:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,735,522
Активни 806
Страници 20,425
За един ден 1,302,066
къде сме ние

„Елитното“ обществено училище е парадокс, и то лош

Надявам се, че министърът на образованието ще изпълни обещанието си в България децата да си избират училището, а не училището да си избира децата
Василена Доткова
Ясно си спомням, че в едно от първите си телевизионни интервюта като министър Сергей Игнатов разказа как момиченце го помолило да сложи край на истерията с изпитите за гимназия след 7 клас, които изтощават деца и родители до предела на емоционалните, интелектуалните и финансовите им сили. И той обещал. Няколко месеца по-късно все още за "елитните" училища се говори като за нещо справедливо и естествено, което винаги е било така и винаги ще бъде.

А какво означава в една обществена образователна система да има училища, които са елитни, и такива, които не са? Най-очевидният смисъл е, че държавата признава неспособността си да осигури образование със съизмеримо качество на всички деца. Но понеже образователната система се финансира от данъците на всички данъкоплатци и те би трябвало да имат равен достъп до нейните услуги, нужен е някакъв критерий за селекция на децата, който да бъде такъв, че да може "да мине" пред обществото.

Тук на помощ идва инерцията от тоталитарното минало, когато достъп до изучаване на чужди езици, компютри и въобще до прилично образование имаха само шепа хора, избрани да възпроизведат "елита" на държавата и партията. Тогава на повечето родители не им оставаше кой знае каква друга възможна амбиция, освен да се надяват детето им да се промъкне сред този бъдещ елит. Сега обаче обществото, в което живеем, би трябвало уж да се базира на по-различно мислене и ценности и качественото образование не би трябвало да е достъпно само за избрани.



Вероятно "елитните" училища все още успяват да минат за нещо нормално,



защото хората, от които зависят решенията в областта на образованието, и досега нямат проблеми да запишат децата си в тях. "Елитните" училища сега наистина са повече и предлагат повече места, а и с условията си за прием са достъпни именно за деца на родители от оформящата се средна класа. Тоест за деца, които живеят в градовете, родителите им са с прилично социално положение, информирани са и могат да си позволят таксите за частни уроци, както и да отделят необходимото време за проучване на възможностите за подготовка, за техническа и емоционална подкрепа по време на кампанията. Съвсем не всички родители могат да направят тези неща.

Не всички деца имат една и съща стартова позиция - някои са от бедни семейства, други са в малки и отдалечени населени места, трети са отглеждани от баби и дядовци, защото родителите им са на работа в чужбина, четвърти са с един родител или без родители, пети са с увреждания, шести имат трудности в ученето.

Всички те имат капацитет, който трябва да може да бъде развит, и е тяхно право да получат еднакво качество в образованието, което се финансира по солидарен начин от цялото общество. Затова в развитите демократични общества образователните системи целенасочено се стремят качеството на отделните училища да бъде равностойно. Не е случайно, че Финландия, която има най-добри резултати в международните класации за качество на образованието, има и най-малката разлика в средните оценки от матурите между най-силно и най-слабо представящите се училища. Често се цитират думите на Пирьо Синко, която е член на Националния съвет по образование във Финландия: "Нашата образователна система може да гарантира, че децата в столицата и в най-далечните северни райони получават еднакво добро образование, затова не говорим за добри и лоши училища. Ние нямаме елитни училища и образованието е безплатно." Но дори и в общества, много по-нехомогенни в социално отношение, като в САЩ например, има целенасочен стремеж да се свиват разликите в качеството на образованието в училищата в по-бедните и в по-богатите квартали.

Едва ли има нужда да се изтъква аргументът, че



един тест не може да селектира 13-, 14-годишните деца



според естествените им дарби, а и подобен дарвинизъм надали е уместен в общественото образование, за което плащаме всички. Истерията около изпитите за гимназия, които решават съдби, пък е толкова всеобхватна, че образованието след началния курс в голяма степен е подчинено на нея.

Годините в прогимназията са формираща част от живота. Това е време, в което децата трябва не само да ходят на частни уроци и да се стягат за гладиаторска битка със съучениците си, а да четат за удоволствие, да играят, да общуват, да се движат, да придобиват социални компетентности, да откриват себе си. Да учат от любознателност и интерес, а не само заради представянето си на един изпит, който да им даде достъп до добро училище. Затова и една от препоръките на The Good Childhood Inquiry - голямото британско изследване на детството, чиито резултати излязоха миналата година, беше "да не се оповестяват данни за отделни училища, въз основа на които те могат да бъдат класирани по престиж".

Остава ми да се надявам, че министърът на образованието ще изпълни обещанието си пред момиченцето, за да може и в България децата да си избират училището, а не училището да си избира децата, поне когато училището е обществено. Но за да се случи това, предполагам, първо повече хора трябва да си дадат сметка колко зле всъщност звучи изразът "елитно училище".

-----------

* Василена Доткова живее в момента в Швеция. По професия е преводач и филолог. Има блог за родители http://www.blizodobebeto.com/, кръстен на книгата, която издаде преди време. Текстът, който публикуваме, е от блога й.
снимка: БОРИСЛАВ НИКОЛОВ
В развитите демокрации образователните системи целенасочено се стремят качеството на отделните училища да бъде равностойно. А България продължава да толерира явлението елитно обществено училище.
136
6488
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
136
 Видими 
26 Април 2010 22:34
По принцип е права авторката, но пред алтернативата навсякъде да е блато, е по-добре да има "елитни" училища.
26 Април 2010 22:49
Аман от политическа коректност! Колкото и да се напъват подобни автори, трудно ще опровергаят факта, че в прогимназията има деца, които могат да решават интеграли, други са овладяли няколко езика, трети пишат добра поезия, а четвърти бягат 100м под 12 секунди. Единственото, което могат да постигнат донякъде с напъванията си, е да подтиснем всички тези деца

_______________________
Покажи неуважение към георги първанов (гоце), пиши името му с малка буква!
Блогът на Манрико
26 Април 2010 23:22
проблемът не е, че има "елитни" училища. Проблемът е , че другите са зверилници
26 Април 2010 23:24
Вярно е, че около седми клас настава страховита истерия, но последните, които трябва да бъдат обвинявани за това, са самите училища. Трябва ли Първа Английска да се срамува, че е по-добра от кварталното в Обеля?
Приказките за равния старт са много хубави, но е неизбежно някои училища да са по-добри от други, например защото привличат по-добри преподаватели, по-добри ученици, със средата, с престижа, с историята си. Ако кварталното в Обеля може да стигне равнището на Английската, това е много хубаво. Но ако не може, а иска Английската да падне до неговото, това не е хубаво.
И след като винаги някое училище ще е по-добро от друго, логично е към по-доброто да има по-голям интерес от учениците. И когато искащите да учат в него са повече от наличните бройки, как, моля, се определя кой ще учи в него, ако не с някаква форма на изпит? По азбучен ред може би?
26 Април 2010 23:27
"Но дори и в общества, много по-нехомогенни в социално отношение, като в САЩ например, има целенасочен стремеж да се свиват разликите в качеството на образованието в училищата в по-бедните и в по-богатите квартали."
Мали-й-й-й, туй ли се вижда от Шведско? Нищо подобно няма като практика. Авторката бърка действителността с някакви кухи закончета.
А елитни училища трябва да има. Манрико е напълно прав. Много ми беше чудна преди 10-тина години тази лЮбов към лузърите в Лат Америка, но сега и там навлиза конкуренцията. Да не говорим за ЕУ и УСА. Който иска да успее, да работи над себе си. А ако семейството му не може да си го позволи (частни уроци и т.н.) - виновно е семейството.
26 Април 2010 23:37
"Тук на помощ идва инерцията от тоталитарното минало, когато достъп до изучаване на чужди езици, компютри и въобще до прилично образование имаха само шепа хора, избрани да възпроизведат "елита" на държавата и партията"
Не разпознавам такова твърдение. Лично аз съм завършил обикновена, не езикова, или "елитна" гимназия в тоталитарното минало, но мисля, съм получил прилично образование. Мисля, че едно от главните постижения на соца беше добро образование за всички.
"Елита на държавата и партията" не се е произвеждал по образованост, а по произход.

27 Април 2010 00:02
Почти напълно съм съгласна с всички преждеизказали се. Ако по някаква си причина непременно държим да изравним редиците по ръст, не режем главата на стърчащите, а караме ниските да се повдигнат на пръсти.
Странно, защо от множество разкази зная , че в Лондон, пък и в други големи UK градове, училищата избират учениците си, а не обратно. Авторката твърди противоположното, би ли го потвърдил някой тук от първа ръка?
До там до където се простират спомените ми, никоя власт или правителство не са наричали официално което и да е училище "елитно". Мисля, че обществото само си е изковало този неофициален термин. Защо? Питайте него. Имало е някаква потребност от това. А може ли авторката да ни каже кои точно училища, с какъв точно профил, минават в графата "елитни", кой ги титулува като такива или ги детронира от тези позиции и по какви критерии. Внасянето на яснота по тази материя би уеднаквило представите ни. Тогава ще можем по-лесно да проверим наистина ли деца от селата, нерядко от социално слаби семейства, не присъстват като достатъчно представителна бройка и в "елитните" училища.
И каква точно неправомерна привилегия са си извоювали с труда и познанията си? /Друг е въпросът колко надеждни са приемните изпити като формат, за да оценят по достойнство и цялостно ученика. Но това е съвсем различна тема/
И още един въпрос, четейки "визитната картичка" на авторката, любопитна съм да разбера какво училище е завършила в Бг. Ако не е езикова гимназия /ако под тези училища се разбира "елитни"/, то евала!, значи качествено средно образование може да се получи и в другите, "неелитни" училища. Тогава тезата на статията май загубва силата си. Ако ли пък е езикова гимназия...
И последен въпрос, да прости невежеството ми г-жа Василена Доткова, но какви данъци плаща тя в България в момента?
27 Април 2010 00:16
Meto и Manrico са ми взели думите от устата Девойчето видимо е пределно младо, за да има каквито и да е осмислени познания /спомени/ за тоталитарното общество.
Проблемът е коментиран тук не един и два пъти - всяко, ама абсолютно всяко, училище трябва да дава на възпитаниците си поне един чужд език /все по-желателно е два/ плюс практически знания за модерните технологии, но съобразени с профила на училището.
И още нещо - знания за предприемачеството като такова /Бил Гейтс е подходящ пример/, знания за управление на личните финанси, знания как функционира една пазарна икономика и какви качества ни трябват, за де се впишем успешно в нея, знания за това как се създава семейство и се отглеждат /не правят, те по емпиричен път са си го научили /деца и прочие полезни практически неща.
Часовете по религия, по европеистика, по гражданска отбрана и по боядисване на небето засега ще ги отсвирим.
По египтология тоже...
27 Април 2010 00:21
Този въпрос изникна преди 37-38 години . Успешно го решаваха , но ето че пак се туря . А като матриал , тогава елитът беше "естествен и хомогенен" , а най-вече и много по-достоверен . Сега и "целенасоченото усилие" не би помръднало нашето школо . Бъдещето на "кварталните" ни деца , принадлежи на НБУ и компания ...
27 Април 2010 01:23
Ако пратим 10 супер учители да преподават на 30 циганета и 10 застреляни и нискокомпетентни учители да преподават на 30 много умни и обичащи да четат деца, какъв ще е резултатът?
Афторката не е ли чела за повика на Мао квантовите физици да ранят прасетата? Щото така звучи. Соцът е неизтребимо зло, щото е заложен в човешката природа под формата на завист, водеща до лошокачествена тъпотия.
27 Април 2010 01:39
Между другото, аз не знам какви са тия „международни класации за качество на образованието“, ама някой сеща ли се скоро да е имало нобелист финландец, примерно, или изобщо в някоя област да се е проявило по някакъв начин в действителността това качество на образованието им.
27 Април 2010 01:57
Айдееее пак глупости на търкалета.
1) По мое време (не чак толкова отдавна) дори и при началните имаше подбор и поне 3 "спец" училища. Изброявам тези които аз помня: 1) класика - "надарените" в банкя, 2) тогавашното "Знаме на мира" май беше 30-то и 3) виктор юго?? (пак може да бъркам) където учеха дипломатите.
Между другото и на това ниво имаше селекция ( и то не само за спец училищата), като директното записване беше само в кварталното. Как е ситуацията в момента?
2) Кандидатстването за гимназии беше (и се надявам все още е) доста стандартен и нормален процес.
Завършил съм една от "елитните" гимназии - и мисля че подборът беше изключително нормален и доста адекватен. В моя клас бяхме всякакви - като се започне от синът на гръцкия консул и се стигне до деца с родители работници.
3) ако селекцията за гимназии е дискриминация и стрес - какво да кажем за частните училища и изискването за "финансов" ценз и то не от ученика а от родителите му? висша форма на равнопоставеност може би?
4) малко оффтопик - като се замисля днес голяма част от випускът ми не е в българия. както изглежда няма и да се върнат.

Редактирано от - mitkog на 27/4/2010 г/ 02:12:11

27 Април 2010 02:25
Извинявам се за дългия пост, но не издържах.

Тъй като съм възпитаник на едно от "елитните" училища във Варна - Първа Езикова Гимназия , смятам че и аз може да добавя нещо по темата. Между другото ще вметна, че преди няколко месеца "Сега" публикува друга статия от същата авторка, която третираше същия проблем. Там авторката чистосърдечно си признаваше, че е учила в не-"елитна" гимназия и пак надълго и нашироко обясняваше колко лошо нещо са "елитните" такива. Нещо като историята за киселото грозде.

Това, което убягва на на нашата поборничка за равенство в образованието е фактът, че това което прави училищата елитни, е по-скоро качеството на учениците които учат там, а не качеството на преподаване. В момента във Варна има сигурно 15-16 гимназии с усилено изучаване на някакъв език. И все пак за званието елитни се съревновават основно три - Първа, Четвърта и Пета езикови. Някъде след тях са Природо-математическата и Хуманитарната. Математическата си е частен случай, тъй като е строго профилирана за деца, надарени в областта на точните науки. Разбира се тя също попада в графата "елитни", но в случая нейната строга профилираност, при все че и там усилено се изучават чужди езици, не позволява да я сравним с останалите.

Та вземаме всички 15 гимназии с усилено изучаване на някакъв език и почваме да сравняваме учебните им програми. Ами кой знае каква разлика няма. Вярно - в някои от горепосочените гимназии са въведени тъй-наречените подготвителни класове по езика, докато в други тези класове липсват. Това обяснява разликата в качеството на подготовка по отношение на езиците. И дотук. От тук нататък всички останали предмети - Литература, История, Математика, География, Биология и т. н. се преподават по една и съща учебна програма, от преподаватели със сходни качества, по едни и същи учебници. И разбира се по олимпиади и кандидатстудентски изпити възпитаниците на сочените за "елитни" гимнази са няколко дължини пред възпитаниците на не до там елитните.

Обяснението е елементарно - възпитаниците на "елитните" гимназии са по-добри ученици. Разбира се и сред тях има разлики - някои са си просто природно интелигентни (със съответните учебни навици разбира се), докато други компенсират изоставането си в дадена дисциплина със здраво зубрене. Аз например никога не съм си давал зор с разказвателните, защото имам доста услужлива памет. Литературата също не ми е била проблем, защото ми идва отвътре Математиката, химията и физиката ми бяха трагедия, защото ми бяха скучни, а пък и явно не съм роден за математик и там вече трябваше да си давам зор. До 7 клас се мъчих с тях, а след като влязох в гимназията спрях да се занимавам сериозно и съответно резултатите ми паднаха.

Около мен обаче имаше всякакви екземпляри - хора, които за 15 минути решаваха класното по математика на едната група, а през следващите 15 на другата, хора които зубреха до полунощ урока по история и на следващата сутрин едва избутваха четворка, хора умни и педантични, които се подготвяха системно и бяха железни по всички предмети. Всички тях обаче ги обединяваше фактът, че бяха достатъчно умни, упорити и добре подготвени, за да са сред първите на кандидат-гимназистките изпити и съответно да бъдат приети в желаната гимназия.

Тук е моментът да кажа, че ме приеха в гимназията през 1994 и, повярвайте ми, по това време там нямаше ученици влезли без конкурс. Всички, с които аз учих, бяха там защото искаха да са там (на част от тях може би главно родителите им са искали), бяха се подготвили за изпитите си и ги бяха издържали поне с оценка "Много добър". А искаха да са там, защото знаеха че ще са сред себеподобни и ще учат. Както някой преди мен се изрази тъй наречените реални гимназии си бяха зверилник, да не говорим за техникумите, и ние това много добре си го знаехме.

Тук е моментът авторката да ми обясни как следва да постъпи ръководството на едно учебно заведение, ако примерно 3-4 хиляди кандидат гимназисти желаят да учат точно в него. Не е ли конкурсното начало най-добрият начин да се изберат най-умните, най-добрите, за да попаднат сред себеподобните си и съответно да им се осигури най-добрата подготовка. А тя в "елитните" гимназии е по-добра поради няколко причини:

1. Учениците там са по-добри ученици - тоест по-надарени са в дадена област и са развили тази дарба или пък учат по-усърдно.

2. Бидейки по-добри ученици, болшинството, повтарям болшинството, защото келеши има навсякъде, от учащите в елитните гимназии, осъзнават че учебният час е време, през което се слуша учителят и в което се внимава. Това разбира се спомага за нормалното протичане на часовете и за по-лесното усвояване на материала. Уви в зверилниците не е така.

3. От второто произтича третото - учителят, привлякъл веднъж вниманието на учениците си, може да ги включи в учебния процес - да им задава въпроси, посредством които те сами си обясняват някои неща, да прави препратки към вече преподаван материал и т. н.

4. Поставен в среда от амбициозни, умни и усърдни деца, които се грижат за развитието си, ученикът в елитната гимназия полага усилия да е на нивото на съучениците си. Там фактът, че не си научил урока си и са ти писали двойка не е причина за гордост, а това че от 25 човека само двама имат четворки и ти си един от двамата си е жива драма. Там учениците се надъхват един друг. Общо взето на глупаците там се гледа с насмешка.

Какъв е продуктът на елитните гимназии - 90 % хора с обещаващо бъдеще, на които гимназията е помогнала да развият потенциала си.

Относно подготовката за кандидат-гимназистките изпити:

Основното ми училище не беше смятано за елитно - ОУ "Йордан Йовков"

Уроци по литература взех 4 или 5 - повече ми бяха излишни. Не съм прочел нито ред от така популярните по онова време анализи. Когато трябваше да анализирам даден текст, го анализирах от моята си гледна точка, пишех моите си мисли и моите си разбирания за идеите на автора. Харесваше ми така, беше ми интересно и учителите ми го оценяваха. Часовете по литература в училище ми бяха напълно достатъчни, за да ми дадат главните насоки.

Математиката си беше мъка - ходил съм на уроци само в 7-ми клас. Наистина имах нужда от тях, но не защото материалът беше кой знае колко труден, а защото бях прекалено мързелив да решавам задачи, ако някой не ми виси на главата. Тактиката на родителите ми се оказа успешна. Апропо признавам си, че уроците изискваха известен финансов ресурс, който родителите ми осигуриха, но определено не са били някакви колосални суми. Никога не сме били кой знае колко "богати"

ОБАЧЕ

В момента живея с една мома от малцинствата (разбирай туркиня), която е родена в едно доста голямо село до Добрич, населено изключително с турци. Въпросното девойче е възпитаник на селското основно училище, подготвяло се е само за кандидат-гимназистките изпити в Добрич и съответно влиза в "елитната" Езикова гимназия там. Никакви уроци, просто защото в селото няма при кого, а и родителите и не са можели да си ги позволят. Те не са глупави хора, но голямата екскурзия ги докарва почти до дъното от финансова гледна точка. Заминават за Турция 89-та година. Там не им понася и се връщат през 90-та в една разграбена къща, без никакви спестявания. Започват да гледат крави, за да се изхранват. Майка и е счетоводителка в някакъв завод за обувки. Но тя и дава тласък да учи за да се разкара от село. И успява - без уроци, рушвети или ходатайстване.

Толкова по въпроса за едва ли не "задължителната" принадлежност към "богатия елит" на учениците в елитните училища. Нито аз, нито благоверната ми сме принадлежали някога към някакъв елит. От 50-60 възпианици на "елитни" гимназии, които познавам се сещам за 3-ма, които са деца на наистина заможни родители. Другите са си хора с потенциал, който не вярвам че би се развил в кварталния зверилник.

Надявам се, че ако изобщо някой е стигнал до тук, не съм го отегчил. Всичко това изписах за да обоснова тезата си - ЕЛИТНИ УЧИЛИЩА Е ИМАЛО, ИМА И ТРЯБВА ДА ИМА. Възпитаниците на елитните училища в голямата си част са хора с потенциал, с бляскаво бъдеще, но в никакъв случай не се капсулират в някакъв измислен ЕЛИТ, а са доста отворени. Гимназията ги кара да развият потенциала си, за да станат бъдещия двигател на държавата.



Редактирано от - daysleeper на 27/4/2010 г/ 02:38:23

27 Април 2010 02:55
Ако съдим по качеството на образованието, то май всички училища през тоталитарно време бяха елитни сравнение със сегашните зверилници.
27 Април 2010 03:00
"Елитни училища" е като "елитни болници"- НЕ трябва да има различно КАЧЕСТВО на Обучение или Лечение! Може да има само допълнителни "битови" ЕКСТРИ там- но срещу съответно заплащане от тези, които ги ползват!
27 Април 2010 03:29
daysleeper, какво правиш сега, младо момче: учиш или работиш и къде - в БГ или отвъд "Желязната завеса"? А благоверната ти?
27 Април 2010 03:35
В известна степен, госпожа авторката е права, когато твърди, че "държавата признава неспособността си да осигури образование със съизмеримо качество на всички деца".
Действително, въпросните училища са обществени и трябва да са достъпни за всички деца. Което е и факт! Те са достъпни, но след конкурс.
Perkele много точно поставя проблема, който не е, че има "елитни" училища, а че другите са зверилници. Така че решението трябва да се търси в подобряването на общото ниво на образованието, а не в стигматизирането на добрите училища.
А иначе и авторката е възпитаничка на "елитно" училище. Ако Първа Езикова във Варна още се смята за такова...
27 Април 2010 06:01
За авторката: Обществените училища трябва да са на едно ниво - най-доброто което държавата може да си позволи.Въз основа на резултатите от четирите години училище, детето може да получи финансова помощ( ако се нуждае от такава) за по нататъшно образование. Всъщност истинското професионално образование е след гимназията.Затова именно, началното и гимназиално обучение е обществено.Добре е да помислим над това определение. Обществено - достъпно за всички!‌ А, не обществено - най-лошо качество. Taka e то ребята.... Дълго е пътуването.
27 Април 2010 06:41
А какво означава в една обществена образователна система да има училища, които са елитни, и такива, които не са?
Това означава, че ВСЕ ОЩЕ, има едни деца, които вместо да висят цял ден пред компютърните игри или телевизията, имат капацитет и полагат усилия да учат и да знаят, а други си пишат имената с по 2 грешки. И че уравниловката изобщо не е най-добрият подход в образованието. Понеже дърпа умните и трудолюбивите назад, а не обратното.

Редактирано от - sybil на 27/4/2010 г/ 11:34:45

27 Април 2010 06:55
Естествено е държава, която иска да оцелее да инвестира в училища предназначени за бъдещи водачи на нацията, за технически, хуманитарен и друг елит.
.
Идеите на такива като авторката са познати - набиват ни се от мощни финансови лобита, напр. представлявани от фондацията на Сорос.
.
Целта е България постепенно да се циганизира, а после и да изчезне като национална държава. Познатата ционистко еврейската доктрина за разрушаване на националните държави и заместването им от контролирани от евреи империи.
27 Април 2010 06:56
"Елитно" училище ми мяза на гвардейска част. Някой някога е получил отличие, сетне всички се кичат с него.
По темата - "Пазете отличника" - Блогът на Генек
27 Април 2010 07:01
Да, Пазачо, и на мен ми омръзна някой от някъде си да прилита, да ни раздава акъл и да ни налага решения. При това в техните си страни и изпити си имат, и елитни училища. Във всяка страна при това е различно. А тук в резултат от подобни "реформи" разпадът в образованието е повече от очеваден.
27 Април 2010 07:06
Проблемът е не че има "елитни" училища, а в това, че тяхната бройка е малка. Програмите за обучение и предлаганите учебници са некачествени, препълнени с баласт, който обърква и отблъсква учениците от съответната материя, за сметка на уроците, които развиват тяхното логическо мислене.
Освен това, почти всички училища са стари, грозни, неподдържани, мръсни. Как тогава да искаме от децата да развиват естетичното в себе си?
27 Април 2010 08:20
Това за което мечтае авторката беше у нас до 1958, когато куцо и сакато се юрна да "преобразова" образователната ни система....... и вече 52 години се преобразуваме...........
ама простият учи бавно и вероятно 52 години не са съществен период от време та да вдене.... нищо ще почакаме, няма за къде да бързаме......
27 Април 2010 08:25
Елитните училища в същински смисъл са профилирани и не може да се иска достъп без оглед на знанията и уменията на децата. В статията се ползва профанизираното понятие за "елитарност", което се налага от самото общество и означава чисто и просто училище с 2 чужди езика и малко по-стегната дисциплина.
27 Април 2010 08:34
Добрите училища ги правят добрите ученици! Ако вземеш целия преподавателски състав на Националната математическа гимназия и го пратим в Душинково, Кърджалийско да видим тогава какви резултати ще извадят!
Както и добрите университети ги правят добрите студенти!Ако вземем целия преподавателски екип на Харвард и го пратиш в СУ едва ли ще изкарат нещо по свястно или равностойно на харвардските абсолвенти!
Когато учениците или студентите са добри, преподавателят ще не ще и той трябва да бъде добър! Иначе отпада!
Не провокирам приказката за яйцето и кокошката, мисля, че няма място за нея!
27 Април 2010 08:48
Вегетарианец -
/Извън темата. Абе, вие защо подяждате животните и им изпапквате храната? Не е ли нехуманн...тоест, неживотно...абе, каквото щеш там/.
27 Април 2010 08:52
децата да си избират училището, а не училището да си избира децата

Хм, а защо ли другаде училищата правят подбор - и то строг! - на кандидатите си?
Може би, защото кандидати имат много и не зависят от бройка ученици /та ако ще тъпанари, но с ваучер подире си/?
Сетете се как щерката на Надежда Михайлова изхвърча от Швейцария, а синчето на Ал. Йорданов от Полша.
27 Април 2010 08:56
Не искам да повтарям мненията преди моето, достатъчно съфорумци са посочили ясно на авторката къде бърка

Според мен тя (макар и неумело) се опитва да каже, че е добре държавата да осигурява висококачествено образование на всички, за да не се налага семействата с извънреден труд и разходи да помагат на децата си да влязат в определени училища. С това аз и много от писалите над мен сме съгласни. Още по-хубаво би било, ако държавата може да си го позволи. Нашата не може.

Статията обаче звучи, сякаш обвинява обществото в незрялост ("как може родителите да си пращат в заблуда децата в споменатите училища", като откровено изкривява факти, твърдейки, че ако не си връзкар и/ или богат, няма как да влезеш в елитно училище. Примери за обратното - колкото искате. Децата трябва да си избират училището, а не обратното - и какво правим, като търсенето за определени училища надминава предлагането, т.е. когато много деца са си го избрали? С лотария ли да решаваме?
27 Април 2010 08:58
Кому са нужни тези тъпи статии искам да питам - девойка живееща в Швеция, хвали образователните системи на Финландия и САЩ, като дава примери от България и на нея едва ли е ясно какво всъщност иска.
27 Април 2010 09:02
Конкретен пример.
Лично аз , като много млад и подранил дядка , на моите хлапета ги , , контролирам” главно в това , да не попаднат в мелницата на необразованите , на имащите някакво абстрактно мислене , които като говорят не знаят нито какво казват , нито знаят защо го казват.Държа ги настрана от плямпалата , латерните и интелектуалните мошеници.
Непосилна задача в една обезумяла от простотия държава.
Изумен бях.В учебник за втори клас в буквалният смисъл на думата има задачки с потенциал от висшата математика.
В събота това обяснявах., , Открийте подобието” и напраскани едни редици , без децата даже да знаят какво значи тази думичка подобие.
Учителя е един , няма такава подготовка , скапва реалното мислене още в първите години на обучението , по най важните предмети-формиращи мисленето и умението да се мисли.Практически такава насоченост не се преподава.
А трябва , трябва веднага да се въведе обучение от учители владеещи точните науки.

По същият начин изпитвам и теглото на , , студента” ТУ.
Перфектно учебно заведение което преднамерено е подложено на интелектуален геноцид.Има нови перфектни учебници , но те са изключение.Да намериш учебниците на великана Брадистилов е почти невъзможно.Практически се саботира техническото образование.Новият министър явно си прави изводи от неговото нефелно и нямащо обществена и полезна стойност образование.Още по лошо.Маниакално е развито образованието което практически е палячовско и за палячовци , за латерни и дрънкала.По същество това е криминално образование , даващо , , елитни” дипломи на елитно необразованите.
Всичко това в България се прави умишлено , умишлено.
Абстрактна страна , абстрактни хора , абстрактно мислене , абстрактни процеси , абстрактни резултати-от това по криминално състояние и Господ да се напъне , няма да може да измисли?Няма , защото всичко реално е анонимно , измамно , режисирано от далаверата и авантата.
Там е главният проблем.
Децата трябва да бягат , ако искат да си спасят човешките характеристики и същност.
Обречени са в тази криминална и блатна държава , в която на власт са апашите и необразованите?


27 Април 2010 09:02
Ех вие , че и никога няма да си "целенасочите" усилието . Ами то и как ли , без цели да стане ? Палавниците ми мили ...
27 Април 2010 09:04
Единственото равенство (трябва да) е пред законите. Иначе хората са различни като индивиди, като раси и като пол. Много обичам примера с някои спортове. Черните хора са супер на късите и дългите разстояния, а белите хора там съвсем ги няма. В басеина е точно обратното. Много го обичам този пример, щото политкоректчиците тук мънкат и дават невнятни обяснения. А и не върви да ме обвинят в расизъм, щото почвам с това, че черните хора тичат по-добре от белите (поне на някои дистанции). А когато се каже, че черният човек е по-добър от белия, това не е расизъм, а политическа коректност.
Друг любим пример ми е математиката, която ми е хоби и професия. В историята на математиката има примерно 1000 гениални математици. И 3-4 гениални математички (едната не е била точно жена, но така се води). Тук е забавно да се слушат обясненията на феминистките. Основният аргумент им е "Ама жените са по-добри еди къде си!". С което аз охотно се съгласявам, защото това ми е основната теза - че хората са различни.
Лъжа е, че всички еднакво били давали принос чрез данъците. У нас една прослойка не плаща данъци, щото живее на помощи. Подобни прослойки има навсякъде, вкл. в Швеция. Най-малкото по линия на международния обмен на хора, стоки и идеи е дошла там прослойката.
Навсякъде в Азия, САЩ и Западна Европа (скандинавските страни донякъде са изключение, засега) е пълно с елитни училища и университети, даже ми е обидно да изброявам най-известните. И там се влиза след зверски изпит. Ама наистина зверски.
Вярно, някъде задължават елитните заведения да приемат квоти от малцинствата по линия на позитивната дискриминация (!) - да им имам терминологията на политкоректчиците. Само че всяка привилегия за един е дискриминация за друг.
Бъдете здрави!
27 Април 2010 09:04
Браво, госпожице
(за неразбралите-става дума не за отрязване на стърчащите глави, а за повдигане на ниските, за да могат и те да виждат хоризонта. Бъдещето, което човек вижда пред себе си е въпрос на гледна точка, колкото е по-широк хоризонта му, толкова по добре)
27 Април 2010 09:05
ivo kunchev писал си пълни глупости ! Истинското професионално образование почва и трябва да започва от 7 клас ! И затова езиковите гимназии са повечето "елитни" . И колкото по-рано го проумеят нашите управници - толкова по-рано ще въведат от 7 клас гимназии със засилено обучение по математика и физика ; по химия и биология ; изчислителна техника и роботика и така нататък ! Така , че за тебе -
27 Април 2010 09:07
Заради всичко туй един велик мислител е казал:
Пълно равенство за пролетариата!
Трудови армии, казармен живот и казармено хранене.
Децата се обобществяват.
Е на това му се вика равен старт.
----------------
Между другото - гледайте в "Сълза и смях" постановката "Капиталът срещу Няма да платим". Невероятна гротеска!
(Само на Митев не я препоръчвам.)
27 Април 2010 09:09
Тук на помощ идва инерцията от тоталитарното минало, когато достъп до изучаване на чужди езици, компютри и въобще до прилично образование имаха само шепа хора, избрани да възпроизведат "елита" на държавата и партията. И тази по задължение трябва да плюе социализма.
Сега истина е, че в училищата, като английската гимназия, немската в Ловеч и др. птрез 50-60-те влизаха само някои "наши хора". Но по-нататък това отпадна. След това Людмила основа онази елитна "класическа гимназия", но тя даваше едно доста непрактично за това време, при което се търсеха главно технически кадри, образование. Компютри не се изучаваха, защото те не бяха навлезли в училищата никъде. Правец 82 излезе на Пловдивския панаир едва през 1982-3 г. , а докато достигне масово производство трябваше да минат няколко години.
27 Април 2010 09:12
Вестникът май е пропуснал много важната и добра новина, че президентът Първанов е върнал калпавият закон, на още по-калпавият министър доценчето Игнатов.
27 Април 2010 09:13
генек


27.4.2010 г. 06:56:59 "Елитно" училище ми мяза на гвардейска част. Някой някога е получил отличие, сетне всички се кичат с него

Не се кичат всички , а само тия , които са го завършили ! И последният лузер от "елитните" завършва висше !
Така както на Запад завършилият престижен колеж е на почит и уважение , така и ние трябва да имаме елитни общественодостъпни училища , които да са на почит , а не само частни скъпоплатени училища !
27 Април 2010 09:14
Приятно ме впечатли авторката.Вярно е прозряла проблема.Но главното или не е разбрала или великодушно го е подминала., , Елитните” училища за децата на , , елита” едно към едно са потребни на днешната каруцарска страна , имаща криминални нрави и интелект.Хармонията е велик закон в природата.Както в блата бели мечки не се къпят , така и в днешното блато , друга обществена хармония освен криминалната и каруцарската , просто е невъзможна.Трябва да бъде сигурна.Перверзията ще се усилва
Деградацията ще нараства.Закона на съответствието , между душата и духа го налага с неумолима и неукротима сила.Душата е фундамента на духа , а когато душата е криминална и каруцарска , духът не може да бъде друг.

27 Април 2010 09:25
Първо - учителите с работата си върху учениците постигат резултати (Първо място на олимпиади по математика , руски език и тнт .) , след това учениците , които "по традиция" печелят първи места в различни състезания правят училищата елитни ! Не можем да им го забраним , нали ?
27 Април 2010 10:04
математиката, която ми е хоби и професия.
Офтопик е, но се сетих - интервю с математик:
- Върху какво работите?
- Уравнения на Фредхолм от първи род.
- А хоби имате ли?
- Да, уравнения на Фредхолм от втори род.

_______________________
Покажи неуважение към георги първанов (гоце), пиши името му с малка буква!
Блогът на Манрико
27 Април 2010 10:09
А вече по темата - голяма част от проблема е думата "елитно", с която наричаме училищата. Не знам откъде идва, но май журналистите най-много подклаждат този огън, щото все елити са им в главите и вероятно в мераците. Училищата трябва да са специализирани (че и да ги наричаме така) - училища за по-умни и по-мотивирани и за по-глупави и по-демотивирани деца, училища за деца с по-високи способности в конкретна област - математика, езици, изкуства, спорт....

_______________________
Покажи неуважение към георги първанов (гоце), пиши името му с малка буква!
Блогът на Манрико
27 Април 2010 10:17
Хайде да не се залъгваме, а?
Да се изравнят всички училища.
Разбира се, хубаво е това да стане като се издигне общото ниво. Но знаете много добре, че няма да стане. Особено пък с ненавижданите от вас "даскали".
И тогава идва по-лесното - системата на Прокруст. Който стърчи, да му се отреже я главата, я краката.
27 Април 2010 10:36
Извинявам се за дългия пост, но дамата ме провокира.
"Тук на помощ идва инерцията от тоталитарното минало, когато достъп до изучаване на чужди езици, компютри и въобще до прилично образование имаха само шепа хора, избрани да възпроизведат "елита" на държавата и партията. "

*** нямам идея откъде си "наясно" с тоталитарното минало? Може би от някой нереализирал себе си псевдообразован интелектуалец? Прилично образование, за теб явно, значи само и единствено владеенето на чужди езици и компютри Към каква група причисляваш стотиците лекари, инженери и т.н. специалисти, които в онези и в тези времена НЕ са били "избрани да възпроизведат елита на държавата"???? Голяма част от тях, са станали ЕЛИТ, благодарение на усърдния труд, вложен в образование и практика/пример-проф.Чирков/.

"Не всички деца имат една и съща стартова позиция - някои са от бедни семейства, други са в малки и отдалечени населени места, трети са отглеждани от баби и дядовци, ....." Не проумявам.....????Ще дам пример с моето семейство. В "онези времена", 60те год.на миналия век, баба ми, вдовица от Добричко село с четирима сина, е успяла да ги издържа като студенти в Пловдив. Значи проблема не е във възможностите на родителите, а в желанието и амбициите на децата да се образоват.
Нямам претенции да съм завършила "елитно" училище, не защото НЕ съм била привилигирована, а защото исках да уча в техническо училище.Та, за да ме приемат там, още в тоталитарно време държах изпит по математика, доста сериозен , между другото. Голям процент от моите съученици дъжаха изпити и бяха приети в "елитните" ЕГ и МГ.
Работила съм 12 год.всистемата на образованието.От практиката си знам, че всички училища се подчиняват на едни и същи образователни изисквания, без значение дали са "елитни" или не. Различни са учениците, едните убедени, че доброто образование чертае пътеката на успеха, а другите, за съжаление плуващи по течението на безпросветна тъма.Последното, обаче, зависи от семейната среда.

Редактирано от - sybil на 27/4/2010 г/ 11:33:21

27 Април 2010 10:44
Авторката е съвсем права. Обществените училища трябва да са еднакви и да предлагат едни същи условия и качество на преподаване, независимо дали се намират в центъра на София, или в Трънито габровско, или пък в Устрем ямболско. Децата са си деца навсякъде и щом услугата е обществена, тя трябва да е една и съща за всички. Стремежът трябва да е към високо и еднакво качество във всички обществени училища.
Специализираните училища и класове са друго нещо, но ако са обществени пак трябва да предлагат едни и същи условия и качество, независимо къде се намират. Деленето им на елитни и не елитни е вредно и в крайна сметка води до влошаване на качеството на преподаване във всички. Освен всичко друго, ниското качество в селските училища, което като че ли сега е прието по подразбиране, е фактор за миграция на семействата с деца в училищна възраст към големите градове и води до обезлюдяване на селските райони.
27 Април 2010 10:45
Авторката налага няколко мита:
1. Мит - за да влезеш в елитно училище трябва да ходиш на частни уроци. - Не е вярно, можеш да си вземеш изпитите само със знанията от учебната програма! Ако учениците внимават в клас и си изпълняват поставените задачи съвестно те със сигурност ще имат знанията и уменията да се справят с изпита!
2. Мит - Елитните училища са създадени като такива и те си избират учениците! - Елитните училища са елитни защото голям брой ученици искат да учат в тях! Защото качеството на обучение и дисциплина в тях е по-високо. Защото завършването им гарантира по-добри знания, а от там по-добра реализация от другите училища! Всеки кандидат за гимназия попълва карта с желанията си къде да учи, следователно учениците избират училището, а не училището учениците!
27 Април 2010 10:48
Най-очевидният смисъл е, че държавата признава неспособността си да осигури образование със съизмеримо качество на всички деца.

Държавата е въвела единни държавни образователни изисквания. Държавата не дава и не е давала никога степен "елитно" на никое училище.
27 Април 2010 10:55
Истерията около изпитите за гимназия, които решават съдби, пък е толкова всеобхватна, че образованието след началния курс в голяма степен е подчинено на нея.

Истерията, като всяка истерия е трудно обяснима, но че изпитите не решават съдби се доказва и от авторката, която явно не е успяла да се класира за "елитно училище", но това не и е попречило в живота да реши съдбата си в положителна насока!
27 Април 2010 10:57
Къде ги видяхте тези т. нар. елитни училища?!? Всичко е стара слава и прахоляк...
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД