Идеята бюджетните дупки да се запушват с по-високи ставки за скъпите коли, къщи, яхти и самолети не среща особено одобрение в Народното събрание. Вчера Комисията по икономическа политика обсъди проекта за вдигане на местните данъци за имоти над 300 000 лв., коли над 70 бона и други луксозни придобивки. Това е една от 60-те антикризисни мерки, сглобени от МС, работодателите и синдикатите, която депутатите вчера разнищиха и определиха като трудноприложима и пълна с неясноти.
Вчера от Министерството на финансите признаха, че мярката крие доста подводни камъни. По груби оценки от нея се очакват 12 млн. лв., които трябва да влязат в общинските бюджети - тъй като тези данъци се администрират от общините. Още при лансирането на данък "лукс" стана ясно, че яхтите трудно ще бъдат обложени тройно, защото много от тях са регистрирани под чужд флаг, или се водят фирмена собственост за круизи и развлечения. Недвижимите жилищни имоти с данъчни оценки над 300 000 лв. също не са толкова много.
Освен това е съмнително, че високите ставки за скъпи притежания изобщо могат да се въведат и да дадат ефект тази година. Според проекта от 1 юли данъците за лъскави коли, мезонети и къщи трябва да станат двойни, а за частни яхти и самолети трябва да скочат 3 пъти. Но наскоро Конституционният съд потвърди свое старо решение, че данъци не може да се променят по средата на годината. В момента юристи търсят начин да се преодолее "ветото", но е по-вероятно скокът да се отложи за догодина, признаха от МФ.
|
|