:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,735,958
Активни 764
Страници 20,861
За един ден 1,302,066
Анализ

Анулирането на старите отпуски е незаконно орязване на права

Всяко решение за ограничаване на почивни дни със задна дата може да бъде успешно атакувано в съда, категорични са експертите
СНИМКА: БГНЕС
Няма международна конвенция, подписана и от България, която да позволи анулирането на неползваните отпуски, защото в момента правителството твърди, че няма достатъчно пари, за да се разплати със съкратените си служители.
Ако правителството еднолично реши да промени Кодекса на труда и това доведе до анулиране на натрупаните неизползвани дни отпуски, след това те пак ще трябва да се платят, дори с лихвите. Защото и според експерти, и според синдикати, и според юристи нито един нормативен документ - български и международен, ратифициран от страната ни, не разрешава орязване на права със задна дата.

"За миналото, за заварените случаи, се прилага действащото законодателство. А според него правото на отпуск не може да се погасява по давност", категоричен е бившият социален министър и експерт в трудовото и осигурителното право Иван Нейков. Според него съдебната практика също е еднозначна: отпуск за минали години се дължи и при прекратяване на правоотношенията се изплаща. "Никъде няма уредба за погасяване на правото на отпуск по давност. Може да се появи за в бъдеще, въпрос на законодателно решение, не може да се появи за миналото", казва Иван Нейков.

Подкрепят го и експертите на синдикатите. "Всяко решение на правителството, което ще ограничи използването на старите отпуски, може да бъде атакувано успешно в съда. Не бива да се посяга на вече заработени права, защото това противоречи на Конвенция 52 за отпуските на Международната организация на труда, на Международния пакт за икономически и граждански права, на Женевската конвенция. Дори на чл.14 от Закона за нормативните актове", твърди изпълнителният секретар на КНСБ Чавдар Христов. В закона е казано, че обратна сила на нормативен акт може да се даде само по изключение и то с изрична разпоредба. И че не може да се дава обратна сила на разпоредби, които предвиждат санкции, освен ако те са по-леки от отменените.

Иначе спор няма, че трупането на стотици дни неползван отпуск е



порочна практика и трябва да спре



Всички са единодушни, че служителят трябва да ползва правата си. Как да стане това се умува вече почти 20 години - откакто през 1992 г. с промени в КТ е отменена 3-годишната давност на старите отпуски. Сега от КНСБ предлагат тя да се възстанови отново. Според юриста на синдиката Чавдар Христов това не противоречи на никакви международни правни документи.

За експертите на другия синдикат - КТ "Подкрепа", обаче давност за неизползваното право на отпуск не може да има заради Конвенцията на Международната организация на труда. "Чл.4 от нея регламентира, че всяко споразумение за неизползване или отказ от правото на годишен платен отпуск трябва да се смята за нищожно. А давността е вид споразумение за отказ да се ползва това право на работниците и служителите", обяснява икономическият експерт на синдиката Мика Зайкова. Чл.6 пък определя, че всяко лице, уволнено по причини, зависещи от работодателя, преди да е ползвало полагаемия му се отпуск, трябва да получи за всеки ден от дължимия отпуск размера на възнаграждението си.

Така на практика излиза, че каквито и поправки да се правят в КТ, ако не се осигури категорично и задължително ползването на платения годишен отпуск за календарната година, за която се отнася, винаги ще се стига до тази конвенция и работниците ще имат право да си търсят старите неизползвани отпуски.

Юристите също смятат, че новият проект на правителството за промени оставя правен вакуум и отново няма да реши проблема. "Защо се бяга от думата длъжен?!", пита Чавдар Христов. Според него правото на отпуск не е право по рождение, а придобито, за да се пази здравето. Затова не може да се говори, че ако то се обвърже със задължение, е противоконституционно.

В проекта за промени в КТ се предлагат 3 текста по този въпрос. Първият предвижда поради важни производствени причини работодателят да може да отложи за следващата година ползването на част от платения годишен отпуск, но не повече от 10 дни. Вторият позволява отлагане, когато в календарната година работникът е бил възпрепятстван да излезе в отпуск поради ползване на друг отпуск - за временна неработоспособност, бременност, раждане и осиновяване или за отглеждане на малко дете. В този случай се регламентира, че платеният годишен отпуск се ползва веднага след отпадане на причината за неползването му, пише в промените. И накрая авторите на проекта записват, че при прекратяване на трудовото правоотношение работникът има право на обезщетение само за неизползвания отпуск за текущата година и за отложения по първите два текста. Отпада важният текст от сегашния КТ, че неизползваните дни могат да се ползват до прекратяване на трудовото правоотношение с работодателя.

Но юристите коментират, че при липсата на конкретен текст, който въвежда давност на почивките, остава неяснотата какво се случва с неползвания отпуск. Т.е. дори и да бъдат приети промените в КТ, всеки служител отново може да се позове на международните конвенции и при напускане да си поиска парична компенсация за натрупаните дни.

"Правен проблем с редовния платен годишен отпуск, с неговото ползване и сега няма", твърди Иван Нейков. Според него българското законодателство в тази област и в момента е едно от най-модерните и гъвкавите в ЕС. "Първо сме изпълнили изискването на Европейската социална харта и сме сложили в закона установения минимум за Европа, а именно работникът не може да получава по-малко от 20 дни отпуск. Освен това нямаме горна граница. Второ, работникът и работодателят могат да се споразумеят и работникът да ползва по-голям размер отпуск. Трето - има ясна уредба как става използването на отпуска както по инициатива на работника, така и по инициатива на работодателя. Това наистина е уникално в европейското законодателство. Много малко страни имат подобни ясно формулирани възможности и за двете страни в трудовото правоотношение", изтъква бившият социален министър.

"От гледна точка на работодателя той е в правото си да създаде организация, да направи графици, по които работниците да излизат в отпуск. Работодателят по българското право има възможността да обяви, че всички работници ще ползват отпуск по едно и също време. И нещо повече, което е ягодката на сладоледа - ако по една или друга причина работникът не е пожелал да ползва отпуск в текущата година, работодателят има право в следващата да го задължи да излезе в такъв, като му пусне заповед. Т.е. всички възможности са на лице, за да няма натрупване. Работникът може по някакви причини да иска да не ползва отпуск, но работодателят има достатъчно инструменти да го принуди да го ползва", обяснява Нейков. Инструментите обаче явно не работят добре, щом натрупването продължава.

Освен това в проекта за промени в КТ отпадат текстовете, в които работодателят може да изведе еднолично работника в отпуск, както и правото на работника да излиза сам след двуседмично предизвестие, ако е натрупал почивки. Така пак ще се създаде затруднение в ползването на дните.

Всъщност големият проблем с натрупването на отпуските у нас е заради желанието на работодателите - предимно в частния бизнес, по-малко хора да им вършат повече работа.



Така няма кой да поеме работата на излезлите в отпуск



Работодателят не ги пуска, а и те не смеят да излязат, защото могат да загубят работата си.

При учителите например има забрана да използват платените си почивки през учебно време, защото няма кой да ги смени. "И кога да си ги изразходват. Знаете, че техният труд е рисков, имат право на повече дни. Но кога да ги изразходват? Трябва да се осигурят средства за 500 учители в София, които да се въртят и да поемат часовете на почиващите", обясни председателят на синдиката на българските учители към КНСБ Янка Такева.

В държавната администрация по време на предприсъединителния период към ЕС е имало заповеди никой да не излиза в отпуск. Трудно излизат в почивка и работещите в контролните органи - НАП, ГИТ, НОИ, Агенция по заетостта, агенцията за социално подпомагане, предупреждават от синдикатите. "Когато през август 2009 г. започнахме масовите проверки за забавените заплати, спрях отпуските на всичките си инспектори и не се притеснявам да го кажа", признава шефката на ГИТ Румяна Михайлова. "Медицинските сестри са на половината на това, което ни трябва", обяви и новият здравен министър Анна-Мария Борисова.

От КНСБ предлагат да се изтеглят сегашните предложения и работна група да изработи най-добрите правила, които наистина за в бъдеще ще спрат натрупването. Всички страни са единодушни, че срокът за изчистване трябва да е поне до 2011 г. включително. От двата синдиката напомнят, че най-добрият механизъм е въвеждане на график на почивките във всяка филма. Така хем отпуските ще се ползват, хем няма да спира работата. Но през уикенда премиерът отново показа, че е неотстъпчив и че срокът трябва да бъде краят на 2010 г.

Което пък поставя фундаменталния въпрос защо държавата не се държи като един от работодателите в България и да си уреди проблема със служителите си, без да налага тотална промяна в закона?!
снимка: ЮЛИЯН САВЧЕВ
Синдикатите обещават да посрещнат в стачна готовност промените в КТ за отпуските.
23
3981
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
23
 Видими 
27 Април 2010 00:25
Щом Боко Тиквата казва - така ще бъде.
Поле ще разтяга локуми от сорта - "Ние ги уволняваме, а те (от съда -наш или европейски) ни карат да им плащаме!" Демек - пак съдът лош.
27 Април 2010 01:10
Очертава се разкошна веселба .
27 Април 2010 03:12
/:/ "Анулирането на старите отпуски е незаконно орязване на права"
......................................... ......................................... ............
Правото на наемния работник да ползва платен годишен Отпуск е "императивно" Право- защото Наемният Работник НЯМА Право да се отказва от това му Право или да иска да му бъде "осребрено" в пари, вместо да ОТПУСКА в Отпуск!
27 Април 2010 03:47
Пълни глупости! Крайно време е синдикалисти и експерти да спрат да четат и тълкуват КТ избирателно.
Навсякъде в КТ се използва словосъчетанието "платен годишен отпуск", защото се полага за ползване за календарна година. В чл.173 и 176 от КТ е посочено ясно, че отпуска трябва да се ползва през календарната годината за която се полага. Ако остане неизползван, то трябва да се ползва през първите 6 месеца на следващата година. Т.е. има ясно определен срок в който правото на отпуск трябва да се използва.
Ако работника не е подал заявление(молба) за ползване на отпуск в законово определения срок, не може да има никакви претенции за нарушаване на правата.
И аритметичното сумиране на неизползван отпуск за години назад е неправилно. Според тези текстове от КТ максималния отпуск, който може да се натрупа за ползване или плащане към 30юни е 1.5пъти полагащия се годишен отпуск. Повече от това може да има само ако работника е поискал ползване на отпуск, но работодателя му е отказал.

27 Април 2010 05:01
Онзи ден Бойко се изцепи, че по време на главсекретарството му в МВР не ползвал отпуск, понеже нямал заместник (не пропусна да каже, че бил единствен в държавата, т.е. уникален). Само не поясни дали при напускане са му начислили полагащото се по закон парично обезщетение.
27 Април 2010 06:55
Серверанс, я слез в България!
Ще подаде работник в частна фирма молба за отпуск, ще му откажат и той ще пази парафирания документ за пред съда?
Дали изобщо някой ще му приеме молбата? Или ще му кажат - ами избирай, бе! Като е ясно между кои алтернативи.
Аман от книжни плъхове!
Освен това, виж внимателно в Кодекса процедурата как е - поне да не се излагаш с крещящо невежество.
------------------------
Блогът на Генек
27 Април 2010 07:53
Генек, извинявай, но в случая май ти не си съвсем прав. Ето какво казва КТ:

Чл. 173. (1) (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) Платеният годишен отпуск се ползува от работника или служителя с писмено разрешение от работодателя.

......................................... ......................................... ......

(4) (Предишна ал. 2 - ДВ, бр. 26 от 1992 г., изм., бр. 100 от 1992 г., бр. 25 от 2001 г.) Работодателят има право да предостави платения годишен отпуск на работника или служителя и без негово съгласие по време на престой повече от 5 работни дни, при ползване на отпуска едновременно от всички работници и служители, както и в случаите, когато работникът или служителят след покана от работодателя не е поискал отпуска си до края на календарната година, за която се полага.

(5) (Предишна ал. 3 - ДВ, бр. 26 от 1992 г., изм. и доп., бр. 100 от 1992 г., доп., бр. 25 от 2001 г.) Работникът или служителят използува платения си годишен отпуск до края на календарната година, за която се отнася. Работодателят е длъжен да разреши платения годишен отпуск на работника или служителя до края на съответната календарна година освен ако ползуването му е отложено по реда на чл. 176. В този случай на работника или служителя се осигурява ползване на не по-малко от половината от полагащия му се за календарната година платен годишен отпуск.

......................................... ......................................... ....

Чл. 176. (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) (1) Ползуването на платения годишен отпуск може да се отложи за следващата календарна година:

1. (доп. - ДВ, бр. 25 от 2001 г.) от работодателя - поради важни производствени причини при условието на чл. 173, ал. 5, изречение трето;

2. от работника или служителя - когато ползува друг вид отпуск или по негово искане със съгласието на работодателя.

(2) (Изм. - ДВ, бр. 25 от 2001 г.) Когато отпускът е отложен или не е ползван до края на календарната година, за която се отнася, работодателят е длъжен да осигури ползването му през следващата календарна година, но не по-късно от шест месеца, считано от края на календарната година, за която се полага.

(3) (Изм. - ДВ, бр. 25 от 2001 г.) Когато работодателят не е разрешил ползването на отпуска в случаите и в сроковете по ал. 2, работникът или служителят има право сам да определи времето на ползуването му, като уведоми за това работодателя писмено поне две седмици предварително.

(4) Неизползуваният размер на платения годишен отпуск може да се използува от работника или служителя до прекратяване на трудовото правоотношение с този работодател.
27 Април 2010 08:45
генек , не ми слизай в България , ами се "качи" в Европа и ще видиш , че всеки си подава писмена молба за отпуск , която се парафира с "да" или "не" със съответната обосновка ! И при социализма беше така , за съжаление !
А а такива документи се пазят , като квитанциите за плащане на различни стоки и услуги , защото това е също "стока" която трябва да получиш , пък примерно още не си я получил !
Аз също не съм си взимал отпуската по няколко години , но накрая на всяка календарна година отпуската ми се "изчистваше" и изплащаше заедно с премии 13 заплата и тнт . , тук в юдейската държава .
27 Април 2010 08:46
Да, де!
Работодателят е длъжен да разреши...Ако реши! И кой работник ще поиска парафиране на молбата му за отпуск с "Не!", а после да съди работодателя?
Или сам да определи кога няма да иде на работа?
Та после наистина няма да ходи...
Ние сме на Балканите! Където чорбаджията коли и беси, а чиновници /министри/ газят законите с кеф.
Ключовата дума навред е "работодателят". Когато това е назначен чиновник /в бюджетната сфера/ - кой му е или ще потърси отговорност? Засега чуваме само как ще се СЕКВЕСТИРАТ отпуските. И нито дума за наказания на виновните.
А, че повечето скатани са в бюджетната сфера - спор няма. И, че са тарикатски номерца - също. Познавам работодател /бюджетен/, който сам си определя отпуска. Кога е там, кога го няма - неуловим. Е, че как няма да има натрупан отпуск?
Балканите, бабам, Ориент!
27 Април 2010 09:24
генек,
Ако приемем, че в БГ част от отношенията са базирани на типа чорбаджия - ратай, че то кога ратаите са имали право на отпуск?..
27 Април 2010 10:34

Генек ,
Абе всички тук сте големи разбирачи. Говорите за частна фирма. Какво да кажем за държавнитите. Млада жена при нас се върна от майчински, като преди това посети юрист по трудово право за неползваната за раждането на две деца платена отпуска. Същият този юрист и каза, че сега не може да си вземе отпуската, но когато и прекратят договора ще и изплатят неползваната част. исега чуваме, че работниците злоупотребявали. Когато отидох при шефа да си поискам старата отпуска, той нареди на Личен състав да не ми завеждат молбата.
27 Април 2010 11:57
да малинас така е , по-рано си всимахме заповедтта за отпуска , от 5-6 години такова нещо няма"В държавната администрация по време на предприсъединителния период към ЕС е имало заповеди никой да не излиза в отпуск." - по 40 дена съгласно закона за държавния служител и ето ти натрупаната отпуска, още повече че съкращения направиха и сега 1 да излезе да речем 20 дни и пробойнота е отворена
27 Април 2010 13:11
А какво ще стане ако всички служители с натрупан прекомерен размер платен отпуск бъдат _уволнени_ (дисциплинарно, или както там - но да е по тяхна вина), и после пренаети по вече новия закон, с който не се натрупват излишни отпуски?

И вълка сит, и агнето - цяло.
27 Април 2010 13:27
Нека тук поне , не си лицемерничим в защитници на право , което имаме , но не практикуваме , за да ползваме ...
27 Април 2010 14:35
Какво спорите излишно? В статията са си описани типичните случаи, с които се натрупва отпуск, липсва само един - този преди пенсиониране.
Всъщност големият проблем с натрупването на отпуските у нас е заради желанието на работодателите - предимно в частния бизнес, по-малко хора да им вършат повече работа.
Така няма кой да поеме работата на излезлите в отпуск
Работодателят не ги пуска, а и те не смеят да излязат, защото могат да загубят работата си.
При учителите например има забрана да използват платените си почивки през учебно време, защото няма кой да ги смени.
...
В държавната администрация по време на предприсъединителния период към ЕС е имало заповеди никой да не излиза в отпуск. Трудно излизат в почивка и работещите в контролните органи - НАП, ГИТ, НОИ, Агенция по заетостта, агенцията за социално подпомагане, ..."Медицинските сестри са на половината на това, което ни трябва"...
27 Април 2010 14:54
Което пък поставя фундаменталния въпрос защо държавата не се държи като един от работодателите в България и да си уреди проблема със служителите си, без да налага тотална промяна в закона?!

Абсолютно правилен въпрос
Да не мислите, че цялата патаклама е заради отпуските в частните фирми за
които всички цитирани от колегите случаи са верни.
Проблема е заради държавните и бюджетни структури, където евентуалните
кадрови рокади и чистки се "спъват" от обезщетенията.
КТ е достатъчно ясно уредил въпроса, но не е спазван от същите държавни
работодатели. Сега заради техните "управленски решения в интерес на работа
та" ще се променя закона.
Енгелс, получил си е обезщетението на 100%. При всяко преназначава
не или промяна на трудовия договор се "изчистват" отпуските.
27 Април 2010 15:15
Чл. 4 от Конвенция 52 на МOT регламентира, че всяко споразумение за неизползване или отказ от правото на годишен платен отпуск трябва да се смята за нищожно.
А давността е вид споразумение за отказ да се ползва това право на работниците и служителите, според Подкрепа.

Обаче отлагането също е вид споразумение за неизползване. А както и да се върти и суче, чл. 4 категорично казва, че "всяко споразумение за неизползване на годишен платен отпуск трябва да се смята за нищожно"! Т.е. годишният отпуск не може да не се използва като се отлага или заплаща. Годишният отпуск трябва да се ползва. Така, членовете от нашия Кодекс на Труда, които се тълкуват като право за неизползване на годишния отпуск са нищожни. А това, че годишният отпуск досега масово не е ползван, значи че имаме сериозен синдикален, а не правен проблем.


____________________________
Кредитът - модерното робство
27 Април 2010 15:19
КТ е достатъчно ясно уредил въпроса, но не е спазван от същите държавни
работодатели. Сега заради техните "управленски решения в интерес на работа
та" ще се променя закона.

И за работодатели и за длъжностните лица, които са допуснали нарушения, КТ предвижда глоби. За длъжностните лица тези глоби са от 2'500 до 10'000 лв.


____________________________
Кредитът - модерното робство
27 Април 2010 15:25
Само да припомня, че при СоциализЪма ръководителят на предприятието изискваше работниците да посочат кога желаят да ползват платения си годишен Отпуск и след това изготвяше Списък за ползването на този отпуск- и всеки работник и служител трябваше да подаде Молба за излизане в отпуск, според Списъка и ръководителят даваше "ОК" , ако няма някакви производствени причини за отлагане ползването на този отпуск/ а ако има такива причини, ръководителят беше длъжен да ги посочи в отказа си и да посочи или да поиска от работника друга дата за излизането му в отпуск! А за родител с деца-ученици беше задължително предприятието да му осигури отпуск през лятото, за да съвпадне с Ваканцията на учениците и да може родителят да прекара ваканционни дни заедно с децата си-ученици!
А в някои държави в Европа, във фирми, в които производственият цикъл НЕ е НЕпрекъсваем, всички във фирмата излизат в отпуск през лятото!
27 Април 2010 15:58
Първо синдикатите да кажат, в коя частна фирма има служители които са натрупали 100-200-300 дена отпуск.. Само в държавните структури може да има такива супер издръжливи служители..

А да ти светва, че говорят само за изменение на Кодекса на труда, а в държавните структури действа Закона за държавния служител и за неговото изменение нищо не се говори. Там и синдикатите нямат думата. Нещо да ти говори? Кого искат да прецакат всъщност?
27 Април 2010 16:52
За да няма проблем с отпуските-няма отппуски!Дават ти ги като сума пропорционално всеки месец и няма драми! Като не си на работа-няма пари.Всеки да преценя сам кога и колко да почива през годината!
27 Април 2010 20:18
чоки: не ми слизай в България , ами се "качи" в Европа и ще видиш , че всеки си подава писмена молба за отпуск , която се парафира с "да" или "не" със съответната обосновка !

Малко пресилено казано.
27 Април 2010 20:43
Серверанс, спокойно можеш да спечелиш приз за най-некомпетентен и ***съфорумник. Иначе можеше да прочетеш по точно написаното в КТ.

Редактирано от - sybil на 27/4/2010 г/ 22:22:31

Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД