
- Като бивш зам.-кмет по-добре ли разбирате общините и техните проблеми при усвояване на евросредства за околна среда?
- Мисля, че да, и ми се иска да е така. Защото от самото начало възприемам себе си и като посланик на общините. Когато съм била от другата страна в ролята на бенефициент, ми се е искало да се направят някои промени в начина, по който са организирани процедурите и се управляват оперативните програми. И сега възприемам позицията си като уникален шанс да помогна на общините чрез опростяване на процедурите и създаване на един много активен диалог и взаимоотношения на партньорство. Защото смятам, че това беше основната слабост.
- Но като зам.-министър видяхте и другото лице на общините - те хитруват при кандидатстване по европроекти.
- Това също го има, но не смятам, че могат да се сложат под общ знаменател и да се каже общините хитруват, общините са измамници. Има правила, с които се съобразяват, и в тази посока са нашите обучения към тях.
- В момента има фатално забавяне с пречиствателните станции за населени места с над 10 000 жители, а срокът е краят на 2010 г. За колко от тях наказателната процедура ни е в кърпа вързана?
- За всички, които не са изградени или са изградени до някаква степен. Има пречиствателни станции само с механично пречистване, има такива и с биологично, но е необходимо да се въведе и третично, допълнително пречистване в чувствителните зони. Т.е. след края на 2010 г. ние трябва да сме изпълнили тези изисквания, но това няма да е възможно. Към настоящия момент в 70 населени места с над 10 000 жители няма изградени пречиствателни станции. Това би могло да доведе до стартиране на наказателни процедури. Ние сме в непрекъснат контакт както с ЕК, така и с ГД "Регионално развитие", с ГД "Околна среда", за да докладваме за напредъка по разработване на новите проекти.
- В кои селища е най-фатално забавянето?
- Естествено, в големите населени места с над 50 000 жители. Има места, където изобщо не е стартирала подготовката. Пример за такива общини са Лом и Тутракан. Има общини, които нямат подписан договор за техническа помощ, нямат подкрепа и от ИСПА и тепърва трябва да започват от самото начало. А това означава определяне на терен за пречиствателна станция, процедури по ОВОС, процедури за издаване на разрешително за заустване, процедури по разработване на ПУП, промяна на предназначението на земята. Това е доста дълъг процес и понякога отнема година-две. В този смисъл в момента, когато отворим поканите за проектни предложения на такива общини, автоматично ще предоставим техническа помощ.
- Заради такова забавяне страната ни след това ще трябва да плаща доста солени глоби. Кой носи вината за това?
- Вината е споделена. Винаги съм казвала, че ние с общините сме в една лодка. Защото темпото, с което изграждат своята базисна инфраструктура, до голяма степен предопределя успеха и на правителството. Когато се наложат санкции, те ще бъдат на цялата държава, а не на конкретните общини.
- Кога трябва да очакваме тази наказателна процедура? Колко време след края на 2010 г.?
- Практиката показва, че първото запитване, с което тази процедура стартира, идва няколко месеца след крайния срок. Нашият аргумент е, че имам ясна програма и осигурени средства, които се предоставят целево. Освен това България не е единствената държава, която има забавяне на изпълнение на ангажиментите си. Това е инфраструктура, която изисква изключително голям финансов ресурс, а ВиК услугата не е печеливша.
- Притиска ни още един срок - в края на 2013 г. трябва да бъдем готови с пречиствателни станции за населени места с под 10 000 жители. Там какво е състоянието?
- Там е още по-трудна задачата, защото от 411 такива населени места в 380 няма изградени пречиствателни съоръжения. Ресурсът, който е необходим, надхвърля 2 млрд. евро и в този смисъл задачата при тях е още по-сериозна. Мислим за разработване на механизъм и препоръки за изграждане на такива съоръжения за по-малките населени места. Иска ми се да проучим практиките, защото в по-малките населени места биха могли да бъдат прилагани модулни съоръжения. Те се изграждат по-бързо и не се нуждаят от дълъг процес на проектиране. В края на 2011 г., когато имаме реална представа как се движи усвояемостта на средствата за големите обекти, бихме могли да насочим част от ресурса по оперативната програма към по-малките.
- Ако обаче парите свършат, защото целево в момента ги давате на големите общини, няма ли да останат малките, несправедливо ощетени? Това са по-бедни общини, а те трябва да намерят собствени средства, за да си направят пречиствателни станции.
- Напротив, смятам, че има пълно разбиране и сред общините. Този въпрос много често сме го дискутирали, включително и на редовните срещи всеки месец с националното им сдружение. Общините подкрепят нашия подход за концентриране върху по-приоритетните обекти. Това, в което сме ги уверили, е, че няма да бъдат пренебрегнати малките населени места с между 2000 и 10 000 жители. Тази година започваме програмирането за следващия цикъл и средства ще бъдат заложени за изграждане на пречиствателни съоръжения.
- Но те ще изпуснат крайния срок, защото той е 2013 г., а едва тогава започва новият програмен цикъл?
- Така е, но не бихме могли да очакваме, че можем да се справим с тази задача за краткото време, с което разполагаме. Тези срокове са заложени още при договарянето на присъединяването на България към ЕС. Но въпреки всичко да този момент не можем да се похвалим със сериозна ангажираност от предходни правителства за изпълнение на тези ангажименти. В рамките на година не можем да преодолеем това огромно забавяне.
- 23 са проблемните регионални депа за отпадъци, а покани са изпратени само до три общини. Какво става с останалите, и там ли ни грози наказателна глоба?
- Там със сигурност ни грози наказателна процедура, защото за тях вече отмина крайният срок - 16 юли 2009 г. Знаете, че изпратихме покани до три общини - София, Перник и Ботевград. София подготви голям проект и той вече е изпратен до ЕК. Ботевград подаде проектно предложение, което оценяваме. За Перник срокът е средата на юни. За останалите 20 има предоставена техническа помощ или по програма ИСПА, или по оперативната програма, или от ПУДООС. Надяваме се да може до края на годината да поканим всички. Срещат се доста трудности от общините, свързани с осигуряване на терени за изграждане на депата, с процедури по ОВОС, с обжалване. Има трудности и при сдружаването на общините.
- Много се бавят, а времето става златно...
- Така е, ежемесечно провеждаме срещи с тези общини. С промени в закона за управление на отпадъците сме въвели механизъм, който регламентира създаване на сдруженията, така че да са ясни ангажиментите на всяка от общините.
- В проектозакона се предлага глоба до 20 000 лв. за кмет, който не е осигурил ново депо или разширение на съществуващото. Ще важи ли тя и за тези кметове, които се бавят с 20-те регионални депа?
- За тези от тях, които не полагат усилия и нямат желание да изградят тази базисна инфраструктура, ние обмисляхме доста варианти, включително и драстични варианти да бъдат лишени от възможността да ползват безвъзмездно финансиране. Опитваме се да въведем механизъм, чрез който да осъзнаят своята отговорност.
- Наказателната процедура за столичните отпадъци вече влезе в съдебна фаза.
- Да, така е, има решение на Колежа на комисарите. Още тогава премиерът изпрати уведомление до г-н Барозу с искане за преразглеждане на това решение с достатъчно сериозна аргументация за действията, които бяха предприети, за да се елиминира проблемът със софийските отпадъци. Наскоро се получи отговор от г-н Барозу с уверение, че ЕК следи активно развитието по въпроса и ще вземе предвид всичко, което държавата ни и Столична община са предприели.
щом ресурса надхвърля 2 млрд. ЕВРО до 2013 година
просто зарежете тази задача,
явна нито имате време
--------- нито имате ресурс,
------------------нито както знаем, можете....
намерете си друга дъвка, за която имате и ресурс и време ..........
например укрепете брегът на р. Дунав,
почистете коритата на реките, докато е лято ......
там поне акъл не се иска само парета и работа... т.е. време.....