Правителството съвсем се заплете в опита си да реши проблема със старите отпуски. Окончателният вариант, одобрен вчера от кабинета, няма да спести средства при съкращения в държавната администрация, каквато бе целта, но за сметка на това ще доведе до нови проблеми за бизнеса и работниците.
Правителството реши старите отпуски да се чистят до края на 2011 г., а съкратените в този период ще получат пълната компенсация, която им се полага. След този срок невзети дни и полагащи се обезщетения горят. За да не се стига до подобно натрупване в бъдеще, кабинетът предлага работодателите да могат да отлагат само до 10 дни отпуск за следваща година по производствени причини.
Първоначално министрите бързаха да анулират отпуските до края на 2010 г. и на съкратените в този период да оставят обезщетение само за полагаемия се отпуск за тази година. Причината беше възмущението на премиера Бойко Борисов срещу натрупаните дни, за които трябва да се платят 300-400 млн. лв. при съкращения в администрацията. С новия вариант тези пари няма да се спестят. Освен това той означава и десетки чиновници да се пуснат в дълъг отпуск насред кризата.
Наред с това кабинетът внася допълнително объркване, като въвежда задължителен график за ползване и на новите, и на старите отпуски. Работодатели и работници трябва да решат предварително кой и кога трябва да почива, а дали това се е случило ще контролира инспекцията по труда. Още от сега може да се очаква, че това ще доведе до поредната бумащина във фирмите без ясен резултат. Вчера социалният министър Тотю Младенов не коментира как държавата ще гарантира, че твърдите графици няма да затруднят компаниите, вместо да ги облекчат. Промените в отпуските ще засегнат и МВР и МО, обяви още социалният министър. В тези ведомства полагаемият отпуск е до 60 дни.
Синдикатите са категорични, че няма да допуснат - нито сега, нито след година, работниците да губят права. БСП също заплаши да оспори промените в Кодекса на труда, не е ясно дали приема новия вариант.
МЕРКИ
В Кодекса на труда са предвидени и допълнителни антикризисни мерки, както и по-детайлни правила за въведените покрай кризата извънредни права на работодателите. Според новите текстове работодателите, които са изчерпали възможността за прилагане на схемите с намалено работно време, ще имат право да пускат работниците в неплатен отпуск без тяхно съгласие до 60 дни. Този отпуск ще се зачита за трудов стаж, а при ползването му осигуровки няма да се дължат. Мярката важи до края на 2010 г. За пълен стаж до декември ще се зачита и работата на непълно работно време, независимо от часовете, в които са заети работниците. Съкратените 1 месец след въвеждане на непълно работно време ще получават обезщетения спрямо основното си възнаграждение преди въвеждането на схемата. Трудовите права на работници, чиито работодатели са фалирали и напуснали страната, ще се уреждат от инспекцията по труда.