:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,675,513
Активни 731
Страници 18,078
За един ден 1,302,066

Изпитите ще скъсят учебната година за седмокласниците

За пръв път децата няма да имат време за преговор, предупреждават директори
СНИМКА: БГНЕС
Седмокласниците са поредният випуск, който се включва във външното оценяване.
Провеждането на външно оценяване в прогимназиите и изтеглянето на кандидатгимназиалните изпити през май скъсяват с две седмици учебната година и ще създадат проблеми и на учениците, и на учителите, предупредиха училищни директори. Седмокласниците тази година за пръв път няма да имат време за преговор на материала, защото изпитите са в рамките на редовното учебно време и в деня преди и след изпита учениците имат редовни учебни часове. Проблеми с липсата на време за преговор има и в останалите класове, в които се провежда външно оценяване.

Изпитите за гимназиите за пръв път ще са преди края на учебната година, защото просветното министерство реши да ги слее с външното оценяване. По тази причина и двата конкурса - по български и математика, са разделени на две части - тест от по 25 въпроса и втори модул с допълнителни задачи. На изпита ще са длъжни да се явят всички деца, а онези от тях, които не желаят да кандидатстват за гимназия, ще решават само първата част.

Заради необходимостта от осигуряване на изпитни зали за целия випуск дните на двата изпита - 27 май (български език и литература) и 31 май (математика) ще са неучебни за останалите класове. Неучебни през май ще са и дните, в които ще се провеждат задължителните матури - 14 май (български език и литература) и 17 май (втора матура). От 10 май започва и външното оценяване на четвъртокласниците, има и много официални празници. Така месецът е проблемен за всички класове.

"Заради външното оценяване в IV-VI клас сме инструктирали учителите да са преподали материала преди самите изпити и някак да са намерили време да го преговорят, защото учениците забравят. На практика обаче това реално скъсява учебната година с две седмици", коментира столична директорка, пожелала анонимност. Според нея провеждането на изпитите преди края на срока разстройва последните учебни часове, предназначени за класни работи и преговор. "Седмокласниците учат до 15 юни, какво да очакваме от тях, след като вече са държали изпитите", дават пример педагозите. Някои училища вероятно няма да смогнат да минат до изпитите и целия материал.

От просветното министерство вчера се опитаха да омаловажат проблемите. "Седмокласниците ще могат да преговорят взетия материал до 15 юни (б.ред. - след изпитите)", успокои зам.-министър Милка Коджабашиева. Според съветника и директор на 51 СОУ в София Асен Александров само лошите учители, които не са си направили добра организация, не са успели да преподадат материала. "Губят се само 2-3 часа. Родители и учениците са доволни, че няма да ходят на изпити след учебната година", счита Александров. За всеки случай МОМН е задължил инпекторатите да го уведомят до 10 май в кое училище докъде са стигнали, за да съобразят с това изпитните въпроси.

ОЦЕНЯВАНЕ

Заради сливане на външно оценяване и изпити за гимназиите промени ще има и в схемата на оценяване. Първата част от изпита - тестът, ще се оценява по две различни скали - веднъж за целите на външното оценяване, веднъж за целите на конкурсния изпит за гимназиите. Като външно оценяване тестът ще носи максимална оценка отличен, но като част от изпита за гимназиите ще тежи само 65 точки. Останалите 35 точки трябва да дойдат от втория модул. "Дори учениците, които не са участвали в решаването на задачите във втория модул, могат да кандидатстват в гимназиите с получената оценка от първата част, но тя ще е по-ниска", обясниха от МОМН. Изпитите ще са по 2 часа и половина - 60 минути за теста и 90 минути за втория модул. Децата се оплакват, че времето не стига, но според министерството то е достатъчно.
2
1352
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
2
 Видими 
04 Май 2010 23:11
Следя изявите на въпросния Александров от известно време. Не защото ми харесва да го правя, просто медиите го навират в очите ми. Скромното ми мнение е, че човекът се натяга за зам.-министърски пост или за редови дизайнер...пардон, съветник...в просветното министерство.
Лошо няма, ама за дечицата ми е жал.
05 Май 2010 06:52
Тоя Александров е най-обикновен кретен. В последния момент правят промени, обаче...ТОЙ знаел!
Типичен тъпанар с претенции. Така е - който не става за професионалист, става за специалист.
----------------------
Блогът на Генек

Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД