:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,732,485
Активни 429
Страници 17,388
За един ден 1,302,066

Депутатите са скептични за данък "лукс"

Идеята бюджетните дупки да се запушват с по-високи ставки за скъпите коли, къщи, яхти и самолети не среща особено одобрение в Народното събрание. Вчера Комисията по икономическа политика обсъди проекта за вдигане на местните данъци за имоти над 300 000 лв., коли над 70 бона и други луксозни придобивки. Това е една от 60-те антикризисни мерки, сглобени от МС, работодателите и синдикатите, която депутатите вчера разнищиха и определиха като трудноприложима и пълна с неясноти.

Вчера от Министерството на финансите признаха, че мярката крие доста подводни камъни. По груби оценки от нея се очакват 12 млн. лв., които трябва да влязат в общинските бюджети - тъй като тези данъци се администрират от общините. Още при лансирането на данък "лукс" стана ясно, че яхтите трудно ще бъдат обложени тройно, защото много от тях са регистрирани под чужд флаг, или се водят фирмена собственост за круизи и развлечения. Недвижимите жилищни имоти с данъчни оценки над 300 000 лв. също не са толкова много.

Освен това е съмнително, че високите ставки за скъпи притежания изобщо могат да се въведат и да дадат ефект тази година. Според проекта от 1 юли данъците за лъскави коли, мезонети и къщи трябва да станат двойни, а за частни яхти и самолети трябва да скочат 3 пъти. Но наскоро Конституционният съд потвърди свое старо решение, че данъци не може да се променят по средата на годината. В момента юристи търсят начин да се преодолее "ветото", но е по-вероятно скокът да се отложи за догодина, признаха от МФ.
5
1372
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
5
 Видими 
29 Април 2010 07:45
Абе я направо ги освободете от данъци въпросните яхти, скъпи коли и феодални замъци. И без това са малко. 12 млн. са нищо, ще вдигнете с 10% данъчните оценки на панелките в крайните квартали и ще изкарате 10 пъти повече данъци. Освен това въпросните яхти, скъпи коли и скъпи къщи са на ценни инвеститори и родни бизнесмени. Ако ги обложите с данък може да се почувстват дискриминирани и обидени, и да ни напуснат. Как ще оцелеем без тях.
29 Април 2010 08:59
Нищо подобно спрямо това , което твърди авторката на материала. Идеята за вдигане на ставката за облагане е една от малкото , която обединява всички депутати , независимо от техния цвят . Защото е популистка, лесно се консумира от електората, удря по т.нар. от тях "чорбаджии", внася миг спокойствие сред политиците.
Останалото е техника на законопроекта, а не политически различия. А и на всичко отгоре данък от 700-1000 щ.дол. на яхта, плащан в мястото на регистрация - почти всички извън БГ, е като боцване на слон от комар....
29 Април 2010 11:06
Въвеждането на подобен данък през XXI-ви век си е анахронизъм. Освен, че е и популизъм.
29 Април 2010 11:53
Много си е прав л-т Грубер. Сериозно. Първо:посочените долни граници са "малко" височки. Стесняват силно обхвата на облагането. Сумите трябваше да са точно наполовина. Второ: били фирмени, с тях се извършвала дейност. Ами добре - фирмени. Да си платят тройния данък, пък като не им излиза сметката, да се откажат от въпросната дейност. Въобще - поредната простотия.
29 Април 2010 12:53
ако правилно разбирам, мотивите за този данък е да бъдат натоварени богатите повече. И с какво - с данък върху придобита собственост, върху инвестиции. Не е ли по логично да се върне прогресивния данък? Ама логика у гербер...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД