:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,732,917
Активни 875
Страници 17,820
За един ден 1,302,066

Отпуските ще се чистят до края на 2011 г.

Съкратените преди изтичането на срока ще получават пълна компенсация
снимка: ВЕЛИСЛАВ НИКОЛОВ
Министрите решиха вчера да отпуснат още година за изчистване на старите отпуски и на практика се отказаха от основната цел на промяната - да спести 300-400 млн. лв. за обезщетения на съкратени чиновници.
Правителството съвсем се заплете в опита си да реши проблема със старите отпуски. Окончателният вариант, одобрен вчера от кабинета, няма да спести средства при съкращения в държавната администрация, каквато бе целта, но за сметка на това ще доведе до нови проблеми за бизнеса и работниците.

Правителството реши старите отпуски да се чистят до края на 2011 г., а съкратените в този период ще получат пълната компенсация, която им се полага. След този срок невзети дни и полагащи се обезщетения горят. За да не се стига до подобно натрупване в бъдеще, кабинетът предлага работодателите да могат да отлагат само до 10 дни отпуск за следваща година по производствени причини.

Първоначално министрите бързаха да анулират отпуските до края на 2010 г. и на съкратените в този период да оставят обезщетение само за полагаемия се отпуск за тази година. Причината беше възмущението на премиера Бойко Борисов срещу натрупаните дни, за които трябва да се платят 300-400 млн. лв. при съкращения в администрацията. С новия вариант тези пари няма да се спестят. Освен това той означава и десетки чиновници да се пуснат в дълъг отпуск насред кризата.

Наред с това кабинетът внася допълнително объркване, като въвежда задължителен график за ползване и на новите, и на старите отпуски. Работодатели и работници трябва да решат предварително кой и кога трябва да почива, а дали това се е случило ще контролира инспекцията по труда. Още от сега може да се очаква, че това ще доведе до поредната бумащина във фирмите без ясен резултат. Вчера социалният министър Тотю Младенов не коментира как държавата ще гарантира, че твърдите графици няма да затруднят компаниите, вместо да ги облекчат. Промените в отпуските ще засегнат и МВР и МО, обяви още социалният министър. В тези ведомства полагаемият отпуск е до 60 дни.

Синдикатите са категорични, че няма да допуснат - нито сега, нито след година, работниците да губят права. БСП също заплаши да оспори промените в Кодекса на труда, не е ясно дали приема новия вариант.



МЕРКИ

В Кодекса на труда са предвидени и допълнителни антикризисни мерки, както и по-детайлни правила за въведените покрай кризата извънредни права на работодателите. Според новите текстове работодателите, които са изчерпали възможността за прилагане на схемите с намалено работно време, ще имат право да пускат работниците в неплатен отпуск без тяхно съгласие до 60 дни. Този отпуск ще се зачита за трудов стаж, а при ползването му осигуровки няма да се дължат. Мярката важи до края на 2010 г. За пълен стаж до декември ще се зачита и работата на непълно работно време, независимо от часовете, в които са заети работниците. Съкратените 1 месец след въвеждане на непълно работно време ще получават обезщетения спрямо основното си възнаграждение преди въвеждането на схемата. Трудовите права на работници, чиито работодатели са фалирали и напуснали страната, ще се уреждат от инспекцията по труда.
21
2804
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
21
 Видими 
29 Април 2010 07:24
Тея що продължават да лъжат?В МВР отпуската е:30+10 дни за хората с 10 год. стаж в системата-пише го и в закона за МВР!
***

Редактирано от - sybil на 29/4/2010 г/ 08:52:00

29 Април 2010 07:38
Поредното безумие на ББ... Ако трябва да го прилагам във фирмата, където работя 90% от хората ми трябва да излязат в отпуск поне за месец-месец и половина. А междувременно имам над 15 договора с клиенти извън БГ, на които не им пука за приумиците на правителството и си чакат резултатите в срок. Изобщо не искам да коментирам факта, че един от основните принципи в правото е, че законите нямат обратна сила т.е. няма как да лишип хора от права ( отпуски ), които те вече са придобили.

Чудя се как си подбира съветниците и екипа премиера...
29 Април 2010 07:51
FarAwayMan - нищо не ти пречи да се договориш с работниците и да им платиш отпуските и така да ги изчистиш. Вместо да ги пускаш в отпуск. Или и това не ти харесва?
29 Април 2010 08:12
FarAway
частната фирма си я управлявай, както искаш.Тук става въпрос основно за държавния сектор.А и алабала е прав:щом не си си пускал работниците да почиват-плащай, ако те не са искали (едва ли), да си попълнят декларация, че доброволно се отказват от отпуск в името на фирмата (да бе да...).Ма стска ли ти да им поискаш такава декларация?...
29 Април 2010 08:25
Това с твърдият график за отпуски е направо грандиозна простотия
29 Април 2010 08:46
Щом и графикът е простотия, анархията ще е вечна....
29 Април 2010 08:50

Тез дето са писали за графици, май никога не са чували, че и по татово време имаше такива и хората още в началото на годината знаеха, кога ще почиват и си купуваха карти за почивка. Сега не знаеш на чорбаджията кога ще му скимне да те пусне в отпуск и не можеш да си планираш почивката.
29 Април 2010 09:06
Въпросът за отпуските – по СОЛОМОНОВСКИ !! Признават се 10 дни от миналата година и полагащия се отпуск за настоящата. Всичко друго изгаря!В Кодекса на труда е разпоредено как е трябвало да се процедира!.. Кой не давал, кой не искал отпуск – всеки си поема вината. Спорни въпроси и парични вини-в съда и всеки си плаща….За в бъдеще-"парен каша духа"....
29 Април 2010 09:14
Чудя се как си подбира съветниците и екипа премиера...
Един разумно разсъждаващ по темата Форумец с чуденето си показва, че е пренебрегнал обявените от ББ кадрови принципи-ТОЙ като ум и заплата стои най-високо в България.Та, който и да ги подбира, спазва приинципите.
29 Април 2010 09:18
дянков дали си еползвал отпуската за миналата година? Ако не е, би трябвало принудително да бъде отпускар през един от следващите два месеца.
29 Април 2010 09:21

Хинин,
Не е точно както пишеш. В КТ има членове, които гарантираха на работника, че докато е в правоотношение с настоящия си рабатадател, отпуската не се губи. За това и всички юристи казваха, че чорбаджията има право да не ми я даде всичката, шот КТ му разрешава. Та върви да гониш Михаля в съда. И сега хем си прецакан от стария КТ, хем ще те прецака и новия. Няма спор, че е имало и мошенници, но защо( както при нас-това е един от примерите) майка на две деца сега ще трябва да си загуби отпуската, поради по-горе описаната причина.
29 Април 2010 10:30
Много уместно решение.

Натрупването на 200-300 дни отпуска говори, че човекът не е за тази работа.
Или се мисли за незаменим, или кръшка.

Както знаем незаменими хора няма, а кръшкачите са вредни.

Т.е. когато и да се освободи фирмата или учреждението от тези две категории винаги е късно.


Ако правителството има решителността да направи декларираното, въпреки неистовия вой ще има моите големи адмирации.

29 Април 2010 11:13
Проблемът с отпуските е главно при частните фирми. В общественият сектор натрупани отпуски имат предимно тези, които ще се пенсионират и ще си почиват след пенсионирането. Защо досега натрупаната отпуска не беше проблем, а сега изведнъж се оказа проблем за ГЕРБ? Като средства не трябва да е проблем - всички отпуски от минали години са провизирани - това и в частния сектор и в публичния сектор. Единственият вариант е ГЕРБ да замисля политическа чистка в обществения сектор, за да назначи своите некадърници. Тогава ще им се наложи да плащат, но както вървят нещата хем ще плащат, хем само разбутват нещата без да ги правят по-добри.
29 Април 2010 11:16
Ако се спазват законите в България и международните конвенции, това изменение няма да се отнася до натрупаните отпуски до влизането на закона в сила. Едва ли така мислят хората от ГЕРБ, които ни управляват.
29 Април 2010 12:19
Точно обратното е. Проблем с отпуските в частните фирми няма. Защото няма невзети отпуски. Няма частник, който да допусне да се натрупат толкова отпуска.
Ако е чорбаджия -изедник, ще си реши проблема с непризнаване, ако е нормална фирма никога няма да позволи такова натрупване , защото си знае интереса.
Най-малкото защото човек работил една година без почивка е със силно намалена работоспособност.



Проблемите са по държавните ведомства , където има добавки за стаж, категория труд и прочие и прочие и където 40-50 годишните служители имат по 40-60 дена отпуска в годината и те не я взимат, а я пазят за пенсиониране. Нищо лично хората си гонят интереса. Но това е във вреда на работодателя им и той трябва да реши този проблем.


А ущипаните ще заплашват със съд и закони и спогодби до последно.
29 Април 2010 13:01
Лунатик,
я посмали манго!
За какви 40-50 годишни служители, които трупали отпуски за пенсиониране бълнуваш? Мъж на 40 се пенсионира след 23 години, на 50 след 13 години и то ако дотогава запазят възраста за пенсиониране, а тя ще се вдигне. После за какви 40-60 дена отпуска бълнуваш? Масовият случай е 20-25 дни на година, най-много 30, ако има и някакъв друг вид отпуск. Добавка за стаж има по Кодекса на труда и ако частника не ти я дава, си е твой проблем. Проблемът с отпуските е точно при частните фирми.

29 Април 2010 13:27
Координатний,

или не си в час или си от ощипаните.

Клоня по скоро към второто. Ако държиш да се правиш на ударен твоя си работа.

29 Април 2010 13:30
Ади пак изгорихме юргана заради една бълха.
29 Април 2010 14:49
Не е ли по- добре държавата да реши проблема първо с отпуските на държавните служители и да остави фирмите да си гледат работата? Какъв икономически растеж се, чака като работници и служители излязат с месеци в платени отпуски и все още незакритите предприятия останат без персонал? Защо до сега правителството и държавата не са спазвали Кодекса на труда и са допуснали натрупването на толкова много отпуски? Защо този реален проблем трябва да се решава в условията на криза- за да се задълбочи кризата ли?
29 Април 2010 16:22
Проблемът, разбира се е в държавните служители и в привилегиите, които им дава по отношение на размера на отпуските техния специализиран закон.
А те са дълги - по 35-40 и повече дни в годината.
А преди даже бяха и повече, но ги намалиха веднъж.
И хората не могат да си ги ползват всичките.
Остават им.
И се трупат.
А тези пред пенсия си ги трупат нарочно.
Има хора с по 150-200 че и повече натрупани дни.
С идеята да им ги изплатят на пенсиониране.
А пък като се уморят - взимат си болничен.
То е лесно.
И си кътат отпуската.
Ей за това се правят тия промени в отпуските, а и за това се правят и с болничните.
И няма как другояче да е - щото сега обществото плаща тройно на предпенсионера - и за отпуската му, и заплата, и болнични по линия на НОИ!
Не би следвало!
И най-сетне се намери управление, което да се опита да изчисти тоя проблем.
А в отговор - пълно неразбиране и глупости!
30 Април 2010 17:03
Не само пред пенсия /моето мнение е, че те са по-малка част/, а администрацията ги трупа открай време за всеки случай, ако напуснат или ги съкратят/уволнят. Обикновеният служитил и работник няма такава физическа възможност да трупа толкова отпуск. Нека синдикатите да направят справка кои са с много натрупани отпуски - не общо за отрасъл, а вътре - кои са те!
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД