:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,775,707
Активни 177
Страници 2,581
За един ден 1,302,066
Недомислици

Има ли порода "българско магаре"

Как един закон помага редките животни у нас да станат още по-редки
СНИМКИ: СЕГА
Овчарките - и немски, и български, се славят като изключително умни кучета.
Старата мъдрост на Тодор Живков "Тази година полупроводници, догодина - цели проводници" придоби внезапно нов живот чрез промени в Закона за животновъдството. На пръв поглед новите текстове имат благородната цел да внесат ред и работещи механизми в отглеждането на селскостопански животни. Само че "експертите" - както от комисията по земеделие в Народното събрание, така и от Министерството на земеделието и горите, се пообъркаха в представите си за видовете добитък.

Заедно с представители на животновъдните асоциации присъствах на заседанията на парламентарната комисия по земеделие, на които агроминистерството представи законопроекта. Учуди ни лекомислието, с което членовете на комисията пипаха в специализираната материя, включваща животновъдство, генетика, патентно и административно право. С най-добри намерения, разбира се... А когато се стигна до определенията за селскостопански животни, хаосът започна да придобива застрашителни очертания. В допълнителните разпоредби например думите "кучета и камили" се замениха с "каракачанско куче и българско овчарско куче". Така и без това несъвършеното определение стана и дискриминационно. Учените бяха доста смутени от тази "дефиниция" и се опитаха да открият дискусия със следния аргумент: в цитираните текстове са определени рамки, обхващащи някои видове животни, но не изчерпващи всички, които се използват като селскостопански.



Липсват риби, охлюви, миди, жаби,



които отдавна се отглеждат със стопанска цел - за месо. Отпадането на камилите като селскостопански животни също е необяснимо - те, както и техните родственици ламите, се отглеждат като селскостопански животни от векове. Поименното изброяване на породи кучета също е необяснимо. Логично е за селскостопански да бъдат признати всички породи, използвани за тази цел.

Според законодателя обаче не всички кучета са достойни да бъдат селскостопански животни, а само каракачанското и българското овчарско куче. И ако кучешкият расизъм и сегрегация изглеждат смешни, то представителите на науката се опитаха да припомнят, че камили са отглеждани в България до средата на миналия век, когато колективизацията в ТКЗС ги е изморила. При това са отглеждани както като работни животни, така и заради вълната и месото. Търсене на камилска вълна и месо има и днес, но не и от страна на народните представители. Така горката камила престана да е селскостопанско животно - поне в България. Разумното предложение на представителите на науката за дефиниция "Селскостопански животни са животните, гръбначни и безгръбначни, отглеждани и развъждани за производството на животински продукти, други селскостопански цели или за работа" изобщо не беше разгледано.

По този начин, след като въвежда кристална яснота за това що е селскостопанско животно, законодателят насочва ясния си взор към Закона за закрила на новите сортове растения и породи животни, като прави в него следните допълнения:

В чл. 4, ал. 1 се създава изречение второ:

"Местните (автохтонните) породи селскостопански животни и създадените породи в страната съгласно приложението са собственост на държавата."

Тази формулировка вече противоречи напълно на духа и буквата на закона, който е създаден, за да регламентира и гарантира правата на селекционерите (авторите). Условие за това е породата да бъде създадена или открита и разработена и да отговаря на определени критерии, т.е. тя трябва да е обективизирана, идентифицируема. Противоречи и на Конституцията, защитаваща всички форми на собственост и гарантираща частната собственост като неприкосновена.

На възражението, че породата е условна категория, изразяваща се в общия генофонд на определена популация, и върху този генофонд не може да има право на собственост, нито представителите на Министерството на земеделието, нито народните представители намериха за необходимо да отговорят. Когато въпросът се конкретизира - дали държавата ще национализира стадата от животни от дадените породи, или по какъв друг начин ще упражни правото си на собственост, народните представители се позасмяха и оставиха нещата, както са си. Така де - да му мислят онези, които имат животни.

Вместо това се създаде нов член 15а: "Правото на сертификат за породите животни съгласно приложението към чл. 4, ал. 1 принадлежи на държавата. Сертификатите за съответните породи се издават на министъра на земеделието и храните."

Да, обаче сертификатът за порода се издава на автора (авторите), които са създали или открили и разработили породата. Държавата не може да ограничава това право. Тя би могла да бъде равноправен участник в процеса на създаване или откриване и разработване на породите, но не и да изключва от този процес други субекти.

При това вече има издадени сертификати на частни лица за някои от породите, а за други процедурата по издаване е в ход. Да, казаха представителите на Министерството на земеделието, ама те са много малко.



Демек - собствеността на един или няколко души няма значение



- трябва да се мисли мащабно, по ленински.

По-нататък законодателят прие странен документ, приложение към закона, наречено: "Български породи селскостопански животни, собственост на държавата". Всички присъстващи специалисти до един възразиха, че списъкът не е пълен, не е точен и не е съобразен с науката. Отново това се оказа глас зад кадър, на който никой не сметна за нужно да отговори.

Като дългогодишен участник в проекти за развъждане на български породи коне и с опита ми в кинологията се опитах да обобщя съвсем накратко какво е направила държавата за българските породи коне и кучета през последните две десетилетия.

В списъка на местните породи виждаме Каракачански кон. След описването му в началото на XX век за каракачанския кон не са полагани никакви грижи от страна на държавата. На каракачаните системно се пречеше да отглеждат конете си, а в последните две десетилетия пред ентусиастите, отглеждащи породата, администрацията противопоставя стена от безразличие. Това обаче съвсем не е най-лошото. От списъка липсват Старопланински кон, Делиормански и Камчийски кон. Твърди се, че те са изчезнали. Аз лично съм наблюдавал коне с такива породни белези в съответните им местообитания.

Що се отнася до културните породи коне, създадени у нас - Плевенската, Дунавската и Източнобългарската порода, вследствие непрестанните "грижи" на държавата в последните 20 години те бяха пред изчезване и са съхранени само благодарение на усилията на частните собственици, обединени в съответните породни асоциации.

В списъка на породите открих Местно магаре. Макар и често да наричаме така свои познати, това не е достатъчно, за да създадем порода. В България най-разпространено е Кипърското магаре, което се среща в цялото Източно Средиземноморие и в никакъв случай не е местна порода.



Що е Българско овчарско куче?



Няма нито един достоверен източник, в който да се говори за такава местна порода. Българското овчарско куче е създаваща се в момента порода, на основата на Каракачанското куче, с участието на близки до нея по-едри породи като Кавказка и Средноазиатска овчарка. Тя е продукт на сложно възпроизводително кръстосване и ентусиазма на десетки и стотици собственици на животни. Отново държавата няма особени заслуги за оформянето на породата, която си присвоява.

В същото време е пропуснато българското гонче - известна нашенска ловна порода.

Важно е, че учените и ентусиастите, които имат единствената заслуга за изучаването и запазването на местните породи животни, пак са натикани в ъгъла и са поставени под властта на явно неграмотен закон, приет от незаинтересовани хора. За да си знаят мястото. И да си мълчат.
 В България най-разпространената "порода" магарета са мелезите.
Снимка: БОРИСЛАВ НИКОЛОВ
На Световното първенство по кинология през 2007 г. в Лимбург, Германия, България спечели 4 златни медала и едно второ място. Сред победителите бе и кучето Суная на "Ипон ББ". На снимката Бойко Борисов, почетен шеф на на Българския киноложки клуб "Българско овчарско куче", позира с отличия.
 Марин Божков
32
10558
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
32
 Видими 
10 Май 2010 23:55
Има ли порода "българско магаре"

ма тва , нема лабо бе ааааааа, ма друга порода иликторат има ли освен породата "българско магаре"?
11 Май 2010 02:01
Струва ми се, че в Цървуландия най-разпространената порода магарета са цървулите...
11 Май 2010 02:18
Те така ни се пишат законите от години насам. А се чудим защо сме на тоя хал. На втора снимка - селектирана порода - българска тиква (куха)
11 Май 2010 02:54
Твърдо нье на ГМО!
Пълна забрана за модификации на традиционните български сротве тютюни.
11 Май 2010 03:22
Да се регистрира немедлено породата българско електорално магаре. То и в Конституцията е писано за него, ама все пак, за всеки случай. Белезите на породата няма нужда да бъдат дефинирани, защото са известни на всички. Регистрацията е по-важна, защото износът е голям, въпреки постоянно намаляващото търсене.
11 Май 2010 07:17
Има. С два подвида - опозиция и управляващи. Обща мутирала същност, различия в местоположението и възможностите за хапване.
-----------------
Блогът на Генек


11 Май 2010 07:34
Моето мнение е, че така наречените "експерти" из министерствата не са никакви експерти, а ми най-обикновенни чиновнизи, "книжни" специалисти, парашутисти без практика...
Затова законите ни са такива объркани, защото няма кой да ги осмисли.
11 Май 2010 07:34
Има! Точният им брой да се вземе от избирателните списъци.
11 Май 2010 07:38
9101,
не са най-обикновени чиновници, а най-обикновени магарета.
11 Май 2010 07:51
не са най-обикновени чиновници, а най-обикновени магарета.


... от породата "местно".

Ще ме прощавате, но електоралните списъци не са пълни с магарета, те са в листите. В списъците са включени поименно и с номерца всички представители на местната порода овце - "дългорунна (колкото повече стрижеш, толкова повече расте), безмозъчна, но упорита, завистлива и крадлива българска овца". Много устойчиво животно е това, няма изтребване!
11 Май 2010 09:27
Има ли порода "българско магаре"

Има, освен порода нашенско магере си имаме и нашенско говедо - най таченото е Искърското Говедо. Ако обаче някой не знае що е то Говедо с Магарешки мозък да се огледа за Станишев - като го види всичко ще му стане ясно
11 Май 2010 10:05
Насоката на коментарите навлиза в обсега на социологията и Избирателния закон. А житейската практика е друга - обръщението "магаре" привнася лека симпатия към назования субект, докато обръщението "П...раст" е категорично като третия императив на Кант. Затова по-забавно е тълкуването на характерните особености на породата български еди-какво си.
11 Май 2010 10:25
Въобще не ми стана ясно защо кучето е селскостопанско животно, за разлика от, да речем, котката. За т.нар. БОК е ясно, че всичко в държавата се прави за мира и спокойствието на един човек. Ако приемем, че само посочените породи кучета са охранители на селскостопански животни, значи всички останали породи са възможни убийци на овце и крави.
11 Май 2010 10:58
Продавам банкянско магаре, със сертификат. По 10 пъти на ден реве, най-обича пред журналисти. Всеки път реве различно и никога не повтаря една и съща магария.
11 Май 2010 11:34
експертите=сиво искърско говедо
11 Май 2010 11:40
Само че "експертите" - както от комисията по земеделие в Народното събрание, така и от Министерството на земеделието и горите, се пообъркаха в представите си за видовете добитък.
Експертите ли, чии експерти? На ГЕРБ в комисията на НС и пак на ГЕРБ в министерството им на земеделието ли? Не е неочаквано след като симеон дянков продължава да е министър на финансите.
11 Май 2010 12:42
Има.
Борбата е да бъде официално регистрирано като Българско Банкянско.
11 Май 2010 12:52
И що забрави за "Златното магаре"..
От свенливост ли?
11 Май 2010 13:05
Има, разбира се! Ето тук, например, са се разписали едно десетина породи...
11 Май 2010 13:54
Има една тенденция в някой държави, даваща възможността да се патентират все повече отделни животински и растителни видове, като цяло - та дори и на човешкия геном!

Това, определено, е много сериозен проблем. Чрез така отворените широко Законодателни порти, е създадена възможността за "ограждане на територия с колчета" или с други думи да се сложи ръка върху всяка една хранителна верига...

Не можах да разбера от статията ясно, дали цитираните дебати в посочената "комисия" са резултат на некадърност и дилетанщина или имат определена насоченост в нечий интерес. Защото подобен сорт опасна некомпетентност, за да не кажа - експлицитно вредителство, се бе разиграло в комисията към Министерство на околната среда и водите под мъдрото диригентство на тетка Манева по време на бърникането в закона за ГМО!
11 Май 2010 13:58
..експлицитно вредителство..

Малийй, и как го написа бе?
Без да ти се завърже клавиатурата..
11 Май 2010 13:58
Патентират, патинират, панират...
11 Май 2010 14:08
Има такава порода, БоКо
11 Май 2010 14:19
...ученото си е учено, ето как...

11 Май 2010 14:50
Кой беше казал, че неставащият за професионалист става за специалист?
---------------------
Блогът на Генек

11 Май 2010 14:50
Навремето в някакъв учебник имаше порода - "Софийско говедо"
11 Май 2010 15:02
a.paladio мили ,
Искърско говедо ще да е било , твоето Софийско . Има и Кулско говедо , ама образеца му и тоз мандат е зает под аренда ...
11 Май 2010 16:48
То, Кулското говедо не е ли вече няколко мандата в Парламента. Че и силово министерство го хранеше...Къде го търсите в Кула? На жълтите плочки е паркирано....
11 Май 2010 18:43
А Плевенска черноглава овца къде ще се класифицира?
11 Май 2010 18:47
Еленска нервозна пачуха не щете ли?

11 Май 2010 18:57
Ами изконното Сиво Искърско къде е ??
Говедото ?
Ами Българския Шаран ?
И в крайна сметка нито дума за Българския Червей , най-добрия червей в света !
11 Май 2010 21:13
Ха - да си дойдем на думата - няма нищо по-важно, в днешното време на вулкани, кризи и земетресения, от защитата на правата на Българския червей - подкрепете Фондацията за защита на червеите "Осем кукички" - Нашата визия е за един по-добър свят, в който червеите не са подложени на страдание. Ние възприемаме себе си като защитници на онези, които не могат да издигнат своя глас сами, а именно – червеите. В основата на нашата концепция стои уважението към всички форми на живот и дълбокото убеждение, че всеки жив организъм има правото на коректно отношение и достоен живот, който да отговаря на нуждите му. Червеите са съзнателни същества със субективно възприятие за света. Ние, хората, носим отговорност за тях. Фондация “Осем кукички” последователно и успешно се концентрира върху една цел - помощ за червеи, малтретирани поради икономически, научни или други причини, а на дневен ред е изграждането на приют за бездомните червеи на териотрията на Столична община.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД