Тежки присъди за две катастрофи, заради които в България бе обявяван национален траур, произнесоха вчера окръжните съдилища в Плевен и Ямбол. Процесите за изгорелия кушет-вагон във влака София-Кардам, в който загинаха 9 пътници, и за катастрофата под връх Бакаджик, която погуби 18 души, приключиха на първа инстанция в един и същи ден. По първото дело съдът даде общо 20 г. затвор, а по второто - 26 г.
12 години лишаване от свобода за шафнера Георги Георгиев нареди съдия Николай Господинов. 8-годишна присъда получи началникът на злополучния влак Иванка Костадинова. Солидарно с " Пътнически превози" ЕООД те бяха осъдени да платят близо 2 млн. лв. обезщетения на наследниците на загиналите, след като съдът уважи иск от по 100 хил. лв. за всеки от тях. Адвокати коментираха, че в момента 100 хил. лв. е максимумът, който съдиите дават по подобни дела.
Третият подсъдим тогавашният зам.-директор по експлоатация на "Спални и кушет-вагони" при БДЖ Георги Иванов бе оправдан. Негова е заповедта вратите на кушет-вагоните да се заключват, заради което много хора не можаха да се спасят от огъня, предизвикан от неизправна електрическа инсталация. Съдът има месец, за да обяви мотивите си. Според юристи оправдателната присъда най-вероятно се дължи на факта, че не е доказана причинната връзка между заповедта му и резултата. Наблюдаващият прокурор Валери Мирчев, който пледира за максимални наказания и на тримата, обяви пред "Сега", че ще протестира пред Апелативния съд във Велико Търново.
Иванов е с по-леко обвинение - за причиняване на смърт по непредпазливост на 9 души, за което НК предвижда до 5 г. затвор. Георгиев и Костадинова отговарят за професионална небрежност, довела до смъртта на пътниците, което се наказва с от 5 до 15 години.
Съдът се позова на редица правилници и разпоредби на БДЖ, според които точно началник-влакът и шафнерът трябва да действат при пожар и са отговорни за поддържането в изправност на противопожарните съоръжения и за евакуацията на пътниците. Съдът прие още, че по време на инцидента на 28 февруари 2008 г. Георгиев е бил под въздействието на алкохол.
Адвокат Васил Василев, който представлява повечето от наследниците, коментира, че клиентите му са се убедили, че това са виновните. Но въпреки присъдите рисковете и неуредиците с вагоните на БДЖ остават.
Делото за влака тръгна миналия септември и се гледа по съкратената процедура. Така не се наложи да бъдат разпитани всички 123 свидетели. При този вид съдебно следствие съдът не е длъжен да наложи наказание под минимума, ако признае подсъдимите за виновни. Тримата подсъдими не се признаха за виновни. Процесът трябваше да тръгне още в средата на миналия юли, но тогава шафнерът не се яви. Съдът дори нареди той да бъде задържан, тъй като бе редовно призован и не беше представил извинителна причина за отсъствието си. По-късно подсъдимият обясни, че има високо кръвно и му е издаден болничен за 7 дни, но не е успял да уведоми съда.
Две 13-годишни присъди пък прочете Петранка Жекова от Окръжния съд в Ямбол за катастрофата под Бакаджика, която стана на 28 май м.г. За виновни за трагедията бяха признати собственикът на автобуса Слави Славов и шофьорът Господин Господинов. И в този случай прокуратурата пледираше за максимални присъди. Двамата са обвинени в причиняване на смърт по непредпазливост на повече от едно лице.
Според обвинението автобусът "Чавдар" не е бил технически изправен, спирачната система е била с ефективност 23% при минимум изисквани 48 и собственикът е знаел за това. А шофьорът е бил с 0.66 промила алкохол в кръвта. От автотехническата експертиза стана ясно, че автобусът "Чавдар" е бил ремонтиран с подръчни материали. Вещите лица разказаха, че са открили в него парчета тел, пирон и монета от 5 стотинки, които замествали някои от машинните му части. Автобусът не е отговарял на куп технически изисквания, които имат пряка връзка с разигралата се трагедия, стана ясно още от изследванията. Но въпреки това успешно е минал технически преглед дни преди инцидента.
Роднините на жертвите при трагедията са останали възмутени от присъдите, коментирайки, че няма дори по година за починал човек. Защитата ще обжалва присъдите. По това дело съдът не прие за съвместно разглеждане гражданските искове за над 2 млн. лв., за да не се затруднява ходът на процеса. Ако осъдителните присъди бъдат потвърдени от горните инстанции и влязат в сила, близките на загиналите могат да търсят обезщетения в отделни граждански дела.
Иванов е с по-леко обвинение - за причиняване на смърт по непредпазливост на 9 души, за което НК предвижда до 5 г. затвор.
и
Две 13-годишни присъди пък прочете Петранка Жекова от Окръжния съд в Ямбол за катастрофата под Бакаджика, която стана на 28 май м.г. За виновни за трагедията бяха признати собственикът на автобуса Слави Славов и шофьорът Господин Господинов. И в този случай прокуратурата пледираше за максимални присъди. Двамата са обвинени в причиняване на смърт по непредпазливост на повече от едно лице.