Създаването на специален съд и прокуратура "Антимафия", които да се занимават експресно с делата срещу организираната престъпност и с процеси срещу висши държавници, замислят управляващите от ГЕРБ. За да стане факт той, са нужни промени в НПК и в Закона за съдебната власт, които ще бъдат обявени от ГЕРБ в понеделник. Препоръката за спецсъдилища и прокуратури бе в миналогодишния доклад на ЕК за България. В прокуратурата вече има спецзвена, но съдиите са скептични за този модел. Конституцията не допуска създаването на извънредни съдилища, но казва, че със закон могат да се създават специализирани.
"Поправките все още не са написани, но след представянето им и идеите, които получим на кръглата маса, ще ги оформим бързо", обясни Красимир Ципов от правната комисия. По думите му те се изготвят съвместно от МВР и депутати от ГЕРБ. Според тях ще се създаде специален наказателен съд, който да гледа по-бързо делата, свързани с тежката организирана престъпност. Към тях ще се включат и всички престъпления, които са извършени по поръчение на организирана престъпна група. "В момента Софийският градски съд, който е и най-натоварен, има проблеми с насрочването на заседания и гледането на делата, затова е нужно да се обособи самостоятелен съд, който да гледа само този вид престъпления", мотивира се Ципов. По думите му няма да се фиксира срок, в който делата да бъдат приключвани.
Спецсъдът ще има първа инстанция и апелативен съд. По подобие на военните съдилища и тук последната инстанция ще е Върховният касационен съд. Най-вероятно ще се намира в София и ще включва не повече от 50-60 души. Тепърва ще се работи по процедурата за избор на административен ръководител на този съд, както и критериите за избор на въпросните съдии. Знае се, че те ще бъдат избрани от ВСС чрез конкурс. Все още не е ясно дали съдиите ще получават по-голямо възнаграждение. Депутати от ГЕРБ обаче са на мнение, че е логично те да взимат повече пари, тъй като ще са в по-особено положение от колегите си. Ще се мисли и за специалната им охрана.
Течащите в момента дела най-вероятно няма да бъдат прехвърлени в новия съд, тъй като по закон те трябва да се гледат от съдебните състави, които са ги започнали, обясниха управляващите. Но и това ще се реши след дискусия.
Оказа се, че в Министерството на правосъдието не знаят за такъв законопроект. "Все още се обсъжда стратегията за продължаване на реформата в съдебната система, която ще бъде представена в началото на май - ако там има такова предложение, може би това има предвид министър Цветанов", заяви зам.-министърът на правосъдието Даниела Машева.
Сроковете за спецмагистратите ще са съкратени - и за писането на обвинителните актове, и за мотивите. "Сега" научи още, че този съд ще е с предимство. Ако някой адвокат има дела в редовен и в спецсъда по едно и също време, той ще е длъжен да отиде във втория. Според mediapool управляващите смятат да уредят въпроса законово до юли.
Преди време в интервю за "Сега" Красимир Шекерджиев от Софийския апелативен съд се обяви категорично против идеята за специализирани съдилища. "Те ще гледат делата, които властта за нищо на света не иска да изгуби. По "медийните" дела отборът на обвинението не се справяше досега и вместо да подобрят играта, за да спечелят мача, те искат да сменят съдията", коментира той.
ВЕРСИИ
За шеф на съда се спряга зам. главният прокурор Галина Тонева, а шеф на спецпрокуратурата - зам. градският прокурор Роман Василев, срещу когото в момента тече дисциплинарно производство, съобщи mediapool.
Редактирано от - абулафия на 29/4/2010 г/ 00:10:44