Ако правителството еднолично реши да промени Кодекса на труда и това доведе до анулиране на натрупаните неизползвани дни отпуски, след това те пак ще трябва да се платят, дори с лихвите. Защото и според експерти, и според синдикати, и според юристи нито един нормативен документ - български и международен, ратифициран от страната ни, не разрешава орязване на права със задна дата.
"За миналото, за заварените случаи, се прилага действащото законодателство. А според него правото на отпуск не може да се погасява по давност", категоричен е бившият социален министър и експерт в трудовото и осигурителното право Иван Нейков. Според него съдебната практика също е еднозначна: отпуск за минали години се дължи и при прекратяване на правоотношенията се изплаща. "Никъде няма уредба за погасяване на правото на отпуск по давност. Може да се появи за в бъдеще, въпрос на законодателно решение, не може да се появи за миналото", казва Иван Нейков.
Подкрепят го и експертите на синдикатите. "Всяко решение на правителството, което ще ограничи използването на старите отпуски, може да бъде атакувано успешно в съда. Не бива да се посяга на вече заработени права, защото това противоречи на Конвенция 52 за отпуските на Международната организация на труда, на Международния пакт за икономически и граждански права, на Женевската конвенция. Дори на чл.14 от Закона за нормативните актове", твърди изпълнителният секретар на КНСБ Чавдар Христов. В закона е казано, че обратна сила на нормативен акт може да се даде само по изключение и то с изрична разпоредба. И че не може да се дава обратна сила на разпоредби, които предвиждат санкции, освен ако те са по-леки от отменените.
Иначе спор няма, че трупането на стотици дни неползван отпуск е
порочна практика и трябва да спре
Всички са единодушни, че служителят трябва да ползва правата си. Как да стане това се умува вече почти 20 години - откакто през 1992 г. с промени в КТ е отменена 3-годишната давност на старите отпуски. Сега от КНСБ предлагат тя да се възстанови отново. Според юриста на синдиката Чавдар Христов това не противоречи на никакви международни правни документи.
За експертите на другия синдикат - КТ "Подкрепа", обаче давност за неизползваното право на отпуск не може да има заради Конвенцията на Международната организация на труда. "Чл.4 от нея регламентира, че всяко споразумение за неизползване или отказ от правото на годишен платен отпуск трябва да се смята за нищожно. А давността е вид споразумение за отказ да се ползва това право на работниците и служителите", обяснява икономическият експерт на синдиката Мика Зайкова. Чл.6 пък определя, че всяко лице, уволнено по причини, зависещи от работодателя, преди да е ползвало полагаемия му се отпуск, трябва да получи за всеки ден от дължимия отпуск размера на възнаграждението си.
Така на практика излиза, че каквито и поправки да се правят в КТ, ако не се осигури категорично и задължително ползването на платения годишен отпуск за календарната година, за която се отнася, винаги ще се стига до тази конвенция и работниците ще имат право да си търсят старите неизползвани отпуски.
Юристите също смятат, че новият проект на правителството за промени оставя правен вакуум и отново няма да реши проблема. "Защо се бяга от думата длъжен?!", пита Чавдар Христов. Според него правото на отпуск не е право по рождение, а придобито, за да се пази здравето. Затова не може да се говори, че ако то се обвърже със задължение, е противоконституционно.
В проекта за промени в КТ се предлагат 3 текста по този въпрос. Първият предвижда поради важни производствени причини работодателят да може да отложи за следващата година ползването на част от платения годишен отпуск, но не повече от 10 дни. Вторият позволява отлагане, когато в календарната година работникът е бил възпрепятстван да излезе в отпуск поради ползване на друг отпуск - за временна неработоспособност, бременност, раждане и осиновяване или за отглеждане на малко дете. В този случай се регламентира, че платеният годишен отпуск се ползва веднага след отпадане на причината за неползването му, пише в промените. И накрая авторите на проекта записват, че при прекратяване на трудовото правоотношение работникът има право на обезщетение само за неизползвания отпуск за текущата година и за отложения по първите два текста. Отпада важният текст от сегашния КТ, че неизползваните дни могат да се ползват до прекратяване на трудовото правоотношение с работодателя.
Но юристите коментират, че при липсата на конкретен текст, който въвежда давност на почивките, остава неяснотата какво се случва с неползвания отпуск. Т.е. дори и да бъдат приети промените в КТ, всеки служител отново може да се позове на международните конвенции и при напускане да си поиска парична компенсация за натрупаните дни.
"Правен проблем с редовния платен годишен отпуск, с неговото ползване и сега няма", твърди Иван Нейков. Според него българското законодателство в тази област и в момента е едно от най-модерните и гъвкавите в ЕС. "Първо сме изпълнили изискването на Европейската социална харта и сме сложили в закона установения минимум за Европа, а именно работникът не може да получава по-малко от 20 дни отпуск. Освен това нямаме горна граница. Второ, работникът и работодателят могат да се споразумеят и работникът да ползва по-голям размер отпуск. Трето - има ясна уредба как става използването на отпуска както по инициатива на работника, така и по инициатива на работодателя. Това наистина е уникално в европейското законодателство. Много малко страни имат подобни ясно формулирани възможности и за двете страни в трудовото правоотношение", изтъква бившият социален министър.
"От гледна точка на работодателя той е в правото си да създаде организация, да направи графици, по които работниците да излизат в отпуск. Работодателят по българското право има възможността да обяви, че всички работници ще ползват отпуск по едно и също време. И нещо повече, което е ягодката на сладоледа - ако по една или друга причина работникът не е пожелал да ползва отпуск в текущата година, работодателят има право в следващата да го задължи да излезе в такъв, като му пусне заповед. Т.е. всички възможности са на лице, за да няма натрупване. Работникът може по някакви причини да иска да не ползва отпуск, но работодателят има достатъчно инструменти да го принуди да го ползва", обяснява Нейков. Инструментите обаче явно не работят добре, щом натрупването продължава.
Освен това в проекта за промени в КТ отпадат текстовете, в които работодателят може да изведе еднолично работника в отпуск, както и правото на работника да излиза сам след двуседмично предизвестие, ако е натрупал почивки. Така пак ще се създаде затруднение в ползването на дните.
Всъщност големият проблем с натрупването на отпуските у нас е заради желанието на работодателите - предимно в частния бизнес, по-малко хора да им вършат повече работа.
Така няма кой да поеме работата на излезлите в отпуск
Работодателят не ги пуска, а и те не смеят да излязат, защото могат да загубят работата си.
При учителите например има забрана да използват платените си почивки през учебно време, защото няма кой да ги смени. "И кога да си ги изразходват. Знаете, че техният труд е рисков, имат право на повече дни. Но кога да ги изразходват? Трябва да се осигурят средства за 500 учители в София, които да се въртят и да поемат часовете на почиващите", обясни председателят на синдиката на българските учители към КНСБ Янка Такева.
В държавната администрация по време на предприсъединителния период към ЕС е имало заповеди никой да не излиза в отпуск. Трудно излизат в почивка и работещите в контролните органи - НАП, ГИТ, НОИ, Агенция по заетостта, агенцията за социално подпомагане, предупреждават от синдикатите. "Когато през август 2009 г. започнахме масовите проверки за забавените заплати, спрях отпуските на всичките си инспектори и не се притеснявам да го кажа", признава шефката на ГИТ Румяна Михайлова. "Медицинските сестри са на половината на това, което ни трябва", обяви и новият здравен министър Анна-Мария Борисова.
От КНСБ предлагат да се изтеглят сегашните предложения и работна група да изработи най-добрите правила, които наистина за в бъдеще ще спрат натрупването. Всички страни са единодушни, че срокът за изчистване трябва да е поне до 2011 г. включително. От двата синдиката напомнят, че най-добрият механизъм е въвеждане на график на почивките във всяка филма. Така хем отпуските ще се ползват, хем няма да спира работата. Но през уикенда премиерът отново показа, че е неотстъпчив и че срокът трябва да бъде краят на 2010 г.
Което пък поставя фундаменталния въпрос защо държавата не се държи като един от работодателите в България и да си уреди проблема със служителите си, без да налага тотална промяна в закона?!