Само през миналата есен НЗОК е сключила договори с 35 нови лечебни заведения. Те, естествено, се пълнят с хора. Така обясниха от КТ "Подкрепа" увеличението на болничните листове. |
От КТ "Подкрепа" обаче признаха, че биха се съгласили работодателят да плаща 80 на сто за първите 3 дни. Въпреки това от синдиката са категорични, че проблемът изобщо не е в първите три дни болнични, с които според НОИ се злоупотребява. От института изнесоха данни, че за първите два месеца са платени за болнични със 17 млн. лв. повече, отколкото за същия период през 2009 г., а ръстът на лицата, които са се ползвали от тях, е със 160 000 души отгоре.
"Първите 3 дни имат принос в това увеличаване, но ако се погледне 4-5 години назад, с развитието на болничната помощ през първите 2 г., когато се увеличаваше делът на финансирането на касата, хоспитализациите нарастваха с 300 000 годишно. Сега растат с 200 000", обясни д-р Евгений Душков от КТ "Подкрепа". Според него проблемът е в увеличението на здравните заведения от 120 в началото на прехода на над 420 в момента. "Само за октомври-ноември 2009 г. касата е сключила договори с 35 нови лечебни заведения. Те, естествено, се пълнят с хора", заяви Душков. Според синдиката при всяка нова пътека, заплащана от касата, или увеличение на парите по вече съществуваща също се вдига драстично броят на хоспитализираните. "И те не са с по 3 дни болнични, а с по 7-10, колкото е пътеката", обясни Душков. Пред тристранката управителят на НОИ Христина Митрева е признала, че тези 17 млн. лв. повече са обща цифра и не се знае какво е нарастването при краткосрочните и дългосрочните болнични.
СПЕСТОВНОСТ
В същото време работодатели са изнесли на заседанието информация, че дори в държавни учреждения има график, по който служители се пращат в болнични, за да се пести от фонд "Работна заплата". А Евгений Душков обяви, че той лично знае за две болници в София, които така пестят пари, защото заради забавените плащания от страна на държавата нямат средства да изплащат заплати.