:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,688,378
Активни 720
Страници 30,943
За един ден 1,302,066

Страшният съд на мафията

Дискусията за бъдещите намерения на МВР и управляващото мнозинство се провали, тъй като доминиращият тон бе: когато говориш с мен, ще мълчиш
Колаж: "Сега"
---
Ако имахме ефективно разследване и правораздаване, днес нямаше да дискутираме хипотезите за специализиран съд. Тези съдилища са за делата, които правителството на всяка цена иска да спечели.

На тези два полюса се люшкат мненията за лансираната от МВР идея за специализирани прокуратура и съд, които да се занимават с организираната престъпност и корупцията. Преди два дни ресорните парламентарни комисии - правната и вътрешната, бяха организирали кръгла маса по темата. Събитието имаше точно определен сценарий и ред за изказвания. Дискусия на практика нямаше, защото всяка критика се приемаше като лична нападка, а и преобладаващият тон бе: когато говориш с мен, ще мълчиш. Така че аргументите на критиците не бяха опровергани по същество. Неяснотите все още са твърде много, вътрешният министър не се старае да ги разсее с конкретика. Засега залага повече на риториката.

И около структурирането на специализирания съд, и около компетентността му. При това се забравя, че този нов съд няма да има с какво да се занимава, ако няма разкриваемост и качествено разследване.

Тревожно е и че МВР, чийто министър дори не е юрист, се нагърбва с реформите в съдебната власт. На всички е ясно, че макар официално концепцията да се лансира от депутатите от ГЕРБ, зад нея стои силовото ведомство.



Първа неизвестна - кои дела ще са подсъдни



на специализирания съд. В концепцията са дадени за пример престъпленията против републиката - измяна, предателство и шпионство, диверсия и др., отвличане, трафик на хора, присвояване и на средства от еврофондовете и други злоупотреби с такива пари, пране на пари и др., престъпления, извършени от организирани престъпни групи или по тяхно поръчение. Организирана престъпна група според НК е "структурирано тайно сдружение на три или повече лица с цел да вършат съгласувано в страната или чужбина престъпления, за които е предвидено наказание лишаване от свобода повече от три години. Сдружението е структурирано и без наличие на формално разпределение на функциите между участниците, продължителност на участието или развита структура". Без значение дали групата краде жици или точи ДДС...

Председателят на окръжния съд в Пловдив Сотир Цацаров предложи да се добавят и престъпленията, извършени от членове на кабинета и хора с имунитет - депутати и магистрати. Ако съдът се специализира в зависимост от длъжностното качество на извършителя, а не от престъплението, той вече ще е извънреден, предупреди шефката на Висшия адвокатски съвет Даниела Доковска. А конституцията не допуска извънредни съдилища. Европейската конвенция за правата на човека пък забранява дискриминацията.



Кои ще са новите спецмагистрати?



Това ще са съдии, проверени в масивите на службите и минали успешно тест с детектора на лъжата. С имена официално още никой не говори. За ръководител на прокуратурата се спряга зам.градският прокурор Роман Василев, който е сред любимците на МВР. Заради поведението му при ареста на бившия военен министър Николай Цонев срещу него в момента тече дисциплинарно производство.

Вътрешният министър Цветан Цветанов повтаря, че спецмагистратите ще се назначават от министъра на правосъдието. Това е отклоняване от сегашните правила за кадруване в съдебната система от Висшия съдебен съвет и конкурсното начало. И би било намеса на изпълнителната в съдебната власт. В концепцията на ГЕРБ се твърди, че кадруването ще е по общите правила. Т.е. от същия този ВСС, в който МВР не вярва и който от половин година стои с двама членове по-малко, защото парламентарното мнозинство все не е в настроение да попълни квотата си. При това ВСС с всички сили се противопоставя на настояването на Цветанов да бъде проверен от ДАНС, за да получи допуск до класифицирана информация.

За първата инстанция магистратите трябва да имат поне 10 години стаж, от които половината в наказателното правораздаване. А за апелативната - съответно 12 и 8 г. В същото време те трябва да са от отличници, но и необременени и необвързани хора, които имат професионална и етична подготовка, обясни министър Цветанов.

Министърът подчерта, че ще се търсят магистрати с високи професионални и морални качества. Ами те всички трябва да са такива. Ако не са, какво търсят в системата? И ако всички честни и свестни отидат във ВИП съда, кой ще правораздава по човешките дела, които не се отчитат пред Брюксел, но които решават съдбите на обикновените граждани?

Заплатите на спецмагистратите вероятно ще са по-високи от тези на редовите. Ще се мисли и за охраната им.



Срокове и други екстри



След приключване на разследването прокурорът ще има 15 дни, за да напише обвинителния акт. Отсега може да допуснем на 100%, че никой спецпрокурор няма да си позволи да прекрати или спре делото. След внасянето му в съда той ще трябва да го насрочи в 15-дневен срок. Такъв е срокът и за обявяване на присъдата с мотивите към нея след последната дума на подсъдимия.

Предвижда се по спецделата да не се конституират частни обвинители и граждански ищци. Пострадалите ще си търсят правата отделно, в граждански процеси.

Вещите лица и свидетелите ще се водят принудително, ако отсъстват без уважителна причина. И всички ще са длъжни да се явяват пред спецсъда с предимство, ако имат призовка и за редовен съд за същата дата.

Принудителното довеждане може и да не се наложи. Нали с последните поправки в НПК управляващите въведоха резервни адвокати. И възможност присъдата да се основава на комбинацията от показанията на таен свидетел и данни от специални разузнавателни средства. СРС-тата и тайните свидетели не закъсняват и не се разболяват.



Противниците



От всички съдии, които присъстваха на кръглата маса, единствен зам.-председателят на ВКС Гроздан Илиев си позволи да бъде скептичен и да пробва да охлади ентусиазма на управляващите. Той припомни, че всички са равни пред съда и закона - съдилищата са едни и същи за всички и прилагат едни и същи норми - процесуални и материални. По-реалистично според него е да се направят специализирани отделения към окръжните съдилища, които да разглеждат делата срещу организираната престъпност. И едва по-късно така натрупаният опит да стане основа за специализирана система. "Не би било полезно, ако отсъства едно ефективно разследване. Доказателствата гарантират успешния финал на процеса", припомни той. Председателят на ВКС Лазар Груев не дойде на дискусията. Но преди седмица обяви опасенията на много съдии, че новият съд просто ще подпечатва обвинителните актове на прокуратурата.

Доковска отбеляза, че фактът, че МВР е провело акции (което трябва да е рутинната му работа), не трябва да води до създаването на специализирани съдилища. Тя попита защо не се изчакат резултатите от промените в НПК, които бяха направени точно за да ускорят процеса.

Иванка Иванова от "Отворено общество" напомни, че в шумната акция "Октопод", при която бе задържан и Алексей Петров, МВР и прокуратурата работят със свидетели, които веднъж вече са ходили при тях, но са били върнати и дори подложени на преследване, за това, че са си позволили да подадат сигнал. "Да не мислите, че има разследвания срещи полицаите и прокурорите, които са върнали преди време тези хора?!", попита тя.

Опозицията също засега критикува предложенията. Но тя няма думата в парламента.



Поддръжниците



Фен № 1 е Цветанов. Тезата му е, че който е против, е на страната на организираната престъпност. Съдебната система е импотентна. Главният прокурор Борис Велчев, който си давал сметка за дефицита на възможностите за борба с организираната престъпност, подкрепя идеята. "Някои ще си кажат, че става дума за извънреден съд, саморазправа с това, което политически е угодно да бъде наречено организирана престъпност. Аз нямам такива опасения", успокои той.

"Няма да е извънреден съд, защото конституцията не го позволява", извади най-простата логика председателят на Върховния административен съд Константин Пенчев. Този съд нямало да е пълен с послушковци, защото нямало да ги назначава вътрешният министър. Пенчев предложи първоначалното попълване на новата структура да стане с конкурс.

Председателят на Софийския градски съд, където сега се гледат почти всички "знакови" дела, също побърза да подкрепи идеята. Това е единственият възможен вариант за по-добра ефективност, обяви Георги Колев, който е възпитаник на школата в Симеоново.

Шефът на Софийския апелативен съд Веселин Пенгезов не остана назад. Той дори разказа, че още преди години, като председател на Военно-апелативния съд, лансирал идеята с тези дела да се занимават военните магистрати. После обаче на Пенгезов му се наложи да чуе от първо лице, че Цветанов не му вярва.

Ванухи Аракелян, председател на окръжния съд във Варна, цитира Ницше и шашна кръглата маса с изказването си, че е безапелационно ясно - съдиите са войници, каквото се разпише нормативно, това ще прилагат. "Кадрови или наборни", подхванаха метафората й от ДПС.

Министърът на правосъдието Маргарита Попова се опита да приземи МВР колегите си, като подчерта, че новите съдилища не трябва да се специализират по бързо гледане на делата, а в качествено правосъдие, раздавано от отлични специалисти. "Участието на магистратите в този дебат не ме задоволи. Макар че чух от всички тях принципна подкрепа", заключи тя.

Критиците на този тип съдилища са в слаба позиция, а и апологетите им очевидно ще направят каквото са си наумили, а именно да променят съвсем прясно ремонтирания Наказателно-процесуален кодекс и Закона за съдебната власт. И то в толкова кратък срок, който няма да позволи достатъчен и задълбочен анализ.

Както каза вътрешният министър, целта на тези съдилища е да сложат край на прехода. Но защо си въобразява, че знае как свършва филмът?
Снимка: БГНЕС
ДАНС и МВР искат да има специализиран съд за техните арестанти, защото сега трудно успяват да убедят съдилищата във виновността им.
50
5347
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
50
 Видими 
04 Май 2010 23:16
05 Май 2010 00:37
нема а се пуашите, другаре - първо народен съд, после колективизация, национализация и всичко друго по канален ред. ривахме за твърда ръка и милиционерска власт - получаваме ги!


бий, бойко, бий, цецо - бой по ... демокрацията!
05 Май 2010 01:06
всъщност да не драматизираме - картинката с тия неродени петковци цецовите народни трибунали е по-скоро комична. поради неспособността си да излязат на глава със съдебната власт, която като цяло остава твърд червен бастион, герберите се опитват да си създадат съдебен придатък към изпълнителната власт, чрез който евентуално да могат да заобиколят несговорчивите съдии в разправата с неудобни бандити, бизнесмени и политици. но така управляващите вместо да се борят да прокарат дълбоки и трайни промени в правораздавателната система по-скоро с козметични черезвичайни мерки вдигат медиен шум, който да заглуши безпомощното мънкане на дянков и бойко пред продънената хазна и буксуващите реформи във всички сфери.


помислете - ако герб посмеят да създадат съдебен придатък към изпълнителната власт те ще са първите, които ще станат негова жертва щом един ден паднат от власт. може да са кухи милиционерски лейки, ма чак толкоз кухи не вярвам да са, затова ми се струва, че накрая ще стане като с данс - просто симпатизиращите на герб магистрати (като оня истерик роман василев) ще се уредят с топли места в тия привилигировани съдилища (високи заплати, бонуси, охрана, всякакви екстри, по-бързи повишения), а борбата с престъпността ще си продължи по старому - никак.
05 Май 2010 02:25
В БНР има мафия и корупция
В БНР има добре структурирана мафия, която и в момента процъфтява. Служебни автомобили с шофьор довеждат дадения началник, сякаш всеки момент ще започне заседание на камарата на лордовете. Това заяви Красимир Луканов, бивш главен редактор на програма "Хоризонт", по време на дискусията, посветена на обществената функция на БНР, управлението на медията и редакционната независимост на журналистите, работещи в нея, антикризисните мерки и други...- Натиснете тук
05 Май 2010 05:40
Доротея, . Но внимавай-позволяваш си съмнения в юридическата (не)грамотност на ЦвЦв.
Пара, туй твоето в каква връзка е с темата?
05 Май 2010 06:12
Служебни автомобили с шофьор довеждат дадения началник, сякаш всеки момент ще започне заседание на камарата на лордовете.
Ако това явление е признак за мафия в БНР, то съществува масово в цялата държава. Тогава кой от двата извода е правилният-в държавата има мафия, или мафията си има държава?
05 Май 2010 07:06
Каквито и доводи да изтъкват, както и да се опитват да заблуждават хората, това си е чиста проба инзвънреден съд. Предложението за специализирани отделения към съдилищата е най-удачно. Срокове, викат. Къде са сроковете в досъдебната фаза? Във ВИФ и Симеоново чували ли са, че едно време имаше такова животно? Защо не въведат непрекъснатост на процеса без право на отлагане? Защо не въведат жестоки административни наказания за следователи и прокурори, които не могат да подготвят дело за съд, а си измиват ръцете със съда? Това, заедно с последните промени в НПК, превръща България пар екселанс в полицейска държава. Ако ги слушаш, излиза, че в България има 5 милиона организирани престъпника и корумпирани чиновници. Ми направо да въвеждат военно положение и да приключваме набързо.
05 Май 2010 07:16
Извънреден съд - за нормални за епохата неща и хора.
Извънредността е само резултат от невъзможността да се решат задачите по нормален начин.
И е удобен повод за поредна димна завеса, за поредно отвличане на вниманието.
-------------------
Блогът на Генек

05 Май 2010 07:34
Е, и коя е мафията у нас? Отговорът е, онези, които разрешиха приватизацията, тоест, които разрешиха нашия труд през ония 45 години да бъде прахосан. Онези, които оправдаха приватизацията, че се извършва само за губещите предприятия, а в действителност се продадоха най-печелившите. И онези, които подскачаха по митинги и обвиняваха нескачащите в комунизъм.
05 Май 2010 07:48
Ей, не го научихте това нещо "разделение на властите". Ни водачите на общественото мнение, ни по-обикновените пишещи сестри и братя. Моля ви, запишете и научете наизуст: "В съвременната държава не може да има няколко самостоятелни и върховни власти. Различните органи на държавно управление действат в координация и реализират общо една държавна власт. Разделението на властите се осъществява като разделение на управлението, разделение между институциите и взаимен контрол". Изпълнителната власт се контролира от конституционен съд, административни и граждански съдилища, съд по правата на човека. В наказателния процес няма и не може да има "разделение" между изпълнителна и съдебна власт. У нас, порочното "обратно" схващане бе наложено през последните 20 години от престъпниците и агентите им във властта. Видяхме до какво ни доведе и трябва много да се замислите дали искате да продължава.
05 Май 2010 08:18
А не е ли целесъобразно и ефективно да се вземат 2 решения с една цел?Първото, закриват се съществуващите висши ръководни органи на прокуратурата и съда.Второ, Към кабинета на Министър-председателя се създават 2 нови отдела:Прокуратура и Съд.Просто и с образци в миналото.
05 Май 2010 08:28
За статията
05 Май 2010 08:32
а защо не си направят ЗЗД! Например като този от 1924 година - със ЗЗД се забранява съществуването на всички видове организации, групи, сдружения и други, които използват нелегални структури и революционни методи за постигане на своите цели. Чрез този закон правителството на Александър Цанков бойко се стреми да узакони разправата с политическите си противници организирали и осъществили Юнското и Септемврийското въстание от 1923 г. прекален капитализЪм, като не са оставили нищо на кокала за тези след тях....

05 Май 2010 08:46
А не е ли целесъобразно и ефективно да се вземат 2 решения с една цел? Първото, закриват се съществуващите висши ръководни органи на прокуратурата и съда. Второ, към кабинета на Министър-председателя се създават 2 нови отдела: Прокуратура и Съд. Просто и с образци в миналото

Разбира се, че е целесъобразно, Вила. Макар и не точно, както го предлагаш, но става за първо проближение. От това законодателно проучване Натиснете тук, можеш да видиш, че въпросът е решен в този дух и в 10-те проучени членки на ЕС.
05 Май 2010 08:56
Много им е прозрачна фатката. Дробсърмя. Аз, доскоро, също смятах, че съдът има определена вина за несправяне с престъпността, но вече не мисля така. Кристално ясно е, че вината е в полицията и прокуратурата. Последните действия на спортистите го доказват. И те искат да узаконят положението, защото така по най-късата допирателна стават господари в държавата. Не можеш да арестуваш хора без доказателства и да ги събираш с години. Се пак, съдът е последната спирачка пред такова беззаконие. Като не можеш да фанеш некой за нещо - ще му търсиш друго. Се нещо ще изкочи, но просто трябва да го докажеш. Нема смисъл да се дава изтърканият пример с Ал Капоне, защото смисълът на наказанието е да се извади лицето от оборот в обществото. Нема значение за какво.
05 Май 2010 09:08
помислете - ако герб посмеят да създадат съдебен придатък към изпълнителната власт те ще са първите, които ще станат негова жертва щом един ден паднат от власт.

Павлик,
Ами че нали точно това е, което ни разплака фамилията, бе човек! Правили каквото правили, но като слязат от власт - пълна безнаказаност. Последните дори амнистия си издадоха - забрави ли вече?
Няма друг изход - трябва някой да си пъхне главата в торбата и да сложи край на това статукво на безотговорността.
05 Май 2010 09:32
От запазването на "правосъдната" система са лично заинтересовани бандитите и кандидатите за такива, управляващите сега.Лично заинтересовани.Но такава тя ежедневно ражда парадокси.Вчера в двете дела за транспортни произшествия към двамата собственици на превозните средства -две коренно различни присъди-осъдителна и оправдателна.?!
05 Май 2010 09:43
Сократе, за да влезеиш в съда, следва да има преди това обвинителен акт, а до него се стига след разследване. То от своя страна е то е в правомощията на МВР и под контрола на Прокуратурата. Тоест ако след падане от власт на някое правителство има "джентълменско" споразумение в смисъл новия минисътр на вътрешните работи да не души много около политиците от миналия кабинет, то разследване и съд срещу тях няма да се случат, ако ще да има не е един, а сто специализирани съда.
05 Май 2010 09:45
Като съм почнал оня ден с ДДС-то (казах ли ви, че няма да го дигат - казах ви), да продължа - това дето го предлагат, няма да мине, няма да има спец. съдилища, даскал Цветанов няма да се наложи над юристите - борисов ще му свие сърмите, пък и европейците ще изпищят.
05 Май 2010 09:46
Ми тя сяка "правосъдна" система в света е такава и ражда парадокси. Дори и най-справедливата, социалистическата бе такава. За американската - да не отваряме дума. Вие, колега, каква по-точно желаете да бъде?
05 Май 2010 09:55
Най-смешното на така наречената демокрация е понятието "независима съдебна власт".Ткова животно няма както и "независима журналистика".Демокрацията е да говориш каквото си искаш и да вършиш това, което ти наредят.

tode3n
05 Май 2010 10:27
Този път никой няма да пищи, номерът на полицаите ще мине и те ще си разчистят сметките с неудобните им хора по трасетата на трафика - на каквото там се сетите... Тогава чак ще потекат парите в правилните джобове, Борисов ще ходи бръснат и усмихнат, а Цецо може и да стане президент. Дотогава - стискайте и трайте, привърженици на простоговоренето и простоуправството!!!
05 Май 2010 10:41
Плитко орете, господа "защитници", ниско летите. Упражнявате се в каламбурене, вместо да предложите открито институционализиране на мафията. Защо не си кажете направо какво искате? Министерство за корупция и организирана престъпност, накратко Камора? Висш арбитражен съд на организираната престъпност, накратко Комисия, на жаргон "сходняк"? Тъй де. А от вашите "извънредно ли е нормалното и нормално ли е извънредното", човек може зъбобол да получи.
05 Май 2010 10:55
Въпреки че тръгваш от грешна изходна позиция otvrat (ББ и ЦЦ са виновни за всичко от 20 г. насам, а и от преди това?! ) стигаш до правилния извод, който навивам от години: прокуратурата е във фокуса на всички злини, които ни се случват като държава! Съдът, с всичките си недостатъци, е по-скоро коректив, отколкото виновник за положението. На трето място по вина (първото е за политиците ни!) поставям полицията...
05 Май 2010 11:32
Спецсъдът е просто заобикаляне на съда, с всичките му там адвокати, презумпции за невиновност и доказателства. Няма защо да се учудваме на бързите срокове, защото спецсъдът може да издава присъди за няколко минути. Излиза Цветанов по телевизията и казва "Петров е източвал Кремиковци" (той го каза вече, но това обвинение липсва в съда). След 5 минути излиза съдията пред журналистите и казва присъдата - източвал е. Чиста работа.
05 Май 2010 11:36
Всичко, за което говориш, уважаеми Лянча, го имаме. Корупцията ни е не просто институционализирана, тя е основният модел на упражняване на власт. Пример: За свои приближени Филчев издигаше хора, които държеше с данни за някое престъпление. Мислиш ли, че тази система изчезна с него? Или, че той я е измислил? Системата си е там, само е сменен стила малце. Декември месец един висш прокурор буквално се примоли ВСС да не се разделя на съдийска и прокуроска квота, щото съдиите били единствената надежда за независими гласове при вземането на решенията за прокурорите. Много си струва човек добре да помисли по тази реплика.
-
Този модел е в пряка генетична връзка с ДС и негови носители са кадрите на народната милиция. Наличието на този модел е това, което прави цецовия съд наистина плашещ - в момента все още има шанс човек да попадне на що-годе независим съдия. След като съдиите минат през проверката на "службите" и през упражненийцето с полиграфите - забрави за тези надежди.
-
Трябва честно да ти кажа, че реплики и доводи от сорта, че тези, които били против цецовия съд, са защитници на мафията, са откровена простащина. Извини ме за директните думи, но това е истината, така както я виждам аз. Сигурен съм, че можеш да си защитаваш позицията и без подобни милицайщини. Поздрави

Редактирано от - абулафия на 05/5/2010 г/ 11:48:48

05 Май 2010 11:36
Съдебната система в момента не е независима, твърде даже си е зависима. А и как да не бъде, като съществуват ПРЪЧКИ от сорта на политически квоти във ВСС?!
Чл. 130.
(1) Висшият съдебен съвет се състои от 25 членове. Председателят на Върховния касационен съд, председателят на Върховния административен съд и главният прокурор са по право негови членове.
(3) Единадесет от членовете на Висшия съдебен съвет се избират от Народното събрание и единадесет - от органите на съдебната власт.
Като ще е демокрация, да е демокрация- заковава се мандатност и задължително се лимитира, примерно- два възможни мандата в кариерата, но не и един след друг. Пък нека си се избират помежду си. Иначе независимост- трънки на таратанци...
05 Май 2010 11:53
Лянча, да ме извиняваш, ама и ти залиташ в посоката на г-н Цветанов - "който не е с нас е против нас". Опитваме се цивилизовано, с аргументи да докажем, че не това е начина за осъждане на мафията, че нещата не са обмислени, че има опасност от полицейски произвол, от превръщането на България в полицейска държава, че от хора, без ненужната квалификация, без висше юридическо образование и стаж по специалността нищо добро не може да се очаква, с две думи разтревожени сме и имаме опасения. Предлагат се и други решения - разработката на правосъдния министър, създаването на специализирани отделения към районните съдилища също е добро решение, има и разпоредби в НПК за това, ти обаче пренебрегваш аргументите и наричаш опонентите си "защитници на мафията". Защо? Имаме право на собствено мнение, имам право да не се съглася с вътрешния министър и да се опитам да го оборя без обидни квалификации.
05 Май 2010 11:57
И едно пояснение. Вчера Митев с благо чувство за превъзходство "цакал" настояванията ми, че трябва да има реформи в МВР, с примери за уволнени полицаи. Милиционерския и кадесарски баши-бозук е огромен. За него има работа както в МВР, така и на "цивилния" фронт. Винаги има разни бушончета, които могат да изгорят. Трябва да се прави разлика между стягане редиците на баши-бозука и някакви вътрешни борби в него и реалното му демонтиране. Когато говоря за реформи - аз говоря за СИСТЕМНИ мерки за промяна на начина на работа на МВР, за въвеждане на реални механизми за граждански контрол, за рязане на институционализираните пъпни върви с мафията. Уволненията са похвални, но крайно недостатъчни. Не знам и не ме интересуват личните мотиви на Цветанов - има конкретни резултати, които трябва да видим и те са тези системни реформи. Без тях, МВР е основен източник на зараза за всички държавни органи. Без тях, създаването на съд, който ще монополизира делата срещу мафията и ще бъде твърде зависим от нереформираното МВР е просто надграждане и улесняване на системата, при която корупцията подменя публичната власт.
05 Май 2010 11:57
в момента все още има шанс, човек да попадне на що-годе независим съдия. След като съдиите минат през проверката на "слюжбите" и през упражненийцето с полиграфите - забрави за тези надежди

Абулафия, извинявам се, че и аз допуснах "каламбурене", но след толкова "остроумни" графомании от другата страна... Но можеш ли да ми обясниш, какво им е лошото на проверките и полиграфите? И защо да не са постоянни? Лично аз не съм от години в държавната администрация, но знам как ме проверяват частните работодатели и партньори. Никога не съм и помислял за корумпиране, но ако бях, мога да ти гарантирам, че за броени дни щях да съм си качил хляба на най-високата секвоя. А тук говорим за хора, които държат правосъдието... Не усещате ли колко е перверзно изобщо да се коментира какви трябва да са и как се осигурява това?
05 Май 2010 12:14
Няма нищо лошо в проверките и полиграфите по принцип. Всичко зависи от това, кой ги прави. Оня ден бях дали примери, за това как се набират данните, които ще се използват за проверката (виж под черта). Ако проверката се прави от служби, които упражняват власт чрез поставяне на хора в зависимост, от служби, които събират, манипулират и използват информация без всякакъв външен контрол - кого мислиш че ще подберат? Независими съдии или такива, които ще слушкат и папкат? Мислиш ли, че някой ще публикува данните, по които са правени "проверките", че ще знаем дори и въпросите, които им се задават на полиграфа? И най-вече, дай да си зададем въпроса защо тези данни не се превръщат в дела, а се трупат и отлежават тихичко в разни секретни архиви? Повтарям - само 1% от събраните със СРС данни стигат до съда. Какво става с останалите?
-
И още един аспект - тука се пишат свободни съчинения на тема че нямало било независим съд. Глупости. Независимият съд е въпрос на вътрешна независимост на съдията. Всеки с достатъчно житейски опит и интелектуална честност, знае, че човек - колкото и да сме слаби и зависими от обстоятелствата, може да култивира вътрешна независимост. Конституционните и институционални гаранции не я създават, но правят възможно нейното оцеляване, ако случайно е възникнала във "вътрешната стая" (по евангелския израз) на някой съдия. Проблемът с нашите съдии (и това важи за цяла континетална Европа) е, че те стават такива от студентската скамейка, реално преди много от чертите на характера им да се формират. Те се формират като зрели хора вътре в системата.
-
От 10ина години въвеждането на достатъчно честен конкурс, на прилично заплащане, постепенното подобряване на условията на работа, започна да култивира и съдии, които си повярваха, че от тях се очаква да си вършат работата, а не да слушкат какво казват Красьовците. Много се притеснявам, че създаването на тоя цецов съд, с тези аргументи, с тоя груб милицонерски подход, с този начин на пресяване от "службите" ще изпрати много лош сигнал и на останалите съдии. Разберете, формирането на професионална класа от честни хора с достоинство и правилна мотивация е сложна и дълга работа, резултатите винаги са доста крехки. това важи и за армията, та какво остава за една толкова по сложна дейност каквато е правосъдието.

----------------------------------------- --------------------------------
Поста ми от оня ден
Най-добре човек може да си представи за какво и как ще се ползва това "съдилище" ако си направи труда да вникне в практиката на МВР по ползване на СРСта - така както е установена от съда в Страсбург (Решение от 28.06.2007 г. За текста Натиснете тук). Годишно, близо 100 милиона лв (данни от 2008г.) отиват за събиране на СРСта и се издават по 10 000 разрешения за подслушване (слушат се освен тези 10 000 номера и всички, които говорят с тях). Отделно, министърът може да разрешава 24 часови подслушвания по свое усмотрение. И няма пречка на всеки 24 часа той или упълномощени от него лица да ги подновяват. От тези СРСта годишно само 1% (един!) се използва в съда. Останалото е за сведение ... и за продан (пример Натиснете тук). Всичко това е под контрола на... самото МВР, естествено, и системата надеждно гарантира, че ако срещу някого се води незаконно подслушване - това просто няма как да се разбере!
-

Това МВР сега ще си има и съд. В тоя съд, това МВР ще си подбира съдии по данни от така събраните и ползвани СРСта. Тези съдии ще се произнасят на основание на същите тези СРСта и тайни свидетели. За сведение, на основния свидетел по делото за убийството на Луканов му бяха вадили ноктите в полицията, за да каже каквото трябва. Та така, с борбата с престъпността и специализирания съд.

-
05 Май 2010 12:21
Абулафия, честно казано, четенето на бюрократично-монументалния опус, за който говориш, не можа да ме съблазни. Резюмирай го, ако обичаш, в три изречения, само от гледна точка на борбата с тежката организирана престъпност.
Бай Илия, приех критиката за изпадането в тона на опонентите. Но пак не виждам смислено насрещно предложение. Нито за проверките и контрола, нито за това кой трябва да съди организираните престъпни групи, включващи и представители на властта. Наистина ли смяташ, че районните съдии могат да бъдат независими от престъпност, която използва механизмите на властта? И наистина ли мислиш, че могат да бъдат поне малко защитени от нея?
05 Май 2010 12:34
Сократе, и баш тия ли ще си пъхнат главата в торбата?! има ли сред тях неизкушен от власт, постове и далавери? всичките са хора дето от много години се въртят из общинската и централна власт, из меверето и подземния свят. как очакваш да ударят сами по себе си и спонсорите си?! хора с положение, имот и мръсни тайни да клатят статуквото - да бе да


нищо не искат да реформират, а просто да овладеят лостовете, с които и те да лапат, а после да са безнаказни. данс реформираха ли? а бан? съда? меверето? администрацията? нищо съществено не са променили. само вдигат врява колкото да си препикаят територията като нови властимащи и да получат някакви отстъпки, и после се кротват и всичко си потича по старому.


дълбоките реформи искат няколко мандата, а герберите знаят че ще имат само един, може би непълен, затова зад димната завеса от "реформи" и "акции" тече пореден епизод на българския политически сериал "голямото плюскане като за последно".
05 Май 2010 12:37
Резюмирай го, ако обичаш, в три изречения


-
Няма да коментирам тона ти Лянча, само ще отбележа, че за подобна дейност се плаща. Което е по - важно - винаги можеш да извлечеш още по голяма печалба от това да си в положение да информираш някого, като вземеш пари от друг, който има интерес от дезинформацията на първия - това е резюмирана в едно изречение основната причина да нямаме медии и гражданско общество.
-
В Атинската република гражданите били длъжни да участват в общите дела и, съответно, да се информират. Нали знаеш как наричали онези, които отказвали (сред тях и Сократ - но е трудно да се каже, че БГе населена от сократовци - дори и с приставка "май"
-
След тези бележки - ето твоите три изречения (ще ме извиниш ако са с едно две повече)

- реформа в прокуратурата със средствата на стриктния бюджетен контрол върху ЕФЕКТИВНОСТТА на работата й
- реформа на ВСС като орган през който минава всяка корупция в съдебната система в процеса на назначаване, повишаване, атестиране и дисциплиниране на кадрите й
- създаване на механизми за граждански контрол (ако в БГ се появят граждани) върху политиките в областта на правосъдието
- много прозрачен намек към Цецо Цветанов да си реформира разследващата полиция
- Затваряне на доста корупционни вратички и миши ходове
---
Тря да тичам към офиса, поздрави от мен
05 Май 2010 12:39
Абулафия, хората решават проблема с контрола върху въоръжените сили, навярно от хилядолетия. Кажи, ако обичаш, как именно създаването на още един съд ще влоши/подобри проблемите на контрола върху МВР?
05 Май 2010 12:47
Абулафия, благодаря. Добре звучи, но както и предположих - в документа ни дума специално за борбата с тежката организирана престъпност. Затова не го четох, не че толкова не мога да прежаля по 9 секунди за страница
05 Май 2010 14:21
Някой обърна ли внимание, че статията се казва "Съд на мафията", а не "Съд за мафията".
05 Май 2010 14:45

България попадна пак в списъка на уникалните държави и по още една характеристика - вътрешния министър не е правист, а е физкултурник.
05 Май 2010 14:52
Накратко - идеята за този съд трябва да се разглежда винаги отчитайки чии интереси изразява властта, която го предлага. Защото този съд точно това и ще прави. В нашия случяй чии интереси изразява ГЕРБ? Спорен е въпроса, дали става дума за бившите от СИК или бившите от ТИМ или и за двете групи, но общото е, че:
- ГЕРБ не изразяват интересите на работещите, вижда се от многото орязвания на права и доход, които направи или предлага ГЕРБ;
- ГЕРБ не изразяват интересите на пенсионерите;
- ГЕРБ не изразява интересите и на дребния и част от средния бизнес, след като действията на ГЕРБ за насочени към фалирането им;
- ГЕРБ не смее да наруши интересите на едрия бизнес и част от средния, но дали ги изразява не знам.
Да напомня, че в България едрия бизнес е напълно мафиотски, средния бизнес почти целия, а дребния бизнес си плаща на мафията, за да го има.
05 Май 2010 15:13
Не знам защо някои тук страшно държат на полиграфа. Ако наистина разчитат на него, това означава само едно - в бъдещия съд съдиите трябва задължително да бъдат до един ергени.
Просто нормален мъж с 15-20 години брачен стаж може да излъже какъвто и да било "детектор на лъжата" - просто е женен за такъв
05 Май 2010 15:31
А някои ще даде ли правновалидно определение за "Мафия" и "организирана престъпност"? Щото определението за "престъпна организирана група" го знаем - всеки циганин с каруцата, няколкото циганета около него и евентуално някои от баджанаците вече е организирана престъпна група - и те ли под тоя нож ?
05 Май 2010 16:43
Преди време си зададох въпрос - защо не ги гърмят?
Защо няма атентати срещу полицаи, следователи, прокурори, съдии, министри на ВР, ББ и т.н. борци срещу мафията?
Логично е да искат да ги премахнат - ако притесняват с нещо бандитите. Я в Италия що прокурори и съдии убиха. А у нас - НИКОГО!!!
Защо, а?
05 Май 2010 17:04
Детекторът на лъжата не е доказателство в съда в България. Цветанов предлага с него да се избират съдии. Какво повече да се каже?
05 Май 2010 17:19
Ето ти го и с по-малко от 3 изречения: Революция в главите, революция в душите не става със Страшен съд. Още по-малко с фуражка.
05 Май 2010 17:27
Не дърпай дявола за опашката генек!
05 Май 2010 17:28
И още по-накратко:
Ум под фуражка не вирее.
Който е служил в казарма го знае.
05 Май 2010 18:36
Подобна фраза като в подзаглавието е: Виждам хора, които липсват.
05 Май 2010 18:39
"А някои ще даде ли правновалидно определение за "Мафия" и "организирана престъпност"?"
„Организирана престъпна група” е структурирано трайно сдружение на три или повече лица с цел да вършат съгласувано в страната или чужбина престъпления, за които е предвидено наказание лишаване от свобода повече от три години и чрез които се цели да се набавят имотни облаги. Определението се прилага и в случаите без наличие на формално разпределение на функциите между участниците, продължителност на участието или развита структура.
05 Май 2010 22:06
Всичкото ни е в ред и според както . В затуй - спешното създаване на извънредни съдилища у нас , да се протестира с всичката сила на демократичната процедура ...
05 Май 2010 22:17
Асол
[Златен]
от Bulgaria

Общо мнения: 710

За проклятия, ще си говорим не по-късно от година и половина. Тогава сигурно или ще сте се покрили, или ще си хванете нов месия, или ще се кълнете, че еволюирате. Безспорно циркът ще бъде огромен, но от това няма да заживеете по-добре. Докато дишате ще си търсите виновници за съдбата и ще искате възмездие за тези, които са ви излъгали. Докато не се научите, че трябва да гласувате поне по меркантилни причини - за времето, когато сте били най-добре. Иначе, цял живот под въздействие на емоциите ще давате нов шанс на някого и ще го псувате, после пак отново и т.н., докато.............


Не съм нарцис, но това свое горе- доле преди година изявление бих го постанала под всички статии към днешната дата...а не ми е приятно, че познах
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД