Ако имахме ефективно разследване и правораздаване, днес нямаше да дискутираме хипотезите за специализиран съд. Тези съдилища са за делата, които правителството на всяка цена иска да спечели.
На тези два полюса се люшкат мненията за лансираната от МВР идея за специализирани прокуратура и съд, които да се занимават с организираната престъпност и корупцията. Преди два дни ресорните парламентарни комисии - правната и вътрешната, бяха организирали кръгла маса по темата. Събитието имаше точно определен сценарий и ред за изказвания. Дискусия на практика нямаше, защото всяка критика се приемаше като лична нападка, а и преобладаващият тон бе: когато говориш с мен, ще мълчиш. Така че аргументите на критиците не бяха опровергани по същество. Неяснотите все още са твърде много, вътрешният министър не се старае да ги разсее с конкретика. Засега залага повече на риториката.
И около структурирането на специализирания съд, и около компетентността му. При това се забравя, че този нов съд няма да има с какво да се занимава, ако няма разкриваемост и качествено разследване.
Тревожно е и че МВР, чийто министър дори не е юрист, се нагърбва с реформите в съдебната власт. На всички е ясно, че макар официално концепцията да се лансира от депутатите от ГЕРБ, зад нея стои силовото ведомство.
Първа неизвестна - кои дела ще са подсъдни
на специализирания съд. В концепцията са дадени за пример престъпленията против републиката - измяна, предателство и шпионство, диверсия и др., отвличане, трафик на хора, присвояване и на средства от еврофондовете и други злоупотреби с такива пари, пране на пари и др., престъпления, извършени от организирани престъпни групи или по тяхно поръчение. Организирана престъпна група според НК е "структурирано тайно сдружение на три или повече лица с цел да вършат съгласувано в страната или чужбина престъпления, за които е предвидено наказание лишаване от свобода повече от три години. Сдружението е структурирано и без наличие на формално разпределение на функциите между участниците, продължителност на участието или развита структура". Без значение дали групата краде жици или точи ДДС...
Председателят на окръжния съд в Пловдив Сотир Цацаров предложи да се добавят и престъпленията, извършени от членове на кабинета и хора с имунитет - депутати и магистрати. Ако съдът се специализира в зависимост от длъжностното качество на извършителя, а не от престъплението, той вече ще е извънреден, предупреди шефката на Висшия адвокатски съвет Даниела Доковска. А конституцията не допуска извънредни съдилища. Европейската конвенция за правата на човека пък забранява дискриминацията.
Кои ще са новите спецмагистрати?
Това ще са съдии, проверени в масивите на службите и минали успешно тест с детектора на лъжата. С имена официално още никой не говори. За ръководител на прокуратурата се спряга зам.градският прокурор Роман Василев, който е сред любимците на МВР. Заради поведението му при ареста на бившия военен министър Николай Цонев срещу него в момента тече дисциплинарно производство.
Вътрешният министър Цветан Цветанов повтаря, че спецмагистратите ще се назначават от министъра на правосъдието. Това е отклоняване от сегашните правила за кадруване в съдебната система от Висшия съдебен съвет и конкурсното начало. И би било намеса на изпълнителната в съдебната власт. В концепцията на ГЕРБ се твърди, че кадруването ще е по общите правила. Т.е. от същия този ВСС, в който МВР не вярва и който от половин година стои с двама членове по-малко, защото парламентарното мнозинство все не е в настроение да попълни квотата си. При това ВСС с всички сили се противопоставя на настояването на Цветанов да бъде проверен от ДАНС, за да получи допуск до класифицирана информация.
За първата инстанция магистратите трябва да имат поне 10 години стаж, от които половината в наказателното правораздаване. А за апелативната - съответно 12 и 8 г. В същото време те трябва да са от отличници, но и необременени и необвързани хора, които имат професионална и етична подготовка, обясни министър Цветанов.
Министърът подчерта, че ще се търсят магистрати с високи професионални и морални качества. Ами те всички трябва да са такива. Ако не са, какво търсят в системата? И ако всички честни и свестни отидат във ВИП съда, кой ще правораздава по човешките дела, които не се отчитат пред Брюксел, но които решават съдбите на обикновените граждани?
Заплатите на спецмагистратите вероятно ще са по-високи от тези на редовите. Ще се мисли и за охраната им.
Срокове и други екстри
След приключване на разследването прокурорът ще има 15 дни, за да напише обвинителния акт. Отсега може да допуснем на 100%, че никой спецпрокурор няма да си позволи да прекрати или спре делото. След внасянето му в съда той ще трябва да го насрочи в 15-дневен срок. Такъв е срокът и за обявяване на присъдата с мотивите към нея след последната дума на подсъдимия.
Предвижда се по спецделата да не се конституират частни обвинители и граждански ищци. Пострадалите ще си търсят правата отделно, в граждански процеси.
Вещите лица и свидетелите ще се водят принудително, ако отсъстват без уважителна причина. И всички ще са длъжни да се явяват пред спецсъда с предимство, ако имат призовка и за редовен съд за същата дата.
Принудителното довеждане може и да не се наложи. Нали с последните поправки в НПК управляващите въведоха резервни адвокати. И възможност присъдата да се основава на комбинацията от показанията на таен свидетел и данни от специални разузнавателни средства. СРС-тата и тайните свидетели не закъсняват и не се разболяват.
Противниците
От всички съдии, които присъстваха на кръглата маса, единствен зам.-председателят на ВКС Гроздан Илиев си позволи да бъде скептичен и да пробва да охлади ентусиазма на управляващите. Той припомни, че всички са равни пред съда и закона - съдилищата са едни и същи за всички и прилагат едни и същи норми - процесуални и материални. По-реалистично според него е да се направят специализирани отделения към окръжните съдилища, които да разглеждат делата срещу организираната престъпност. И едва по-късно така натрупаният опит да стане основа за специализирана система. "Не би било полезно, ако отсъства едно ефективно разследване. Доказателствата гарантират успешния финал на процеса", припомни той. Председателят на ВКС Лазар Груев не дойде на дискусията. Но преди седмица обяви опасенията на много съдии, че новият съд просто ще подпечатва обвинителните актове на прокуратурата.
Доковска отбеляза, че фактът, че МВР е провело акции (което трябва да е рутинната му работа), не трябва да води до създаването на специализирани съдилища. Тя попита защо не се изчакат резултатите от промените в НПК, които бяха направени точно за да ускорят процеса.
Иванка Иванова от "Отворено общество" напомни, че в шумната акция "Октопод", при която бе задържан и Алексей Петров, МВР и прокуратурата работят със свидетели, които веднъж вече са ходили при тях, но са били върнати и дори подложени на преследване, за това, че са си позволили да подадат сигнал. "Да не мислите, че има разследвания срещи полицаите и прокурорите, които са върнали преди време тези хора?!", попита тя.
Опозицията също засега критикува предложенията. Но тя няма думата в парламента.
Поддръжниците
Фен № 1 е Цветанов. Тезата му е, че който е против, е на страната на организираната престъпност. Съдебната система е импотентна. Главният прокурор Борис Велчев, който си давал сметка за дефицита на възможностите за борба с организираната престъпност, подкрепя идеята. "Някои ще си кажат, че става дума за извънреден съд, саморазправа с това, което политически е угодно да бъде наречено организирана престъпност. Аз нямам такива опасения", успокои той.
"Няма да е извънреден съд, защото конституцията не го позволява", извади най-простата логика председателят на Върховния административен съд Константин Пенчев. Този съд нямало да е пълен с послушковци, защото нямало да ги назначава вътрешният министър. Пенчев предложи първоначалното попълване на новата структура да стане с конкурс.
Председателят на Софийския градски съд, където сега се гледат почти всички "знакови" дела, също побърза да подкрепи идеята. Това е единственият възможен вариант за по-добра ефективност, обяви Георги Колев, който е възпитаник на школата в Симеоново.
Шефът на Софийския апелативен съд Веселин Пенгезов не остана назад. Той дори разказа, че още преди години, като председател на Военно-апелативния съд, лансирал идеята с тези дела да се занимават военните магистрати. После обаче на Пенгезов му се наложи да чуе от първо лице, че Цветанов не му вярва.
Ванухи Аракелян, председател на окръжния съд във Варна, цитира Ницше и шашна кръглата маса с изказването си, че е безапелационно ясно - съдиите са войници, каквото се разпише нормативно, това ще прилагат. "Кадрови или наборни", подхванаха метафората й от ДПС.
Министърът на правосъдието Маргарита Попова се опита да приземи МВР колегите си, като подчерта, че новите съдилища не трябва да се специализират по бързо гледане на делата, а в качествено правосъдие, раздавано от отлични специалисти. "Участието на магистратите в този дебат не ме задоволи. Макар че чух от всички тях принципна подкрепа", заключи тя.
Критиците на този тип съдилища са в слаба позиция, а и апологетите им очевидно ще направят каквото са си наумили, а именно да променят съвсем прясно ремонтирания Наказателно-процесуален кодекс и Закона за съдебната власт. И то в толкова кратък срок, който няма да позволи достатъчен и задълбочен анализ.
Както каза вътрешният министър, целта на тези съдилища е да сложат край на прехода. Но защо си въобразява, че знае как свършва филмът?
нема а се пуашите, другаре - първо народен съд, после колективизация, национализация и всичко друго по канален ред. ривахме за твърда ръка и милиционерска власт - получаваме ги!
бий, бойко, бий, цецо - бой по ... демокрацията!