:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,726,285
Активни 552
Страници 11,188
За един ден 1,302,066
Заблуди

За еврото ни пречи не дефицитът, а липсата на реформи

Влизането в еврозоната не става с лобиране, а с конкурентоспособна икономика
България няма да влезе в еврозоната, докато не направи икономиката си по-конкурентоспособна чрез много реформи.
Около въвеждането на еврото в България има множество заблуди, но вероятно най-голямата е, че то може да замени лева по-рано от 2014-2015 г. Това едва ли ще стане въпреки силното желание на правителството и на финансовия министър Симеон Дянков, който със сигурност иска да остане в историята като министъра, който въведе еврото в България. За да се ускори процесът обаче, кабинетът трябва да проумее няколко прости неща. Най-важното е, че еврото не е цел, а средство и въвеждането му не е лек за българската икономика, защото тя трябва да е здрава, за да го приеме. В този смисъл най-голямата пречка пред влизането на България в еврозоната не е фактът, че дефицитът за 2009 г. е 3.7% вместо 3%, а това, че България е най-бедната и неконкурентоспособна страна в ЕС, в която все още не са проведени основни реформи.

Симеон Дянков обяви, че "влизането в еврозоната е основната външнополитическа цел на България". При въвеждането на еврото ще се намали рискът, ще се увеличи сигурността, ще се улесни кредитирането, ще се успокои инфлацията, ще се облекчи търговията. Но към въвеждането на единната европейска валута



не трябва да има свръхочаквания



Еврото не може нито да ни направи по-богати, нито да повиши производителността на труда, нито да оптимизира разходите в бюджета. Няма да реформира администрацията, нито ще накара съдебната система да заработи в полза на обществото. А без всичко това не може да има устойчиво развитие на икономиката.

Т.е. основната цел на България би трябвало да бъде засилването на икономиката. Така че вместо да хаби пари, време и усилия да обикаля из Европа, за да обяснява на Жан-Клод Юнкер (председател на еврогрупата) или на Волфганг Шойбле (министър на финансите на Германия) колко симпатични сме българите и какви хубави реформи планираме, Дянков би трябвало да запретне ръкави и най-после да започне да прилага непопулярните мерки, които нито един министър преди него не дръзна да направи. Реалните промени ще направят много по-силно впечатление на европейските лидери, отколкото празните декларации. В Европа



няма някакъв таен план да се пречи на България



по пътя й към еврозоната, нито пък може да се очаква, че страната ни ще получи "подарък" заради смяната на властта. Просто в момента нито Брюксел, нито София имат интерес паричният съюз да се разшири с една неконкурентоспособна и слаба икономика.

Факт е, че България не може да влезе в еврозоната, без да изпълни юридическите критерии, записани в Маастрихтския договор: бюджетен дефицит под 3%, ниска инфлация и дългосрочни лихви, държавен дълг под 60% от БВП и стабилен валутен курс. За присъединяването към валутно-курсовия механизъм II (ERM II) - т. нар. преддверие за еврото, обаче няма формални критерии и въпреки това България няма зелена светлина за там. Защо? Експерти и политици твърдят, че причините са политически - Франкфурт, където е седалището на Европейската централна банка, просто се страхува от разширяване на Изток в момент, когато самата еврозона се клати заради вътрешните си проблеми. И именно защото няма формални критерии, Европа може да бави, докогато си иска, приемането в ERM II - дори ако вместо дефицит имаме излишък в бюджета.

Финансисти, участвали в преговорите за еврото, обаче твърдят, че основната спирачка за влизането на България в ERM II е преди всичко слабата конкурентоспособност на икономиката. Българската икономика има нисък потенциал заради неслучили се реформи - било в здравеопазването, администрацията, социалната сфера, правораздаването, и в Европа се счита, че това ще дърпа целия съюз назад. Министър Дянков много добре знае това, защото лайтмотивът в Конвергентната програма на България (2009 - 2012 г.), която финансист №1 представи пред европейските си колеги на 16 април, са именно реформите. На същото набляга и самата Еврокомисия. В оценката й за годишната конвергентна програма на правителството пише: "Реалното сближаване може да бъде засилено чрез подобряване на конкурентоспособността и структурните реформи, за да се подпомогне потенциалният растеж, да се поддържа устойчива бюджетна позиция, която да подкрепи макроикономическата стабилност". Това ясно показва и че свързването на отказа от кандидатстване с неизпълнените финансови ангажименти на тройната коалиция е по-скоро пиар акция.

Точно заради тройната коалиция обаче Европа вече знае, че



не бива да се вярва на приказките на София,



а само на делата. След идването на ГЕРБ на власт България получи одобрение на оценките за съответствие на оперативните програми, с което вече могат да се усвояват не само авансовите средства от еврофондовете. Това стана не защото властта се смени, както подчертаваше многократно премиерът Борисов, а защото бе довършена системата за контрол ИСУН, което при тройната коалиция така и не се случи. Така Европа ще процедира и с еврото - когато види, че управляващите сериозно реформират затлачените системи, които спъват развитието на страната ни, тогава ще дадат зелена светлина на еврозоната. Всички останали обещания и уверения са празни приказки!
Снимка: Архив "Сега"
Въвеждането на еврото не трябва да се разглежда като цел, а като средство за по-добро развитие на икономиката.
16
2349
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
16
 Видими 
29 Април 2010 00:00
С автосервизи , дюнери и банички , евро не се поддържа ...
29 Април 2010 00:14
Българската икономика има нисък потенциал заради неслучили се реформи - било в здравеопазването, администрацията, социалната сфера, правораздаването, и в Европа се счита, че това ще дърпа целия съюз назад.

Това е нов принос в икономическата наука. Икономиката ни нямала потенциал, заради проблеми със здравната и социалната реформа, каквото и да означава последното. И то при условие, че разходите на държавата за здравеопазване са сред най-ниските в Европа. Поне образованието да беше посочила.
29 Април 2010 02:48
България няма да влезе в еврозоната, докато не направи икономиката си по-конкурентоспособна чрез много реформи.
Всички действия на нашите правителства от 20 години насам вървят ТОЧНО В ОБРАТНАТА ПОСОКА. Това продължава с още по- голяма сила и сега. Няма начин икономиката ни да стане конкурентна при тази степен на васализиране, при тази профанизация на целия ни политически живот, при пълното отсъствие на каквото и да е съгласие между съществуващите партии, по който и да е въпрос. Те всички се надбягват за благословията на Вашингтон, за радостта им да бъдат във властта поне един мандат, защото продажността и подлостта към народа се износват много бързо. И сме свидетели на все повече парадокси. Борисов ОБВИНИ предишното правителства затова, че е опростило дълга на Ирак, за което отлично знаем, че беше по изричното настояване на Щатите. Под техен диктат първи признахме и Косово. Сега пък Бойко опростява дълга на Сирия, защото сме подпомагали бедните страни. Бедна България с 2.5 пенсионери и един милион роми опростява дългове на 20 милионна Сирия.

29 Април 2010 06:58
Сл Дянков вече влезе в историята като най-некадърния финансов министър който сме имали, единственият който бори кризата с вдигане на данъци и официализиран държавен рекет.
29 Април 2010 07:16
Конвергентната програма

Нещото което не мога да разбера е защо ЕБ се мъчи да ни уважава езика като се превеждат на български документи издадени от банката, като ние самите се мъчим да го изнасилваме в процеса ни на упражнение да се правин на начететни? Защо не програма по усвояване на, по преминаване към еврото?
Не съм почитател на фин. министъра, ама какво е лошо на изказването му че влизането в еврозоната е външна цел номер едно? Промените за които авторката милее не са външни, ами вътрешни. Идеално всичките изброени цели може да се преследват съвместно, а не една след друга. Така или иначе промяната за Вуте и Пена няма да е голяма с въвеждане на еврото у нас.
29 Април 2010 09:49
За еврото ни пречи не дефицитът, а липсата на реформи

Казано по нашенски :
На калпав х.й - кожата му пречи

Редактирано от - BOLGAR на 29/4/2010 г/ 09:50:32

29 Април 2010 10:46
Единствената полза от въвеждането на еврото е , че ще изчезне страха от някой лумпен министър-председател да фалира държавата и гътне борда.
29 Април 2010 11:03
Реалният старт на повратната и съживителна Реформация у нас ще е възможен , само като дълбока и решителна , Реформа в системата на политическото ни общуване , накратко и най-просто - Политическа реформа . Запомнете това послание на песа ми , Дами и господа ! Катастрофно сбъркана е , Структурата на общуването ни в Общество , а от там и в Държава !

Редактирано от - beagle на 29/4/2010 г/ 22:24:59

29 Април 2010 11:49
Браво за статията
По всичко личи, че правителството няма грам намерение да изпълни това, което пише в конвергентната програма Натиснете тук
29 Април 2010 12:58
Да, куче, за жалост точно така е, но няма надежда в обозримо бъдеще да се промени! То нали и Мойсей водил своите хора сума ти години насам-натам, а то било да измрат няколко поколения, та да се смени нагласата. Ама де и у нас толкоз пешеходци???
29 Април 2010 14:21
Boianova мила ,
Скоро пуснах нАучно съобщение и по този въпрос - Библейският Поход на Моисей с евреите е продължил в календарно , доста повече от 40 години . Като затуй и историческото време в друго иде , а като "непроспано" от Субекта - то е важното за него . След икономическата фаза на Прехода си към капитализъм , а и за да му се случи Демокрация , Обществото ни и обективно , вече е в трепетно очакване на реалната Реформация - политическата фаза на "преходния" му процес . Повече по тези въпроси - вж. "архива" на Чарли ...
29 Април 2010 15:28
Хубава новина!Няма да въвеждат еврото!Дано повече, да са добрите новиви, всеки ден...

29 Април 2010 20:26
За еврото ни пречи не дефицитът , а Президент Първанов ...
29 Април 2010 20:44
Думата "реформа" се повтаря като заклинание от двайсет години. Но никъде не съм прочел черно на бело, ясно и точно какви реформи требва да се проведат, къде и защо.
Тая статия не е изключение. Думи, думи, думи. И мъгла за мен.



29 Април 2010 21:53
Късно е, не става.
Еврото се самореформира и не чака другите.
А пък и какво имате в предвид като реформа-девалвация, деноминация, револвация или ...революция, а?
29 Април 2010 22:12
Ами то , никой и дума не отваря , що е туй Реформа , Братя мили , а и да рече - при туй лудо надлъгване , като как да му поверваме ? По-добре , да чакаме . Пустата Неволя , че и не иде ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД