Механичното сливане на двете обществени електронни медии БНР и БНТ ще създаде големи проблеми и ще застраши плурализма. За това предупреди вчера директорът на радиото Валери Тодоров. Идеята за пръв път беше изговорена през почивните дни от шефа на СЕМ Георги Лозанов.
Тодоров подчерта, че двете медии са в различно техническо и финансово състояние. БНР няма задължения и въпреки намаления с 9 млн. лв. бюджет за тази година успява да покрие разходите си. Докато БНТ има натрупан дълг от 8.2 млн. лв. към БТК. "Ако минат под общо управление, кризата в едната медия може да повлече криза и в другата", предупреди Тодоров. Според него са несъстоятелни мотивите на управляващите, че със сливането ще се направят икономии.
Шефът на БНР посочи, че има опасност от опорочаване на конкурса за избор на нов генерален директор на медията. Срокът за представяне на кандидатурите вече бе отложен от 26 април за 17 май с обяснението, че няма подадени документи. По закон обаче отлагането на избора може да стане само при подадена жалба, каквато не е постъпила.
БНР е безспорен национален лидер сред българските радиостанции с аудитория от 32-38% според последните данни от изследване на "Маркет линкс", оповестени вчера. Хората го харесват най-вече заради обективните новини, публицистичните предавания, професионалните водещи и добрата музика. За последните три години всички програми на БНР са удвоили рейтинга си, сочат данните. За това време общественото радио е успяло да си възвърне лидерската позиция в София след временното й преотстъпване на "Дарик", отбеляза Валери Тодоров.
КЛАСАЦИЯ
Най-популярна в страната е програма "Хоризонт", която се слуша от средно 2.3 млн. души месечно. Втора е радиостанция "Веселина" с 1.5 млн. слушатели, на трета позиция се нарежда радио "Вероника" с малко над милион слушатели и четвърто е "Дарик" радио с 960 000 слушатели.
|
|