От самото й създаване "синя зона" за живеещите в центъра е противоречала на Закона за движение по пътищата. |
"Подготвихме нов текст, който да върне отново преференциалното паркиране. Юристите на общината обаче казаха, че той противоречи на текст в Закона за движение по пътищата, според който временното паркиране, каквато е "синята зона", може да е от 30 минути до 3 часа", обясни съуправителят на Центъра за градска мобилност Марчело Доковски. Абонаментът за "синя зона" за живеещите в центъра им дава право да я ползват неограничено време. Затова общината е подготвила предложение до Народното събрание за промяна, така че този, който стопанисва пътищата, да определя времетраенето за паркиране. Срещу отмяната на преференциалното паркиране в центъра в ЦГМ са постъпили 1200 жалби само за три месеца.
Новата концепция за временно паркиране в столицата предвижда три платени зони - синя, жълта и зелена. Тройно по-скъпо ще е паркирането в най-централната "синя зона". За час престой там - между бул. "Сливница", "Васил Левски", "Скобелев" и "Христо Ботев", ще се плаща 3 лв. В зелената зона ще се паркира срещу 2 лв., а в жълтата, най-периферната на центъра - срещу 1 лв. По-високи ще са и санкциите за поставяне на скоби или вдигане на неправилно спрели коли с "паяк". За скобите ще се плаща по 15.47 лв., а за освобождаването на вдигнати коли - 83.28 лв. Служебният абонамент също се увеличава, като цените в различните зони ще са различни - 700 лв. месечно в синята, 500 лв. в зелената и 300 лв. в жълтата. На сайта на ЦГМ - http://www.sumc.bg, започна онлайн обсъждане на концепцията. Всеки желаещ може да даде мнение или препоръки.
ТРАНСПОРТ
Столичният градски транспорт ще получи 73 млн. лв. за преференциални карти. Отделно общината ще компенсира недостига в дружеството с 12.3 млн. лв. Това е позволено от европейски регламент за компенсиране на дружествата, които работят в обществен интерес и приходите им не покриват разходите. От транспортните дружества неколкократно коментират, че средствата са крайно недостатъчни. За м.г. общината трябваше да отпусне 100 млн. лв., но заради кризата даде 85 млн. лв. За да спестява, градският транспорт се движи цяла зима по летни разписания, т.е. на по-големи интервали. Освен това шефовете на общинските дружества получили и нареждане от общината да предложат нови варианти за съкращаване на разходите си.