:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,674,719
Активни 723
Страници 17,284
За един ден 1,302,066

Ограниченията пред бизнес партиите скараха управляващи и опозиция

Снимка: ЮЛИЯН САВЧЕВ
Искра Фидосова (ГЕРБ) и Екатерина Михайлова (СК) се обявиха за по-ранна регистрация на партиите за местния вот като начин за спиране на бизнес формациите от участие в него.
Ограниченията пред бизнес партиите, които се появяват на местни избори, скараха вчера управляващи и опозиция на заседанието на временната комисия за подготовка на изборния кодекс. В проекта бе записано, че не се допускат до участие за местни избори партиите и коалициите, които са регистрирали кандидатски листи в по-малко от 100 общински избирателни комисии.

"С този текст ГЕРБ целят да елиминират всички останали политически сили на местните избори", заяви Мая Манолова от БСП. Тя обясни, че ако той остане, всички партии, които се регистрират в ЦИК, трябва да се явят в поне 100 общини самостоятелно. Манолова изтъкна, че БСП на повечето места се явява в коалиция с различни леви партии и подобен текст не би я допуснал до участие. Шефът на комисията Искра Фидосова заяви, че никой няма намерение да елиминира партии от избори. Според нея принципната идея е да се ограничат бизнес партиите, а конкретният текст би могъл да се редактира.

От "Синята коалиция" пък се обявиха за възможно най-ранна регистрация на партиите за местните избори. Според зам.-шефа на НС Екатерина Михайлова колкото по-рано преди вота се сложи край на регистрациите на партиите, които ще участват, толкова по-малко ще бъдат възможностите за изнудване и за съставяне на безпринципни коалиции. От БСП обаче се обявиха и срещу тази идея. Манолова изтъкна, че на местните избори често се правят коалиции с оглед на кандидата, който винаги се оповестява в последния възможен момент. Спорен бе и въпросът дали на местните избори трябва да се въведе депозит, какъвто има на националните.

От ДПС се заканиха да сезират Европейския съд по правата на човека в Страсбург, ако в изборния кодекс бъде заложен принципът на уседналост.
4
1343
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
4
 Видими 
05 Май 2010 06:53
Става въпрос да не се допускат до участие в избори на партии тип Ковачки...
05 Май 2010 10:57
Струва ми се че "законодателите" покрай репченето кому какво е изгодно забравят основното. На парламентарни избори се решава кой и как ще ръководи държавата. Избраните трябва да представляват партии които имат структури в цялата държава. На местните избори се избира кой да провежда местната политика, да решава МЕСТНИ проблеми напр какво да се прави с боклука, как да се регулира движението, как да се разходва общинския бюджет и пр. Може, а и трябва да се допускат до избори местни структури /кой знае защо наричани бизнес партии/ които да предлагат решение на местните проблеми. Когато се избира кмет не ме интересува той от коя общодържавна партия е. Искам да реши проблема с бездомните кучета по нашите улици.
05 Май 2010 13:08
Стига ривахте ба вий от БяСеПе - то уривахте света ва!
05 Май 2010 15:39
А и де пи сието и то риве яко!
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД